Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιπωματικός πλακούντας


Recommended Posts

μπραβο ρε κουκλα χαιρομαι για σενα..εχω αιμοδοτες υπομονη και καλη διαθεση δεν εχω εχω ΧΕΣΤει απ τον φοβο μου σορυ για την εκφραση και τρεμω για το μωρο,ειμαι στην 26 εβδομαδα και η καλυτερη συμβουλη που δεχτηκα απο γιατρο ηταν να παω στο ελενα η στο αλεξανδρα και σε καμμια κλινικη στην πρωτη σταγονα αιματος που θα δω...

Ήμουν στοΑλεξάνδρα 2,5 μήνες με το που είδα αίμα....ναι,αυτό να κάνεις! Και να πας στο Αλεξάνδρα,όχι στο Έλενα,ακου με που σου λέω....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αυτο δεν μπορείς σίγουρα να το μάθεις από εμάς! Εξαρτάται από την τωρινή σου εγκυμοσύνη και τον τωρινό σου πλακούντα...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ! ΚΛΕΙΝΩ ΑΙΣΙΩΣ ΑΥΡΙΟ ΤΗΝ 28Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ ΜΟΥ ΚΥΗΣΗΣ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΕΧΩ ΔΙΑΓΝΩΣΤΕΙ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ ΠΟΥ ΑΡΧΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΗΚΕ ΠΑΡΑΧΕΙΛΙΟΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗ Β' ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΠΩΜΑΤΙΚΟΣ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΟΣΩΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΝ ΑΝΑΛΟΓΟ ΘΕΜΑ, ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΚΑΙ ΠΩΣ ΠΗΓΕ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ. ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ, ΑΠΟ ΑΙΜΟΡΑΓΙΕΣ, ΚΑΤΑΚΛΙΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ, ΠΡΟΩΡΟ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΙ ΟΛΙΚΗ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΜΗΤΡΑΣ ΛΟΓΩ ΜΕΓΑΛΗΣ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΣΜΕΝΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΓΙΑ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ, ΞΑΠΛΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑΤΗΡΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΧΑΣΩ ΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΜΟΥ ΟΡΓΑΝΑ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΝΟΙΩΘΩ ΜΕΤΑ... ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΟΛΙΚΗΣ ΑΦΑΙΡΕΣΗΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΑΡΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΕΚΒΑΣΗ Η' ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΜΗΤΡΑ? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ, ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΤΑ ΝΕΑ!!!

0vwrp3.png

 

 

mZ5jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Στον υπερηχο της αυχενικης διαφανειας μου διεγνωσε ο υπερηχογραφιστης οπισθιο επιπωματικο πλακουντα και μου συστησε ξεκουραση και οχι εντονες δραστηριοτητες. Σπο την αλλη ομως ο γιατρος μου , μου ειπε οτι δε χρειαζεται να σταματησω τιποτα απο την καθημερινοτητα μου και μαλιστα να συνεχισω να εργαζομαι κανονικα ενω ξερει οτι δουλευω σε βρεφικο σταθμο και ανεβοκατεβαζω αγκαλια τα μωρα στην αλλαξιερα, κουνιες, παρκα κτλ. Εγω παντως εκλεισα ραντεβου στο κεντρο μανας κσι παιδιου μηπως δειχνοντας τον υπερηχο να μου γραψουν αδεια. Φοβαμαι γιατι εχω διαβασει παρα πολλα για τον συγκεκριμενο τυπο πλακουντα που κανει αποκολλησεις και δε θελω να το παθω και μετα να τρεχω.... Εχω επισης κι ενα τριχρονο στο σπιτι οποτε καταλαβαινετε..... Υπαρχει κοπελα με επιπωματικο που να πηρε αναρρωτικη η' συνεχισε την εργασια της;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φύλαγε τα ρούχα σου για να εχεις τα μισα κορίτσι μου...

Βέβαια θσως ανεβει μέχρι την 24η βδ περίπου....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δε γνωριζω να σου πω ειναι η αληθεια...αυτο που ξερω ειναι οτι πρεπει ολα αυτα να τα συζητησεις με το γιατρο σου...να του εκφρασεις τις απορριες σου και τις ανησυχιες σου...εγω θα σου πω μονο να ερθει με το καλο το παιδακι σου, να τα χαιρεσαι και τα τρια και οτι σου ευχομαι ολα μα πανε καλα...

