Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμος και νυχτερινη εργασια


Recommended Posts

Αχ κοριτσια θελω τα φωτα σας γιατι εχω κατανχωθει μην χασω τον θηλασμο....αλλα ας τα παρουμε απο την αρχη. Ειμαστε 13 μηνων και θηλαζουμε με επιτυχια ολους αυτους τους μηνες μην με ρωτησετε να σας πω ποσους θηλασμους κατα την διαρκεια υης ημερας γιατι ειλικρινα δεν ξερω. Το κοριτσακι μου δεν ηταν ποτε δυσκολο με το φαγητο και γενικα ποτε δεν την ζορισαμε να φαει κατι και οσον αφορα το θηλασμο απο τους 9 μηνες προσφερω οποτε αυτη ζηταει χωρις να εχουμε καποιο θεμα. Φυσικα την νυχτα θηλαζει για να κοιμηθει και συνηθως εχουμε 3 θηλασμους (για φαγητο και οχι για νανουρισμα) κατα την διαρκεια της νυχτας.Το προβλημα μου ειναι οτι σε ενα μηνα παω στην δουλεια και θα δουλευω και νυχτες και μαλιστα συνεχομενα απο 3 εως και 5 την φορα τουλαχιστον δυο φορες καθε μηνα. Εχω διαβασει σχεδον ολο το φορουμ και αυτο που καταλαβα οτι οταν επιστρεφουμε στην δουλεια ο νυχτερινος θηλασμος ειναι ζωτικος για την διατηρηση του θηλασμου οποτε τι θα κανω που θα λειπω τοσες νυχτες θα αναπληρωνω με τους ημερισιους? Επισης αν και θηλαστρο εχω χρησιμοποιησει ελαχιστα σκεφτηκα να αγορασω το medela swing και να το εχω μαζι μου στην δουλεια να δινω ερεθισμα στο στηθος γιατι ουτως η αλλος η μπουμπου δεν πινει γαλα παρα μονο απο την πηγη. Αξιζει να το παρω η δεν θα με βοηθησει και τζαμπα τα λεφτα σε τοσο οικονομικα χαλεπους καιρους. Σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας και εγω και ο συζηγος μου ειμαστε υπερ του μακροχρονιου θηλασμου και εχουμε δουλεψει σκληρα για να τον προσφερουμε στο παιδακι μας εναντια σε ενα σωρο αντιξοοτητες και τωρα κοντευω να σκασω μην τυχον και χασω τον θηλασμο. Να πω ακομη οτι προκειται για οκταωρη εργασια οταν θα ειμαι πρωινη η απογευματινη θα μπορει ο αντρουλης μου να μου το φερνει στην δουλεια σε περιπτωση που χρειαζεται αλλα για την νυχτα κατι τετοιο δεν ειναι δυνατο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Οι νυχτερινοί θηλασμοι ειναι απαραίτητοι για τη διατήρηση της γαλουχίας αλλα το μωρό σου ειναι μεγαλο όποτε οι πιθανότητες να παει κατι στραβά ειναι μικρές.

 

Το θηλαστρο για τόσο μεγαλο παιδι σε γενικές γραμμές δεν προτείνεται.

 

Νομίζω οτι ανησυχείς λιγο παραπάνω για το θηλασμο, δώσε βάση στον γενικότερο βραδινό αποχωρισμό, κι αυτό ειναι δύσκολο κομμάτι.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου την οποία και είδα με μεγάλη καθυστέρηση και έχω πλέον γυρίσει στην δουλεία μου. Θα σου πω μόνο σε ότι μου έγραψες είχες 100% δίκιο.

 

Το πραγματικό πρόβλημα ήταν όντως ο νυχτερινός αποχωρισμός και τις πρώτες 3 συνεχόμενες νύχτες που έλειψα το διαχειρίστηκε ο σύζυγος, Είχαμε αρκετή γκρίνια το πρώτο βράδυ λιγότερη την δεύτερη και ακόμη λιγότερη την τρίτη. Αυτό που μας έκανε τρομερή εντύπωση ήταν ότι την δεύτερη κιόλας βραδιά επαναλάμβανε μια συγκεκριμένη λεξούλα (για πρώτη φορά) επιτακτικά στον σύζυγο ο οποίος και κατέληξε στο συμπέρασμα ότι του ζητούσε να την κοιμίσει. Δοκίμασε με διάφορους τρόπους αφού η μικρή είναι μαθημένη να κοιμάται με στήθος και με λίγη προσπάθεια τα κατάφερε. Απλά όταν μπαίνω 7 το πρωί στο σπίτι ξυπνάει κατευθείαν ορμάει πάνω μου και μου σηκώνει επιτακτικά την μπλούζα :-D.

 

Όσο για τον θηλασμό αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι το στήθος μου πρήζεται λίγο όσες ώρες εργάζομαι δεν έχουμε αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Και πάλι σε ευχαριστώ για την απάντησή σου καμία φορά κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος όπως έγινε και με εμένα που αντί να σκεφτώ τον νυχτερινό αποχωρισμό που ήταν κάτι πιο σημαντικό επικεντρώθηκα μόνο στον θηλασμό ο οποίος τόσους μήνες "δούλευε" και συνεχίζει να "δουλευεί ρολόι. :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου την οποία και είδα με μεγάλη καθυστέρηση και έχω πλέον γυρίσει στην δουλεία μου. Θα σου πω μόνο σε ότι μου έγραψες είχες 100% δίκιο.

 

Το πραγματικό πρόβλημα ήταν όντως ο νυχτερινός αποχωρισμός και τις πρώτες 3 συνεχόμενες νύχτες που έλειψα το διαχειρίστηκε ο σύζυγος, Είχαμε αρκετή γκρίνια το πρώτο βράδυ λιγότερη την δεύτερη και ακόμη λιγότερη την τρίτη. Αυτό που μας έκανε τρομερή εντύπωση ήταν ότι την δεύτερη κιόλας βραδιά επαναλάμβανε μια συγκεκριμένη λεξούλα (για πρώτη φορά) επιτακτικά στον σύζυγο ο οποίος και κατέληξε στο συμπέρασμα ότι του ζητούσε να την κοιμίσει. Δοκίμασε με διάφορους τρόπους αφού η μικρή είναι μαθημένη να κοιμάται με στήθος και με λίγη προσπάθεια τα κατάφερε. Απλά όταν μπαίνω 7 το πρωί στο σπίτι ξυπνάει κατευθείαν ορμάει πάνω μου και μου σηκώνει επιτακτικά την μπλούζα :-D.

 

Όσο για τον θηλασμό αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι το στήθος μου πρήζεται λίγο όσες ώρες εργάζομαι δεν έχουμε αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Και πάλι σε ευχαριστώ για την απάντησή σου καμία φορά κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος όπως έγινε και με εμένα που αντί να σκεφτώ τον νυχτερινό αποχωρισμό που ήταν κάτι πιο σημαντικό επικεντρώθηκα μόνο στον θηλασμό ο οποίος τόσους μήνες "δούλευε" και συνεχίζει να "δουλευεί ρολόι. :-)

 

Μπράβο, καλή συνεχεια!

 

Γενικώς βοηθάει να καθιερώνεται μια τελετουργία αποχωρισμού πριν ακολουθήσει αυτός. Πχ συγκεκριμένες ατάκες ή κάποιος τρόπος φιλιού κτλ.

 

Αν πρήζεται πολυ μπορείς να βγάζεις λιγο γαλα (αν εχεις τη δυνατότητα) με το χέρι, αλλα ετσι κι αλλιώς θα προσαρμοστεί σύντομα το στήθος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...