Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχετίζονται ο θηλασμός και το άσχημο PAPP-a της επόμενης εγκυμοσύνης;


Recommended Posts

Γεια σας, κορίτσια!

Έχω δυο παιδάκια, ένα από τα οποία ακόμα θηλάζω. Και τώρα είμαι έγκυος με το τρίτο μωρό μας. Είμαι 17 εβδομάδων τώρα. Στις 13 εβδομάδες έκανα την αυχενική, η οποία βγήκε πολύ καλή (δηλ. 1,1 χιλ. και το ρινικό οστό ήταν ορατό) και μαζί έκανα και το PAPP-a, το οποίο βγήκε πολύ άσχημο και έδειξε θετικό αποτέλεσμα για σύνδρομο DOWN - 1/14 (σιγκεκριμένα PAPP-a = 0,38 ΜοΜ, free β-hCG = 4,15 Μομ). Και τώρα έχω πολλές ερωτήσεις στο μυαλό, μήπως σε κάποιες μπορεί να μου απαντήσει καμία από εσάς;

1. Μπορούν αυτοί οι δέκτες (δηλ. το PAPP-a και το β-hCG) να επηρεάζονται από το γεγονός ότι ακόμα θηλάζω; (Μήπως ξέρει η Αγλαΐα;) Υπάρχουν κάποιες μελέτες πάνω σε αυτό; Η γυναικολόγος μου είπε, ότι θεωρητικά ναι, μπορούν, αλλά δεν ήταν και σίγουρη.

2. Είχε καμία από εσάς τέτοια εμπειρία, δηλ. να θηλάζει και να μένει έγκυος και να κάνει τεστ PAPP-a με θετικό αποτέλεσμα για σύνδρομο DOWN;

3. Τι είναι ποιο αξιοπιστό – η αυχενική ή οι βιοχημικοί δέκτες – γνωρίζει καμία;

Μου πρότειναν βέβαια να κάνω και αμνιοπαρακέντιση, απλά δεν νομίζω, ότι θα την κάνω, το μωράκι θα κρατήσουμε έτσι κ΄αλλιώς. Ναι, ξέχασα να πω, είμαι και μεγάλη στην ηλικία – 39 χρονών, και ξέρω ότι αυτό αυξάνει πολύ τις πιθανότητες για χρωμοσωματικές ανωμαλίες. Απλά θέλω να πιστεύω το καλύτερο και ξέρω ότι μόνο ο Θεός αποφασίζει τι θα γίνει.

l74Wp3.pngfGgdp3.png

 

O Konstantinos gennithike!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου, κοπέλα μου γλυκιά!!! Μπράβο σου που θηλάζεις ακόμα το παιδάκι σου!!! Με προβλημάτισες πολύ με την ιστορία σου, γιατί θηλάζω κι εγώ ακόμα την κόρη μου (είναι 10 μηνών) και θέλω άμεσα να κάνω παιδάκι και δε σου κρύβω ότι μου πέρασαν τέτοιες σκέψεις, ότι μπορεί να επηρεάσει τα αποτελέσματα οι ορμόνες που δεν έχουν ακόμη ολοκληρωτικά συνέλθει από το θηλασμό.

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα ψηλή ελεύθερη β χοριακή σχεδόν 3,5 ΜοΜ αλλά είχα και ψηλή pappa σχεδόν 1,5 ΜοΜ κι αυτό με έκανε να το ψάξω πολύ και να διαβάσω διάφορα ιατρικά άρθρα. Δυστυχώς οι ορμόνες παίζουν πολλά παιχνίδια. Εμένα μου είχε πει ο γιατρός μου ότι παράγω από τη φύση μου υψηλή ελεύθερη β χοριακή.

Δυστυχώς δεν μπορείς να έχεις σαφή απάντηση. Αλήθεια σου είπε πόσο ήταν η αυχενική διαφάνεια και το ποσοστό από την αυχενική;

Δε θέλω να σε επηρεάσω θετικά ή αρνητικά αλλά κάτι μου λέει ότι όλο αυτό έγινε λόγω του θηλασμού...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, κορίτσια!

