Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΨΗΛΗ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΚΑΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ 11D4W ΚΑΙ ΠΑΠ -Α ΤΟ ΠΑΠ Α ΒΓΗΚΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ 1/3.000 ΓΙΑ DOWN 1/20.000 ΓΙΑ ΤΡΙΣΩΜΙΑ 13 ΚΑΙ 18. TO KEΦΑΛΑKI MIA XAΡΑ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΤΕ ,ΣΤΟΜΑΧΙ ,ΤΟ ΑΙΜΑ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ(ΑΡΤΗΡΙΕΣ ΚΛΠ) ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΡΙΝΙΚΟ ΟΣΤΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ .

ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΜΕ ΜΗΚΟΣ ΕΜΒΡΥΟΥ 5.88 CM ΒΓΗΚΕ 2.5. ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ 2.5 ΜΑΣ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ Ο ΕΜΒΡΥΟΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΜΕ 150 ΜΕΤΑΒΟΛΙΚΑ (ΣΠΑΝΙΑ) ΝΟΣΗΜΑΤΑ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΤΑΚΤΙΚΗ ΤΩΝ ΕΜΒΡΥΟΛΟΓΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ. ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΕΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟ ΑΠΟΒΟΛΗΣ 1/300. ΚΑΙ ΟΤΙ ΛΟΓΩ ΜΙΚΡΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ.... ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ.... ΛΕΤΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ????????????:(:(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν φοβάσαι την αμνιο, μια άλλη εναλλακτική είναι να κάνεις το harmony test που είναι ανώδυνο και ακίνδυνο τεστ αίματος και ναι μεν δεν είναι διαγνωστικό, αλλά δίνει 99,9% πιθανότητες.

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν κανω λαθος το 2.5 της αυχενικης σου ειναι μεσα στα φυσιολογικα ορι (ανωτατο φυσιολογικο). Το τεστ παπ σου βγηκε μια χαρα.. Συγνωμη αλλα μηπως ο εμβρυολογος σε βαζει σε ασκοπη εξεταση για αλλους λογους?

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΚΑΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ 11D4W ΚΑΙ ΠΑΠ -Α ΤΟ ΠΑΠ Α ΒΓΗΚΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ 1/3.000 ΓΙΑ DOWN 1/20.000 ΓΙΑ ΤΡΙΣΩΜΙΑ 13 ΚΑΙ 18. TO KEΦΑΛΑKI MIA XAΡΑ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΤΕ ,ΣΤΟΜΑΧΙ ,ΤΟ ΑΙΜΑ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ(ΑΡΤΗΡΙΕΣ ΚΛΠ) ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΡΙΝΙΚΟ ΟΣΤΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ .

ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΜΕ ΜΗΚΟΣ ΕΜΒΡΥΟΥ 5.88 CM ΒΓΗΚΕ 2.5. ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ 2.5 ΜΑΣ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ Ο ΕΜΒΡΥΟΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΜΕ 150 ΜΕΤΑΒΟΛΙΚΑ (ΣΠΑΝΙΑ) ΝΟΣΗΜΑΤΑ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΤΑΚΤΙΚΗ ΤΩΝ ΕΜΒΡΥΟΛΟΓΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ. ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΕΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟ ΑΠΟΒΟΛΗΣ 1/300. ΚΑΙ ΟΤΙ ΛΟΓΩ ΜΙΚΡΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ.... ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ.... ΛΕΤΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ????????????:(:(:(

 

 

Πενυ γεια σου

 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά κοριτσάκι μου αλλά την ηλικία μην την κοιτάς τόσο ειναι απλά μια θετική ένδειξη που μειώνει την πιθανότητα αλλά δ αποκλείει κατι .

 

Κάνε το χαρμονι για αρχή όπως σου είπε κ η σκουντουφλά αλλά καλύπτει για 4 σύνδρομα κ ειναι πιθανότητες όπως κ η αυχενική .

Ο γιατρος σου ζήτησε μοριακό καρυοτυπο απο ότι καταλαβα . Είδε κατι παραπάνω ; Επίσης πάρε κ δεύτερη γνώμη αν κ εγω προσωπικά επειδή έχω περάσει πολλα θα έκανα αμνιο , απο την άλλη 2,5 ειναι οριακά . Θέλω να πω δ ειναι τρελό νούμερο . Σίγουρα βέβαια είτε μη επεμβατικό τεστ είτε επεμβατικό κάνε κατι απο τα δυο .

Η τελική πιθανότητα ποια ειναι μαζί με ΠΑπ α; Αυτό μπερδεύτηκα λιγο .

Link to comment
Share on other sites

η τελικη πιθανοτητα ειναι για τρισωμια 21 1/3.000 και για ΤΡΙΣΩΜΙΑ 13-18 1/20.000 . ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΓΝΩΜΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΜΟΝΟ ΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΥΡΗΜΑ ΣΤΗΝ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η συμβουλή μου είναι καθίστε με τον σύζυγο ψύχραιμα και σκεφτείτε τι μπορείτε να υποστηρίξετε.

