Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρακτικά θέματα-μαιευτήριο Έλενα


goofy

Recommended Posts

και εγώ για τους ίδιους λόγους είναι πιο κοντά, υπάρχει δυνατότητα για μονόκλινο ώστε να αποφευχθούν αυτά που πέρασα και περιέγραψα παραπάνω , για το περιστατικό με τον ίκτερο κλπ. Πιστεύω ότι τα λούξ θα είναι πολύ καλά γιατί τα είδα και είδα ότι είναι πολύ καθαρά. Για το φαγητό δεν ξέρω.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να πάρω πετσέτες για το μπάνιο του μωρού και pampers,σερβιέτες, σεντονάκια για την κούνια, κουβερτούλες?

 

Στο μαιευτηριο σου δινουν τα παντα και σερβιετες και pampers εχει στην αιθουσα αλλαγης.Στον 5ο σου δινουν και πετσετες για σενα.Εχει τα παντα δεν χρειαζεται να παρεις τιποτα απο τα παραπανω. Αν θελεις πετσετακι για να πιανουν το μωρο οταν το παιρνουν αγκαλια παρε.Ολα τα αλλα στα παρεχουν και με το παραπανω...Στο μωρο φορανε τα δικα τους ρουχαλακια.Καθε πρωι το παιρνουν το κανουν μπανιο το αλλαζουν και το βλεπει παιδιατρος.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια επειδη γεννησα ελενας πριν 6 μηνες συνιστω σε ολλλλλλλλεσ που θα πατε να γεννησετε να πατε στον 5ο οροφο ειναι τελεια καταπληκτικα θεικα εχω κ φοτο αν μου πειτε πως μπενουν... επιτρεπετε συνοδος ειναι μονοκλινα μεγαλα καινουργια ολλα εκει μεσα το κρεβατι θεικο διπλα εχεις ενα τραπεζακι που νομιζεις οτι ειναι ντουλαπι αλλα ειναι ψυγειο κ το συρταρι ειναι θερμενομενο (καλοοοο ε?) ακριβος απεναντι απο το δωματιο εχει ενα μεγαλο χωρο στο οποιο πας κ αλλαζεις το μωρο σου,, εχει πανες εκει, καθε πρωι τα πας εκει κ στα πλενουν οι κοπελες, δεν σε αφηνουν να τα πληνεις μονη σου (εμενα που με ειδαν μου εκαναν παρατηριση λογο ασφαλιας αν μας πεσει κ χτυπισει το μωρο εχουν ευθινη αυτεσ) τους αλλαζουν την χαζη ρομπα που τους φορανε κ αλαζουν το παπλοματακι απο το πιρεξ.. επισεις εχει αλλη μια αιθουσα φαγητου που πανε εκει οι μαμαδες κ τους δεινουν γαλα με το μπιμπερο (το οποιο στο δινουν παλι οι κοπελες , ειναι μια χρισης τα μπουκαλακια)

επειδη το μωρακι σου θα το εχεις διπλα σου 24 ωρες παρε μαζι σου καποιον δικο σου κ οχι αποκλιστικη νοσοκομα...

το δωματιο κοστιζει στα 850 ? της 4 μερες αξιζει αφου θα τα παρεις πισω απο το ταμειο σου,, και παυσιπονα οσααααα θες σου φερνουν ξερουν αυτεσ πηγενεεε θα τρελαθεισ... ειναι τελεια σε σχεση με τους αλλουσ οροφους... εγω πηγα τον τελευτεο μηνα κ ειδα τα δωματια στους οροφουσ ,, με επιασε πανικος με τον 4ο κ μονο που δεν εκλεγα(δεν ειχα συνοδο κ με τπτ δεν θα εμενα εκει μονη μου) αυτα με το καλο

Link to comment
Share on other sites

Τα ρούχα πάντως στο Αττικό τα έδωσαν στον άντρα μου ο οποίος ήταν παρών σε όλο τον φυσιολογικό κάτι τέτοιο βέβαια δεν νομίζω ότι θα συμβεί στο Ελενα.

