Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φοβος για αποτυχημενη εγκυμοσυνη


Recommended Posts

Καλησπερα σε όλες τις μέλλουσες και νυν μανούλες! μπήκα και εγώ στο κλαμπ και εύχομαι όλα να πάνε καλά γιατί από τη μέρα που έκανα τεστ μεχρι να παω στο γιατρό δεν έχω ηρεμήσει καθόλου.. είμαι 24 και είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη.. τελέυταία περίοδος ήταν 24/2 και περίμενα την περίοδο κανονικα.. κάπου στις μερες μετά της αναμενόμενης περιόδου είχα κάτι πονάκια λες και θα μου ερχόταν..όμως μέχρι σήμερα και λαμβάνοντας υπόψιν την τελέυταία μου περίοδο που ηρθε πολύ καθυστερημενα βρίσκομαι στην 14η μερα καθυστέρησης με τεστ θετικο(το οποίο βγήκε μεσα σε 15 δευτερόλεπτα..δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ποσο γρήγορα εμφανιζεται η 2η γραμμη). Το αγχος μου λοιπόν έγκειται στο αν η εγκυμοσύνη υφίσταται ή είναι βιοχημική, ή έκτοπη. ή παλλίνδρομη, ή εξωμήτρια... γυρνάνε τόσα πολλα στο μυαλό.. έχω εδω και καιρό πρησμενο στήθος που ποναει πολυ..κάποιες ελαφριές αναγούλες χωρίς εμετό(δεν ξέρω αν είναι νωρίς για τετοια συμπτωματα και αν προέρχονται απο άγχος) συγχωρέστε με για το κατεβατο απλά έπρεπε να σας πω την ιστορια μου ώστε να σας δώσω να καταλάβετε.. είναι κάτι καινούριο για εμενα και φοβάμαι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καμιά μανουλα που να μπορούσε να με καθυσηχάσει ή να μου πει ότι έχουν βάση αυτά που σκέφτομαι? είμαι υπερβολική? μέχρι να πάω στη γυναικολόγο θα σκάσω..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Melitoula, με το καλό το μωράκι σου!

Όλα αυτά που περιγράφεις είναι φυσιολογικά συμπτώματα εγκυμοσύνης, από τα πιο συνηθισμένα. Δεν υπάρχει κάτι που να μας λέει ότι η εγκυμοσύνη σου διατρέχει κάποιο ιδιαίτερο κίνδυνο. Από την άλλη, όπως ξέρεις, ιδιαίτερα στο πρώτο τρίμηνο, μπορούν να συμβούν όλα αυτά που περιγράφεις ότι φοβάσαι...

 

Αυτή η αναμονή μέχρι την πρώτη επίσκεψη στο γιατρό είναι πολύ δύσκολη. Μακάρι να πας και να είναι όλα καλά, να μπορέσεις να χαλαρώσεις να το απολαύσεις.

 

Για κάποιες άλλες βέβαια, όπως εμένα, η εγκυμοσύνη πάει χέρι-χέρι με το άγχος. Θυμάμαι κι εγώ που ήμουν στα αναμμένα κάρβουνα μέχρι να πάω στο γιατρό, και μετά μέχρι να ακούσω την καρδούλα, και μετά μέχρι να κάνω την αυχενική, μέχρι να περάσει το πρώτο τρίμηνο κλπ κλπ, μέχρι και τώρα ακόμη αγωνία έχω!

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κοριτσια!

Να μοιραστω και γω το αγχος μου μαζι σας..Ειμαι εγκυος στην 6η εβομαδα, πηγαμε στον γιατρο κ ειδαμε τον σακο ,ολα καλα... Ομως εδω και 5 μερες εχω λιγο αιματακι καθε μερα, που ισως να σταματαει μιση μερα και μετα επανερχεται.. Ξεκουραζομαι και πινω ουτροτζεσταν αλλα συνεχιζει.. Την αλλη τεταρτη θα παμε παλι για να ακουσουμε καρδουλα. Ανησυχω μηπως ομως δεν προχωρησει το εμβρυακι...Το στηθος μου ποναει κ ειναι πρησμενο οποτε αυτό μου δινει λιγο θαρρος.. Αλλα αν τελικά σταματησει να αναπτυσσεται, θα το καταλαβω καπως? Θα μου ερθει περιοδος? Εχει καμια κοπέλα παρομια εμπειρια?Σας ευχαριστω εκ των προτερων..!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...