Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στερεές τροφές & θηλασμός από 7ο μήνα


Recommended Posts

Popi αυτο που κάνω εγω (μιας και τα μικρα μας εχουν ιδια ηλικία) ειναι να δινω στήθος πρωί και βράδυ μιας και δουλεύω και οταν ειναι παιδικο του δίνουν φρέσκο με κύπελλο. Του δίνουν μονο 100 mlγιατι θέλω να τρώει φαγητό και οχι να μπουχτιζει να το γαλα και μερικες φορές το πινει μερικες οχι . Για μένα ειναι αργά για μπιμπερο, ειναι ενα βήμα πιςω, τωρα πια το σταματάνε δεν το αρχίζουνε

Αν θες να το παχυνεις κανε το με το φαγητό και οχι με το γαλα (και σιγουρα οχι με ξένο)

τουλαχιςτον αρχιςε φρέσκο και δίνε λιγο λιγο με κυπελακι . Κανε οτι πίνεις εσύ και θα ζηλέψει

Μην αγχωνεσαι ολα θα φτιάξουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα συμφωνήσω με την babycute δοσω του για παράδειγμα τραχανά για απόγευμα και πρόσθεσε λιγο λάδιακι και ψωμάκι με το φαγητο.Εξετασεις έχετε κανει; Ειναι ολα οκ;Ειναι ευδιάθετος γενικα;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ο μικρός έχει ήπια ουδετεροπενία. Το μάθαμε τώρα, αν και οι εξετάσεις από τον Μάιο δείχνουν συνεχώς τα επίπεδα χαμηλά. Θα πρέπει να πάμε σε αιματολόγο. Θα σας πω περισσότερα όταν έχω χρόνο.

Scratee, πάρε την βαθιά ανάσα σου και πες τα!!!

Link to comment
Share on other sites

Έλα, βρε, καλά αποτελέσματα!

 

ΥΓ: Με την καταπληκτική παρατήρηση ότι "ο θηλασμός δεν προσφέρει τίποτα μετά το έτος", απλά απαξιώ να ασχοληθώ.

Η συμβουλή να ξεκινήσεις μπιμπερό σε χρονιάρικο μωρό είναι εξίσου λογική με το να αναγκάσεις 4χρονο παιδί να σταματήσει το γιο-γιο και να κάνει κακά στην πάνα.

Link to comment
Share on other sites

Scratee, έτσι ακριβώς το είπε. Ουσιαστικά, κατάλαβα ότι ο θηλασμός δεν προσφέρει κάτι από άποψη θερμίδων στο παιδί, γι' αυτό και είναι αδύνατο. Το άκουσε και ο σύζυγος και μου λέει: να, αφού το λέει και ο γιατρός.

 

Σχετικά με το θέμα-θηλασμός, πώς νομίζετε ότι μπορώ να χειριστώ, αφού είμαι πια στη δουλειά; Να κάνω ό,τι και η Baby-Cute; Εννοώ να περιοριστώ σε πρωί-βράδυ για να τρώει ενδιάμεσα; Σημειώνω ότι όταν άω να δώσω νερό σε κούπα, συνεχίζει να κάνει μπουρμπουλήθρες. Γι΄αυτό δεν έχω περάσει σε κυπελλάκι. Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο κατάλληλο κύπελλο; Όχι με βαλβίδα, δεν τα μπορεί. Σας έχω πει ότι πίνει από ποτηράκι του ΙΚΕΑ.

όσο για το μπιμπερό, θα επισκεφτουμε πάλι την παιδίατρο-σύμβουλο θηλασμού για οδηγίες. Σημείωση: η πεθερά θέλει πώς και πώς να μάθει στο παιδί μπιμπερό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα.ευχομαι να ξεπερασετε ολα τα θεματα.μπιμπερο σε αυτην την ηλικια ειναι λαθος κατα τη γνωμη μου.υπαρχουν ποτηρακια με καλαμακι η δικια μου το εμαθε 10μηνων σε μιση ωρα μεχρι να μαθει κανονικο.για το θηλασμο οποτε εισαι σπιτι θα θηλασει οταν κ οσο θελει

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά, κατάλαβα ότι ο θηλασμός δεν προσφέρει κάτι από άποψη θερμίδων στο παιδί, γι' αυτό και είναι αδύνατο.