Έχω δυο παιδάκια, ένα από τα οποία ακόμα θηλάζω. Και τώρα είμαι έγκυος με το τρίτο μωρό μας. Είμαι 17 εβδομάδων τώρα. Στις 13 εβδομάδες έκανα την αυχενική, η οποία βγήκε πολύ καλή (δηλ. 1,1 χιλ. και το ρινικό οστό ήταν ορατό) και μαζί έκανα και το PAPP-a, το οποίο βγήκε πολύ άσχημο και έδειξε θετικό αποτέλεσμα για σύνδρομο DOWN - 1/14 (σιγκεκριμένα PAPP-a = 0,38 ΜοΜ, free β-hCG = 4,15 Μομ). Και τώρα έχω πολλές ερωτήσεις στο μυαλό, μήπως σε κάποιες μπορεί να μου απαντήσει καμία από εσάς;

1. Μπορούν αυτοί οι δέκτες (δηλ. το PAPP-a και το β-hCG) να επηρεάζονται από το γεγονός ότι ακόμα θηλάζω; (Μήπως ξέρει η Αγλαΐα;) Υπάρχουν κάποιες μελέτες πάνω σε αυτό; Η γυναικολόγος μου είπε, ότι θεωρητικά ναι, μπορούν, αλλά δεν ήταν και σίγουρη.

2. Είχε καμία από εσάς τέτοια εμπειρία, δηλ. να θηλάζει και να μένει έγκυος και να κάνει τεστ PAPP-a με θετικό αποτέλεσμα για σύνδρομο DOWN;

3. Τι είναι ποιο αξιοπιστό – η αυχενική ή οι βιοχημικοί δέκτες – γνωρίζει καμία;

Μου πρότειναν βέβαια να κάνω και αμνιοπαρακέντιση, απλά δεν νομίζω, ότι θα την κάνω, το μωράκι θα κρατήσουμε έτσι κ΄αλλιώς. Ναι, ξέχασα να πω, είμαι και μεγάλη στην ηλικία – 39 χρονών, και ξέρω ότι αυτό αυξάνει πολύ τις πιθανότητες για χρωμοσωματικές ανωμαλίες. Απλά θέλω να πιστεύω το καλύτερο και ξέρω ότι μόνο ο Θεός αποφασίζει τι θα γίνει.

 

Mayia, ο δικός μου ο γυναικολόγος (ο οποίος με παρακολουθούσε στο 2ο και μετά στο 3ο παιδί) με συμβούλευσε να μην κάνω καθόλου PAPP-a τεστ γιατί το θεωρούσε εντελώς αναξιόπιστο. Μου είχε πει ειδικά για το 3ο ότι όσο μεγαλώνει η ηλικία της γυναίκας, τόσο πιο αναξιόπιστο είναι το τεστ γιατί στα αποτελέσματα λαμβάνεται υπόψη και η ηλικία της εγκύου και είναι σίγουρο ότι θα βγάλουν μεγάλο ποσοστό για Down σε μια κοπέλα μεγαλύτερης ηλικίας, ασχέτως με τις τιμές που θα βγουν από τις εξετάσεις αίματος.

 

Αντίθετα θεωρούσε πολύ σημαντική την αυχενική (αν δεις ρινικό οστό μου είχε πει αποκλείεις κατά 70% το σύνδρομο Down).

 

Κι εγώ είχα αποφασίσει να το κρατήσω το παιδί ούτως ή άλλως και δεν έκανα αμνιο αλλά φυσικά έτρεμε φυσικά το φυλοκάρδι μου για να είναι καλά. Σου εύχομαι να είναι γερό υγιές και το δικό σου.;)

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

mammy30, ευχαριστω για το ενδιαφέρον σου!

Με προβλημάτισες πολύ με την ιστορία σου, γιατί θηλάζω κι εγώ ακόμα την κόρη μου (είναι 10 μηνών) και θέλω άμεσα να κάνω παιδάκι και δε σου κρύβω ότι μου πέρασαν τέτοιες σκέψεις, ότι μπορεί να επηρεάσει τα αποτελέσματα οι ορμόνες που δεν έχουν ακόμη ολοκληρωτικά συνέλθει από το θηλασμό.

