Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φοβεροί πονοκεφαλοι!!


Recommended Posts

καλησπέρα σας! ΄θα ήθελα να μου πει κάποια κοπέλα αν είχε πονοκεφάλους κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της!!! με το που μπήκα στον 4ο μηνα, με έχουν ταράξει!! στην αρχή νόμιζα πως είναι από το κλιματιστικό αλλά ο καιρός περνάει το κλιματιστικό δεν το ανάβω και συνεχίζουν!!!! έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο????

 

Σας ευχαριστώ πολύ!!

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


λιγο η ζεστη λιγο τα κλιματιστικα,,

κοιτα οπωσδηποτε την ΠΙΕΣΗ και αν παιρνεις προγεστερονη σε ενεσεις η υποθετα ειναι και αυτο

 

εγω εκανα ενεσεις προγεστερονης που μου εφερνε πονοκεφαλο υπνηλια και νευρα

αλλα φαρμακα παιρνεις?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας! ΄θα ήθελα να μου πει κάποια κοπέλα αν είχε πονοκεφάλους κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της!!! με το που μπήκα στον 4ο μηνα, με έχουν ταράξει!! στην αρχή νόμιζα πως είναι από το κλιματιστικό αλλά ο καιρός περνάει το κλιματιστικό δεν το ανάβω και συνεχίζουν!!!! έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο????

 

Σας ευχαριστώ πολύ!!

 

Αναστασια μου μην ανησυχεις καθολου ,ειχα κι εγω φοβερους πονοκεφαλους στην εγκυμοσυνη μου, το κεφαλι μου πηγαινε να σπασει, κανε υπομονη και παρε και κανενα παυσιπονο depon κατα προτιμηση, να μην κανεις υπερκαταναλωση αλλα αν δεις οτι δεν αντεχεις να παρεις, υπομονη γλυκια μου και να αναβεις κλιματιστικο δεν εχει καμμια σχεση με τους πονοκεφαλους, επισης βοηθαει πολυ να ξαπλωνεις σε σκοτεινο και ησυχο μερος.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσια. μόνο με ντεπόν περνάει..... πάντως όταν διαβάζεις ότι έχει τύχει και σε άλλες κοπέλες νιώθεις ότι δεν είσαι η μόνη κα ιξεπερνιέται/.. τι να πω... δυσκολευομαι πάρα πολύ και ιδίως τα βράδια δεν μπορώ να κοιμηθώ...

σας ευχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις σας...

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα και απο μενα!εγω ειμαι ο ειδικος στους πονοκεφαλους!απο μικρη ειχα παρα πολλους αλλα στην εγκυμοσυνη το πραγμα ειχε φτασει στο απροχωρητο!

εμενα δυστυχως δε περναγε με το ντεπον.εκανα εμετους απο τον πονοκεφαλο σε μια προσπαθεια του οργανισμου μου να διωξει την ενταση.το μονο που με βοηθησε ηταν κατι υποθετα(δυστυχως) τα οποια ομως δε θυμαμαι πως τα λενε.επερνα ενα και μετα απο ενα τεταρτο επερνα το επομενο.δυο διαφορετικα.αφου επερνα το δευτερο μεσα σε 10 λεπτα ειχε περασει.2 φορες τα χρησιμοποιησα.μετα σταματησαν εντελως.απο τοτε μονο 2-3 φορες με εχει πιασει και το παιδι μου ειναι εναμιση ετων.δε ξερω αν εχει σχεση παντως μετα τη γεννα ελλατωθηκαν αισθητα.

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω στο κλαμπ πονοκεφαλων στη 1η μου εγκυμοσυνη ομως μονο και γυρω στο 3μηνο...επαιρνα ντεπον αναβραζον αλλα μετα απο λιγο τσουπ παλι ξαναπιανε!!!! μετα τον 4-ο, 5ο εφυγαν...υπομονη!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα. Κι εγώ εκεί γύρω στον τέταρτο είχα για μισό μήνα περίπου πονοκεφάλους. Αφου θυμάμαι ήταν Χριστούγεννα και τους είχα αναστατώσει όλους. Δεν ήταν από πίεση, η γυναικολόγος μου μου είχε πει οτι είναι ορμονικό. Κουράγιο και θα το ξεπεράσεις καλή μου! Λίγο ντεπονάκι και υπομονή...

Think Different
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα!εγω ειμαι ο ειδικος στους πονοκεφαλους!απο μικρη ειχα παρα πολλους αλλα στην εγκυμοσυνη το πραγμα ειχε φτασει στο απροχωρητο!