 

Αν πιστεύετε ότι μπορείτε να αναλάβετε την ανατροφή ενός παιδιού με σύνδρομο, τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνετε αμνιοπαρακέντηση. Η β' επιπέδου θα σας δείξει σίγουρα πιο αξιόπιστα ευρήματα.

 

Αν οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος σας και κούφια η ώρα που το ακούει, το μωράκι έχει κάποιο σύνδρομο, είτε διατεθιμένοι να το δεχτείτε; Αν όχι, γνώμη μου είναι να κάνετε αύριο κιόλας αμνιοπαρακέντηση ώστε να βεβαιωθείτε αν συντρέχει λόγος διακοπής κύησης. Όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο.

 

Το harmony είναι μία εναλλακτική αλλά δεν είναι διαγνωστική εξέταση. Πάλι πιθανότητες θα πάρετε.

 

 

Το 2,5 είναι το ακριβώς το όριο.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΚΑΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ 11D4W ΚΑΙ ΠΑΠ -Α ΤΟ ΠΑΠ Α ΒΓΗΚΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ 1/3.000 ΓΙΑ DOWN 1/20.000 ΓΙΑ ΤΡΙΣΩΜΙΑ 13 ΚΑΙ 18. TO KEΦΑΛΑKI MIA XAΡΑ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΤΕ ,ΣΤΟΜΑΧΙ ,ΤΟ ΑΙΜΑ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ(ΑΡΤΗΡΙΕΣ ΚΛΠ) ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΡΙΝΙΚΟ ΟΣΤΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ .

ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΜΕ ΜΗΚΟΣ ΕΜΒΡΥΟΥ 5.88 CM ΒΓΗΚΕ 2.5. ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ 2.5 ΜΑΣ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ Ο ΕΜΒΡΥΟΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΜΕ 150 ΜΕΤΑΒΟΛΙΚΑ (ΣΠΑΝΙΑ) ΝΟΣΗΜΑΤΑ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΤΑΚΤΙΚΗ ΤΩΝ ΕΜΒΡΥΟΛΟΓΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ. ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΕΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟ ΑΠΟΒΟΛΗΣ 1/300. ΚΑΙ ΟΤΙ ΛΟΓΩ ΜΙΚΡΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ.... ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ.... ΛΕΤΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ????????????:(:(:(

Καλησπέρα peny_19,

 

Eπειδή είχα ακριβώς τα ίδια θέματα, και εγώ διάλεξα και άκουσα την δεύτερη άποψη (οτι όλα είναι μια χαρά) και επειδή σε μένα δεν φαινόταν τίποτα ούτε στην β επιπέδου, θα σε συμβούλευα να ΄κάνεις το harmony τουλάχιστον..δεν κινδυνεύει το παιδί, ΄πως την αμνιοπαρακέντηση , αλλά και εσύ είσαι σίγουρη για να μπορέσεις να βγάλεις το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου ήρεμη.την εξέταση αίματος παπ α , μην την λαμβάνεις και τόσο πολύ υπόψην γιατί βγάζει σε αρκετά μεγάλο ποσοστό λανθασμένα αποτελέσματα. η ηλικία σου είναι απλά ένας παραπλανητικός παράγοντας για τις πιθανότητές σου.Αν ήσουν 35 και είχες τα ίδια ευρήματα, οι πιθανότητες σου θα ήταν τελείως διαφορετικές...αν είναι να κάνεις διακοπή κύησης σε περίπτωση συνδρόμου, ψάξτο απο τώρα..μην το αφήσεις να φτάσεις στον 6 γιατί θα είναι πολύ πιο δύσκολα για σένα.αλλά ακόμα και αν έχετε αποφασίσει να το κρατήστε το παιδάκι , ανεξαρτήτου αποτελέσματος, εγώ θα σε συμβούλευα και πάλι να προχωρήσεις σε περαιτέρω έλεγχο.είναι τελείως διαφορετική ιατρική προσέγγιση ενός εμβρύου με σύνδρομο.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά, και να έχεις σε λίγους μήνες ένα υγιές παιδάκι στην αγκαλιά σου.Προς το παρόν ψάξτο καλά με μεγάλη ψυχραιμία.

Link to comment
Share on other sites

Το 1:3000 ακούγεται καλό αλλά και λέω αλλά η ολμαρ έχει δίκιο η πιθανότητα θα ηταν τελείως διαφορετική Αν ήσουν λιγο μεγαλύτερη υποθέτω ότι είσαι 19 όπως γράφει το ψευδώνυμο .

Πολυ σωστή η άποψη της vtgian!!!