Κοίταξε, από αυτά που διαβάζω, έχω καταλάβει ότι ούτε οι ορμόνες του θηλασμού βλάπτουν το έμβρυο, ούτε οι ορμόνες της εγκυμοσύνης βλάπτουν το παιδί που θηλάζει. Για αυτό δεν βλέπω πρόβλημα να θηλάζεις και να μένεις έγκυος. Και στη δική μου περίπτωση αυτό έγινε πολύ εύκολα (δηλαδή έμεινα έγκυος). Απλά με τόσο άσχημα αποτελέσματα του PAPP-a τεστ αναρωτήθηκα, μήπως έχουν σχέση μεταξύ τους όλες αυτές οι ορμόνες και οι πρωτεΐνες. Ξέρεις ψάχνω κάτι να πιαστώ για να πιστεύω ότι μπορούν τα πράγματα να πάνε καλά ακόμα και με τόσο άσχημα αποτελέσματα. Αν και πιθανότητες δεν είναι πολλές...

Αλήθεια σου είπε πόσο ήταν η αυχενική διαφάνεια και το ποσοστό από την αυχενική;

Η αυχενική είναι 1,1 χιλ. Ξεχωριστά το ποσοστό από την αυχενική δεν μου έβγαλαν, έβγαλαν το γενικό και από την αυχενική και από το αίμα μαζί και είναι, όπως έγραψα 1/14 - δηλαδή πολύ μεγάλο... Και από μόνοι τους οι αριθμοί των PAPP-a και β-hCG έχουν μεγάλη απόκλιση από τις φυσιολογικές τιμές. Το καταλαβαίνω...

 

Να σου ζήσει η κορούλα σου!

l74Wp3.pngfGgdp3.png

 

O Konstantinos gennithike!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mayia, ο δικός μου ο γυναικολόγος (ο οποίος με παρακολουθούσε στο 2ο και μετά στο 3ο παιδί) με συμβούλευσε να μην κάνω καθόλου PAPP-a τεστ γιατί το θεωρούσε εντελώς αναξιόπιστο. Μου είχε πει ειδικά για το 3ο ότι όσο μεγαλώνει η ηλικία της γυναίκας, τόσο πιο αναξιόπιστο είναι το τεστ γιατί στα αποτελέσματα λαμβάνεται υπόψη και η ηλικία της εγκύου και είναι σίγουρο ότι θα βγάλουν μεγάλο ποσοστό για Down σε μια κοπέλα μεγαλύτερης ηλικίας, ασχέτως με τις τιμές που θα βγουν από τις εξετάσεις αίματος.

 

Ευχαριστώ, marandnik, για τα ενθαρρυντικά σου λόγια. Η δική μου γυναικολόγος θεωρεί το PAPP-a τεστ αρκετά αξιόπιστο, εγώ τώρα τι να πω... Δεν ξέρω. Απλά από την ηλικία μου έβγαλαν την πιθανότητα 1/143, και από το αίμα και αυχενική - 1/14. Αρκετά σκούρα δηλαδή.

l74Wp3.pngfGgdp3.png

 

O Konstantinos gennithike!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα βγηκε χάλια το Papp-A, 1-255 για συνδρομο down.

Το ιδιο ειχε βγει και στην πρωτη μου εγκυμοσυνη,ειχα κανει αμνιοπαρακεντηση και ολα καλα δοξα τω θεο.

Τωρα ειμαι 50-50 να κανω την αμνιο, στην αυχενικη το ρινικο οστο ηταν ορατο και το παχος ηταν 1,3.

Ιστορικο δεν υπαρχει στην οικογενεια,αλλα ποτε δεν ξερεις....:-(

Παντως δεν νομιζω να εχει σχεση ο θηλασμος με τα αποτελεσματα,στην κορη μου δεν θηλαζα, παλι χαμηλα ειχε βγει 1-356 αν θυμαμαι καλα.:?