κ στο ελενας αφηνουν να ειναι παρων ο αντρασ σου αρκει να εχεις χαρτι απο το νοσοκομειο οτι εχει παρακολουθισει μαθηματα ανωδινου τοκετου στο λεω στανταρ αυτο

τα μαθηματα γινονται απεναντι απο το κτιριο που γενναμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αντε ας ανοιξουμε μια ομαδα στο facebook που θα λεγετε " NAI, φορεσα κ εγω αυτην την ρομπα της γιαγιας κ τις σαγιοναρες του μπαρμπα μου κατα την διαδρομη για τον τοκετο "

Link to comment
Share on other sites

Sas zilevo, ego mallon tha genniso sto Aretaieio kai den xero ti paizei. Bebaia exo kairo akoma, omos an den eiha auto to giatro tha pigaina sigoura sto Elena pou eheis dunatotita na eheis monoklino kai loux domateio.

Alloste einai kai korufaio nosokomeio.

Euxomai ta pragmata na einai kala kai sto Aretaieio!

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Στο Ελενας η προετοι,ασια είναι λίγο τραγελαφική. Το θυμάμαι και γελάω. Οταν φτασαμε με πήγαν στην υποδοχή. Φαντάσου 10κρεβάτια χωρισμένα με παραβάν, τοσο παλια που πρέπει να είναι τα ίδια απο οταν με γέννησε η μαμα μου. Εγω έιμουν τυχερή και δεν ήταν άλλες κοπέλες εκει. Εκεί λοιπον σου δίνουν μια μαυρη σακούλα (σκουπιδιων) για να βάλεις μεσα τα προσωπικα σου είδη. Μετά λοιπον μου έδωσαν κατι παντόφλες (τι παντόφλες,σαγιοναρες λαστιχενιες παλαιολιθικες)5 νουμερα μικρότερες και μια ρομπα που μονο η γιαγια μου στη κατοχη θα φόραγε. Αφου λοιπον γίνετε κλισμα και καλοπισμος και αφου ενεργήσει το κλισμα(εγω είδα 1 τουαλέτα,τι γίνετε αραγε οταν είναι πολλές γυναίκες?) σε παίρνουν και πάτε αν θυμάμαι καλά στον 1ο οροφο. Μεχρι εκεί πας με συνοδους. Μετα αποχωρίζεστε και σε παν σε δωματιακι για νά περιμενεις μεχρι το χειρουργίο. Πάντως αυτο με τη ρόμπα είχα πολύ γελιο. Βέβαια πόση ωρα κρατάει όλο αυτο? Η διαμονη σε αποζημιώνει. Και στο 3ο μου παιδακι πρωτα ο Θεος εκεί θα πάω πάλι. Με το καλό.

 

Ενταξει, τη ρόμπα τη βγαζεις μολις μπεις στο δωματιο ωδινων και μενεις με το λευκο ρομπακι απο μεσα. Το ιδιο και τις παντοφλες. Εμενα δεν μου τις δωσανε καν, γιατι ηταν καλοκαιρι, και πηγα με σαγιοναρες, τις οποιες πηρε ο αντρας μου οταν με ειχανε ηδη βαλει στο καροτσακι για να με πανε στο δωματιο ωδινων.

Οσο για τον αποχωρισμο, αν ο αντρας σου εχει παρακολουθησει τα 2 μαθηματα που χρειαζονται, μπαινει μαζι σου. Εμενα ήταν μαζί μου σε ολο τον τοκετο μιας και γεννησα φυσιολογικά.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα ρούχα πάντως στο Αττικό τα έδωσαν στον άντρα μου ο οποίος ήταν παρών σε όλο τον φυσιολογικό κάτι τέτοιο βέβαια δεν νομίζω ότι θα συμβεί στο Ελενα.

 

Κανονικοτατα μπορει να συμβει, μιλωντας παντα για ΦΤ, αρκει να εχει παρακολουθησει τα 2 μαθηματα ανωδυνου τοκετού που γινονται στο Ελενα για να παρει βεβαιωση και ετσι μπαινει (Τα μαθηματα ειναι 5 για τις γυναικες και απο αυτα τα 2 πρεπει να τα παρακολουθησει και ο συζηγος μαζι σου). Εμας μας το ειπε ο γιατρός μου, ετσι καναμε, και φυσικα μπηκε και στις ωδινες και στο χειρουργειο. απλα να θυμηθειτε οταν πατε στο μαιευτηριο να εχετε τη βεβαιωση μαζι σας

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο μαιευτηριο σου δινουν τα παντα και σερβιετες και pampers εχει στην αιθουσα αλλαγης.Στον 5ο σου δινουν και πετσετες για σενα.Εχει τα παντα δεν χρειαζεται να παρεις τιποτα απο τα παραπανω. Αν θελεις πετσετακι για να πιανουν το μωρο οταν το παιρνουν αγκαλια παρε.Ολα τα αλλα στα παρεχουν και με το παραπανω...Στο μωρο φορανε τα δικα τους ρουχαλακια.Καθε πρωι το παιρνουν το κανουν μπανιο το αλλαζουν και το βλεπει παιδιατρος.

