Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν ακούω το μωρό - δεν κουνιέται το μωρό


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Εννοείς πως δεν το ακούς συχνά ή δεν το έχεις ακούσει καθόλου?

Λένε πως το πρώτο μωρό συνήθως αργείς να το ακούσεις, εγώ άκουσα το γιό μου την 21η εβδομάδα (σχετικά αργά απ'ότι έχω διαβάσει από άλλες μαμάδες εδώ μέσα) αλλά έκτοτε τον άκουγα κάθε μέρα. Δε ξέρω ας μας πουν και άλλες μαμάδες. Να πάνε όλα καλά σου εύχομαι.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το νιώθω πολύ σπάνια

 

 

 

 

Καταρχήν να σου ευχηθώ ολα να πάνε καλα κ να εχεις μια υγιή εγκυμοσύνη!!

Όσο για τις κινήσεις τους εμβρύου θα ηθελα να σε ρωτήσω μήπως ο πλακούντας σου ειναι πρόσθιος;παίζει το μεγαλυτερο ρόλο στις κινήσεις του μωρού για το αν τις νιώθεις!εγω ας πούμε που εχω οπίσθιο το νιωθω αρκετά συχνά κ ειμαι σημερα 21+3

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την θεση του πλακούντα μπορεις να δεις απο τους μεγάλους υπερήχους που έκανες, συνήθως το γράφουν εκεί.

Τι εννοείς το νιώθω σπάνια; Σπάνια κατα την διάρκεια της ημέρας ή κατα την διάρκεια της εβδομάδας ας πουμε; Ξέρεις όσο μεγαλώνει το μωράκι και πιάνει χώρο, δεν μπορεί να είναι τόσο δραστήριο οσο ήταν πριν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω αυτό.... Έχω αγχωθει πάρα πολύ.

Αφού αγχώνεσαι πάρα πολύ, γιατί δεν κλείνεις ένα ραντεβού με το γυναικολόγο σου να κάνετε ένα υπέρηχο και να ηρεμήσεις?

 

Τι να σου πούμε κι εμείς...κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! Είμαι νέα μελλουσα μανούλα και τώρα μπήκα στην 24η εβδομάδα! Θα ήθελα τη βοήθεια σας! Έχω διαβάσει και μου έχουν πει ότι πολλές μανούλες έχουν καταλάβει ήδη το μωράκι τους στην εβδομάδα που διανύω εγώ! Πείτε μ εσείς τι νιώθατε σας παρακαλώ! Εγώ το μόνο που νιώθω σπάνια είναι ένα μικρό τσίμπημα χαμηλά δεξιά η’ αριστερά! Ο Γυναικολογος μ είπε ότι αποκλείεται να μην την νιώθω αλλά εγώ η’δεν αναγνωρίζω τα σημάδια η’ κάτι δεν πάει καλά! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @Μαγκυ222...Καταρχην, με το καλο το μωρακι σου! Σε εχει δει ο γυναικολογος σου και εχετε δει το μωρακι?

 

Πολυ πιθανο να μην μπορεις ακομη να αναγνωρισεις τις κινησεις του μωρου! Δοκιμασε να ξαπλωσεις, συγκεντρωσου και αναπνεοντας βαθια και ηρεμα ισως νιωσεις κατι σαν φτερουγισμα, σαν αερια...Αυτο θα ειναι το μωρο! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Fenia27 είπε:

Καλησπέρα @Μαγκυ222...Καταρχην, με το καλο το μωρακι σου! Σε εχει δει ο γυναικολογος σου και εχετε δει το μωρακι?

 

Πολυ πιθανο να μην μπορεις ακομη να αναγνωρισεις τις κινησεις του μωρου! Δοκιμασε να ξαπλωσεις, συγκεντρωσου και αναπνεοντας βαθια και ηρεμα ισως νιωσεις κατι σαν φτερουγισμα, σαν αερια...Αυτο θα ειναι το μωρο! 

 

Ναι με έχει δει και έχουμε δει και τη μικρή μου, όταν εβαλε τα δάχτυλα του και με πιέζε φαίνοταν σαν να κλωτσάει αλλά και πάλι εγώ δεν την ένιωθα απλά έβλεπα τις κινήσεις της! Η αλήθεια είναι ότι κάτι σαν αέρια τα νιώθω κάποιες φορές αλλά σπάνια! Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας κορίτσια, 

 

Θα ήθελα παρακαλώ την εμπειρία σας. Πριν από 7 μέρες ένιωσα για πρώτη φορά τον μπέμπη (20w+2d). Ήταν χαράματα γύρω στις 6. Εννοείται πως δεν με ξαναπήρε ο ύπνος. 

