Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2 ημερων μωρο και μικρογναθια...''τα φωτα σας''


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα!

Την Παρασκευη γεννησε η κουμπαρα μου(αδελφικη μου φιλη),το κοριτσακι της,στην 38 εβδομαδα!Το μωρο απο την πρωτη στιγμη μπηκε σε θερμοκοιτιδα!Εχει μικρογναθια και ο θωρακας δεν εχει αναπτυχθει πληρως!

Να σημειωσω εδω,πως η φιλη μου,εμαθε για την εγκυμοσυνη της στον 4ο μηνα!Ειχε αιμορραγια τους πρωτους μηνες,εξου και δεν ειχε παει το μυαλο της σε εγκυμοσυνη!Θεωρησε πως ειχε ανωμαλια στον κυκλο της,και οταν πηγε στον γυναικολογο για περαιτερω εξετασεις,ανακαλυψε πως ειναι εγκυος!Που σημαινει πως δεν προλαβε να κανει την αυχενικη διαφανεια,ηδη ηταν σε προχωρημενη εβδομαδα!

Διαβαζω στο διαδικτυο,πως η μικρογναθια μπορει να οφειλετε σε χρωμοσωμικη ανωμαλια και εχω ταραχθει παρα πολυ!

Εχετε παρομοια εμπειρια?Ειτε το ειχε το παιδακι σας,ειτε εχετε ακουσει κατι παρομοιο.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα!

Να σας ζησει το μωρακι και ευχομαι ολα να πανε καλα! Δεν γνωριζω για την κατασταση αυτη, με μια προχειρη αναζητηση στο google βρηκα αυτο

 

http://healt-gr.mednews.in.ua/σύμπτωμα-checker/28731-επισκόπηση-μικρογναθία-αιτίες-θεραπείες.html

 

Μπορει να οφειλεται σε διαφορα πραγματα.

Οι γιατροι τι λενε;;;;

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Τελικά ή κατάσταση του μωρού είναι πολύ δύσκολη.Οι γιατροί είπαν πως ίσως να μην τα καταφέρει γιατί δεν μπορεί να αναπνεύσει καλά,λόγω ότι δεν έχει σχηματιστεί ο θώρακας.Αύριο θα το δει γενετιστής.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

στη β' επιπέδου δε φάνηκε τίποτα;

 

Σωστο κι αυτο.....

Τι να πω, ευχομαι τα καλυτερα....

Μηπως λογω αγνοιας εγκυμοσυνης εκανε η μανουλα καταχρησεις τυπου αλκοολ και τσιγαρο; ισως παιζει και αυτο ρολο....

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντε,αυχενικη διαφάνεια δεν πρόλαβε να κάνει. Από εκεί και πέρα ? Στο υπερηχογραφημα β επιπέδου δεν το είδαν ? Αμνιοπαρακεντιση γιατί δεν έκανε εφόσον δεν είχε προλάβει την αυχενικη ? Doppler δεν έκανε ? Υπερηχο 3D? Δηλαδή τι ακριβώς έβλεπε ο γιατρός τόσους μήνες ? Μου φαίνεται πολύ παράξενο που δεν είδαν τη γναθο και τον θωρακα του μωρού.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κάπνιζε!Γενικώς,δεν καπνίζει και δεν είναι του αλκοόλ!

Ο γιατρός της είπε πως ή γνάθος δεν φάνηκε στον υπέρηχο και πως ο θώρακας δεν φάνηκε γιατί πάντα το μωρό ήταν από την "καλη" μεριά γυρισμένο.

Αμνιο και άλλες εξετάσεις δεν τις θεώρησε σημαντικές ο γιατρός.

Μάλλον θα το πάνε δικαστικώς!Το θέμα είναι να βγει καλά το μωρό.

Ευχαριστώ παρά πολύ.Να είστε όλες καλά.

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κάπνιζε!Γενικώς,δεν καπνίζει και δεν είναι του αλκοόλ!

Ο γιατρός της είπε πως ή γνάθος δεν φάνηκε στον υπέρηχο και πως ο θώρακας δεν φάνηκε γιατί πάντα το μωρό ήταν από την "καλη" μεριά γυρισμένο.

Αμνιο και άλλες εξετάσεις δεν τις θεώρησε σημαντικές ο γιατρός.

Μάλλον θα το πάνε δικαστικώς!Το θέμα είναι να βγει καλά το μωρό.

Ευχαριστώ παρά πολύ.Να είστε όλες καλά.