 

Λοιπόν...

Το μητρικό γάλα, είναι απολύτως ικανό να καλύψει τις θερμιδικές ανάγκες ενός παιδιού (στην παιδιατρική, παιδί=άνω του έτους, γιατί κάτω του έτους λέγεται βρέφος) σε γάλα. Τι θέλω να πω; Ότι το παιδί είναι αυτονόητο πως χρειάζεται στερεές τροφές, και μάλιστα σε ποικιλία, για να αναπτυχθεί σωστά. Όμως, όσον αφορά τα στοιχεία που περιμένουμε να προσλάβει από γάλα, το μητρικό, πέραν του ότι είναι επαρκέστατο στα λεγόμενα ανόργανα στοιχεία (ασβέστιο, ψευδάργυρο κτλ), περιέχει αντισώματα (και, μάλιστα, σε μεγαλύτερο βαθμό από ό,τι το γάλα της βρεφικής ηλικίας, κάτι που εξηγείται από το ότι το παιδί αρχίζει και εξερευνά το περιβάλλον του, εκτιθέμενο σε πολύ μεγάλη πληθώρα μικροβίων και ιών), ορμόνες και εκατομμύρια άλλα ζωντανά κύτταρα, που εξυπακούεται ότι απουσιάζουν εντελώς από το αγελαδινό γάλα. Αν, πια, μιλάμε για αντικατάσταση του μητρικού από γάλα σκόνη Νο 3, τότε ναι, η αύξηση βάρους είναι εγγυημένη, μέσω των άδειων θερμίδων που προσφέρει η πρόσθετη ζάχαρη (θα τη διαβάσετε ως γλυκόζη/ μαλτοδεξτρίνη κτλ) των γαλάτων αυτών.

 

Η θέση μου είναι λεπτή και δεν μπορώ να χαρακτηρίσω ελεύθερα τους παιδιάτρους που δίνουν τέτοιες...αχαρακτήριστες συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Scratee, έτσι ακριβώς το είπε. Ουσιαστικά, κατάλαβα ότι ο θηλασμός δεν προσφέρει κάτι από άποψη θερμίδων στο παιδί, γι' αυτό και είναι αδύνατο. Το άκουσε και ο σύζυγος και μου λέει: να, αφού το λέει και ο γιατρός.

 

Σχετικά με το θέμα-θηλασμός, πώς νομίζετε ότι μπορώ να χειριστώ, αφού είμαι πια στη δουλειά; Να κάνω ό,τι και η Baby-Cute; Εννοώ να περιοριστώ σε πρωί-βράδυ για να τρώει ενδιάμεσα; Σημειώνω ότι όταν άω να δώσω νερό σε κούπα, συνεχίζει να κάνει μπουρμπουλήθρες. Γι΄αυτό δεν έχω περάσει σε κυπελλάκι. Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο κατάλληλο κύπελλο; Όχι με βαλβίδα, δεν τα μπορεί. Σας έχω πει ότι πίνει από ποτηράκι του ΙΚΕΑ.

όσο για το μπιμπερό, θα επισκεφτουμε πάλι την παιδίατρο-σύμβουλο θηλασμού για οδηγίες. Σημείωση: η πεθερά θέλει πώς και πώς να μάθει στο παιδί μπιμπερό.

 

Θα τρωει οσο λείπεις, με το θηλασμο δε χρειαζεται να βάζεις ταμπέλα "θηλάζεις 2 φορες". Ουσιαστικά ακολουθείς το "δεν προσφέρω, δεν αρνουμαι" και το παιδι αποφασίζει!