 

Προσοχή Προσοχή. Πετσετες για τη μαμα δινουν μονο στον 5ο οροφο. Αν ομως δεν βρεις δωματιο διαθεσιμο αμεσως και χρειαστεί να πας για μια μερα σε αλλο οροφο π.χ στα δικλινα, δεν θα εχεις πετσετες για σενα. Οποτε παρε οπωσδηποτε μαζι σου και ας μην τις χρειαστείς. Τα υπολοιπα, οντως στα δινουν παντου

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τις είδα τις άθλιες ρόμπες και τις σαγιονάρες του 50 που πουλούσαν στα μπακάλικα πριν 30 χρόνια. Δεν υπάρχει περίπτωση να τις φορέσω ούτε στο εκατομμύριο και θα ζητήσω από έναν φίλο χειρουργό να μου δώσει μια χειρουργική ρομπίτσα και παπουτσακια που φοράνε αυτοί στο χειρουργείο. Ελπίζω να μην επικρατε΄λι η ίδια αθλιότητα και στις αίθουες τοκετών γιατί έχω φρικάρει.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, εγω εχω φωτο απο το δωματιο ωδινων, που με εβγαλε ο αντρας μου. Θέλετε να την ανεβάσω? Αν ναι, πειτε μου πώς γιατί βαριέμαι να ψαχνω οδηγιες

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια γέννησα στις 27/12/2009. Εμεινα στα λούξ του 5ου και έχω να πω ότι βάζω άριστα΄. Ακόμη και οι πλαστικές παντοφλίτσες καλές ήταν αφού χρειάστηκε μετά το κλίσμα να πάω τουαλέτα και είδα ότι εαν είχα άλλα παπούτσια δεν θα βόλευαν.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
  • 11 months later...

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ Η ΣΤΟ ΛΟΥΞ.

ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ ΤΑ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΑ ΠΟΣΤ.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς γεννήσαμε στο ΕΛΕΝΑ και μείναμε σε μονόκλινο του έκτου. Ολα ήταν μια χαρά, ο άντρας μου έμενε και κοιμόταν τα βράδια μέσα σε μια σεζλόνγκ που είχε το δωμάτιο. Τα δωμάτια του έκτου είναι μια χαρά, δεν υπάρχει λόγος να πληρώσεις παραπάνω για λουξ μονόκλινο. Σου προσφέρουν σερβιέτες, πάνες και μπουκαλάκι με ξένο γάλα (αν δεν μπορείς να θηλάσεις). Καθημερινή καθαριότητα και αν λερωθεί το σεντόνι του κρεβατιού, απλά το λες στην προϊσταμένη και στο αλλάζουν. Γενικά με την καθαριότητα δνε είχαμε κανένα πρόβλημα. Μπάνιο το κάνανε οι νοσοκόμες κάθε πρωί. Επίσης υπάρχει χώρος όπου "αλλάζεις" το μωρό, όπου σου δίνουν πάνες και βαμβάκι για να καθαρίσεις το πωπουδάκι του.

Μαζί σου πάρε πετσέτες προσώπου και μπάνιου, νυχτικό, σαγιονάρες, μωρομάντηλα, κανά κουβερτάκι για το μωρό (αν δεν θες την κουβέρτα που σου δίνουν) ή σεντονάκι (πάλι αν δεν θες αυτά που δίνουν στο μαιευτήριο), πολλά πολλά βρακάκια για σένα (θα λερωθούν σίγουρα από το πολύ αίμα, ειδικά την πρώτη μέρα, κι ας φοράς σερβιέτα λοχείας).

