Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατί;Γιατί;Γιατί;


Saturday25

Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες,

θα ήθελα να σας γράψω κάτι που μας συνέβη σήμερα το πρωί και ειλικρινά με μελαγχολισε.

 

Πήγαμε με τα παιδάκια μας στον ζωολογικό κήπο της περιοχής!

 

Ο γιός μου σχεδόν 4,η κόρη μου 7 μηνών!

 

Κάποια στιγμή καθίσαμε κάπου ώστε να θηλάσω τη μικρή! Ομεγάλος έπαιζε παραδίπλα με άλλα δυο παιδάκια των οποίων οι γονείς παρακολουθούσαν...

 

Ο μεγάλος βλέποντας τη μικρή να θηλάζει ήθελε κι αυτός και κάθε τόσο πεταγοταν γι'αυτο!

 

Οι γονείς όμως του ενός παιδιού στραβωσαν απίστευτα κι άρχισαν να με αποκαλούν με διάφορα ονόματα φεύγοντας ( άκρως προσβλητικα) .

 

Γιατί βρε κορίτσια,γιατί; Γιατί δε μπορώ να θηλασω το γιο μου πουθενά;

Ειλικρινά δε μπορώ να του το κόψω...

 

Γιατί; Γιατί να μη μπορούν απλά να δεχτούν την κατάσταση;;;;;;

 

Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά είμαι πολύ απογοητευμένη............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι οι συνέπειες αυτού που κάνεις που είναι ακόμα και θα είναι για καιρό, ιδιαίτερα ασυνήθιστο. Στα μάτια αυτών των γονιών εμφανίζεσαι ως φανατική και τους ενοχλεί το θέαμα.

 

Τα παιδιά όμως είναι σε θέση να τους περάσει μια συμπεριφορά, ότι σε εξωτερικούς χώρους δεν ζητάμε ή ζητάμε όταν είμαστε κάπου πολύ διακριτικά. Εναλλακτικη μπορείς να βρεις. Δεν ξέρω βέβαια την ειδική περίπτωση, που το παιδί ζηλεύει το μικρό.. Πάντως 4 ετών, θέλουν τόσο συχνά;

Link to comment
Share on other sites

Athina σε ευχαριστώ για την την απάντηση σου!

 

Δε διστάζω να τους θηλάζω! Το θέλουν και το θέλω!

ΔΕ μπορώ να καταλάβω γιατί να βρίζεις.....επειδή θηλάζω το 4χρόνο;;;

 

Με προσπερνά η απανθρωπιά τους!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αυτοί είμαστε σαν κοινωνία δυστυχώς. Φυτρώνουμε εκεί που δεν μας σπέρνουνε και ασχολούμαστε με αυτά που δεν μας αφορούν.

 

Γιατί τελικά δεν έχει σημασία αν συμφωνει κάποιος με το να θηλάζεις το 4χρονο. Γιατί πολύ απλά, δεν τον αφορά, και δεν θα έπρεπε να τον αφορά.

 

Όμως με τον ίδιο τρόπο που έχουν όλοι άποψη για όλα (από το αν θα παντρεύονται οι γκέι μέχρι αν θα κάνει άλλο παιδί η Μενεγάκη), έτσι και στην περίπτωσή σου...

 

Στο δια ταύτα: υπομονή και πλήρης αδιαφορία!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, είναι ανθρώπινο οι άνθρωποι να βγάζουν γρήγορα συμπεράσματα ακόμα και αν είναι άκυρα. Εγώ από τα λίγα επαναστατικά που έκανα ως ώριμη γυναίκα ήταν να θηλάσω για καιρό και ήθελα να το υποβαθμίσω, το ήξεραν ελάχιστοι. Ούτε η γιατρίνα. Δεν ήθελα να γραφτεί στο βιβλιάριο. Νομίζω σταμάτησε να ρωτάει έτσι και αλλιώς κάποια στιγμή.

 

Γιατί; Γιατί ήθελα να αποφύγω να σχηματίσει κάποιος εντύπωση από αυτό το ακραίο για αυτόν. Γιατί το να έχεις χαλαρά όρια για αυτό το θέμα, στο μυαλό κάποιου συντηρητικού ανθρώπου ή και μέσου ανθρώπου σε κατασσει κάπου χωρίς όρια, κάπου που θα αφήσεις το γκέι φίλο σου να κάνει μπέιμπι σίτιγνκ στο παιδί σου να πας να κάνεις μπάφους σε ένα κοινόβιο ή μια κατάληψη η κάτι τέτοιο...

 

Για αυτό, γιατί δεν ήθελα να περιπλέξω τα πράγματα, όχι για εμένα, αλλά για το πώς θα βλέπουν τα παιδιά μου, το θέμα θηλασμός το είχα υποβαθμίσει όσο δεν πάει. Είναι εύκολο έτσι και αλλιώς από τη στιγμή που θα μπουν οι στερεές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί αυτοί είμαστε σαν κοινωνία δυστυχώς. Φυτρώνουμε εκεί που δεν μας σπέρνουνε και ασχολούμαστε με αυτά που δεν μας αφορούν.