Μπιμπερό δε χρειαζεται! Αφού πίνει απο ποτήρι ικεα γιατί θέλεις κατι άλλο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας! Επανέρχομαι μετά από καιρό λόγω έλλειψης χρόνου και ίντερνετ!!! Τον μήνα Σεπτέμβριο τα πήγαμε καλά από άποψη φαγητού και όρεξης. Νομίζω ότι βοήθησε και αυτό το ρόφημα που βάζω στην κρέμα. Εδώ και 10 μέρες όμως, λίγο μετά το εμβόλιο της ανεμευλογιάς (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο) άρχισε να μην τρώει σχεδόν τίποτα. Δεν ξέρουμε τι φταίει. Είναι δόντια; Είναι ουρολοίμωξη; Είναι κάτι άλλο οργανικό; Σημειώνω ότι θέλει να παίρνει την τροφή μόνος του και προσπαθεί να μασάει, αλλά σίγουρα ελάχιστες ποσότητες που δεν του επαρκούν. Έτσι προσπαθούσα να του δίνω αλεσμένα, αλλά δεν τα θέλει εδω και 10 μέρες. Αύριο πάμε για εξετάσεις αίματος και καλλιέργεια ούρων (Γενική αίματος, πλακάκι, φυλλικό οξύ, Β12, που ζήτησε η αιματολόγος, η οποία μας "διέλυσε" με τις πιθανές ασθένειες που μπορεί να κρύβει η ουδετεροπενία). Ανέφερε ότι ίσως το παιδί έχει μυελική ανεπάρκεια, που προκαλεί νοητική υστέρηση και να κάνουμε το Νοέμβριο μυελόγραμμα. Επίσης μας ζήτησε εξέταση για εύθραυστο χρωμόσωμα. Ο παιδίατρος μάς συνέστησε να μην την κάνουμε. εξάλλου το παιδί το έχει δει γενετίστρια για την υποτονία, δεν θα μας έλεγε να την κάνουμε;

Τέλος πάντων, σας γράφω γιατί η δουλειά έχει για μένα μια σημαντική παρενέργεια, την μείωση παραγωγής. Το παιδί θηλάζει πλέον πρωί και βράδυ μόνο. Να παραδεχτώ ότι έχω μειώσει πολύ τα υγρά που πίνω (κακώς) και προσπαθώ να παίρνω μαγια μπύρας. Αλλά δεν έχω πια γάλα. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο, εκτός από αντλήσεις; Το παιδί περνάει και φάση ανορεξίας, οπότε είναι δύσκολα τα πράγματα για εμάς ψυχολογικά. Σημειωτέον ότι το πρωίνό το δίνει ο μπαμπάς με την γιαγιά και μετά αναλαμβάνω εγώ.

Α, νομίζω ότι πρέπει να μεταφέρω το θέμα στο "Θηλασμός μετά τον χρόνο", ή δεν πειράζει;

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Popi δεν κατάλαβα γιατι σας τρομοκράτηςε έτσι αυτη; Επειδή σταμάτησε να τρώει μετα το εμβολιο; Καλα φυσικό δεν ειναι;

Το παιδι χτυπάει παλαμάκια , χαίρεται; Σου φαινεται νορμαλ ;

Link to comment
Share on other sites

Nina, η αιματολόγος μας τρομοκράτησε γιατί ενώ εμείς πήγαμε να την ρωτήσουμε για την ουδετεροπενία, αυτή άρχισε να μας αναφέρει πιθανές ασθένειες που σχετίζονται με την ουδετεροπενία. Είπε για αναιμία Falconi, για μυελική ανεπάρκεια, κλπ. Φυσικά είπε ότι μπορεί να είναι και η καλοήθης ουδετεροπενία που υποχωρίε στα παιδιά μετά από μια ηλικία. Εγώ αυτό θέλω να πιστεύω.

Σχετικά με το εύθραυστο χρωμόσωμα μίλησα με γνωστή καθηγήτρια γενετικής, την κα Φρυσίρα, και μας είπε ότι μια τέτοια εξέταση είναι πολύ πρόωρη και δεν υπάρχει λόγος να γίνει τώρα. . Εγώ αυτήν θα ακούσω. Νομίζω ότι είναι τακτική των αιματολόγων να σε τρομοκρατούν, τεσπα....