Α!κατι που σκεφτηκα...με καισαρικη λογικα δε θα κινδυνευσεις απο ολες αυτες τις επιπλοκες ετσι?το σκεφτεσαι?

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ειμαι στην 25η εβδομαδα και εχω το ίδιο προβλημα, επιμωματικο πλακούντα και πρόσθιο που σημαίνει οτι βρίσκεται ταυτόχρονα και στη τομή της προηγούμενης καισαρικές!Ποτε γεννήσαμε τελικα σε ποια εβδομαδα; Πως πήγε τελικα το χειρουργείο; Ειμαι και εγω πολυ φοβισμένη!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ! ΚΛΕΙΝΩ ΑΙΣΙΩΣ ΑΥΡΙΟ ΤΗΝ 28Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ ΜΟΥ ΚΥΗΣΗΣ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΕΧΩ ΔΙΑΓΝΩΣΤΕΙ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ ΠΟΥ ΑΡΧΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΗΚΕ ΠΑΡΑΧΕΙΛΙΟΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗ Β' ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΠΩΜΑΤΙΚΟΣ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΟΣΩΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΝ ΑΝΑΛΟΓΟ ΘΕΜΑ, ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΚΑΙ ΠΩΣ ΠΗΓΕ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ. ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ, ΑΠΟ ΑΙΜΟΡΑΓΙΕΣ, ΚΑΤΑΚΛΙΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ, ΠΡΟΩΡΟ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΙ ΟΛΙΚΗ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΜΗΤΡΑΣ ΛΟΓΩ ΜΕΓΑΛΗΣ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΣΜΕΝΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΓΙΑ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ, ΞΑΠΛΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑΤΗΡΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΧΑΣΩ ΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΜΟΥ ΟΡΓΑΝΑ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΝΟΙΩΘΩ ΜΕΤΑ... ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΟΛΙΚΗΣ ΑΦΑΙΡΕΣΗΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΑΡΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΕΚΒΑΣΗ Η' ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΜΗΤΡΑ? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ, ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΤΑ ΝΕΑ!!!

 

 

 

εγω να δεις φοβο που εχω..δεν εχω ορεξη να παω πουθενα.εχω κ ενα παιδακι 5 χρονων..τι σου λεει ο γιατρος σου?δε μπορω καθε μερα αγωνιω...

λογικα εχεις γεννησει..τωρα ειδα ημ/νια.τι εγινε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Είμαι στην 24 εβδομάδα στη δεύτερη εγκυμοσυνη μου και εχω προςθιο επιπωματικο πλακούντα . Ο ιδιώτης γιατρός μου, είπε οτι την 30 εβδομάδα θα δει αν θα πάμε για καισαρική ή οχι. Πήγα και σε έμπειρο γιατρό του νοσοκομείου για να μου γράψει αδεια και με το που είδε τον πλακούντα είπε οτι ειναι πολύ χάλια περίπτωση και οτι για να γίνει φυσιολογική γεννα θα πρεπει ο πλακούντας μέχρι την 30 εβδομάδα να εχει πάνω απο 5 εκατοστά απόσταση απο το στόμιο του τραχήλου κατι που ειναι πολύ δύσκολο να συμβεί στην περίπτωση μου. Οποτε προτείνει καισαρική και μάλιστα στο νοσοκομείο γιατι θα υπάρξει μεγάλη αιμορραγίας και ισως χρειαστώ μετάγγιση. Επίσης μου είπε οτι δεν χρειάζεται να είμαι ξάπλα και οτι δεν υπαρχει κατι που να μπορώ να κάνω για να βοηθήσω εγω την κατάσταση . Εχω τρελαθεί δεν ξερω ποιον να πιστέψω και ποιον να εμπιστευθώ . Να αλλάξω γιατρό στα μισά της εγκυμοσύνης ή να περιμένω μέχρι την 30 εβδομαδα να δω που θα φτάσει ο πλακούντας? ειναι δυνατόν ο ιδιώτης γιατρός μου να μην μου αναφέρει τπτ απο όλα αυτα??? δεν ξερω τι να πω και τι να σκεφτώ εχω χάσει πάσα ιδεα ...είμαι πολύ στενάχωρημενη.....τουλάχιστον ο νοσοκομειακός μου είπε οτι στην γεννα δεν υπαρχει κίνδυνος για το παιδί αλλά μονο για μένα...

