Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δύσπνοια SOS


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω μεγάλο πρόβλημα..

 

Είμαι στην 23 βδομάδα και απο προχτές υποφέρω απο δύσπνοια. Επιδεινώνεται όταν ξαπλώνω και όταν έχω άγχος. Μου δημιουργεί αίσθημα πνιγμού και την νύχτα πετάγομαι απο τον ύπνο μου. Έχω καταλήξει να κοιμάμαι ελάχιστες ώρες το βράδυ μετά απο πολύ προσπάθεια. Απο την κούραση έχω ρίγη και ξεκίνησαν οι εμετοί πάλι (εννοείται οτι τρώω 7 το απόγευμα ένα γιαούρτι μόνο και μετά τίποτα). Εκτός απο τον ύπνο στο πλάι και σε καθιστή θέση, που δεν με βοηθάνε πολύ (το περπάτημα με βοηθάει και το κρύο), γνωρίζετε κάτι άλλο?? Θα είναι έτσι και χειρότερα μέχρι να γεννήσω? Ας ελπίσουμε οτι δεν θα μαι ετσι για αλλες 17 βδομάδες..

Με έχει δεί ο γυναικολόγος/παθολόγος/καρδιολόγος μου και μου έχουν κάνει εξετάσεις για να αποκλειστούν άλλα ενδεχόμενα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ

:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα

 

Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω μεγάλο πρόβλημα..

 

Είμαι στην 23 βδομάδα και απο προχτές υποφέρω απο δύσπνοια. Επιδεινώνεται όταν ξαπλώνω και όταν έχω άγχος. Μου δημιουργεί αίσθημα πνιγμού και την νύχτα πετάγομαι απο τον ύπνο μου. Έχω καταλήξει να κοιμάμαι ελάχιστες ώρες το βράδυ μετά απο πολύ προσπάθεια. Απο την κούραση έχω ρίγη και ξεκίνησαν οι εμετοί πάλι (εννοείται οτι τρώω 7 το απόγευμα ένα γιαούρτι μόνο και μετά τίποτα). Εκτός απο τον ύπνο στο πλάι και σε καθιστή θέση, που δεν με βοηθάνε πολύ (το περπάτημα με βοηθάει και το κρύο), γνωρίζετε κάτι άλλο?? Θα είναι έτσι και χειρότερα μέχρι να γεννήσω? Ας ελπίσουμε οτι δεν θα μαι ετσι για αλλες 17 βδομάδες..

Με έχει δεί ο γυναικολόγος/παθολόγος/καρδιολόγος μου και μου έχουν κάνει εξετάσεις για να αποκλειστούν άλλα ενδεχόμενα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ

:confused:

 

 

Καταρχάς, συγχαρητήρια! Να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμόσυνη. Τι πιστεύεις; Μπορεί αυτό που βιώνεις να οφείλεται στο ΑΓΧΟΣ; Έχουν βγει τα αποτελέσματα των εξετάσεων κ αν ναι, έδειξαν κάτι; Αν είναι όλα οκ, το ενδεχόμενο να επισκεφτείς ψυχολόγο πως σου ακούγεται; Μια πολύ καλή ιδέα θα ήταν να αποτανθείς εδώ: http://www.fainareti.gr/grammi-epikoinonias

 

υγ: σε καταλαβαίνω απόλυτα...γέννησα το Νοέμβριο κ πέρασα κάτι αντίστοιχο...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει όλες τις πιθανές εξετάσεις για να ελεγχθώ για θρόμβωση και ευτυχώς δεν υπήρχε τέτοιο ενδεχόμενο. Δεν είχα ποτε ΧΑΠ και εχω πάρει 3.5 κιλά. Ημουν 68 κιλά (8 κιλά απο το παραπάνω όταν έμεινα έγκυος) και τώρα είμαι 71.5.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει όλες τις πιθανές εξετάσεις για να ελεγχθώ για θρόμβωση και ευτυχώς δεν υπήρχε τέτοιο ενδεχόμενο. Δεν είχα ποτε ΧΑΠ και εχω πάρει 3.5 κιλά. Ημουν 68 κιλά (8 κιλά απο το παραπάνω όταν έμεινα έγκυος) και τώρα είμαι 71.5.

 

Τι εξετάσεις έχουν κάνει για να αποκλείσουν τη θρόμβωση??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

Μου έχουν κάνει ΗΚΓ, Γενική αίματος/ούρων/τροπονίνη, D-Di, triplex άνω και κάτω άκρων,καρδιάς, υπέρηχο καρδιάς, καρωτίδων και μαγνητική. Βγήκαν όλα πολύ καλά. Εαν επιμείνει η δύπνοια μου σύστησαν αξονική. Η δύσπνοια είναι έντονη μόνο όταν εχω συνοδό άγχος και πανικό πιθανόν λόγω εγκυμοσύνης, τις υπόλοιπες ώρες είναι ανεκτή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Μου έχουν κάνει ΗΚΓ, Γενική αίματος/ούρων/τροπονίνη, D-Di, triplex άνω και κάτω άκρων,καρδιάς, υπέρηχο καρδιάς, καρωτίδων και μαγνητική. Βγήκαν όλα πολύ καλά. Εαν επιμείνει η δύπνοια μου σύστησαν αξονική. Η δύσπνοια είναι έντονη μόνο όταν εχω συνοδό άγχος και πανικό πιθανόν λόγω εγκυμοσύνης, τις υπόλοιπες ώρες είναι ανεκτή.

 

OK. Συμφωνώ με τον έλεγχο και επαυξάνω στο ότι αν επιμείνει πρέπει να προχωρήσετε σε αξονική- κάτι που θα συνιστούσα να γίνει νωρίτερα παρά αργότερα, διότι περιγράφετε τα συμπτώματα σαν πολύ έντονα (ο κίνδυνος από μια αδιάγνωστη πνευμονική εμβολή είναι απείρως μεγαλύτερος από τον οποιονδήποτε κίνδυνο από την αξονική). Καλό θα ήταν να πάρετε και αντιπηκτικές ενέσεις σε θεραπευτική δόση μέχρι να αποκλειστεί το ενδεχόμενο θρόμβωσης.

Επειδή καταλαβαίνετε ότι από μια οθόνη δε μπορώ να έχω καλύτερη άποψη και άρα ίσως ανησυχώ περισσότερο από ότι αν ας είχα μπροστά μου με όλα τα δεδομένα στα χέρια μου, συζητείστε άμεσα το θέμα με το μαιευτήρα που σας παρακολουθεί.

Ο λόγος που παρενέβην στη συζήτησή σας είναι γιατί αυτό που αναφέρετε στα δικά μου μάτια είναι δυνητικά επείγον και δεν πρέπει να το συζητάτε σε ένα φόρουμ, αλλά να το λύσετε από κοντά με τους γιατρούς σας. Συγγνώμη αν σας αγχώνω αχρείαστα, αλλά προτιμώ να είναι εσφαλμένος συναγερμός, παρά να αφήσω ασχολίαστη μια πιθανή πνευμονική εμβολή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...