Επειδή το παιδί πάει καλά με την υποτονία, τώρα μας απασχολεί το θέμα βάρος και θηλασμός- διατροφή. Έφ' όσον το γάλα μου έχει μειωθεί, πρ΄πει να αποθηλάσω για να αναγκαστεί να πιει γάλα; Αλλά πώς, αφού δεν πίνει από μπιμπερό;

Nina, τι εννοείς ότι μετά το εμβόλιο τα μωρά δεν θέλουν να φάνε; Δηλαδή για πόσες μέρες; Γιατί σε εμάς δεν ήθελε να φάει για πάνω από 10 μέρες. Δηλαδή κάθε μήνα που έχει εμβόλιο θα σταματάει να τρώει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ποπη κ να χαιρεσαι το παιδακι σου.διαβαζα απο την αρχη το θεμα σου αλλα δ ηξερα τι να σου γραψω.το μονο που ειχα σκεφτει ηταν τα δοντια που το ειπε μια κοπελα.νομιζω ο μικρος σου χρονισε;πλεον θηλαζεις οποτε θελει το παιδι.η περιοριζεστε σε 2-3ημερησιους θηλασμους.ειναι οκ.αν κοψεις το θηλασμο δεν ειναι σιγουρο οτι θα πιει αλλο γαλα η θα φαει.εγω δ βιαζομαι να αποθηλασω αλλα μερικα πρωινα δινω στη μικρη γαλα κατσικισιο με δημητριακα(ολικης,καλαμποκι,ρυζιου,με μελι) κ αγελαδινο.τρωει 10 κουταλιες.απο καλαμακι πινετε;ευχομαι τα θεματα που εχετε να ειναι οσο πιο ευκολα γινεται κ να τα ξεπερασετε

Επισης μου εχει κανει τρομερη εντυπωση ο πολεμος που δεχοσουν για το θηλασμο:(:mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Nina, η αιματολόγος μας τρομοκράτησε γιατί ενώ εμείς πήγαμε να την ρωτήσουμε για την ουδετεροπενία, αυτή άρχισε να μας αναφέρει πιθανές ασθένειες που σχετίζονται με την ουδετεροπενία. Είπε για αναιμία Falconi, για μυελική ανεπάρκεια, κλπ. Φυσικά είπε ότι μπορεί να είναι και η καλοήθης ουδετεροπενία που υποχωρίε στα παιδιά μετά από μια ηλικία. Εγώ αυτό θέλω να πιστεύω.

Σχετικά με το εύθραυστο χρωμόσωμα μίλησα με γνωστή καθηγήτρια γενετικής, την κα Φρυσίρα, και μας είπε ότι μια τέτοια εξέταση είναι πολύ πρόωρη και δεν υπάρχει λόγος να γίνει τώρα. . Εγώ αυτήν θα ακούσω. Νομίζω ότι είναι τακτική των αιματολόγων να σε τρομοκρατούν, τεσπα....

Επειδή το παιδί πάει καλά με την υποτονία, τώρα μας απασχολεί το θέμα βάρος και θηλασμός- διατροφή. Έφ' όσον το γάλα μου έχει μειωθεί, πρ΄πει να αποθηλάσω για να αναγκαστεί να πιει γάλα; Αλλά πώς, αφού δεν πίνει από μπιμπερό;

Nina, τι εννοείς ότι μετά το εμβόλιο τα μωρά δεν θέλουν να φάνε; Δηλαδή για πόσες μέρες; Γιατί σε εμάς δεν ήθελε να φάει για πάνω από 10 μέρες. Δηλαδή κάθε μήνα που έχει εμβόλιο θα σταματάει να τρώει;

 

Θέλουν να ειναι καλυμμένοι οτι στα είπαν, εξετάζουν τις πιθανότητες.

 

Όχι δεν πρέπει να αποθηλασεις για να πιει άλλο γαλα.

 

Ποσο θηλαζει το 24ωρο; Την μείωση πως την καταλαβαίνεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας !!Έχω μια μπέμπα 8,5 μηνών και τη θηλαζω αποκλειστικά..ξεκινήσαμε τις στερεές 5,5 μηνών με ρυζαλευρο και τώρα τρώμε κανονικά..το θέμα μου είναι ότι είναι κολλημένη με το στήθος και τρώει μόνο λίγες κουταλιές και μετά θέλει να θηλάσει.το βάρος της είναι κανονικό. Το μεσημεριανό της το δίνω και απόγευμα να κάνει τρία γεύματα.το πρωί φρουτοκρεμα,μεσημεριανό και απογευματινό...επίσης έχει συνδυάσει τον ύπνο με το στήθος...τώρα εντάξαμε και αυγό..ούτε να το δει..το χα κρύψει μέσα σε τραχανά..καμία ιδέα;;;

