Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θέλω να θηλάσω αλλά...


Recommended Posts

Μόλις βγήκα από το μαιευτήριο όπου έκανα καισαρική και έφερα στο κόσμο ένα υγιές κοριτσάκι βάρους 3160 γραμμαρίων.

Σήμερα το βάρος του ήταν 2800 και μου είπαν από το μαιευτήριο ότι δεν είχε ίκτερο και όλα είναι καλά παρότι έχασε κάμποσα γραμμάρια.

Ο προβληματισμός μου είναι ότι δεν έχω γάλα ακόμα, έχω λίγο πρωτόγαλα και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι η μικρή μου βγήκε λίγο δύσκολη και δεν πιάνει τη θηλή εύκολα κλπ. δεν τρέφεται πολύ. Οπότε αναγκαστικά στη κλινική έδωσα μετά από σκέψη ξένο γάλα, όχι πολύ... απλά θήλαζα τη μέρα και τα 2 βράδια από τα τρία έδωσα λίγα ml στη μικρή για να χορτάσει και να μη χάσει άλλο βάρος και να μην πάθει κανένα ίκτερο.

Τώρα που γύρισα σπίτι δεν έχω ακόμα γάλα και δεν ξέρω πότε θα μου κατέβει. Περιμένω σύντομα κατά τα λεγόμενα όλων των γύρω μου.

Τι άλλο μπορώ να κάνω για τη μικρή μου που θέλω να τη θηλάσω;

Φοβάμαι ότι δίνοντας της αυτή τη πρώτη βδομάδα ξένο γάλα έστω και λίγο θα μου χαλάσει τον αποκλειστικό θηλασμό και μετά που θα έχω κανονικό γάλα δεν θα το θέλει επειδή της δίνω την εύκολη λύση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μην αγχώνεσαι!

Να βάζεις το μωράκι συνέχεια στο στήθος. Οσο μπορείς προσπάθησε να εφαρμόσεις τη σωστή τεχνική, για μην πληγωθούν οι θηλές σου, και φυσικά για να παίρνει το μωρό γάλα. Πολύ σύντομα θα έρθει το γάλα σου. Οι πρώτες μέρες είναι οι πιο δύσκολες, μετά θα στρώσουν όλα. Θα μάθει και το μωρό να θηλάζει σωστά!

 

Για το συμπλήρωμα, αν έχεις τη δυνανότητα, να χρησιμοποιείς θηλή Calma της Medela ή SNS ή κουταλάκι. Πάντως μην το πολυσκέφτεσαι, το γάλα έεεερχεται!

 

Καλή ανάρρωση από την καισαρική!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βγήκα από το μαιευτήριο όπου έκανα καισαρική και έφερα στο κόσμο ένα υγιές κοριτσάκι βάρους 3160 γραμμαρίων.

Σήμερα το βάρος του ήταν 2800 και μου είπαν από το μαιευτήριο ότι δεν είχε ίκτερο και όλα είναι καλά παρότι έχασε κάμποσα γραμμάρια.

Ο προβληματισμός μου είναι ότι δεν έχω γάλα ακόμα, έχω λίγο πρωτόγαλα και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι η μικρή μου βγήκε λίγο δύσκολη και δεν πιάνει τη θηλή εύκολα κλπ. δεν τρέφεται πολύ. Οπότε αναγκαστικά στη κλινική έδωσα μετά από σκέψη ξένο γάλα, όχι πολύ... απλά θήλαζα τη μέρα και τα 2 βράδια από τα τρία έδωσα λίγα ml στη μικρή για να χορτάσει και να μη χάσει άλλο βάρος και να μην πάθει κανένα ίκτερο.

Τώρα που γύρισα σπίτι δεν έχω ακόμα γάλα και δεν ξέρω πότε θα μου κατέβει. Περιμένω σύντομα κατά τα λεγόμενα όλων των γύρω μου.