εμενα δυστυχως δε περναγε με το ντεπον.εκανα εμετους απο τον πονοκεφαλο σε μια προσπαθεια του οργανισμου μου να διωξει την ενταση.το μονο που με βοηθησε ηταν κατι υποθετα(δυστυχως) τα οποια ομως δε θυμαμαι πως τα λενε.επερνα ενα και μετα απο ενα τεταρτο επερνα το επομενο.δυο διαφορετικα.αφου επερνα το δευτερο μεσα σε 10 λεπτα ειχε περασει.2 φορες τα χρησιμοποιησα.μετα σταματησαν εντελως.απο τοτε μονο 2-3 φορες με εχει πιασει και το παιδι μου ειναι εναμιση ετων.δε ξερω αν εχει σχεση παντως μετα τη γεννα ελλατωθηκαν αισθητα.

 

Και σε μένα ακριβώς το ίδιο! Πριν μείνω έγκυος είχα κάνει τα παυσίπονα καραμέλες. Μετά τη γέννα πολύ σπάνια με πιάνει πλέον πονοκέφαλος! Εγώ νομίζω οτι ίσως ψιλοαποτοξινώθηκε ο οργανισμός μας από το φαύλο κύκλο πόνος-παυσίπονο-πόνος κλπ γιατί στην εγκυμοσύνη τις περισσότερες φορές το άφηνα να περνάει μόνο του ή το πολύ πολύ με ντεπόν. Μπορεί πάλι να είναι και ψυχοσωματικό φαινόμενο και απλά με τα παιδάκια μας έδωσε το μυαλό μας εκεί. Τι να πω...

Think Different
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω στο κλαμπ κοριτσια..

Παιδευομαι χρονια με πονοκεφαλους, μονο με εμετο ηρεμουσα..

Τωρα στην εγκυμοσυνη ομως μειωθηκε η ενταση τους κ δεν παιρνω ντεπον, σε σκοτεινο μερος με ησυχια με κανει μασαζ στο κεφαλι ο αντρας μου σοτ μετωπο και πισω στον αυχενα κ ηρεμω...

Ειναι οι ορμονες ειναι η ενταση καθε μερας παντως συχνα εχω.. και ειμαι στον 4ο μηνα εδω και ενα μηνα το προσεξα...

Παντως αποφευγω να παιρνω ντεπον αν κ η γιατρος το επιτρεπει σε πολυ δυσκολες καταστασεις. Αφου το αντεχω ομως..

aW6Pp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα! οι πονοκέφαλοι έχουν ελλατωθεί, καμιά φορά με πονάει μόνο πίσω στον αυχένα!!! και βολευομαι πλέον με το μαξιλάρι μου!!!!!!!!!!!!!!!!! ουφφφφφ

άντε να δούμε πως θα πάει!! υπομονή πάντως!!!!!!!!!!

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Εγώ υποφέρω από ημικρανίες, πάντα στην αριστερή μεριά του κεφαλιού μου. Μέχρι τώρα δεν ήπια κάτι, το αντέχω. Ούτε στο γιατρό το έχω αναφέρει ακόμα. Έχω προσέξει ότι με πιάνει όταν την προηγούμενη νύχτα δεν έχω κοιμηθεί καλά ή καμιά φορά όταν είναι υπερβολική η ζέστη. Λέτε οι ημικρανίες να σχετίζονται με την πίεση? Πάντως γενικά δεν υπέφερα ποτέ μου από ψηλή πίεση, μάλλον από υποπίεση θα έλεγα. Να ανυσηχήσω ή είναι και αυτό επόμενο της εγκυμοσύνης?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Εγώ υποφέρω από ημικρανίες, πάντα στην αριστερή μεριά του κεφαλιού μου. Μέχρι τώρα δεν ήπια κάτι, το αντέχω. Ούτε στο γιατρό το έχω αναφέρει ακόμα. Έχω προσέξει ότι με πιάνει όταν την προηγούμενη νύχτα δεν έχω κοιμηθεί καλά ή καμιά φορά όταν είναι υπερβολική η ζέστη. Λέτε οι ημικρανίες να σχετίζονται με την πίεση? Πάντως γενικά δεν υπέφερα ποτέ μου από ψηλή πίεση, μάλλον από υποπίεση θα έλεγα. Να ανυσηχήσω ή είναι και αυτό επόμενο της εγκυμοσύνης?

 

καλησπέρα και ευχομαι να σταματησουν σύντομα! δεν ξερω τι να σου απαντησω γιατι και εγω από τότε που έμεινα έγκυος ότι και να μου συμβαίνει λέω "μήπως είναι από την εγκυμοσύνη???" και δεν ξερω τι να πω!!αφού πάντως το αντεχεις μπράβο σου! εμένα όταν με πιάνει ο πόνος δεν μπορώ ούτε στο μαξιλάρι να το ακουμπήσω!

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα! οι πονοκέφαλοι έχουν ελλατωθεί, καμιά φορά με πονάει μόνο πίσω στον αυχένα!!! και βολευομαι πλέον με το μαξιλάρι μου!!!!!!!!!!!!!!!!! ουφφφφφ

άντε να δούμε πως θα πάει!! υπομονή πάντως!!!!!!!!!!