Link to comment
Share on other sites

Arpa με τα χίλια άκου τον γιατρό του δημόσιου νοσοκομείου! Σε ένα μόνο έχω ένσταση: Πώς είναι δυνατόν να σου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα; ΠΡΕΠΕΙ να μείνεις ξάπλα!!!!! Αν είναι τόσο χάλια όσο σου είπε κορίτσι μου πρέπει να είσαι ξάπλα!!! Σε ποιον πήγες; σε ποιο νοσοκομείο; ήμουν στο Αλεξάνδρα, πτέρυγα Βενιζέλου για 2,5 μήνες εισαγωγή ύστερα από αιμορραγία στην 24η βδ. Εκεί μας είχαν ξάπλα και με το ζόρι για τουαλέτα! Πολλές κοπέλες ούτε αυτο....

Πως είναι δυνατόν να σου είπε κάτι τέτοιο;;;; δεν πρέπει να σηκώνεις ΚΑΘΟΛΟΥ βάρη, να κουράζεσαι, να μένεις όρθια!!!! Και με την πρώτη στάλα αίμα εννοείται στο νοσοκομείο!!!!

ΑΕιχα κι εγώ πρόσθιο επιπωματικο, κούκλα μου...κομματάκι δύσκολο να ανέβει! Καλά ο ιδιώτης δε με αυτά που σου είπε για πιθανότητα φυσιολογικού ήθελε πολύ απλά να σου χαϊδέψει τα αυτιά...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να μην τα έχεις χαμένα! Έχε πίστη αλλά πρόσεχε! Όχι βάρη, όχι κούραση, όχι εντάσεις....επαγρύπνηση! Αν αιμορραγήσεις αμέσως νοσοκομείο! Το πρώτο ασφαλές μαξιλαράκι η 29η βδομάδα....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σημερα κλείνω την 25 εβδομαδα. Κοριτςια Μετα τα όσα διάβασα εδω κ τις συμβουλές σας Αποφάσισα να είμαι ξάπλα σχεδόν συνέχεια παρόλο που κανεις γιατρός δεν το συνέστησε. Σηκώνομαι για μπάνιο και φαγητό με τη μικρη μου κ λιγο παιχνίδι στο χαλί μαζι της. Καλα το να την παίρνω αγκαλιά (ειναι ήδη 11 κιλά) το εχω κόψει με μεγάλη δυσκολία εδω κ κανά δίμηνο σχεδόν με πόνο ψυχής ....:( και μου λείπει απίστευτα ....

Απο βδομάδα θα παω στον ιδιώτη να δω τι θα μου πει...κ αρχές έτους θα παω ξανά εκει που έκανα την β επιπέδου για επανεξέταση κ θα παρω κ απο κει μια γνωμη. Κ μια βδομάδα μετα απο αυτο θα παω στον νοσοκομειακό τότε θα είμαι πρωτα ο Θεός 30 εβδομάδων..... Ελπίζω να τα καταφέρω μέχρι τότε κ μετα να δω πως θα κινηθώ...

Έχετε να προτείνετε κατι αλλο???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι!

Να αποφασίσεις ποιον γιατρό θα ακούς!

Με τόσους πολλούς διαφορετικούς που θα δεις μόνο να μπερδευτείς θα καταφέρεις!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο βρε Vasdeli αλλά με τη γιατρο μου (ιδιώτη) θέλω να ξεκαθαρίσω τα πράγματα.

Με την γιατρο του β επιπέδου θα εχω μια πιο αναλυτική εικόνα λόγω μηχανημάτων αλλά κ πιο αμερόληπτη πιστεύω μιας κ δεν εμπλέκεται στο θεμα του τοκετού.

