Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

έλλειψη βιταμίνης D


Recommended Posts

Λοιπόν κορίτσια ο γυναικολόγος είπε να μην πάρω τίποτε παρόλο που ο ενδροκρινολόγος μου πρότεινε και το d3 fix οπότε πήρα κι εγώ μουρουνέλαιο και πορεύομαι με αυτό,ήλιο,περισσότερα γαλακτοκομικά και αυγά και βλέπουμε.Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

 

 

Σου εξήγησε ο ενδοκρινολόγος τι σημαίνει "υψηλη παραθορμόνη"?

Σε ενημέρωσε για τις συνέπειες? Ότι χάνεις ασβέστιο από δόντια και οστά (->οστεοπόρωση), ότι εξαιτίας αυτου μπορεί να αντιμετωπίσεις νεφρολιθίαση, έλκος, υπέρταση?

Σου μιλάω σαν παθούσα: πέτρα στο νεφρό, απιστευτους πόνους, λιθοτριψία (->χειρουργείο μιας μέρας).Μετά απ όλα αυτά ανακάλυψα την αυξημενη παραθορμόνη, την έλλειψη βιταμίνης D, το αυξημενο ασβέστιο.

Παιρνω βιταμίνη D (d3 fix) εδώ και 3 χρόνια και τελευταία αυξησα τη δόση γιατί δε με καλύπτει. Ο οργανισμόςμου δε μπορεί να συνθέσει βιταμίνη D (άρα η εκθεση στον ήλιο δεν εχει νόημα -και δε μιλάμε για ηλιοθεραπεια

γενικως, η εκθεση στον ήλιο με σκοπο την αύξηση της D πρέπει να γίνεται με συγκεκριμένες προϋποθέσεις).

Δεν ειναι καλή ιδέα να εμπιστεύεσαι τον γυναικολόγο για τους ενδοκρινείς σου αδένες. Αν πχ πόναγε το πόδι σου θα πήγαινες σε οφθαλμίατρο? Κάπως έτσι δες το. Αν θες ψαξτο λίγο παραπάνω, κάνε επιπλεον αιματολογικές βιταμίνης D και ασβεστίου και ένα υπέρηχο νεφρών. Σιγουρα επαιρνες και συμπλήρωμα ασβεστίου στην εγκυμοσύνη, το παίρνεις ακόμα? Γιατί κάποιοι γυναικολόγοι (δυστυχώς) συστήνουν να παίρνεις ασβέστιο όσο θηλάζεις.

Θήλασα τον γιο μου 14 μήνες και την κόρη μου 20, δηλώνω όπως καταλαβαίνεις υπέρμαχος του θηλασμού, αλλά όχι εις βαρος της μητέρας. Μίλησες με σύμβουλο θηλασμού?

 

Θα σου προτεινα να το ψαξεις λίγο ακόμα και να μην αφήσεις τους παραθυροειδείς σου στην τύχη τους...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...