Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μηπως κανω κακο στο μωρο??


Recommended Posts

Και ποιοι ακριβώς ειναι αυτοί που έχουν συμφέρον να θηλαζουν όσο το δυνατόν περισσότερες μητέρες; Οι γαλακτοβιομηχανίες; Οι παιδίατροι; Τι έχουν να κερδίσουν απο αυτό; Πραγματικά δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω τον συλλογισμό σου.

 

Συμφωνώ πάντως ότι το ρίσκο δεν μπορεί να ειναι 0 % όπως δυστυχώς και σε πολλά αλλα πράγματα που κάνουμε σε σχέση με τα παιδιά μας - έγραψα παραπάνω παράδειγμα.

 

Φιλη το θεμα ειναι οτι οτι άρθρα περί θηλασμου οτι "και καλα" επιτρέπεται δεν αναφέρθηκαν σε καμμια επιστημονική έρευνα που μπορούσε να απόδειξει α) οτι η νικοτίνη φευγει σε 1-2 ωρες και β) το ρίσκο ειναι 0!! Θα ειναι τρελλος να πει επαγγελματίας οτι το ρίσκο ειναι 0!

 

Επιςης σιγουρα περιμένουν να ευαισθητοποιηθούν οι μαμάδες και να κόψουν το τσιγάρο απο μόνες τους εξου και δεν τους λενε κόψε το θηλασμο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοιτά, νομίζω κανείς δεν έχει ποτε ισχυριστεί ούτε το α) ούτε το β) απο αυτά που αναφέρεις. Εννοείται το ρίσκο δεν ειναι δυνατόν να ειναι 0 αλλα και κάποιες ουσίες σίγουρα περνάνε στο γάλα. Αυτό που όλοι λένε και έχει αποδειχτεί ειναι ότι ενα βρέφος βλάπτεται πολυ περισσότερο αν η μητέρα του καπνίζει ενα πακέτο και δίνει ξένο γάλα απο το να θηλάζει και να περιορίζεται στα 3 πχ τσιγάρα. Γιατι στην πρώτη περίπτωση θα περάσουν έτσι κι αλλιώς στο

μωρο ουσίες μέσω των ρούχων, του δέρματος, των μαλλιών, της ατμόσφαιρας κλπ.

 

Μπράβο πάντως κι απο εμένα σε όσα κορίτσια κατάφεραν και το έκοψαν εντελώς κατα τη διάρκεια του θηλαςμου και κυρίως διπλό μπράβο αν δεν το ξανάρχισαν μετά.

Link to comment
Share on other sites

Με τοσα οφελη που προσφερει ο θηλασμος .πισ τευω οτι προστατευει κ εμενα κ το παιδι.

 

Προστατεύει ο θηλασμός από το τσιγάρο;;:shock:

 

Να έλεγες, "προσπαθώ να το κόψω αλλά δεν μπορώ, βοηθήστε με" να το δεχτώ.

 

Το να λες ότι μπορείς να καπνίζεις άφοβα έστω 4-5 τσιγάρα (που προφανώς τα κάπνιζες και ενώ ήσουν έγκυος), αλλά θα σας προστατεύσει ο θηλασμός μου φαίνεται αδιανόητο... εκτός και αν κατάλαβα λάθος.

 

Δηλαδή πιστεύεις ότι δεν βλάπτουν αυτά τα 4-5 τσιγάρα και η παιδίατρος συμφωνεί.

Link to comment
Share on other sites

σαν παλιά καπνίστρια ο οργανισμός μου ήρθε στα ίσια του σχεδόν ένα χρόνο μετά και όχι δυό ώρες αφότου έκανα το τελευταίο τσιγάρο!

τα μακροχρόνια αποτελέσματα φυσικά θα τα δω σε αρκετά χρόνια από τώρα, δε γελιέμαι ότι ξέφυγα από τον κίνδυνο!