 

Μαρακι, ναι, να το πανε δικαστικως γιατι:

Ο υπερηχος β επιπεδου ΠΡΕΠΕΙ να γινεται απο πιστοποιημενο γιατρο(ψαξε σχετικα) και τουλαχιστον 40 λεπτα η διαρκεια του! Εαν το μωρο δεν εχει θεση σωστη ετσι ωστε να γινει η εξεταση σωστα τοτε ο γιατρος προτεινει τροπους ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ για να γυρισει το εμβρυο, οπως το να περπατησει για λιγο η μανουλα ή να φαει καποιο γλυκο και μετα συνεχιζεται η εξεταση μεχρι να δει ο γιατρος τα παντα! ΔΕΝ την αφηνει να φυγει ετσι! Και αν με τιποτα δεν γυρναει το εμβρυο, τοτε κλεινει εκ νεου ραντεβου ο γιατρος!!!!(ο ΣΩΣΤΟΣ γιατρος)

Τι να πω....ας ελπισουμε το μωρακι να γινει καλα ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ!

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλεω...τι παει να πει δεν γυρνουσε;;;;

Ειναι εγκληματικο αυτο απο μερους του γιατρου! Γι αυτο εχουμε τους υπερηχους! Μαλλον ο συγκεκριμενος βιαζοταν :evil:

Και δεν ειναι ουτε ο πρωτος και δυστυχως ουτε ο τελευταιος!!!!!

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλεω...τι παει να πει δεν γυρνουσε;;;;

Ειναι εγκληματικο αυτο απο μερους του γιατρου! Γι αυτο εχουμε τους υπερηχους! Μαλλον ο συγκεκριμενος βιαζοταν :evil:

Και δεν ειναι ουτε ο πρωτος και δυστυχως ουτε ο τελευταιος!!!!!

 

Θα συμφωνησω ΑΠΟΛΥΤΑ!Κι εμενα δεν γυρνουσε και με εβαλε να περπατησω και να φαω..οπου γυρισε ειδαμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ 1 ωρα εξεταση...ενω τα ειχαμε δει ολα και κεφαλακι και ΤΑ ΠΑΝΤΑ επειδη μετα μας ειχε κρυψει το κεφαλι του και δεν μπορουσαμε να βγαλουμε καθαρη τρισδιαστατη φωτο..μονη της μου προτεινε να ξαναπαω σε δυο μερες να την βγαλουμε γιατι ηταν κριμα να την χασουμε...(για μια φωτο..οχι τωρα να μην εχει δει ΒΑΣΙΚΑ χαρακτηριστικα του εμβρυου)αυτο ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Θα συμφωνησω ΑΠΟΛΥΤΑ!Κι εμενα δεν γυρνουσε και με εβαλε να περπατησω και να φαω..οπου γυρισε ειδαμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ 1 ωρα εξεταση...ενω τα ειχαμε δει ολα και κεφαλακι και ΤΑ ΠΑΝΤΑ επειδη μετα μας ειχε κρυψει το κεφαλι του και δεν μπορουσαμε να βγαλουμε καθαρη τρισδιαστατη φωτο..μονη της μου προτεινε να ξαναπαω σε δυο μερες να την βγαλουμε γιατι ηταν κριμα να την χασουμε...(για μια φωτο..οχι τωρα να μην εχει δει ΒΑΣΙΚΑ χαρακτηριστικα του εμβρυου)αυτο ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!!

 

Ακριβως το ιδιο ειχε συμβει και σε εμενα, με εξαιρεση το κεφαλι που γραφεις.

 

Με το μωρακι της κουμπαρας της θεματοθετριας τι εγινε τελικα; Βγαλατε ακρη; Πρωτιστως, το μωρο ειναι καλα;

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλές μου.

Ευχαριστώ όλες για την ανταπόκριση.

Δυστυχως,το μωρακι κατέληξε προχθες. 2 βδομάδες έδινε τη δική του μάχη.

Ο Θεός ξέρει καλύτερα απ όλους μας.

Φυσικά και θα κινηθούν νομικά.

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλές μου.

Ευχαριστώ όλες για την ανταπόκριση.

Δυστυχως,το μωρακι κατέληξε προχθες. 2 βδομάδες έδινε τη δική του μάχη.

Ο Θεός ξέρει καλύτερα απ όλους μας.

Φυσικά και θα κινηθούν νομικά.

 

Γλυκεια μου τι να πω, τα λογια ειναι λιγα...συνεβη ο,τι χειροτερο μπορει να συμβει σε 2 γονεις....

Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να ανακαμψουν το γρηγοροτερο οι ανθρωποι, κουραγιο και να μην το βαλουν κατω...λυπαμαι παρα πολυ...τα θερμα μου συλλυπητηρια....

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...