Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΑΦΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ


madeleine24

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ?

ΕΙΤΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΙΤΕ ΠΡΩΚΤΙΚΟ?

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ?

ΕΙΤΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΙΤΕ ΠΡΩΚΤΙΚΟ?

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ

 

Επαφες μπορεις να εχεις μολις τελιωσουν τα λοχια. Να ξαναμεινεις εγκυος ειναι λιγο επιφοβο πριν τους 9+ μηνες. Επαφες δεν εχεις προβλημα. Δεν καταλαβαινω την ερωτηση σου. Γιατι να απαγορευονται οι επαφες?

Link to comment
Share on other sites

Επαφες μπορεις να εχεις μολις τελιωσουν τα λοχια. Να ξαναμεινεις εγκυος ειναι λιγο επιφοβο πριν τους 9+ μηνες. Επαφες δεν εχεις προβλημα. Δεν καταλαβαινω την ερωτηση σου. Γιατι να απαγορευονται οι επαφες?

 

καλησπερα ευχαριστω για την απαντηση

 

ηθελα να μαθω απλα εαν μπορω να ερθω σε επαφη εστω κ με πρωκτικο

 

εννοειται με προφυλαξη!

Link to comment
Share on other sites

εμένα και τις δυο φορές μου είπε ο γιατρός να με δει στις 40 μέρες μετά τον τοκετό και τις δυο φορές αφού με είδε μου έδωσε το πράσινο φως για επαφές.

Απλά επειδή ορμονικά υπάρχει μια σχετική ξηρασία στον κόλπο μετά τον τοκετό, προμηθεύσου καλού κακού μια λιπαντική αλοιφή για τις πρώτες φορές, ώστε να μην πονάς.

Μετά από κανα τρίμηνο επανέρχονται τα πράγματα στην φυσιολογική τους κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Ειτε ειναι φυσιολογικος ειτε καισαρικη , πρωτα σε βλεπει ο γιατρος σου και σου δινει το πρασινο φως.

Εχω γνωστη που βιαστηκε και επαθε ακατασχετη αιμοραγια

Οσο για τον πρωκτικο δεν απαγορευεται απο οσο ξερω, αλλα εν τηλεφωνημα στον γιατρο σου δεν βλαπτει.

Μην ξεχνας πως σε οργασμο ολη περιοχη εχει συσπασεις και μπορει να σου πει να τον αποφυγεις .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Έτσι μου είπε κι εμένα, όταν τελειώσουν τα λόχεια να με δει και μετά, ασχέτως ημερών. Εμείς βέβαια ήμασταν διακοπές και στις 45 περίπου μέρες αρχίσαμε με προσοχή τις αταξίες, την φοβάμαι την κατσάδα όμως τώρα που θα με δει!

 

Για πρωκτικό, ασχέτως προφυλάξεων, θα έλεγα όχι, γιατί αν με οποιονδήποτε τρόπο μεταφερθούν μικρόβια στον κόλπο θα έχεις μεγάλο πρόβλημα...

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.Κ ΓΩ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΣΠΙΤΙΟΥ ΝΑ ΚΟΙΜΑΜΕ ΜΠΡΟΥΜΗΤΑ Κ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΣΕΞ..ΓΕΝΝΗΣΑ 22 ΜΑΡΤΙΟΥ..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα μήνα μετά την καισαρική (σε κάθε μία) άρχισα γυμναστική με βάρη και τρέξιμο. Στους κοιλιακούς πρόσεχα. Επειδή θήλαζα λίγο ζοριζόμουν στα μπρούμυτα. Σεξ, δραστηριότητες, τα πάντα μια χαρά. Και φαντάσου μετά τη 2η καισαρική εκτός από το βρέφος είχα και ένα νήπιο 1,5 ετών.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ένα μήνα μετά την καισαρική (σε κάθε μία) άρχισα γυμναστική με βάρη και τρέξιμο. Στους κοιλιακούς πρόσεχα. Επειδή θήλαζα λίγο ζοριζόμουν στα μπρούμυτα. Σεξ, δραστηριότητες, τα πάντα μια χαρά. Και φαντάσου μετά τη 2η καισαρική εκτός από το βρέφος είχα και ένα νήπιο 1,5 ετών.

Α ΟΚ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΦΟΒΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙ Μ..ΜΗ ΤΟ ΕΝΑ ΜΗ ΤΟ ΑΛΛΟ.ΕΠΑΦΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΑΡΑΝΤΑ ΜΕΡΕΣ Η ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας και κάνοντας..

Εγώ τις πρώτες 40 μέρες ήμουν σαν όρθιο γ@μώτο (εσωτερικά και εξωτερικά..)

το σεξάκι έγινε κάπου εκεί στις 35 μέρες, και με βοήθησε κάπως να πάρω τα πάνω μου.

 

Γενικά μπορείς να κάνεις τα πάντα από δουλειές κτλ, αρκεί να μην πονάς. Θα σου έλεγα να αποφύγεις τις απότομες κινήσεις.

 

Να προσέχεις πολύ με τα βάρη. Και κάνε μασάζ στην τομή σου. Τόσο όσο να μη σε πονάει. Βοηθάει πάρα πολύ στην επούλωση.

 

Να σου ζήσει το μωράκι σου

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας και κάνοντας..

Εγώ τις πρώτες 40 μέρες ήμουν σαν όρθιο γ@μώτο (εσωτερικά και εξωτερικά..)

το σεξάκι έγινε κάπου εκεί στις 35 μέρες, και με βοήθησε κάπως να πάρω τα πάνω μου.

 

Γενικά μπορείς να κάνεις τα πάντα από δουλειές κτλ, αρκεί να μην πονάς. Θα σου έλεγα να αποφύγεις τις απότομες κινήσεις.