Την επόμενη μέρα, πάλι τα χαράματα, να σου πάλι ο μπέμπης. Το απόγευμα εκείνης της ημέρας τον ένιωσα ξανά.

Δυστυχώς από τότε δεν τον έχω ξανανιώσει. 

Επικοινώνησα με τον γιατρό όταν είχαν περάσει οι πρώτες 2 μέρες που δεν άκουγα το μωρό και με καθησύχασε. Μου είπε πως είναι νωρίς ακόμα και πως μπορεί να περάσει και μία εβδομάδα μέχρι να τον ξανανιώσω.

Η αλήθεια είναι πως δεν νιώθω κάτι περίεργο ή κάτι να πηγαίνει λάθος με την εγκυμοσύνη μου αλλά με αγχώνει λίγο που δεν ξανάκουσα το μωράκι. Μεθαύριο έχω προγραμματισμένο ραντεβού με τον γιατρό οπότε ελπίζω να τα βρούμε όλα καλά και να ησυχάσω.

Ήθελα απλώς να ξέρω αν είχε παρόμοια εμπειρία κάποια άλλη κοπέλα. Να νιώσει δηλαδή πρώτη φορά το μωράκι της και μετά να περάσει καιρός μέχρι να το ξανανιώσει.

Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2019 at 10:45 ΜΜ, Nasia11 είπε:

Γεια σας κορίτσια, 

 

Θα ήθελα παρακαλώ την εμπειρία σας. Πριν από 7 μέρες ένιωσα για πρώτη φορά τον μπέμπη (20w+2d). Ήταν χαράματα γύρω στις 6. Εννοείται πως δεν με ξαναπήρε ο ύπνος. 

Την επόμενη μέρα, πάλι τα χαράματα, να σου πάλι ο μπέμπης. Το απόγευμα εκείνης της ημέρας τον ένιωσα ξανά.

Δυστυχώς από τότε δεν τον έχω ξανανιώσει. 

Επικοινώνησα με τον γιατρό όταν είχαν περάσει οι πρώτες 2 μέρες που δεν άκουγα το μωρό και με καθησύχασε. Μου είπε πως είναι νωρίς ακόμα και πως μπορεί να περάσει και μία εβδομάδα μέχρι να τον ξανανιώσω.

Η αλήθεια είναι πως δεν νιώθω κάτι περίεργο ή κάτι να πηγαίνει λάθος με την εγκυμοσύνη μου αλλά με αγχώνει λίγο που δεν ξανάκουσα το μωράκι. Μεθαύριο έχω προγραμματισμένο ραντεβού με τον γιατρό οπότε ελπίζω να τα βρούμε όλα καλά και να ησυχάσω.

Ήθελα απλώς να ξέρω αν είχε παρόμοια εμπειρία κάποια άλλη κοπέλα. Να νιώσει δηλαδή πρώτη φορά το μωράκι της και μετά να περάσει καιρός μέχρι να το ξανανιώσει.

τοσο νωρις δεν το νιωθεις καθημερινα μετα τις 25 εβδομαδες πρεπει να παρατηρεις κινησεις τωρα δεν ακουγετε καθαρα ετσι κ αλλιως

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 6/10/2019 at 10:45 ΜΜ, Nasia11 είπε:

Γεια σας κορίτσια, 

 

Θα ήθελα παρακαλώ την εμπειρία σας. Πριν από 7 μέρες ένιωσα για πρώτη φορά τον μπέμπη (20w+2d). Ήταν χαράματα γύρω στις 6. Εννοείται πως δεν με ξαναπήρε ο ύπνος. 

Την επόμενη μέρα, πάλι τα χαράματα, να σου πάλι ο μπέμπης. Το απόγευμα εκείνης της ημέρας τον ένιωσα ξανά.

Δυστυχώς από τότε δεν τον έχω ξανανιώσει. 

