Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οιστραδιολη (6η εβδομάδα εγκυμοσύνης)


Recommended Posts

Καλησπερα κορίτσια!

Θα ήθελα να δώ αν σας έχει συμβεί κάτι ανάλογο!!μπαινω στην 6η εβδομαδα!σημερα έκανα εξέταση Οιστραδιολης και ηταν 234,3 σε σχέση με την Παρασκευή που ηταν 308,4!ο γιατρός μου χορήγησε cyclacur!!!μου είπε δεν είναι ανησυχητικό αλλα πρεπει να το προσεξω για να μην γίνει!!!η χοριακη μου που απο1307 την Παρασκευή πήγε 3305 είναι παρα πολυ καλή απλά χρειαζεται ενίσχυση η μήτρα!!!θα ήθελα να ακούσω αν είχατε ανάλογη εμπειρία!!!!

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα κορίτσια!

Θα ήθελα να δώ αν σας έχει συμβεί κάτι ανάλογο!!μπαινω στην 6η εβδομαδα!σημερα έκανα εξέταση Οιστραδιολης και ηταν 234,3 σε σχέση με την Παρασκευή που ηταν 308,4!ο γιατρός μου χορήγησε cyclacur!!!μου είπε δεν είναι ανησυχητικό αλλα πρεπει να το προσεξω για να μην γίνει!!!η χοριακη μου που απο1307 την Παρασκευή πήγε 3305 είναι παρα πολυ καλή απλά χρειαζεται ενίσχυση η μήτρα!!!θα ήθελα να ακούσω αν είχατε ανάλογη εμπειρία!!!!

Ευχαριστω πολυ

 

καλησπερα nikoleta b!

Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα και γω χαμηλη οιστραδιολη (πολυ πιο χαμηλη απο τη δικη σου:shock:) και προγεστερονη.Μου εδωσε ο γιατρος μου και μενα cyclacur για την οιστραδιολη και utrogestan για την προγεστερονη.Δεν ειναι κατι ανησυχητικο,οπως ειπες και συ,πρεπει να ενισχυθει η μητρα.Απο τη στιγμη που το προλαβες και ξεκινας θεραπεια μη φοβασαι καθολου:wink:.Το cyclacur το σταματησα λιγο πριν μπω στον τριτο μηνα.Σου ευχομαι να εχεις μια χαρουμενη εγκυμοσυνη:-D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια!

Θα ήθελα να δώ αν σας έχει συμβεί κάτι ανάλογο!!μπαινω στην 6η εβδομαδα!σημερα έκανα εξέταση Οιστραδιολης και ηταν 234,3 σε σχέση με την Παρασκευή που ηταν 308,4!ο γιατρός μου χορήγησε cyclacur!!!μου είπε δεν είναι ανησυχητικό αλλα πρεπει να το προσεξω για να μην γίνει!!!η χοριακη μου που απο1307 την Παρασκευή πήγε 3305 είναι παρα πολυ καλή απλά χρειαζεται ενίσχυση η μήτρα!!!θα ήθελα να ακούσω αν είχατε ανάλογη εμπειρία!!!!

Ευχαριστω πολυ

 

νικολετα καταρχην συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου!!κ ευχομαι να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη κ ενα γερο μωρακι!!

εγω περιμενω τα διδυμακια μου απο εξωσ!! κ ειμαι φουλ ευτυχισμενη!!

εγω εκανα μετρησεις οιστραδιολης κ προγεστερονης καθε τοσο σε ολη την διαδικασια κ τελευταια μετρηση ηταν πριν την εμβρυομεταφορα.μου εδινε τοτε utrogestan (προγεστερονη) και divina (οιστραδιολη) οπως τα δικα σου ciclacur!!

δεν ξαναεκανα μετρησεις απο τοτε κ τα συνεχιζω κανονικα κ μεχρι μαλλον αν ολα πηγαινουν καλαπρωτα ο θεος μεχρι την 12η εβδ.

μετα δεν ξερω θα δουμε!!

μην ανυσυχεις οι κοπελες με εξωσ. περνουμε ολες φαρμακευτικη αγωγη κ πολλες με φυσιολογικο τροπο επισης για ενισχυση οπως σου ειπε ο γιατρος!!

 

ενημερωνε μας για την εγκυσονη σου κ σε περιμενουμε κ στο νεο μας τοπικ

''οι πρωτες ευτυχισμενες στιγμες της εγκυμοσυνης!!''

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα nikoleta b!

Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα και γω χαμηλη οιστραδιολη (πολυ πιο χαμηλη απο τη δικη σου:shock:) και προγεστερονη.Μου εδωσε ο γιατρος μου και μενα cyclacur για την οιστραδιολη και utrogestan για την προγεστερονη.Δεν ειναι κατι ανησυχητικο,οπως ειπες και συ,πρεπει να ενισχυθει η μητρα.Απο τη στιγμη που το προλαβες και ξεκινας θεραπεια μη φοβασαι καθολου:wink:.Το cyclacur το σταματησα λιγο πριν μπω στον τριτο μηνα.Σου ευχομαι να εχεις μια χαρουμενη εγκυμοσυνη:-D

 

Σε ευχαριστω πολυ!τωρα που ακούω κ άλλες ανάλογες περιπτώσεις ήρεμω!!!