Με τον νοσοκομειακό , το ζήτησε ο ίδιος να με δει στην 30η εβδομαδα μπας κ γίνει το θαύμα κ ανεβεί ο πλακούντας λεει, κ εχει κατι αλλο να μου πει...:|

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έχω νεώτερα...

Πηγα στον ιδιώτη, είπε οτι ανέβηκε στα 3 εκατοστά κ αρκεί για φυσιολογικό τοκετό . Ξέρει καμία σας αν όντως ισχύει αυτο?

Κατα τα αλλα προσέχω κ περιμένω Μα περάσουν οι μέρες για να δω κ τους άλλους γιατρούς....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα είμαι καινούρια στο forum.ειμαι 36 χρονών και περιμένω το δεύτερο παιδάκι μου(πρωτη γέννα κ.τ).στις 21 εβδομάδες στον υπέρηχο β' επιπέδου διαγνώσθηκα με επιπωματικό πλακούντα και πιθανόν διεισδυτικό.Απο εκεινη τη στιγμη είμαι χάλια ψυχολογικά κλαίω συνέχεια διαβαζω για μεταγγίσεις στην καισαρικη κ πιθανόν αφαίρεση μήτρας και κινδυνο της ζωής μου και εχω φρικάρει.Μεχρι στιγμης δεν είχα αιμοραγιες ειμαι 24 η βδομάδα.υπαρχει κάποια που γεννησε με επιπωματικο διεισδυτικο χωρίς αφαίρεση μήτρας.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Marxilia είπε:

Καλησπέρα είμαι καινούρια στο forum.ειμαι 36 χρονών και περιμένω το δεύτερο παιδάκι μου(πρωτη γέννα κ.τ).στις 21 εβδομάδες στον υπέρηχο β' επιπέδου διαγνώσθηκα με επιπωματικό πλακούντα και πιθανόν διεισδυτικό.Απο εκεινη τη στιγμη είμαι χάλια ψυχολογικά κλαίω συνέχεια διαβαζω για μεταγγίσεις στην καισαρικη κ πιθανόν αφαίρεση μήτρας και κινδυνο της ζωής μου και εχω φρικάρει.Μεχρι στιγμης δεν είχα αιμοραγιες ειμαι 24 η βδομάδα.υπαρχει κάποια που γεννησε με επιπωματικο διεισδυτικο χωρίς αφαίρεση μήτρας.

Έτυχε σε γνωστή μου αυτό, τελικά μετά από δύο τρεις μήνες ακινησίας στο σπίτι ( μόνο τουαλέτα) γέννησε 38η εβδομάδα με καισαρική. Δε ξέρω παραπάνω λεπτομέρειες, αυτό που έχω να σου πω είναι ότι είσαι σε πολύ ευαίσθητη φάση αυτή την στιγμή και καλύτερα να μη διαβάζεις πράγματα στο ίντερνετ, αλλά να ακούς μόνο τον γιατρό σου. Ό,τι απορία έχεις να απευθύνεσαι εκεί. Το ίντερνετ μπορεί να σε τρελάνει. Κ εγώ είχα κάποια θέματα στην εγκυμοσύνη κ επειδή διάβαζα τα τέρατα για την περίπτωση μου , είχα φρικαρει και σε συνδυασμό με τις ορμόνες πάθαινα κρίσεις πανικού μαζί με κατάθλιψη. Δε ξέρω πολλά για αυτήν την περίπτωση δυστυχώς, αλλά ευτυχώς οι γιατροί στις μέρες μας είναι πολύ ενημερωμένοι κ η πλειοψηφία των εγκυμοσύνων εξελίσσεται καλά. Ευτυχώς μέχρι στιγμής όπως λες, καλά πηγαίνουν όλα για τη δική σου εγκυμοσύνη. Έχε πίστη κορίτσι μου ότι όλα θα πάνε όπως πρέπει να πάνε, σκέψου το πρώτο σου παιδάκι και το άλλο που περιμένεις

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Marxilia είπε:

Καλησπέρα είμαι καινούρια στο forum.ειμαι 36 χρονών και περιμένω το δεύτερο παιδάκι μου(πρωτη γέννα κ.τ).στις 21 εβδομάδες στον υπέρηχο β' επιπέδου διαγνώσθηκα με επιπωματικό πλακούντα και πιθανόν διεισδυτικό.Απο εκεινη τη στιγμη είμαι χάλια ψυχολογικά κλαίω συνέχεια διαβαζω για μεταγγίσεις στην καισαρικη κ πιθανόν αφαίρεση μήτρας και κινδυνο της ζωής μου και εχω φρικάρει.Μεχρι στιγμης δεν είχα αιμοραγιες ειμαι 24 η βδομάδα.υπαρχει κάποια που γεννησε με επιπωματικο διεισδυτικο χωρίς αφαίρεση μήτρας.