 

δεν βολευομαι ήθελα να γράψω!!!

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Αναστασακι τι κανεις?

Κι εγω πλεον δεν βολευομαι στο μαξιλαρι μου και ειναι και ορθοπεδικο για τον αυχενα...Θελω και δευτερο να ειμαι ψηλοτερα κι ενα στην αγκαλια.....

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αναστασακι τι κανεις?

Κι εγω πλεον δεν βολευομαι στο μαξιλαρι μου και ειναι και ορθοπεδικο για τον αυχενα...Θελω και δευτερο να ειμαι ψηλοτερα κι ενα στην αγκαλια.....

 

καλά είμαι λενάκι! εσύ??

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω βρε κορίτσια αλλά για να υποφέρουμε όλες λίγο πολύ, μάλλον θα είναι απ΄την εγκυμοσύνη! Δεν νομίζω να έχουμε και όλες πίεση εδώ!!! :lol: Δεν βοηθάει ούτε και ο καιρός, πολλή ζέστη και δεν βγαίνω ούτε οικονομικά να έχω συνέχεια το κλιματιστικό!

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε τι διάβασα τυχαία χθες σε ένα περιοδικό: Αν έχετε πονοκέφαλο ανακουφιστείτε με μια κουταλιά μέλι διαλυμένο σε λίγο χυμό λεμονιού με λίγο νερό και πιείτε το αργά.

Δεν ξέρω αν κάνει και στην δική μου περίπτωση με τις ημικρανίες αλλά φοβάμαι λίγο την ξυνίλα και γενικά δεν τα πολυτολμώ τέτοια γιατροσόφια.

Πάντως αν το δοκιμάσει καμιά και δουλέψει να μας ενημερώσει! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια γεια! λιγο πριν μπω στον 4ο ξεκινησαν φοβεροι πονοκεφαλοι! στην αρχη νομιζα οτι ειναι ασχετο με την εγκυμοσυνη αλλα απο ο,τι διαβαζω υποφερετε κι εσεις! προς το παρον δεν παιρνω τιποτα μεχρι την επομενη βδομαδα που θα παω στη γιατρο.. δυστυχως τις τελευταιες μερες εχει χειροτερεψει το θεμα και κοιμαμαι πολυ χαλια.. Θα δοκιμασω κρυες κομπρεσες και μελακι που λεει και η neverland να δουμε τι θα γινει!! υπομονη, ελπιζω να περασει κι αυτο! εσας ποσο καιρο σας κρατησε?

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια! λιγο πριν μπω στον 4ο ξεκινησαν φοβεροι πονοκεφαλοι! στην αρχη νομιζα οτι ειναι ασχετο με την εγκυμοσυνη αλλα απο ο,τι διαβαζω υποφερετε κι εσεις! προς το παρον δεν παιρνω τιποτα μεχρι την επομενη βδομαδα που θα παω στη γιατρο.. δυστυχως τις τελευταιες μερες εχει χειροτερεψει το θεμα και κοιμαμαι πολυ χαλια.. Θα δοκιμασω κρυες κομπρεσες και μελακι που λεει και η neverland να δουμε τι θα γινει!! υπομονη, ελπιζω να περασει κι αυτο! εσας ποσο καιρο σας κρατησε?

 

Εμένα από τότε που έφυγαν οι πολλές ζέστες σπάνια με πιάνουν ημικρανίες. Πρέπει να είμαι πολύ κουρασμένη ή να μην έχω κοιμηθεί καθόλου καλά το προηγούμενο βράδυ. Πάντως το νερό βοηθάει, ο γιατρός όταν του το είχα αναφέρει μου είπε να πίνω άφθονο νερό και να αποφεύγω να κυκλοφορώ στη ζέστη!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
Κι εγώ το ίδιο με το που μπήκα στον 4ο εχω φοβερούς πονοκεφάλους! Παιρνω ντεπον και ευτυχώς περνάνε!

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.. ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΥΣ.. ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.. ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.. ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΥΣ.. ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.. ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ...

Καλησπέρα! Και εγω πριν λίγες μέρες μπηκα στον τεταρτο και με πιάνουν πονοκέφαλοι και κρατούν 3 μέρες. Κάποιες φορές δεν περνούν ούτε με παυσίπονο. Η γιατρος μου ειπε πως πολλες φορές στην διάρκεια της εγκυμοσυνης οι πονοκέφαλοι εινι μεγαλύτερης έντασης απο πριν λόγω της πίεσης και της αυξημένης ροής του αίματος. Εγω δεν εχω νιώσει χειρότερο πονοκέφαλο ποτε στη ζωη μου!

xw9Lp2.png

 

R8erp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...