Link to comment
Share on other sites

νικολετα καταρχην συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου!!κ ευχομαι να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη κ ενα γερο μωρακι!!

εγω περιμενω τα διδυμακια μου απο εξωσ!! κ ειμαι φουλ ευτυχισμενη!!

εγω εκανα μετρησεις οιστραδιολης κ προγεστερονης καθε τοσο σε ολη την διαδικασια κ τελευταια μετρηση ηταν πριν την εμβρυομεταφορα.μου εδινε τοτε utrogestan (προγεστερονη) και divina (οιστραδιολη) οπως τα δικα σου ciclacur!!

δεν ξαναεκανα μετρησεις απο τοτε κ τα συνεχιζω κανονικα κ μεχρι μαλλον αν ολα πηγαινουν καλαπρωτα ο θεος μεχρι την 12η εβδ.

μετα δεν ξερω θα δουμε!!

μην ανυσυχεις οι κοπελες με εξωσ. περνουμε ολες φαρμακευτικη αγωγη κ πολλες με φυσιολογικο τροπο επισης για ενισχυση οπως σου ειπε ο γιατρος!!

 

ενημερωνε μας για την εγκυσονη σου κ σε περιμενουμε κ στο νεο μας τοπικ

''οι πρωτες ευτυχισμενες στιγμες της εγκυμοσυνης!!''

Σε ευχαριστω πολυ για τις ευχές σου!!!!και σε σένα ευχομαι τα καλύτερα!!!ελπιζω στις επόμενες εξετάσεις να δώ να ανεβαίνει η οιστραδιολη!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Επαναφερω το ποστ μετα απο τέσσερα χρόνια γιατί δε διάβασα πουθενά πως εξελίχθηκε τελικά η εγκυμοσύνη των γυναικών με χαμηλή οιστραδιολη. Ειναι και μενα αρκετά χαμηλή, ενω λογο εξωσωματικης παιρνω ήδη ορμόνες cyclacur. Η εξέταση έδειξε 75,80 και οι τιμές αναφορας για εγκυμοσύνη μέχρι 6 εβδομάδων, όπου είμαι στην εκτη, ειναι απο 360 μεχρι 14000! ( μεγάλη διαφορά) Ο γιατρός μου ειναι εκ φύσεως καθησυχαστικος άνθρωπος και δε με αγχωσε απλώς μου αύξησε κατα ένα τα cyclacur. Φυσικά και γνωριζω ότι ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικος, αλλά θα ήθελα να ακουσω και άλλες παρόμοιες εμπειρίες.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου....για ποιο λόγο έγινε εξέταση για την οιστραδιόλη κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης? υπήρχαν κάποιες ενδείξεις? εγώ στην εγκυμοσύνη μου δεν έκανα ποτέ τέτοια εξέταση. λόγω εξωσωματικής όμως την παρακολουθούσαμε. και ενώ στην πρώτη (όπου και η εγκυμοσύνη) ήταν 1500 κάτι κάποιες μέρες πριν την ωοληψία, στη δεύτερη εξωσωματική ήταν 500 κάτι 3 μέρες πριν την ωοληψία...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Την 5η και 6η εβδομαδα είχα οιστραδιολη >3.000 μου είπε πολύ καλή και μου μείωσε τα σικλακουρ στην αρχή της εμβρυομεταφορας έπερνα 6 την ημέρα μετά τη πρώτη μέτρηση μου τα μείωσε 3 την ημέρα.

Προγεστερόνη >60

Κάθε εβδομάδα μου λέει να μετράω οιστραδιολη προγεστερόνη

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στις εξωσωματικές αλλά και όταν έκανα απλή πρόκληση ωορρηξίας, μονο στη φαση της διέγερσης μετρουσα οιστραδιολη, καθώς, απ' όσο ξερω, η ορμόνη αυτη ειναι δεικτης της λειτουργίας των ωοθηκών και της ωρίμανσης των ωαρίων.

Αλλά ειναι ενδιαφέρον ότι σας την μετρούν και μετά την επίτευξη της εγκυμοσύνης.

Αν δεν σας κάνει κόπο, ρωτήστε τους γιατρούς σας τι μας δείχνει η οιστραδιολη στη φαση της εγκυμοσυνης και πείτε μας ;)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στις εξωσωματικές αλλά και όταν έκανα απλή πρόκληση ωορρηξίας, μονο στη φαση της διέγερσης μετρουσα οιστραδιολη, καθώς, απ' όσο ξερω, η ορμόνη αυτη ειναι δεικτης της λειτουργίας των ωοθηκών και της ωρίμανσης των ωαρίων.

Αλλά ειναι ενδιαφέρον ότι σας την μετρούν και μετά την επίτευξη της εγκυμοσύνης.

Αν δεν σας κάνει κόπο, ρωτήστε τους γιατρούς σας τι μας δείχνει η οιστραδιολη στη φαση της εγκυμοσυνης και πείτε μας ;)

 

Είχα ρωτήσει για την οιστραδιολη δείχνει την πορεία της εγκυμοσυνης και μου είπαν όχι αυτή η εξέταση γίνεται για να δουν αν υπάρχει ανταπόκριση στα φάρμακα που μας έδωσαν και ανάλογα το αποτέλεσμα μειώνουν ή αυξάνουν τη δόση.

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...