Επικοινώνησα με τον γιατρό όταν είχαν περάσει οι πρώτες 2 μέρες που δεν άκουγα το μωρό και με καθησύχασε. Μου είπε πως είναι νωρίς ακόμα και πως μπορεί να περάσει και μία εβδομάδα μέχρι να τον ξανανιώσω.

Η αλήθεια είναι πως δεν νιώθω κάτι περίεργο ή κάτι να πηγαίνει λάθος με την εγκυμοσύνη μου αλλά με αγχώνει λίγο που δεν ξανάκουσα το μωράκι. Μεθαύριο έχω προγραμματισμένο ραντεβού με τον γιατρό οπότε ελπίζω να τα βρούμε όλα καλά και να ησυχάσω.

Ήθελα απλώς να ξέρω αν είχε παρόμοια εμπειρία κάποια άλλη κοπέλα. Να νιώσει δηλαδή πρώτη φορά το μωράκι της και μετά να περάσει καιρός μέχρι να το ξανανιώσει.

Eιναι λιγο νωρις για να το νιωθεις καθε μερα. Σε λιγες εβδομαδες που θα ειναι πιο μεγαλο θα το νιωθεις πιο συχνα. Μην αγχωνεσαι και απολαυσε αυτες τις στιγμες, απο ενα σημειο και μετα θα το νιωθεις τοσο πολυ που μπορει ακομη και να σε πονανε οι κλωτσιες του :-P Με το καλο!

 
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι κάπου στις 25 με 26 άρχισα να την παίρνω πρέφα αλλά δεν ήμουν και σίγουρη. Σαν κυμματακια ήταν σαν κάτι να γαργαλουσε.. Φάε μια σοκολάτα και κάτσε στο πλαι και θα το νιώσεις. Αν και είναι οριακό. Τι βιαζεσαι... Έχεις να φας κλωτσιές και μέσα απξ τη κοιλιά σου και έξω από αυτή...ουουου...:) με το καλό :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι στην. 25η εβδομάδα και ακομα δεν εχω νιώσει τη μπέμπα . Ανυσηχώ λιγάκι μιας και στις 10του μηνός εκανα την Β Επιπέδου και ο γιατρός ειπε οτι θα αρχίσω να την νιώθω.  Είναι το πρώτο μου και δεν ξερω το αίσθημα αυτό. Κάποιες φορές τις τελευταίες μερες νιωθω σαν να με τσιμπάει κατι, σαν σουβλιά προς τα κατω και αριστερά συνήθως. Σήμερα παλι ενιωθα μια έντονη πίεση στο στομάχι. Λέτε αυτές οι σουβλιές να ηταν το μωρό. Εχω ραντεβού ξανα στις αρχές του μήνα , μήπως να ρωτήσω την γυναικολογο μου για να ξερω σίγουρα. Το περίεργο είναι οτι επειδή είμαι λιγούρα, τρώω σχεδόν καθε μερα κατι γλυκό και με παραξενευει αυτο επειδή μου έχουν πει οτι για να ξυπνήσει το μωρο καλο ειναι να τρως κατι γλυκό.  Μια μικρή βοήθεια 

Link to comment
Share on other sites

On 21/10/2019 at 6:52 ΠΜ, gkouts1983 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι στην. 25η εβδομάδα και ακομα δεν εχω νιώσει τη μπέμπα . Ανυσηχώ λιγάκι μιας και στις 10του μηνός εκανα την Β Επιπέδου και ο γιατρός ειπε οτι θα αρχίσω να την νιώθω.  Είναι το πρώτο μου και δεν ξερω το αίσθημα αυτό. Κάποιες φορές τις τελευταίες μερες νιωθω σαν να με τσιμπάει κατι, σαν σουβλιά προς τα κατω και αριστερά συνήθως. Σήμερα παλι ενιωθα μια έντονη πίεση στο στομάχι. Λέτε αυτές οι σουβλιές να ηταν το μωρό. Εχω ραντεβού ξανα στις αρχές του μήνα , μήπως να ρωτήσω την γυναικολογο μου για να ξερω σίγουρα. Το περίεργο είναι οτι επειδή είμαι λιγούρα, τρώω σχεδόν καθε μερα κατι γλυκό και με παραξενευει αυτο επειδή μου έχουν πει οτι για να ξυπνήσει το μωρο καλο ειναι να τρως κατι γλυκό.  Μια μικρή βοήθεια 

οταν εισαι ανασκελα ξαπλωμενη κ ηρεμη νιωθεις κατι σαν γουργουρισμα κανονικα επρεπε να εχεις αρχισει να το καταλαβαινεις μιλησε αμεσα με τον γιατρο σου.