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μου πρότειναν βέβαια να κάνω και αμνιοπαρακέντιση, απλά δεν νομίζω, ότι θα την κάνω, το μωράκι θα κρατήσουμε έτσι κ΄αλλιώς. Απλά θέλω να πιστεύω το καλύτερο και ξέρω ότι μόνο ο Θεός αποφασίζει τι θα γίνει.

 

μπραβο σου mayia για την αποφαση σου να το κρατησεις ετσι κ αλλιως.

ξερω οτι φευγω απο το θεμα αλλα θαυμαζω πολυ τις γυναικες που μεγαλωνουν παιδακια με δεικτη down πρεπει να εχεις μεγαλη ψυχικη δυναμη κ μεγαλειο ψυχης! και παλι μπραβο.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, κορίτσια!

Έχω δυο παιδάκια, ένα από τα οποία ακόμα θηλάζω. Και τώρα είμαι έγκυος με το τρίτο μωρό μας. Είμαι 17 εβδομάδων τώρα. Στις 13 εβδομάδες έκανα την αυχενική, η οποία βγήκε πολύ καλή (δηλ. 1,1 χιλ. και το ρινικό οστό ήταν ορατό) και μαζί έκανα και το PAPP-a, το οποίο βγήκε πολύ άσχημο και έδειξε θετικό αποτέλεσμα για σύνδρομο DOWN - 1/14 (σιγκεκριμένα PAPP-a = 0,38 ΜοΜ, free β-hCG = 4,15 Μομ). Και τώρα έχω πολλές ερωτήσεις στο μυαλό, μήπως σε κάποιες μπορεί να μου απαντήσει καμία από εσάς;

1. Μπορούν αυτοί οι δέκτες (δηλ. το PAPP-a και το β-hCG) να επηρεάζονται από το γεγονός ότι ακόμα θηλάζω; (Μήπως ξέρει η Αγλαΐα;) Υπάρχουν κάποιες μελέτες πάνω σε αυτό; Η γυναικολόγος μου είπε, ότι θεωρητικά ναι, μπορούν, αλλά δεν ήταν και σίγουρη.

2. Είχε καμία από εσάς τέτοια εμπειρία, δηλ. να θηλάζει και να μένει έγκυος και να κάνει τεστ PAPP-a με θετικό αποτέλεσμα για σύνδρομο DOWN;

3. Τι είναι ποιο αξιοπιστό – η αυχενική ή οι βιοχημικοί δέκτες – γνωρίζει καμία;

Μου πρότειναν βέβαια να κάνω και αμνιοπαρακέντιση, απλά δεν νομίζω, ότι θα την κάνω, το μωράκι θα κρατήσουμε έτσι κ΄αλλιώς. Ναι, ξέχασα να πω, είμαι και μεγάλη στην ηλικία – 39 χρονών, και ξέρω ότι αυτό αυξάνει πολύ τις πιθανότητες για χρωμοσωματικές ανωμαλίες. Απλά θέλω να πιστεύω το καλύτερο και ξέρω ότι μόνο ο Θεός αποφασίζει τι θα γίνει.

 

Εμενα στα 39 ο γυναικολογος δεν μου εκανε αιματολογικες για να μην αγχωνομαστε αδικα. Ειχα ηδη αποφασισει για αμνιο αλλα η ουσια ειναι οτι τουλαχιστον αυτος θεωρουσε οτι οι αιματολογικες μπορει να δειξουν ψευδος θετικα αποτελεσματα. Βασικα ουτε τις αιματολογικες που γινονται μαζι με την αυχενικη εκανα..

Με το καλο το μωρακι σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

δεν ξέρω να σου απαντήσω στις ερωτήσεις σου, διαβάζοντάς σε όμως σκεφτόμουν ότι εγώ ακόμα και αν είχα αποφασίσει να κρατήσω το μωρό (και καλά κάνεις για την απόφασή σου) επειδή είμναι ανυπόμονος σαν άνθρωπος γενικά θα έκανα την άμνιο γαι να ξέρω σίγουρα, έτσι και αλλιώς η μόνη αξιόπιστη εξέταση είναι αυτή, οι υπόλοιπες είναι απλά στατιστική και παίζουμε με τα νούμερα... σου εύχομαι ότι καλύτερο!