μην διαβαζεις διαφορα κ εμενα μια φιλη ειχε απλα γεννησε προγραμματισμενα κ τιποτα δεν συνεβει αν εχεις καλο γιατρο τιποτα δεν θα συμβει πλεον αυτα δεν ειναι προβλημα . κ στην πορεια της εγκυμοσυνης απλα προσεχεις πολυ κ ξαπλα !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Διαγνώστηκα με επιπτωματικό πλακούντα στην 13η εβδομάδα (το είδα κι εγώ στην οθόνη, είναι ακριβώς επάνω στον τράχηλο).  Θα ήθελα να διαβάσω εμπειρίες γυναικών που αντκμετώπισαν το ίδιο.

-Πόσες πιθανότητες βελτίωσης υπάρχουν? 

- Η εργασία απαγορεύεται αυστηρά?

- Πότε συνήθως ξεκινούν οι αιμορραγίες?

- Μπορώ να κάνω κάτι για να τον βοηθήσω να ανέβει, εκτός από ξεκούραση και αποφυγή επαφών και σηκώματος βάρους?

- Είναι σίγουρο ότι θα νοσηλευτώ, εφ οσων συνεχίσει να ειναι επιπτωματικός?

Κάθε πληροφορία / εμπειρία ευπρόσδεκτη!

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Καλημέρα.

Διαγνώστηκα με επιπτωματικό πλακούντα στην 13η εβδομάδα (το είδα κι εγώ στην οθόνη, είναι ακριβώς επάνω στον τράχηλο).  Θα ήθελα να διαβάσω εμπειρίες γυναικών που αντκμετώπισαν το ίδιο.

-Πόσες πιθανότητες βελτίωσης υπάρχουν? 

- Η εργασία απαγορεύεται αυστηρά?

- Πότε συνήθως ξεκινούν οι αιμορραγίες?

- Μπορώ να κάνω κάτι για να τον βοηθήσω να ανέβει, εκτός από ξεκούραση και αποφυγή επαφών και σηκώματος βάρους?

- Είναι σίγουρο ότι θα νοσηλευτώ, εφ οσων συνεχίσει να ειναι επιπτωματικός?

Κάθε πληροφορία / εμπειρία ευπρόσδεκτη!