Link to comment
Share on other sites

On 21/10/2019 at 6:52 ΠΜ, gkouts1983 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι στην. 25η εβδομάδα και ακομα δεν εχω νιώσει τη μπέμπα . Ανυσηχώ λιγάκι μιας και στις 10του μηνός εκανα την Β Επιπέδου και ο γιατρός ειπε οτι θα αρχίσω να την νιώθω.  Είναι το πρώτο μου και δεν ξερω το αίσθημα αυτό. Κάποιες φορές τις τελευταίες μερες νιωθω σαν να με τσιμπάει κατι, σαν σουβλιά προς τα κατω και αριστερά συνήθως. Σήμερα παλι ενιωθα μια έντονη πίεση στο στομάχι. Λέτε αυτές οι σουβλιές να ηταν το μωρό. Εχω ραντεβού ξανα στις αρχές του μήνα , μήπως να ρωτήσω την γυναικολογο μου για να ξερω σίγουρα. Το περίεργο είναι οτι επειδή είμαι λιγούρα, τρώω σχεδόν καθε μερα κατι γλυκό και με παραξενευει αυτο επειδή μου έχουν πει οτι για να ξυπνήσει το μωρο καλο ειναι να τρως κατι γλυκό.  Μια μικρή βοήθεια 

Ο πλακούντας σου πως είναι? Πρόσθιος, οπίσθιος? Ξέρω ότι παίζει ρόλο. Θα το γράφει στην β επιπέδου. Μήπως γενικά είσαι πολύ υπερκινητική. Συνήθως όταν ξαπλώνουμε νιώθουμε την κίνηση του μωρού ενώ είμαστε χαλαρές. Ας πάρεις κ τον γιατρό κανένα τηλ να σου φύγει η ανησυχία! Με το καλό πάντως!

On 21/10/2019 at 6:52 ΠΜ, gkouts1983 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι στην. 25η εβδομάδα και ακομα δεν εχω νιώσει τη μπέμπα . Ανυσηχώ λιγάκι μιας και στις 10του μηνός εκανα την Β Επιπέδου και ο γιατρός ειπε οτι θα αρχίσω να την νιώθω.  Είναι το πρώτο μου και δεν ξερω το αίσθημα αυτό. Κάποιες φορές τις τελευταίες μερες νιωθω σαν να με τσιμπάει κατι, σαν σουβλιά προς τα κατω και αριστερά συνήθως. Σήμερα παλι ενιωθα μια έντονη πίεση στο στομάχι. Λέτε αυτές οι σουβλιές να ηταν το μωρό. Εχω ραντεβού ξανα στις αρχές του μήνα , μήπως να ρωτήσω την γυναικολογο μου για να ξερω σίγουρα. Το περίεργο είναι οτι επειδή είμαι λιγούρα, τρώω σχεδόν καθε μερα κατι γλυκό και με παραξενευει αυτο επειδή μου έχουν πει οτι για να ξυπνήσει το μωρο καλο ειναι να τρως κατι γλυκό.  Μια μικρή βοήθεια 

Ο πλακούντας σου πως είναι? Πρόσθιος, οπίσθιος? Ξέρω ότι παίζει ρόλο. Θα το γράφει στην β επιπέδου. Μήπως γενικά είσαι πολύ υπερκινητική. Συνήθως όταν ξαπλώνουμε νιώθουμε την κίνηση του μωρού ενώ είμαστε χαλαρές. Ας πάρεις κ τον γιατρό κανένα τηλ να σου φύγει η ανησυχία! Με το καλό πάντως!

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

οταν εισαι ανασκελα ξαπλωμενη ηρεμη νιωθεις κατι σαν γουργουρισμα κανονικα επρεπε να εχεις αρχισει να το καταλαβαινεις μιλησε αμεσα με τον γιατρο σου.