είναι γελοίο να μιλάμε για τη νικοτίνη ενώ στο τσιγάρο υπάρχουν αρσενικό φορμαλδεΰδη μόλυβδος υδροκυάνιο αμμωνία και πόσα ακόμα! θα φυσούσες τον καπνό πάνω στο νεογέννητο; θέλω να φανταστώ πως όχι. γιατί να το θέτεις σε κίνδυνο με τον θηλασμό; μου φαίνεται αδιανόητο να προκαλεί μια μαμά αλλεργία στο μωρό από αυτά που τρώει η ίδια πχ και στο θέμα του τσιγάρου και στα τόσα δηλητήρια που περιέχει να νομίζουμε ότι φιλτράρονται με μαγικό τρόπο και δεν περνάνε στο γάλα! προσπαθείς να βάλεις στο ζύγι τι;

δεν θα βάλεις τον θηλασμό και το ξένο γάλα.

θα βάλεις το τσιγάρο μόνο του.

και θα γείρει η ζυγαριά να πιάσει πάτο ότι γάλα και αν του δίνεις.

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

προσπαθείς να βάλεις στο ζύγι τι;

δεν θα βάλεις τον θηλασμό και το ξένο γάλα.

θα βάλεις το τσιγάρο μόνο του.

και θα γείρει η ζυγαριά να πιάσει πάτο ότι γάλα και αν του δίνεις.

 

το είπες πολύ ωραία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια δεν μπορω να το κοψω ναι...θελετε να συνεχισετε την επιθεση οκ.δεν καυχιεμαι ...ειναι δηλητηριο ...το ξερω ομως απο το να της δωσω μπουκαλι επελεξα το θηλασμο.3 κανω ...θελετε να με κανετε χειροτερα..συνεχιστε...

2004-2008-2016[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δεν μπορω να το κοψω ναι...θελετε να συνεχισετε την επιθεση οκ.δεν καυχιεμαι ...ειναι δηλητηριο ...το ξερω ομως απο το να της δωσω μπουκαλι επελεξα το θηλασμο.3 κανω ...θελετε να με κανετε χειροτερα..συνεχιστε...

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί το βλέπεις σαν επίθεση... Συζήτηση κάνουμε...

 

 

Προσπάθησε αυτά τα 3 να τα μειώσεις-κόψεις όσο γίνεται. Ο στόχος σου να μην είναι τα 3-4 ή όσα είναι. Ο στόχος σου να είναι το 0 για να πιέσεις τον εαυτό σου να τα καταφέρει. Αν αφήνεις παραθυράκι τα 3, τότε τόσα θα είναι μέσα στην ημέρα.

 

Από εκεί και πέρα ακολούθησε τις συμβουλές που σου είχε δώσει η άλλη κοπέλα και μην φοβάσαι τόσο πολύ το μπουκάλι. Εγώ το τσιγάρο φοβάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Θυσιες εκανα κ κανω μονη μου τα μεγαλωσα τα δυο μου παιδια εφοσων δεν γνωριζεις τον αλλον δεν μπορεις να του λες κανε θυσιες....ενας θεος ξερει πως τα μεγαλωσα.....Μονη...

2004-2008-2016[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί το συζητάμε ακόμα.

Έχεις ήδη πάρει την απόφαση σου, οπότε κάνε αυτό που νομίζεις εσύ καλύτερο για το παιδί σου.

Μην περιμένεις όμως να σου πουν μπράβο (προσωπικά δεν θα σου πω) για την επιλογή σου να καπνίζεις και να θηλάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα Κ δεν περιμενω να μου πουνε μπραβο απλα ειπα οτι το επελεξα απο το να κανω πακετο κ να της δινω μπουκαλι...θεωρησα οτι ηταν καλυτερο.

2004-2008-2016[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικα Κ δεν περιμενω να μου πουνε μπραβο απλα ειπα οτι το επελεξα απο το να κανω πακετο κ να της δινω μπουκαλι...θεωρησα οτι ηταν καλυτερο.

