Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξεκινάω ινσουλίνη... τρομερή απογοήτευση...


Recommended Posts

Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 97 κιλά, και τώρα είμαι στην 21η εβδομάδα και έχω πάρει 3-4 κιλά. Η ενδοκρινολόγος μου έδωσε μια δίαιτα την οποία είπε να κάνω αυστηρά, πράγμα που δεν έκανα ΑΠΟΛΥΤΑ γιατί δεν είναι εύκολο εφόσον δουλεύω κιόλας να έχω πάντα το φαγητό που λέει η δίαιτα, αλλά σε γενικές γραμμές την τηρούσα. σε σχέση με πριν δηλαδή, έχω αλλάξει πολλά. μπορούσα και καλύτερα αλλά δεν είναι εύκολο πάντα. τσπ τώρα έγινε. μετρούσα το ζάχαρο με μηχανάκι 4 φορές τη μέρα, και επειδή τα νούμερα δεν είναι και τόσο καλά, μου είπε θα ξεκινήσω ινσουλίνη. εχθές έκλαιγα 1 ώρα. έχω απογοητευτεί πολύ. ναι ξέρω, θα μου πείτε τώρα σε έπιασε ο πόνος με τα κιλά? όχι απλά τώρα είναι πολύ μεγαλύτερος. είμαι άσχετη με την ινσουλίνη. τι άλλες επιπτώσεις θα έχει σε μένα, στο μωρό γενικά? το έχω φανταστεί σαν ένα βουνό. τα κιλά που έχω πάρει είναι πολλά ε? ειλικρινά δεν τρώω γλυκά, δεν τρώω βλακείες, δεν μπορώ να καταλάβω. δε γίνεται να μην τρώω και τίποτα. το μωρό, νομίζω το έχω καταλάβει αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρη. πάντως αυτό που λένε κλωτσιά, όχι δεν παίζει. όλο φοβάμαι, περιμένω να πάω να κάνω σε λίγες μέρες τη β' επιπέδου και τρέμω μήπως δεν είναι καλά το μωρό, μήπως ο γιατρός πει ότι ξέφυγα με τα κιλά, κλπ. ξέρω δεν βγαίνει έτσι πέρα ο καιρός αλλά τι να κάνω? πείτε μου τι νομίζετε και σεις.. ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω ξεκινησα εγκυμοσυνη πριν 4 χρονια 49-50 κιλα!δεν ειχα βαρος ουτε ιστορικο .εκανα ομως σακχαρο κ εκανα ινουλινη κ μετρησεις.συνολο εβαλα 7 κιλα το πολυ.στην αρχη με πειραξε πολυ κ εμενα αλλα μετα το συνιθισα.σκεψου αυτους που το ζουν συνεχεια..τωρα θα κανακανω μαλλον σακχαρο.ξεκιναω διατροφη αλλα δεν εχει κ πολυ σχεση..αλλα δεν πειραζει!οτι αντιμετωπιζεται θα περασει!

 

καμια επιπτωση δεν θα εχετε.ισα ισα που ρυθμιζεται κ δεν παθαινει το μωρο υπογλυκαιμια μετα τη νγεννα ουτε θα βγει τεραστιο οπως αν δεν παρεις ινσουλινη!

Link to comment
Share on other sites

μακάρι, αν δεν ήταν το μωρό στη μέση δε θα μέ ένοιαζε ούτε πόσα θα πάρω. θα τα χάσω μετά. γιατί τώρα έχω αρχίσει και προσπαθώ. ως τώρα δε με ένοιαζε. απλά φοβάμαι μην πάθει κάτι και φταίω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

μακάρι, αν δεν ήταν το μωρό στη μέση δε θα μέ ένοιαζε ούτε πόσα θα πάρω. θα τα χάσω μετά. γιατί τώρα έχω αρχίσει και προσπαθώ. ως τώρα δε με ένοιαζε. απλά φοβάμαι μην πάθει κάτι και φταίω εγώ.

 

Μην αντιμετωπίζεις την ινσουλίνη σαν τον κακό δαίμονα. Είναι σύμμαχός σου για να μην έχετε προβλήματα εσύ και το μωρό σου. Δεν ειναι φάρμακο, είναι ορμόνη και τη χρειάζεσαι. Απλά θα πρέπει να είσαι λίγο προσεκτική με την αγωγή, να μην την ξεχνάς και όλα θα πάνε καλά. Σίγουρα τα παραπανήσια κιλά είναι βασικός παράγοντας εμφάνισης διαβήτη της κύησης αλλά όχι ο μοναδικός. Προσπάθησε να ηρεμήσεις γιατί με το στρες, τη στενοχώρια και τα κλάματα απορρυθμίζεις τον οργανισμό σου περισσότερο. Θα πρότεινα να αποταθείς και σε έναν ειδικό στο διαβήτη κύησης διατολόγο, ίσως σε κάποιο από τα πανεπιστημιακά μαιευτικά νοσοκομεία.