Τέλος παίρνω τις βιταμίνες pregnacy breastfeeding. Για τόνωση πιο πολύ..τις παίρνει κάποια;;η γενικά παίρνετε βιταμίνες όσες θηλάζετε;;

Ξέχασα να πω ότι τα βράδια ξυπναει όπως όταν ήταν νεογέννητο ...μπορεί και ανά μία ώρα.....

Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2021 at 7:21 ΜΜ, Valentina23 είπε:

Καλησπέρα σας !!Έχω μια μπέμπα 8,5 μηνών και τη θηλαζω αποκλειστικά..ξεκινήσαμε τις στερεές 5,5 μηνών με ρυζαλευρο και τώρα τρώμε κανονικά..το θέμα μου είναι ότι είναι κολλημένη με το στήθος και τρώει μόνο λίγες κουταλιές και μετά θέλει να θηλάσει.το βάρος της είναι κανονικό. Το μεσημεριανό της το δίνω και απόγευμα να κάνει τρία γεύματα.το πρωί φρουτοκρεμα,μεσημεριανό και απογευματινό...επίσης έχει συνδυάσει τον ύπνο με το στήθος...τώρα εντάξαμε και αυγό..ούτε να το δει..το χα κρύψει μέσα σε τραχανά..καμία ιδέα;;;

Τέλος παίρνω τις βιταμίνες pregnacy breastfeeding. Για τόνωση πιο πολύ..τις παίρνει κάποια;;η γενικά παίρνετε βιταμίνες όσες θηλάζετε;;

Ξέχασα να πω ότι τα βράδια ξυπναει όπως όταν ήταν νεογέννητο ...μπορεί και ανά μία ώρα.....

δ μου φαινεται κτ απο οσα λες οχι συνηθες

τα παιδια μου δ εφαγαν ποτε το αυγο σαν μωρα,παρα μονο σε παρασκευες,τυπου μπανανοτηγανιτες,μαφιν,αυγοφετες,ομελετα.πλεον ομως τους αρεσει παρα πολυ κ απλο βραστο αυγο

η κορη μου θηλαζε σαν νεογεννητο μερα-νυχτα ως τα 1,5 κ αποθηλασε 2χρ.6-8μ απλα δοκιμαζε στερεες,8-10μ τπτ,κ μετα σιγα σιγα με κομματια αρχισε να ξανατρωει.οπου απο το ετος ειναι ενα καλοφαγο παιδακι,κ παντα πολυ ανεπτυγμενη

ο γιος μου χειροτερη περιπτωση,γτ δ θηλαζε κ μανιακα,πολυ αδυνατο παιδακι,τον πρωτο μηνα κτ εφαγε απο στερεες,μετα σχεδον τπτ.μεχρι κ 1,5χρ για παραδειγμα αν μια μερα ετρωγε μισο βερικοκο για πρωινο,1γιουβαρλακι,με ενα μπαστουνακι πατατα κ ενα μπαστουνακι καροτο, λεγαμε ενταξει,καλα πηγε,αυριο παλι

αποθηλασε 2,5χρ.εννοειται κοιμοντουσαν με θηλασμο μεχρι 6μ τουλ πριν αποθηλασουν,κ μετα το αποσυνδεαμε σιγα-σιγα

τριτο γευμα εβαλα κ στα 2 απο 9μ

ευτυχως ποτε δ με αγχωσαν οι παιδιατροι που ειχαμε

κατα τα αλλα ηταν μια χαρα υγιεστατα κ ζωηρα

εγω επαιρνα τον πρωτο καιρο μετα την γεννα σιδηρο κ ασβεστιο στην πρωτη οσα ειχαν περισσεψει.κ μετα απο εξετασεις που ηταν καλες οχι κτ αλλο

ειχε τυχει σε ασθενεια η δοντια να ξυπνανε κ ανα μιση ωρα για θηλασμο.δ ειναι θεμα πεινας μονο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...