 

Να προσέχεις πολύ με τα βάρη. Και κάνε μασάζ στην τομή σου. Τόσο όσο να μη σε πονάει. Βοηθάει πάρα πολύ στην επούλωση.

 

Να σου ζήσει το μωράκι σου

Se eyxaristw na s kalaegw den ponaw katholou sthn tomh.eimai mia xara doxa to theo..alla polu piasnenh genika.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Επαναφέρω το θέμα.γεννησα πριν 6 μήνες με καισαρική και ακόμη πονάω στην επαφή με αποτέλεσμα να μην το ευχαριστιέμαι και να απομακρύνονται από τον σύζυγό μου. Τι μπορεί να φταιει??να μην έκανε κάτι σωστά ο γιατρός?

Link to comment
Share on other sites

Θηλάζεις; Αν ναι, τότε είναι λογικό να υπάρχει ξηρασία στον κόλπο λόγω ορμονών. Έχετε χρησιμοποιήσει λιπαντικό μήπως είναι λιγότερο επώδυνο; Τεστ παπ έχεις κάνει μετά τον τοκετό; Μήπως υπαρχει κάποια μόλυνση που σε ταλαιπωρεί χωρίς άλλα συμπτώματα; Στον γιατρό σου το έχεις αναφέρει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

καλησπερα!! εχουν περασει 5 μηνεσ απο την καισαρικη!! τις πρωτες φορεσ που ηρθα σε επαφη μετα τισ 40 ημερεσ γινοταν πολυ δυσκολα η πραξη καθως πονουσα πολυ απο κατω και ενιωθα και μια πιεση-ενοχληση στην περιοχη της τομης!! μετα απο 5 μηνες ειναι καλυτερα τα πραγματα αλλα και παλι πολλεσ φορεσ νιωθω ενοχληση-πονο απο κατω και στην περιοχη της τομης τυχαινει να πονεσω καμια φορα!!γενικα δεν ειναι οπως πριν οι επαφές!σε καποιεσ στασεις πλεον δεν βολευομαι καθολου, δεν ξερω τι γινεται!!

δεν χω παει να με δει παλι γιατροσ !

να πω επισης οτι γενικα καποιεσ φορεσ μεσα στην μερα μπορει να νιωσω ενοχληση-πονο στη περιοχη της τομης,

δεν θηλαζω (απο 15η ημερα ειχε αρχισει να τελειωνει το γαλα)

ειχα ξεκινησει διαδικασια για φυσιολογικο τοκετο,παιζει καποιο ρολο που ποναω απο κατω??

Επεξεργάστηκαν by sweety**
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως σε βλέπει ο γιατρός στις 40 μερες κ δίνει το πράσινο φως, εγω καλού κακού θα το απέφευγα νωρίτερα.  Πάντως θαυμάζω τις γυναίκες που έχουν όρεξη για 'τρελιτσες' αυτήν την περίοδο, εγω κατι οι ορμόνες κατι η κούραση, μονο αυτό δεν είχα στο μυαλό μου!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, sweety** είπε:

καλησπερα!! εχουν περασει 5 μηνεσ απο την καισαρικη!! τις πρωτες φορεσ που ηρθα σε επαφη μετα τισ 40 ημερεσ γινοταν πολυ δυσκολα η πραξη καθως πονουσα πολυ απο κατω και ενιωθα και μια πιεση-ενοχληση στην περιοχη της τομης!! μετα απο 5 μηνες ειναι καλυτερα τα πραγματα αλλα και παλι πολλεσ φορεσ νιωθω ενοχληση-πονο απο κατω και στην περιοχη της τομης τυχαινει να πονεσω καμια φορα!!γενικα δεν ειναι οπως πριν οι επαφές!σε καποιεσ στασεις πλεον δεν βολευομαι καθολου, δεν ξερω τι γινεται!!

δεν χω παει να με δει παλι γιατροσ !

να πω επισης οτι γενικα καποιεσ φορεσ μεσα στην μερα μπορει να νιωσω ενοχληση-πονο στη περιοχη της τομης,

δεν θηλαζω (απο 15η ημερα ειχε αρχισει να τελειωνει το γαλα)

ειχα ξεκινησει διαδικασια για φυσιολογικο τοκετο,παιζει καποιο ρολο που ποναω απο κατω??

Εφόσον δεν έχεις ράμματα στο περίνεο λόγω καισαρικής δεν υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει κάτι στραβά οπότε λογικά πονάς λόγω ξηρότητας, πάρε λιπαντικό, εγώ στους 10 μήνες το σταμάτησα φαντάσου. Η πρώτη φορά ήταν εφιάλτης! Θηλαζα βέβαια. Η τομή έχει επουλωθεί φυσιολογικά;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω πως θα επρεπε να ειναι κανονικα η τομη μετα απο 5 μηνεσ!! η αληθεια ειναι οτι η δικη μου τομη ειναι ακομα αρκετα κοκκινη και γυρω γυρω απο την τομη εχει μελανιεσ!!

θεωρησα οτι οι μελανιεσ ειναι απο το χειρουργειο δεν ξερω δεν εχουν φυγει ακομα!εχει τυχει σε καμια?

εχω ακουσει για την ξηροτητα λογω θηλασμου αλλα εγω δεν θηλαζω!!η αληθεια ειναι οτι καθε φορα ειμαι καπως σφιγμενη ισως το εχω παρει στραβα απο τις πρωτες φορεσ...?

Link to comment
Share on other sites

Κόκκινη θα είναι για λίγο καιρό, μετά θα ασπρίσει. Οι μελανιές δεν ξέρω τι είναι, θα έλεγα πάρε το γιατρό να τον ρωτήσεις καλού κακού. Το σφίξιμο δε βοηθάει σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...