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαίνεσαι και μην αγχώνεσαι, όλα μια ιδέα είναι. Εγώ ξεκίνησα ινσουλίνη από την πρώτη ημέρα της εγκυμοσύνης μου γιατί μου βγήκε πάρα πολύ αυξημένη η καμπύλη σακχάρου και χωρίς να έχω ιστορικό. Διαγνώσθηκα με διαβήτη κύησης και με παρακολουθούσε διαβητολόγος και έκανα 10 μονάδες ινσουλίνη καθημερινά. Στην αρχή όντως φαίνεται κάπως αλλά μετά γίνεται παιχνιδάκι. Και ήμουν από αυτές που έβλεπα βελόνα και έτρεμα. Και απλά πρόσεξε την διατροφή σου, δεν χρειάζεται να ακολουθείς κατά γράμμα την δίαιτα, μπορείς και μόνη σου να συνδιάζεις τροφές που σου έχει, μην αγχώνεσαι. Και αν δείς ότι κάποια τροφή σου ανεβάζει το σάκχαρο αντικατάστησέ την με άλλη. Σκέψου ότι το κάνεις για το μωράκι που περιμένεις και όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

magdalena κι εγώ χάλια αισθανόμουν όταν μου είπε η γιατρός ότι πρέπει να ξεκινήσω...όλες μας έχουμε κάνει τα παραστρατήματά μας. Εγώ από κιλά ήμουν μια χαρά αλλά με ένα παιδί και τη δουλειά δε γινόταν να τηρώ τη δίαιτα. Ξενυχτούσα κι όλας με τη μικρή και ήθελα να ξεσπάω στο φαγητό. Οι πρακτικές συνέπειες της ινσουλίνης είναι:

1)ότι το μωρό σου θα μπει προληπτικά σε παρακολούθηση το πρώτο 24 ωρο της γέννησής του (δεν είναι τίποτα τρομερό, απλώς θα του μετράνε συχνά το σάκχαρο για τυχόν υπογλυκαιμία)

2) ότι το πιθανότερο είναι ότι ο γιατρός σου θα σου συστήσει πρόκληση στις 38 εβδομάδες και δε θα αφήσει την εγκυμοσύνη να πάει μέχρι τέλους.

εμένα μου είχαν κοστίσει και τα 2 πάρα πολύ, ένιωθα απίστευτες τύψεις (και ακόμα νιώθω), αλλά τώρα έχω αγκαλιά το μωρό μου υγιέστατο και είμαι πολύ ευτυχισμένη.

 

Συζήτησέ τα με το γιατρό σου γιατί ίσως έχει διαφορετική άποψη για κάποιο από αυτά που σου είπα.

πάντως ως ένεση η ινσουλίνη δεν είναι τίποτα, ούτε πονάει ούτε είναι τίποτα δύσκολο, αν σε ανησυχεί αυτό. και θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο ότι ρυθμίζεται καλύτερα το σάκχαρό σου με την ινσουλίνη, βοηθάει τον οργανισμό σου και θα έχεις χαμηλότερες τιμές.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

magdalena κι εγώ χάλια αισθανόμουν όταν μου είπε η γιατρός ότι πρέπει να ξεκινήσω...όλες μας έχουμε κάνει τα παραστρατήματά μας. Εγώ από κιλά ήμουν μια χαρά αλλά με ένα παιδί και τη δουλειά δε γινόταν να τηρώ τη δίαιτα. Ξενυχτούσα κι όλας με τη μικρή και ήθελα να ξεσπάω στο φαγητό. Οι πρακτικές συνέπειες της ινσουλίνης είναι:

1)ότι το μωρό σου θα μπει προληπτικά σε παρακολούθηση το πρώτο 24 ωρο της γέννησής του (δεν είναι τίποτα τρομερό, απλώς θα του μετράνε συχνά το σάκχαρο για τυχόν υπογλυκαιμία)

2) ότι το πιθανότερο είναι ότι ο γιατρός σου θα σου συστήσει πρόκληση στις 38 εβδομάδες και δε θα αφήσει την εγκυμοσύνη να πάει μέχρι τέλους.

εμένα μου είχαν κοστίσει και τα 2 πάρα πολύ, ένιωθα απίστευτες τύψεις (και ακόμα νιώθω), αλλά τώρα έχω αγκαλιά το μωρό μου υγιέστατο και είμαι πολύ ευτυχισμένη.

 

Συζήτησέ τα με το γιατρό σου γιατί ίσως έχει διαφορετική άποψη για κάποιο από αυτά που σου είπα.

πάντως ως ένεση η ινσουλίνη δεν είναι τίποτα, ούτε πονάει ούτε είναι τίποτα δύσκολο, αν σε ανησυχεί αυτό. και θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο ότι ρυθμίζεται καλύτερα το σάκχαρό σου με την ινσουλίνη, βοηθάει τον οργανισμό σου και θα έχεις χαμηλότερες τιμές.