 

Μα υπάρχουν και άλλες επιλογές...

 

- να το κόψεις... Νομίζω από το 3 στο 0 για κάποιους μήνες έστω , δεν είναι ακατόρθωτο

 

- να συνεχίσεις τα 3 και να δίνεις μπουκάλι (γιατί πρέπει αν δώσεις μπουκάλι να γυρίσεις στο πακέτο;; πάλι κάνεις ζημιά στο βρέφος που γίνεται παθητικός καπνιστής)

Link to comment
Share on other sites

Κ ομως ζητας να απολογηθω γιατι ανοιξα το θεμα ..διαβαζα τα προηγουμενα κ ειπα να γραψω κ εγω τι κανω σαν καινουριο μελος.δεν ηξερα βεβαια οτι απαγορευεται ....μαλλον δεν ειμαι εδω μεσα η καλη ...μαμα .ο αναμαρτητως πρωτος το λιθο βαλλετο...κ εμενα η μονη μου διεξοδος ειναι ενα τσιγαρακι στο μπαλκονι.....

2004-2008-2016[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κ ομως ζητας να απολογηθω γιατι ανοιξα το θεμα ..διαβαζα τα προηγουμενα κ ειπα να γραψω κ εγω τι κανω σαν καινουριο μελος.δεν ηξερα βεβαια οτι απαγορευεται ....μαλλον δεν ειμαι εδω μεσα η καλη ...μαμα .ο αναμαρτητως πρωτος το λιθο βαλλετο...κ εμενα η μονη μου διεξοδος ειναι ενα τσιγαρακι στο μπαλκονι.....

 

Δες μήπως μπορεις να πιεις μια ζεστη σοκολάτα στο μπαλκόνι.....

 

Δεν κάνω πλακα θα σε ηρεμήσει- αλλιώς αν αγχωνεσαι μιλά σε καποιον που μπορει να σε βοηθηςει

 

Και για να τελειώνουμε εννοείται κάνουμε λάθη όλων των ειδών , ολοι μας. Αλλα δεν εχεις ξεκαθαριςει μεσα σου την κατάσταση, και αντιφάσκεις : στο πρώτο μυνημα δεν το παρουσίασες σαν λαθος είπες οτι ο θηλασμος προστατεύει το παιδι αλλα τωρα παραδέχεσαι οτι δεν ειναι η καλύτερη ιδεα...

Αν νοιωθεις αςχημα και θα ήθελες συμβουλή να το κοψεις γιατι καταλαβαίνεις το ρίσκο ευχαρίστως να βοηθήσουμε σε οτι μπορούμε. Αλλα αν γράφεις για να υπερασπιστείς την απόφαση σου εννοείται θα αντιμετωπίσεις αντιδράσεις

 

Ελπιζω απλα να καταλαβαίνεις το ρίσκο στο μικρο σου , τιποτα αλλο

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει θα μου πέσουν τα μαλλιά εδώ μέσα. Κριτική και στήσιμο στον τοίχο κανονικά όμως! Αντί να βοηθηθεί η κοπέλα , αισθάνεται ότι είναι η χειρότερη μαμά του κοσμου ενώ κάποιες άλλες είναι οι ΤΈΛΕΙΕΣ. Ελπίζω η γυναίκα να μη μένει σε κάνα κέντρο της Αθήνας με τόσο καυσαέριο γιατί με αυτά που γράφονται θα πρέπει άμεσα να μετακομίσει!

Κάνε κοπέλα μου αυτό που νομίζεις εσύ καλύτερο για το παιδί σου. Όλοι ξέρουμε να κρίνουμε εκ του ασφαλούς. Εννοείται ότι δε συμφωνώ με το τσιγάρο ( το έχω ξαναγράψει αλλωστε) αλλά αν αυτά τα 2-3 τσιγάρα σε ηρεμούν τι να πω...καπνισε τα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...