 

Γιατί τελικά δεν έχει σημασία αν συμφωνει κάποιος με το να θηλάζεις το 4χρονο. Γιατί πολύ απλά, δεν τον αφορά, και δεν θα έπρεπε να τον αφορά.

 

Όμως με τον ίδιο τρόπο που έχουν όλοι άποψη για όλα (από το αν θα παντρεύονται οι γκέι μέχρι αν θα κάνει άλλο παιδί η Μενεγάκη), έτσι και στην περίπτωσή σου...

 

Στο δια ταύτα: υπομονή και πλήρης αδιαφορία!

 

Απλα quote. Δεν θα μπορουσα να τα γραψω καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανεις κατι κακό και το ξέρεις!!!

Κάνε αυτο που λέει η καρδια σου και να ειναι καλα τα παιδακια σου!

Απο κει και πέρα θα ακούσεις πολλά οχι μονο για τον θηλασμο!

:-)

Κάνε αυτο που θέλεις!!!

Κάποιοι νομίζουν πως ειναι καλοί γονεις...!

Αλλα σημασία εχει αν ρωτήσεις ένα παιδί!

"Εισαι ευτυχισμένο;"

Να σου απαντήσει "ναι!!!"

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα μου κάνεις; Αυτές είτε 4 χρονών, είτε 4 ημερών τα ίδια σχόλια θα έκαναν. Σου κάνω εικόνα αυτό που βιώσα.

Ο γιός μου 2 μηνών, ήμασταν στην παραλία. Παραδίπλα κάτι γυναίκες τοπ λες με κορδόνια μαγιώ, από την άλλη κάτι γιαγιάδες. Βγάζω στήθος να θηλάσω το μωρό, με κοιτάνε και πετάγεται η μία: "Αυτή τώρα τι νομίζει ότι κάνει;":shock: Εγώ: "Ταΐζω το παιδί μου, κυρά μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

Οι τσίτσιδες δεν τις πείραξαν, εγώ που θήλαζα ήμουν δακτυλοδεικτούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που διαβάζω πέφτω από τα σύννεφα!! προσωπικά θήλασα 3 παιδιά και σε δημόσιο χώρο, ποτέ δεν αντιμετώπισα τέτοιους είδους συμπεριφορές... δεν ξέρω και σε τι κύκλους κινείστε.... και όχι μόνο σε εμένα αλλά και άλλες κοπέλες που έχω δει να θηλάζουν δημόσια δεν έχω δει κάποιος να τους πει κάτι, ούτε καν να τις κοιτάζουν...πόσο μάλλον να τις βρίσει κιόλας όπως είπε η πρώτη κοπέλα... μου φαίνεται υπερβολικότατο...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα μη κοροιδευομαστε μεταξυ μας.Πολλακις εχουν ανοιχτει θεματα σχετικα με θηλασμο νηπιου και εχει γινει ο τρελλος χαμος εδω μεσα.Απο την προκλητικοτητα της μαμας...τη δικη της αρνηση να μαθει το παιδι να ειναι ανεξαρτητο...τα ψυχολογικα προβληματα που δημιουργει στο παιδι.Ε μην απορουμε τωρα ως προς κακοχαρακτηρισαν τη μαμα.Παρατραβηγμενο να βρισεις τον αλλον για τον οποιονδηποτε ακυρο λογο...αλλα το οτι η πλειοψηφια διαφωνει με αυτο και το κατηγορει δεν ειναι κατι καινουριο.

 

Προσωπικα σταματησα να θηλαζω δημοσια απο το χρονο και μετα.Ακομα και αν χρειαζοταν να το κανω εξω πηγαινα στο αυτοκινητο η καπου που να ειμαι μονη μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...Παρατραβηγμενο να βρισεις τον αλλον για τον οποιονδηποτε ακυρο λογο...

 

Για μένα αυτό είναι το πρόβλημα, είδες τι είπε η θεματοθέτρια?

"Οι γονείς όμως του ενός παιδιού στραβωσαν απίστευτα κι άρχισαν να με αποκαλούν με διάφορα ονόματα φεύγοντας (άκρως προσβλητικα)".

 

Οπότε ποσώς με ενδιαφέρει η διαφωνία. Ο καθένας ας εχει την αποψη του (εχουμε πει σαν τι ειναι οι απόψεις ... - ο καθενας εχει από μία...), δεν με αφορά, εκτός αν βρεθώ μαζι του σε συζητηση, οπότε θα του τη ζητησω, αλλά αν δεν τον ρωτήσω, ας κανει τουμπεκί.

Άλλο ομως η συμπεριφορά και η ανατροφή του καθενός [γιατί είμαστε κοινωνικά οντα, τρομάρα μας, και (πρέπει) να συνυπάρξουμε].

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...