Τι άλλο μπορώ να κάνω για τη μικρή μου που θέλω να τη θηλάσω;

Φοβάμαι ότι δίνοντας της αυτή τη πρώτη βδομάδα ξένο γάλα έστω και λίγο θα μου χαλάσει τον αποκλειστικό θηλασμό και μετά που θα έχω κανονικό γάλα δεν θα το θέλει επειδή της δίνω την εύκολη λύση.

 

Καλησπερα, να σου ζησει το κοριτσακι σου!!

Ποτε ακριβως γεννηθηκε; το μωρο ποτε θηλασε για πρωτη φορα αφου γεννηθηκε; (10 λεπτα μετα; 1 ωρα; 3ωρες;.....)

Τωρα που γυρισες σπιτι:

1. Παρε τηλεφωνο καποιον πιστοποιημενο συμβουλο γαλουχιας ΑΜΕΣΑ για να ερθει σπιτι σας το συντομοτερο για να σε κατευθυνει....αξιζει νομιζω να δωσεις αλλα 50 ή και παραπανω για την πολυτιμη βοηθεια που θα σου προσφερει στις κρισιμες, για τον θηλασμο, αυτες πρωτες μερες.

2. Βαζε το μωρο στο στηθος πολυ συχνα, οποτε φαινεται λιγο ανησυχο και οταν ανοιγει το στοματακι της για να θηλασει να φροντιζεις να παιρνει και την θηλαια αλω μαζι με την θηλη.

Το κανονικο γαλα ερχεται μετα απο συνεχη επαφη του μωρου με τον μαστο. Εαν κατι τετοιο δεν συμβαινει τοτε μην περιμενεις να σου κατεβει γαλα απο μονο του. Ο θηλασμος υπαγεται στον κανονα προσφορα-ζητηση. Οσο περισσοτερο το μωρο ερεθιζει τις θηλες με το να θηλαζει, τοσο περισσοτερο γαλα θα παραγεις. Αν δεν εχεις ηδη αρχισει να βαζεις το μωρο στο στηθος τουλαχιστον καθε διωρο, το γαλα σου δεν θα παραχθει σε ικανοποιητικες ποσοτηυες για αποκλειστικο θηλασμο και στο τελος θα μειωθει ωσπου θα κοπει!

Μην δωσεις πιπιλα και μην δωσεις μπουκαλι.

Παρε συμβουλο γαλουχιας γιατι αυτο χρειαζεσαι!!!

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Παραθετω τις οδηγιες θηλασμου για τις 40 πρωτες μερες

http://www.mitrikosthilasmos.com/2009/11/blog-post.html?m=1

Επισης να πω οτι το πρωτογαλα ειναι αυτο και μονον αυτο που χρειαζεται το νεογεννητο. Το στομαχακι του νεογεννητου δεν ειναι μεγαλυτερο απο την μπουνιτσα του και οταν γεννιεται ενα παιδι, τις πρωτες 2-3 μερες δεν εχει αναγκη να χορτασει αλλα να παρει τους αμυντικους και προστατευτικους παραγοντες που περιεχει το πυαρ (πρωτογαλα). Εαν παρει ξενο γαλα με το που γεννηθει (την ιδια μερα ή την επομενη τελοσπαντων) αυτο που γινεται στην πραγματικοτητα ειναι να ξεχειλωνει το στομαχακι του (με 20-40 ακομη και 60ml εχω δει να δινουν-εξωφρενικα μεγαλες ποσοτητες!!!) και να αγωνιζεται ο οργανισμος του μωρου να αφομοιωσει ολο αυτο το γαλα που εισεβαλε στο ολοκαινουργιο πεπτικο και γαστρεντερικο του συστημα. Εαν το μωρο χρειαζοταν κατι παραπανω απο πρωτογαλα τα πρωτα 24ωρα, τοτε η φυση θα ειχε προνοησει αναλογως!!!

Το "δεν χορταινει" που προσπαθουν ολοι να μας περασουν, το λενε ειτε γιατι ειναι παντελως ανιδεοι ειτε γιατι θελουν να πουλησουν τα ξενα γαλατα. Ειναι εγκληματικο κατι τετοιο και βαζει σε κινδυνο την δημοσια υγεια των βρεφων (αποδεδειγμενα).