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια, θέλω να μοιραστώ μαζί σας τη χαρά μου. Πριν 10 μέρες γέννησα. Ο Θεός μας χάρισε ένα υγιέστατο αγοράκι. Η μαία μου αμέσως μου είπε ότι είναι καλά και δεν πάσχει από σύνδρομο. Και αργότερα και η γιατρός μας που το εξέτασε προσεκτικά, δεν παρατήρησε συγγενείς ανωμαλίες. Είμαι ευγνώμων στον Θεό.

Πάντως όλη η ιστορία αυτή με τα άσχημα αποτελέσματα του PAPP-a με έκανε να ψάξω για το θέμα. Στην διάρκεια εγκυμοσύνης είχα διαβάσει αρκετά για αυτά τα παιδιά, για τις δυνατότητες τους, για την αντιμετώπιση τους, για τις δυσκολίες που περνάνε οι γονείς και για τις χαρές τους. Όλο αυτό με έκανε να βλέπω αυτούς τους ανθρώπους και τις οικογένειες τους με άλλο μάτι.

l74Wp3.pngfGgdp3.png

 

O Konstantinos gennithike!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!!! Και συγχαρητήρια για τη δύναμή σου, έχω αναρωτηθεί κι εγώ πολλές φορές τι θα έκανα σε παρόμοια περίπτωση και πραγματικά δεν έχω καταφέρει να βρω απάντηση. Τα παιδιά σου είναι πολύ τυχερά που θα μεγαλώσουν με μια μητέρα που σκέφτεται όπως εσύ.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει! Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον την ιστορία σου από την αρχή. Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά. Είναι πολύ ενθαρρυντικό να γνωρίζεις ανθρώπους σαν κι εσένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένα μεγάλο συγχαρητήρια από μένα για όλα. Να σου ζήσει το μωρό και να χαίρεσαι την οικογένειά σου. Μακάρι να υπήρχαν περισσότερα μηνύματα σαν τα δικά σου στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Γεια σας κοριτσια,

Ειμαι κι εγω εγκυος στην 15η εβδομαδα και κοντευω να τρελαθω με τα αποτελεσματα της pappA. Ειμαι 32 ετων, εχω ενα κοριτσακι που το θηλαζω ακομη , και τα αποτελεσματα μου ηταν : αυχενικη 1,90mm, 3 αγγεια, ρινικο οστο ορατο. Β-χοριακη 3,04Μοm και pappA 1,055Mom. Πιθανοτητες 1/788. Οι γιατροι μου λενε να κανω αμνιο αλλα φοβαμαι την αποβολη. Ειχε καποια παρομοια εμπειρια;

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια,

Ειμαι κι εγω εγκυος στην 15η εβδομαδα και κοντευω να τρελαθω με τα αποτελεσματα της pappA. Ειμαι 32 ετων, εχω ενα κοριτσακι που το θηλαζω ακομη , και τα αποτελεσματα μου ηταν : αυχενικη 1,90mm, 3 αγγεια, ρινικο οστο ορατο. Β-χοριακη 3,04Μοm και pappA 1,055Mom. Πιθανοτητες 1/788. Οι γιατροι μου λενε να κανω αμνιο αλλα φοβαμαι την αποβολη. Ειχε καποια παρομοια εμπειρια;

 

Καλησπερα.ειμαι κ γω εγκυος 21εβδ κ θηλαζω την 22μηνων κορη μου.αν ο γιατρος προτεινει αμνιο να την κανεις.για το harmony που ειναι μη παρεμβατικο εχετε συζητησει;