 

Τζάμπα ανυσηχουσα τελικά. Χτες το βράδυ άρχισα να νιωθω κατι σαν να με σπρώχνει από μέσα . Το ίδιο και σήμερα που εκανα την καμπύλη. Ένιωσα κάπως περίεργα , ενα περίεργο συναίσθημα. Τόσο καιρό δεν είχα συνειδητοποιήσει 100% ότι μέσα μου ειναι μια ψυχούλα που μεγαλώνει . Το ειπα σήμερα στον άντρα μου και στεναχωρέθηκε που δεν ηταν εκει να το νιώσει. 

3 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Ο πλακούντας σου πως είναι? Πρόσθιος, οπίσθιος? Ξέρω ότι παίζει ρόλο. Θα το γράφει στην β επιπέδου. Μήπως γενικά είσαι πολύ υπερκινητική. Συνήθως όταν ξαπλώνουμε νιώθουμε την κίνηση του μωρού ενώ είμαστε χαλαρές. Ας πάρεις κ τον γιατρό κανένα τηλ να σου φύγει η ανησυχία! Με το καλό πάντως!

Εκτος απο τις βασικες δουλειες που μπορω να κανω δεν κινουμαι πολυ. Δεν εργάζομαι οποτε ειμαι ολη μέρα σπίτι ή μερικες φορες εξω για βόλτα και δουλειές. Ο πλακούντας στις 4 του μηνός που εκανα την β επιπέδου ηταν προσθιος υψηλος. Σήμερα πάντως που έκανα την καμπύλη ζαχάρου απο τη στιγμή που πηγα μέχρι οταν έφυγα δεν σταματησε να με κλωτσαει. Αφού καποια στιγμή ειδα την κοιλια μου να ανασηκωνεται απο τις κλωτσιες.. :-P

Επεξεργάστηκαν by gkouts1983
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, gkouts1983 είπε:

 

Τζάμπα ανυσηχουσα τελικά. Χτες το βράδυ άρχισα να νιωθω κατι σαν να με σπρώχνει από μέσα . Το ίδιο και σήμερα που εκανα την καμπύλη. Ένιωσα κάπως περίεργα , ενα περίεργο συναίσθημα. Τόσο καιρό δεν είχα συνειδητοποιήσει 100% ότι μέσα μου ειναι μια ψυχούλα που μεγαλώνει . Το ειπα σήμερα στον άντρα μου και στεναχωρέθηκε που δεν ηταν εκει να το νιώσει. 

Εκτος απο τις βασικες δουλειες που μπορω να κανω δεν κινουμαι πολυ. Δεν εργάζομαι οποτε ειμαι ολη μέρα σπίτι ή μερικες φορες εξω για βόλτα και δουλειές. Ο πλακούντας στις 4 του μηνός που εκανα την β επιπέδου ηταν προσθιος υψηλος. Σήμερα πάντως που έκανα την καμπύλη ζαχάρου απο τη στιγμή που πηγα μέχρι οταν έφυγα δεν σταματησε να με κλωτσαει. Αφού καποια στιγμή ειδα την κοιλια μου να ανασηκωνεται απο τις κλωτσιες.. :-P

Χαίρομαι πολύ που άρχισες να νιώθεις το μωράκι σου, είναι υπέροχο συναίσθημα... Από εδώ κ στο εξής θα τρως πολλές κλωτσιές από το μωράκι σου!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω χάρηκα πολύ. Μου έφυγαν ολες οι ανησυχίες που είχα. Τώρα ο άντρας μου κοιτάζει συνέχεια την κοιλιά μου μηπως πετύχει το μωρο να κλωτσάει :-P Χαζεψε τελείως . 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα βρίσκομαι στην 31 εβδομάδα κύησης και δεν καταλαβαίνω το μωρό αν κουνιέται έχω ραντεβού με το γιατρό στις 19απριλιου είναι φυσιολογικό να μην το καταλαβαίνω?έχει τύχει σε καμία??

Link to comment
Share on other sites

On 8/4/2021 at 3:15 ΜΜ, Katerinaa!!! είπε:

Καλησπέρα βρίσκομαι στην 31 εβδομάδα κύησης και δεν καταλαβαίνω το μωρό αν κουνιέται έχω ραντεβού με το γιατρό στις 19απριλιου είναι φυσιολογικό να μην το καταλαβαίνω?έχει τύχει σε καμία??

Όχι δεν είναι φυσιολογικό. Μέσα σε διάστημα μιας ώρας πρέπει να μετράς 10 κινήσεις. Πάρε τον γιατρό σου τηλέφωνο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...