 

Όπως κ η ολμαρ ετσι κι εγω δ είχα καμία ένδειξη κ οι πιθανότητες ηταν 1:13.000 για νταουν κ β επιπεδου όλα καλά ευτυχώς ειχα κάνει το χαρμονι κ μου ήρθε κατακούτελα τώρα θα μου πεις γιατί το έκανα αφού δ είχα ενδείξεις, ε δ ξέρω , μακάρι να το ειχα κάνει και νωρίτερα . Τεσπα φυσικά το επιβεβαίωσα με αμνιο αλλά η διακοπή έγινε με φυσιολογικό τοκετό κτλ .

 

 

Για να ηρεμήσεις καλό ειναι να τα βάλεις κάτω κ να αποφασίσεις όπως πρότεινε η vtgian

 

Υγ η περίπτωση μου κ η περίπτωση της ολμαρ αποτελούν εξαίρεση.

 

 

 

Αν αποφασίσεις να κανείς αμνιο μην περιμένεις τη β επιπεδου η κάνε λήψη τροφοβλαστη .

Link to comment
Share on other sites

Το 2,5 της αυχενικής σου είναι ακριβώς στο όριο. Οι πιθανότητες 1/3000 είναι με το μέρος σας. Θεωρητικά, αν δίνουμε βάση στις πιθανότητες (που αυτό μας δίνει κατά κύριο λόγο η αυχενική και κάποιες ενδείξεις που ένας πολύ καλός εμβρυολόγος μπορεί να δει εμπειρικά) τότε δεν χρειάζεται να προχωρήσεις σε αμνιοπαρακέντηση.

 

Νομίζω πως η απόφασή σας πρέπει να στηριχτεί στο α)πόσο εμπιστεύεστε τους γιατρούς σας (κυρίως τον εβρυολόγο σας, τα ευρήματα του κι αυτά που σας συμβούλεψε) και β)στην περίπτωση που δεν κάνεις την άμνιο, αν μπορείς να συνεχίσεις την εγκυμοσύνη σου με καλή ψυχολογία. Μπορείς?? Ή θα είσαι συνέχεια μέσα στο άγχος και τη στεναχώρια και θα βασανίζεσαι σε μια κατά τα άλλα ομορφότερη περίοδο της ζωής σου? Εγώ βάση αυτών των δύο θα αποφάσιζα.

 

Εύχομαι σε κάθε περίπτωση να πάνε όλα ΤΕΛΕΙΑ! :)

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι καναμε ληψη τροφοβλαστη υψηλης μοριακης αναλυσης την προηγουμενη πεμπτη και μας ενημερωσαν πριν λιγο οτι ολα ειναι καλα και εχουμε ενα υγιεστατο αγορακι!σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η αληθεια ειναι οτι ημουν αρνητικη....δε δεχεσαι οτι ισως συμβαινει κατι τετοιο σε εσενα.... αλλα η αμφιβολια με ετρωγε καθε ωρα και καθε στιγμη... σκεφτομουν το παιδι που εχω ηδη....μπηκα στη διαδικασια με φοβο και τρομο την αποβολη να το κανω....δεν το μετανιωνω στιγμη.....μπορει ο χρονος να ειχε σταματησει για εμας στην προηγουμενη τεταρτη αλλα πλεον δεν ζουμε με αυτη την αμφιβολια.... η αληθεια ειναι οτι (την ειπα στον εμβρυολογο ) που εκανε και την ληψη ο οποιος ειναι ενα απο τους κορυφαιους στα βαλκανια....'' μα με μια ενδειξη αυξημενης αυχενικης πτυχης και ενα τελειο υπερηχο και παπ α θα μπω εγω στη διαδικασια αυτη''....(ΕΓΩ).........μου απαντησε απολυτα ηρεμα και επιστημονικα και ανθρωπινα..... μου ειπε κατα 96,7% το εμβρυο θα γινει ενα υγιες βρεφος.....αν ομως.....αν..... στραβωσει κατι.......εγω τι ειδους επιστημον θα ειμαι?? αν δεν σε ενημερωσω σωστα.... τι ειδους ανθρωπος θα ειμαι.....πως θα μπορω να κοιμηθω το βραδυ....περιστατικο με 1/6000 για down εκανε παιδι με συνδρομο down δεν προεβη σε αμνιοπαρακεντηση η ληψη τροφοβλαστη ενω ειχε ενδειξεις...αρνηθηκε....

ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ....

δεν μπορουσα να ζησω ετσι.....το εκανα δεν μετανιωνω..... δεν θελει φοβο θελει θαρρος...

ισως καποιος σκεφτει οτι μιλαω εκ του ασφαλους οχι....

ευχομαι ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΟΝΙΟΣ ΝΑ ΜΗ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΤΙ ΠΕΡΑΣΑ ΝΑ ΜΗ ΝΙΩΣΕΙ ΟΤΙ ΕΝΙΩΣΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ....

ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΛΟΓΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...