 

Και εμένα ο γιατρός μου έτσι έκανε! Στο πρώτο παιδι εμφανισα σακχαρο και με δίαιτα έβγαλα την εγκυμοσύνη μου και πήγα για τοκετο όταν μου έσπασαν τα νερά λίγο πριν τις 40 εβδομάδες, στο δεύτερο εμφανισα πιο νωρίς και δεν μπορούσα να το κάνω κουμάντο! Έτσι άρχισα ινσουλινη! Γεννησα με προκληση στις 38 εβδομαδες και εκατσε η μικρη μου μια μερα στην ΜΕΝΝ για παρακολουθηση για υπογλυκαιμια! Και εμένα στην αρχη με πείραξε αλλα τελικά όλα είναι για το καλο μας και ιδιαίτερα του μωρού μας! Συνέχισε όπως και τώρα και μην κλαις! Για το καλο του παιδιού σου είναι αυτο!

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα & εγώ ινσουλίνη & στην αρχή όπως όλες μας το είχα πάρει πολύ άσχημα.Τελικά δεν είναι τίποτα στην πραγματικότητα..:)Όλα μια ιδεά είναι,δεν θα προκαλέσει τίποτα ούτε σε σένα ούτε στο μωρό. Θα συνηθίσεις:) Το σημαντικό είναι να είναι καλά το μωρό και να πάει καλά μέχρι τέλους!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω διαβήτη κύησης ήδη απο την 7η εβδομάδα,χώρος καθόλου ιστορικό και με αρχικό βάρος 49 κιλά! Είναι όντως πολυ απογοητευτικό, στερητικό, κλπ αλλά ελπίζω να αναταμοιφθουμε στο τέλος :-) κουράγιο, που θα παει? θα τελειώσει, κι αν προσέχουμε τα μικράκια θα είναι καλα.

Πολυ σημαντική είναι η κίνηση, βοηθάει πολυ στον έλεγχο του διαβήτη (μαζί με διατροφή και πιθανώς ινσουλίνη). Εγω δυστυχώς έπαθα ΚΑΙ αποκόλληση πριν απο 2 βδομάδες όπου είμαι ακίνητη και παιρνω και προγεστερόνη (που χειροτερεύει το διαβητη) και το ζάχαρο έχει αρχίσει να ανεβαίνει με συνέπεια ακόμη πιο στερητική διατροφή.

Έκανα μια βδομάδα ινσουλινη και πάθαινα συχνές υπογλυκαιμίες που δεν είναι καλές για το μωρό. Μετά μου την έκοψαν και τώρα το πάω με πολυ ΠΟΛΥ προσεκτική διατροφή που μου έχει σπάσει τα νεύρα. Απ'οτι έχω καταλάβει, στο μέλλον θα χρειαστεί σίγουρα να κάνω ινσουλινη γιατι όσο προχωρά η εγκυμοσύνη το ζάχαρο χειρότερευει - φαντάζομαι όμως ότι κάποια λύση βρίσκεται ώστε να εξισορροπηθουν οι υπογλυκαιμίες. Εσείς οι υπόλοιπες που κάνατε ινσουλινη είχατε υπογλυκαιμίες?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
Μην τρελαίνεσαι και μην αγχώνεσαι, όλα μια ιδέα είναι. Εγώ ξεκίνησα ινσουλίνη από την πρώτη ημέρα της εγκυμοσύνης μου γιατί μου βγήκε πάρα πολύ αυξημένη η καμπύλη σακχάρου και χωρίς να έχω ιστορικό. Διαγνώσθηκα με διαβήτη κύησης και με παρακολουθούσε διαβητολόγος και έκανα 10 μονάδες ινσουλίνη καθημερινά. Στην αρχή όντως φαίνεται κάπως αλλά μετά γίνεται παιχνιδάκι. Και ήμουν από αυτές που έβλεπα βελόνα και έτρεμα. Και απλά πρόσεξε την διατροφή σου, δεν χρειάζεται να ακολουθείς κατά γράμμα την δίαιτα, μπορείς και μόνη σου να συνδιάζεις τροφές που σου έχει, μην αγχώνεσαι. Και αν δείς ότι κάποια τροφή σου ανεβάζει το σάκχαρο αντικατάστησέ την με άλλη. Σκέψου ότι το κάνεις για το μωράκι που περιμένεις και όλα θα πάνε καλά!

 

Καλησπερα ster. Θα ηθελα να σε ρωτησω αν εκανες 10 μοναδες σε ολη την εγκυμοσυνη η αν ανεβαζες τις μοναδες καθως προχωρουσε η εγκυμοσυνη;; εχω ξεκινησει κι εγω ινσουλινη και καταλαβαινεις το ανχος μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...