Δεν εχω προσωπικη εμπειρια, θα σου απαντησω καθαρα απο πραγματα που εχω διαβασει. Αρχικα, απ'οσο γνωριζω δεν μπορει να γινει πραγματικη διαγνωση επιπωματικου πλακουντα πριν την Β επιπεδου κι αυτο γιατι οσο μεγαλωνει η μητρα ο πλακουντας τις περισσοτερες φορες μετακινειται. Οποτε οι πιθανοτητες βελτιωσης ειναι αρκετα μεγαλες, μονο το 1-5% των γυναικων συνεχιζουν να εχουν επιπωματικο πλακουντα στο τελος της κυησης. Oι αιμορραγιες συνηθως ξεκινανε στα μεσα τις εγκυμοσυνης και δεν πονανε αν και μπορει να υπαρχουν ηπιες συσπασεις. Απ'οσο γνωριζω δεν μπορεις να κανεις κατι να ανεβει, ουτε ειναι σιγουρο οτι θα χρειαστεις νοσηλεια. Η νοσηλεια θα καταστει αναγκαια σε περιπτωση μεγαλης αιμορραγιας, αλλα σε μηδαμινη ή ηπια αρκουν τα μετρα που ανεφερες (ξεκουραση κλπ). Για την εργασια φανταζομαι οτι ειναι αναλογως την εργασια, αλλα αν συνεχισει να ειναι επιπωματικος και μετα τη Β επιπεδου τοτε μαλλον θα απαγορευεται.  Ευχομαι να σου πανε ολα καλα, να ανεβει ο πλακουντας και να εχεις μια τελειομηνη κυηση και ενα υγιες μωρακι :) 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Δεν εχω προσωπικη εμπειρια, θα σου απαντησω καθαρα απο πραγματα που εχω διαβασει. Αρχικα, απ'οσο γνωριζω δεν μπορει να γινει πραγματικη διαγνωση επιπωματικου πλακουντα πριν την Β επιπεδου κι αυτο γιατι οσο μεγαλωνει η μητρα ο πλακουντας τις περισσοτερες φορες μετακινειται. Οποτε οι πιθανοτητες βελτιωσης ειναι αρκετα μεγαλες, μονο το 1-5% των γυναικων συνεχιζουν να εχουν επιπωματικο πλακουντα στο τελος της κυησης. Oι αιμορραγιες συνηθως ξεκινανε στα μεσα τις εγκυμοσυνης και δεν πονανε αν και μπορει να υπαρχουν ηπιες συσπασεις. Απ'οσο γνωριζω δεν μπορεις να κανεις κατι να ανεβει, ουτε ειναι σιγουρο οτι θα χρειαστεις νοσηλεια. Η νοσηλεια θα καταστει αναγκαια σε περιπτωση μεγαλης αιμορραγιας, αλλα σε μηδαμινη ή ηπια αρκουν τα μετρα που ανεφερες (ξεκουραση κλπ). Για την εργασια φανταζομαι οτι ειναι αναλογως την εργασια, αλλα αν συνεχισει να ειναι επιπωματικος και μετα τη Β επιπεδου τοτε μαλλον θα απαγορευεται.  Ευχομαι να σου πανε ολα καλα, να ανεβει ο πλακουντας και να εχεις μια τελειομηνη κυηση και ενα υγιες μωρακι :) 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου και τις πληροφορίες :-).  Εύχομαι να μην ανήκω σε αυτό το μικρό ποσοστό. Η εμβρυολόγος μου παρουσίασε όλα τα ενδεχόμενα, τουτέστιν 1) να ανέβει, οπότε η εγκυμοσύνη συνεχίζεται ως low risk, 2) να μείνει εκεί που είναι, οπότε μεγάλη προσοχή και καισαρική στις 36 εβδομάδες, και 3) να εισχωρήσει στην τομή ή στον τράχηλο κι εκεί πια είναι δύσκολα τα πράγματα. Έχω αιμορραγική διάθεση, και αυτό είναι που με ανησυχεί περισσότερο απ' όλα. Ο γιατρος πάλι μου είπε εντάξει είναι νωρίς ακόμη, αλλά έχει να με δει πάνω από μήνα. 

Συσπάσεις έχω από τώρα μου είπε η εμβρυολόγος, και συνέστησε μαγνήσιο.

 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου και τις πληροφορίες :-).  Εύχομαι να μην ανήκω σε αυτό το μικρό ποσοστό. Η εμβρυολόγος μου παρουσίασε όλα τα ενδεχόμενα, τουτέστιν 1) να ανέβει, οπότε η εγκυμοσύνη συνεχίζεται ως low risk, 2) να μείνει εκεί που είναι, οπότε μεγάλη προσοχή και καισαρική στις 36 εβδομάδες, και 3) να εισχωρήσει στην τομή ή στον τράχηλο κι εκεί πια είναι δύσκολα τα πράγματα. Έχω αιμορραγική διάθεση, και αυτό είναι που με ανησυχεί περισσότερο απ' όλα. Ο γιατρος πάλι μου είπε εντάξει είναι νωρίς ακόμη, αλλά έχει να με δει πάνω από μήνα. 

Συσπάσεις έχω από τώρα μου είπε η εμβρυολόγος, και συνέστησε μαγνήσιο.

 

Ναι, περίπου αυτήν την εβδομάδα ξεκινάνε οι πρώτες συσπάσεις αλλά δεν μας γίνονται αισθητές γιατί ειναι πολύ ήπιες.Να σκέφτεσαι θετικά!

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...