Οτι άλλο έχεις απορία, απλά ρώτα:D

Link to comment
Share on other sites

Εμείς γεννήσαμε στο ΕΛΕΝΑ και μείναμε σε μονόκλινο του έκτου. Ολα ήταν μια χαρά, ο άντρας μου έμενε και κοιμόταν τα βράδια μέσα σε μια σεζλόνγκ που είχε το δωμάτιο. Τα δωμάτια του έκτου είναι μια χαρά, δεν υπάρχει λόγος να πληρώσεις παραπάνω για λουξ μονόκλινο. Σου προσφέρουν σερβιέτες, πάνες και μπουκαλάκι με ξένο γάλα (αν δεν μπορείς να θηλάσεις). Καθημερινή καθαριότητα και αν λερωθεί το σεντόνι του κρεβατιού, απλά το λες στην προϊσταμένη και στο αλλάζουν. Γενικά με την καθαριότητα δνε είχαμε κανένα πρόβλημα. Μπάνιο το κάνανε οι νοσοκόμες κάθε πρωί. Επίσης υπάρχει χώρος όπου "αλλάζεις" το μωρό, όπου σου δίνουν πάνες και βαμβάκι για να καθαρίσεις το πωπουδάκι του.

Μαζί σου πάρε πετσέτες προσώπου και μπάνιου, νυχτικό, σαγιονάρες, μωρομάντηλα, κανά κουβερτάκι για το μωρό (αν δεν θες την κουβέρτα που σου δίνουν) ή σεντονάκι (πάλι αν δεν θες αυτά που δίνουν στο μαιευτήριο), πολλά πολλά βρακάκια για σένα (θα λερωθούν σίγουρα από το πολύ αίμα, ειδικά την πρώτη μέρα, κι ας φοράς σερβιέτα λοχείας).

Οτι άλλο έχεις απορία, απλά ρώτα:D

Μένια, σε ευχαριστώ πολύ.

Ρωτάω απλά γιατι άκουσα ότι υπάρχει περίπτωση λόγω τιμών να μην υπάρχει δωμάτιο στον 6ο με τα απλά μονόκλινα. ¨οχι οτι θέλει καλά και σώνει η αφεντιά μου λούξ.

Κατα τα άλλα, άλλες γεννάνε κ σε τετράκλινο κ όλα πάνε καλά...δεν θέλω να γίνομαι και υπερβολική, απλά είμαι λίγο φρίκη διότι δεν έχω ιδέα για τα πράγματα εκεί. Μένω εξωτερικό και αποφάσισα να κάνω το σολωμό κ να γυρίσω να γεννήσω ελλάδα γιατί η μαμά μου αδύνατον να φύγει λόγω εργασίας. Σε ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

αντε ας ανοιξουμε μια ομαδα στο facebook που θα λεγετε " NAI, φορεσα κ εγω αυτην την ρομπα της γιαγιας κ τις σαγιοναρες του μπαρμπα μου κατα την διαδρομη για τον τοκετο "

Παιδια, συγγνωμη κιόλας, δε θελω να θίξω και κανέναν, αλλα σιγά να μην περιμένω απο το νοσοκομείο να μου έχει προσωπικά ήδη. Πού ξέρω εγώ πόσο καιρό μαζεύανε σκόνη σε κάποιο ράφι? Αν είναι δυνατόν....Παίρνεις μαζί σου τη βαλίτσα σου με τα μοσχομυριστά φρεσκοπλυμένα σου και τις δικές σου σαγιονάρες και ρομπίτσες πετσέτες και αφρόλουτρα αρωματικά κ απόλα τα καλά. Και designer σαγιονάρα να μου δίνανε, εγώ θέλω τη δικιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, συγγνωμη κιόλας, δε θελω να θίξω και κανέναν, αλλα σιγά να μην περιμένω απο το νοσοκομείο να μου έχει προσωπικά ήδη. Πού ξέρω εγώ πόσο καιρό μαζεύανε σκόνη σε κάποιο ράφι? Αν είναι δυνατόν....Παίρνεις μαζί σου τη βαλίτσα σου με τα μοσχομυριστά φρεσκοπλυμένα σου και τις δικές σου σαγιονάρες και ρομπίτσες πετσέτες και αφρόλουτρα αρωματικά κ απόλα τα καλά. Και designer σαγιονάρα να μου δίνανε, εγώ θέλω τη δικιά μου.

 

Κι εγώ είμαι υπέρ αυτής της άποψης. Οσο για τα μονόκλινα του 6ου, θα πρέπει να είσαι πολύ άτυχη για να μην βρεις την περίοδο που θα γεννήσεις Εμάς τα μισά δωμάτια ήταν γεμάτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...