Προσπαθησε να εισαι οσο ηρεμη κ αισιοδοξη μπορεις.ολα καλα θα ειναι

Γενικοτερα για το θεμα οσο ημουν εγκυος στην κορη μεχρι τα μισα δεν ειχα ιδεα οτι μπορεις να μεινεις εγκυος οσο θηλαζεις κ να θηλαζεις κατα τη διαρκεια της κυησης η για το ταντεμ.στο φορουμ το διαβασα.δε με απασχολησε γτ δεν ηταν στα σχεδια μου αμεσα δευτερο.αλλαξε αυτο αφου χρονισε η κορη μου.πολυ γρηγορα βαλαμε μπρος κ εμεινα εγκυος.οταν εμαθα για τη δευτερη εγκυμοσυνη η κορη μου θηλαζε τουλ 6φορες.πλεον 1-2.χωρις δικη μου πιεση.ειπα θα ασχοληθω με καθε θεμα που θα προκυψει οταν προκυψει.ευτυχως ολα καλα μεχρι τωρα.δεν εχω διαβασει για υψηλα ποσοστα χοριακης κατα το θηλασμο.μεσα στο φορουμ εχει πολλες περιπτωσεις με θηλασμο στην εγκυμοσυνη κ καλη αυχενικη.πολυ υψηλη χοριακη εχουν κ οι εγκυες με υπερεμεση που εχουν πολυ εντονα συμπρωματα απο πολυ νωρις.κ οι πολυδυμες κυησεις.αυτο δε σημαινει κ κακη αυχενικη.η δικη μου αυχενικη ηταν καλη.κ τα ποσοστα πολυ καλα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπερα.ειμαι κ γω εγκυος 21εβδ κ θηλαζω την 22μηνων κορη μου.αν ο γιατρος προτεινει αμνιο να την κανεις.για το harmony που ειναι μη παρεμβατικο εχετε συζητησει;

Προσπαθησε να εισαι οσο ηρεμη κ αισιοδοξη μπορεις.ολα καλα θα ειναι

Γενικοτερα για το θεμα οσο ημουν εγκυος στην κορη μεχρι τα μισα δεν ειχα ιδεα οτι μπορεις να μεινεις εγκυος οσο θηλαζεις κ να θηλαζεις κατα τη διαρκεια της κυησης η για το ταντεμ.στο φορουμ το διαβασα.δε με απασχολησε γτ δεν ηταν στα σχεδια μου αμεσα δευτερο.αλλαξε αυτο αφου χρονισε η κορη μου.πολυ γρηγορα βαλαμε μπρος κ εμεινα εγκυος.οταν εμαθα για τη δευτερη εγκυμοσυνη η κορη μου θηλαζε τουλ 6φορες.πλεον 1-2.χωρις δικη μου πιεση.ειπα θα ασχοληθω με καθε θεμα που θα προκυψει οταν προκυψει.ευτυχως ολα καλα μεχρι τωρα.δεν εχω διαβασει για υψηλα ποσοστα χοριακης κατα το θηλασμο.μεσα στο φορουμ εχει πολλες περιπτωσεις με θηλασμο στην εγκυμοσυνη κ καλη αυχενικη.πολυ υψηλη χοριακη εχουν κ οι εγκυες με υπερεμεση που εχουν πολυ εντονα συμπρωματα απο πολυ νωρις.κ οι πολυδυμες κυησεις.αυτο δε σημαινει κ κακη αυχενικη.η δικη μου αυχενικη ηταν καλη.κ τα ποσοστα πολυ καλα

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Ο γιατρος δε συστησε αμνιο, ειμαστε στις γκριζες ζωνες ειπε οποτε ειναι δικη μας αποφαση. Προτεινε αυτην την μη παρεμβατικη μεθοδο αλλα δυστυχως το κοστος ειναι μεγαλο. Περιμενουμε τη β επιπεδου σε ενα μηνα για να δουμε εκει τι γινεται. Τη φοβαμαι την αμνιο για τα ποσοστα αποβολης!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστα αποβολης απο την αμνιο ειδικα οταν γινεται απο εξειδικευμενο γιατρο ειναι πολυ χαμηλο.αναλογα τα αποτελεσματα της αυχενικης θα αποφασιζα να την κανω.δυσκολη η αναμονη..ευχομαι η β επ να ειναι τελεια!γραψε οταν θα εχεις νεα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...