Εμπιστεψου την φυση, το σωμα σου και την ιδιοτητα σου να ταισεις το μωρο σου εξ'ολοκληρου απο το σωμα σου. Πρεπει ομως να εχεις υποστηριξη και καθοδηγηση απο ανθρωπο με γνωσεις ετσι ωστε να μαθεις την τεχνη του θηλασμου και να πληροφορηθεις εκτενεστερα για αυτον!

Ο,τι αλλο χρειαστεις ρωτησε μας ξανα.

Περιμενω νεα σου ;)

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να σου ζήσει! Ως μαμά καισαρικης θα σου πω το εξής: αν έχουν περάσει 3 μέρες το γάλα λογικά θα σου κατέβει. Καμμία φορά καθυστερεί μια μέρα λόγω καισαρικης! Το να έδωσες ξένο δεν ειναι κακό ούτε κατέστρεψε τον αποκλειστικό θηλασμό! Στο σπίτι μην πάρεις γάλα σε σκόνη γιατί θα έχεις έτοιμη την εύκολη λύση αν τυχόν αγχωθείς. Εγώ θήλαζα ανα τρίωρο γιατί οι θηλές μου με πονούσαν αφόρητα. Στα δικά μου παιδιά έδωσα πιπίλα αμέσως και σύγχυση θηλων δεν έπαθαν. διευκρινίζω οτι όλα τα παραπάνω τα λέω ως μαμά που θήλαζα όσο διάστημα ήθελα εγώ (μήνες δηλ. και όχι χρόνια)! Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις βγήκα από το μαιευτήριο όπου έκανα καισαρική και έφερα στο κόσμο ένα υγιές κοριτσάκι βάρους 3160 γραμμαρίων.

Σήμερα το βάρος του ήταν 2800 και μου είπαν από το μαιευτήριο ότι δεν είχε ίκτερο και όλα είναι καλά παρότι έχασε κάμποσα γραμμάρια.

Ο προβληματισμός μου είναι ότι δεν έχω γάλα ακόμα, έχω λίγο πρωτόγαλα και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι η μικρή μου βγήκε λίγο δύσκολη και δεν πιάνει τη θηλή εύκολα κλπ. δεν τρέφεται πολύ. Οπότε αναγκαστικά στη κλινική έδωσα μετά από σκέψη ξένο γάλα, όχι πολύ... απλά θήλαζα τη μέρα και τα 2 βράδια από τα τρία έδωσα λίγα ml στη μικρή για να χορτάσει και να μη χάσει άλλο βάρος και να μην πάθει κανένα ίκτερο.

Τώρα που γύρισα σπίτι δεν έχω ακόμα γάλα και δεν ξέρω πότε θα μου κατέβει. Περιμένω σύντομα κατά τα λεγόμενα όλων των γύρω μου.

Τι άλλο μπορώ να κάνω για τη μικρή μου που θέλω να τη θηλάσω;

Φοβάμαι ότι δίνοντας της αυτή τη πρώτη βδομάδα ξένο γάλα έστω και λίγο θα μου χαλάσει τον αποκλειστικό θηλασμό και μετά που θα έχω κανονικό γάλα δεν θα το θέλει επειδή της δίνω την εύκολη λύση.

 

Ποτε γέννησες;

Δεν εχει πρηστεί το στήθος;

Το μωρό κανει τσίσα και κακα; Πόσες φορες;

Ποσο συχνά μπαίνει στο στήθος;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι να σου ζήσει. Μήπως σου έχουν δώσει μιτροτάν ή κάποιο αντίστοιχο φάρμακο; Μέτρα πανες όπως σου λένε τα κορίτσια και βάζε συχνά το μωρό στο στήθος. Να έχεις υποψιν ότι για να αυξήσει την παραγωγή σου μπορεί να σου κάνει μαραθώνιους. Π.χ. εμένα το μεγάλο μου καθόταν από τις 5 το απόγευμα μέχρι τις 9 το βράδυ ασταμάτητα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...