Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιοτητα-πρήξιμο-ναυτίες- εμετοί


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια,θίγω ενα θεμα πολύπλοκο κ ζητώ τη βοήθεια σας...

Ξεκίνησα την κύηση με ναυτια κ εμετους απο την 6 η εβδομάδα συνεχίζω σε λιγότερο βαθμό μεχρι κ σημερα 12 εβδομάδων...στο διάστημα αυτο εμφανίστηκε έντονη δυσκοιλιοτητα χωρις αν ανταποκρίνεται σε υποθέτα σιρόπια κ σωστη διατροφή οσο μπορω λόγω ναυτίας...δεν μπορω να παω τουαλετα το πρήξιμο ειναι συνεχόμενο κ μονο με υποκλισμο πηγαίνω στο μπανιο...ο γιατρός μου λεει υπομονη κ θα περασει αλλα νομιζω απο το πρήξιμο θα απογειωθω σαν αεροστατο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πωπω πρέπει να έχεις αγανακτήσει! Λογικά θα είχες και πριν ένα κάποιο θέμα με τη δυσκοιλιότητα και δυστυχώς η δυσκοιλιότητα με την εγκυμοσύνη πάντα επιδεινώνεται.. Εγώ που χρόνια και χρόνια πήγαινα με καφέ και τσιγάρο, το μόνο που με σώζει πλέον είναι η καθημερινή χρήση ώριμων ακτινίδιων, στην αρχή 2 το πρωί και 2 το βράδυ. Τώρα τρώω 2 την ημέρα και φαντάσου αν τύχει να φάω μόνο ένα, δυσκολεύομαι πολύ να πάω την επόμενη μέρα.. Εσύ χρησιμοποιείς και υπόθετα βέβαια αλλά για δοκίμασε και τα ακτινίδια μπας και.. Και τα δημητριακά τα all braun βοηθούν.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δύσκολη κατάσταση...πολλές φορες κλαιω απο την συγκεκριμένη ενόχληση...κι υποτίθεται θα επρεπε να ειναι η καλύτερη περίοδος της ζωής μου...δεν ημουν τυπος της καθημερινής κενωσης αλλα σιγουρα πήγαινα τουαλετα καθε δυο μερες...υποχώρησαν έντονη ναυτια κ εμετοί κ δεν μπορω να ησυχάσω απο το πρήξιμο...τουαλετα μονο με κλισμα καθε δυο βδομάδες...δεν ξερω ποσο ακομα μπορω να αντεξω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Καταλαβαίνω το πρόβλημά σου γιατί το αντιμετώπισα κ εγώ κ δεν έβγαλα άκρη με τα σιρόπια, μέχρι που μου πρότειναν στο φαρμακείο το regulamine της benegast. Διαλύεται σε νερό κ το πίνεις το πρωί με το πρωινό σου. Τις πρώτες 2 μέρες δεν είδα διαφορά αλλά έκανα υπομονή, μόλις όμως πήρε μπρος το θέμα πηγαίνω σχεδόν κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα παρά τον αυξημένο σίδηρο που παίρνω.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα, εγω εχω σωθει με τα χορτα ναι δυο κουταλιες τη μερα κ είμαι εγκυος στο τριτο παιδακι, ειχα παντα πολύ μεγαλο θεμα με αιμοροιδες κ δυσκοιλιοτητα το πηρα αποφαση αφου δοκιμασα τα παντα κ τωρα εχω παντα εφεδρεια συκα , μπαμιες κ χορτα ένα από όλα αυτά δυο τρεις κουταλιες τη μερα κ δε θα θες φαρμακα τπτ δοκιμασε το κ θα με θυμηθείς όπως επισης ειχα κοψει το φραπε , επινα ελληνικο τελικα ενας την ημερα μαζι με τα χορτα μετα τη δουλεια σου θα τη κανεις θελει τροπο όχι κοπο , φτιαξε πρόγραμμα κ θα δεις τεραστια διαφορα, εμενα χαλαγε πολύ η ψυχολογια μου με ολο αυτό κ ηρεμησα στο λεω εκ πειρας γιατι μεχρι να γεννησεις , ειδικα προς το τελος θα κανεις κλισμα συνεχεια κ δεν αξιζει. Επισης το δευτερο τριμηνο θα ναι πιο ευκολο στο πρωτο είναι στο φουλ του αυτό το θεμα μετα στρωνει λιγακι...

age.png

CfYbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ψυχολογία μου ειναι στα πατώματα...μια οι εμετοί μια η έντονη δυσκοιλιοτητα δεν αντέχω αλλο...θελω τοσο πολυ μια ήρεμη εγκυμοσύνη...κι οσο το επιθυμώ δεν ερχεται...κ στην πρωτη εγκυμοσύνη τα ιδια κ τωρα τα ιδια κ χειρότερα...μακαρι να μην ειχε καμμια μας δυσάρεστα συμπτώματα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...