Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλεργία στο γάλα???


zeovani

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Εδώ και 3 ημέρες το μωράκι μας (45 ημερών σήμερα) μετά το θηλασμό βγάζει σχεδόν όλο το γάλα...

Η παιδίατρος μας σύστησε epadoren και στη μαμά να κόψει τα γαλακτοκομικά κατά το θηλασμό... Η συμπεριφορά του αυτή είναι πρόσφατη καθώς τις προηγούμενες ημέρες πέραν από κάποιες γουλιές δεν είδαμε κάτι ανυσυχητικό.

 

Μήπως πρέπει να ανυσηχούμε για αλλεργία στο γάλα???

aVXNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μάλλον ΓΟΠ περιγράφεις. Εμάς δεν μας είχε δώσει ούτε το σιρόπι (για να μην επιβαρύνει το μωρό). Λίγη υπομονή, είναι αρκετά συνηθισμένο. Μετά τον χρόνο θα περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Εδώ και 3 ημέρες το μωράκι μας (45 ημερών σήμερα) μετά το θηλασμό βγάζει σχεδόν όλο το γάλα...

Η παιδίατρος μας σύστησε epadoren και στη μαμά να κόψει τα γαλακτοκομικά κατά το θηλασμό... Η συμπεριφορά του αυτή είναι πρόσφατη καθώς τις προηγούμενες ημέρες πέραν από κάποιες γουλιές δεν είδαμε κάτι ανυσυχητικό.

 

Μήπως πρέπει να ανυσηχούμε για αλλεργία στο γάλα???

 

Κι εγω ειχα αυτο το θεμα στο πρωτο μου παιδακι αλλα δεν καταλαβα ποτε αν ηταν γοπ ή αλλεργια. Της περασε κοντα 10 μηνων νομιζω. Και η δικια μας γιατρος δεν εδωσε φαρμακο γιατι ηταν κατα. Απλα της διναμε περισσοτερα και μικροτερα γευματα και προσεχα να την μην την εχω τελειως ξαπλα οταν ετρωγε και να ρευεται καλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Εδώ και 3 ημέρες το μωράκι μας (45 ημερών σήμερα) μετά το θηλασμό βγάζει σχεδόν όλο το γάλα...

Η παιδίατρος μας σύστησε epadoren και στη μαμά να κόψει τα γαλακτοκομικά κατά το θηλασμό... Η συμπεριφορά του αυτή είναι πρόσφατη καθώς τις προηγούμενες ημέρες πέραν από κάποιες γουλιές δεν είδαμε κάτι ανυσυχητικό.

 

Μήπως πρέπει να ανυσηχούμε για αλλεργία στο γάλα???

 

Μετά απο κάθε θηλασμο ή μετά απο έναν που πίνει πολυ (απο ανησυχία πχ)?

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μετά απο κάθε θηλασμο ή μετά απο έναν που πίνει πολυ (απο ανησυχία πχ)?

 

Καλησπερα Zeovani !!ειναι η πρωτη φορα που γραφω σημερα.εμενα η μικρη μου εχει και γοπ και αλλεργια στο γαλα.εκανα αποκλεισμο απο τα γαλαΚτοκομικα και τη θηλασα χωρις προβλημα.απλα εκτος απο γαλα τυρι κτλ να κοιτας τις ταμπελιτσες απο τα προιοντα γιατι μπορει να περιεχουν γαλακτοκομικα.

Μμπορεις να κανεις για λιγες μερες αποκλεισμο εσυ απο ολα τα γαλακτοκομικα και να δεις αν θα αλλαξει κατι στο μωρο .πριν δωσεις στο μωρο epadoren .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και πάλι,

 

Μόλις σήμερα κάναμε τεστ κοπράνων και τα αποτελέσματα ήταν θετικά (αίμα στα κόπρανα).

Κατά 99,9% έχει αλλεργία στο γάλα λοιπόν επομένως λύθηκαν τα ερωτήματά μας σχετικά όχι μόνο με την ΓΟΠ αλλά και τον πόνο που την συνοδεύει.

Την σύζυγο συμβουλέψαν να κόψει πάλι τα γαλακτοκομικά αλλά και το μοσχάρι ώστε προς το παρόν να δούμε κάποια βελτίωση με τον καιρό (σε κανα μήνα και βάλε...)

Προς το παρόν πονάμε μετά από κάθε γεύμα χώρια τις εκκενώσεις που είναι μεγάλες...

Ο αλλεργιολόγος μας συνέστησε και επιπλέον έλεγχο κοπράνων μετά από 1 εβδομάδα καθώς και επίσκεψη σε παιδογαστρεντερολόγο... Το μωρό είναι μόλις 3,5 μηνών...! Εχω ακούσει ότι μέχρι τα 5 θέλει προσοχή στη διατροφή του...

Ποια η εμπειρία σας γενικότερα με το θέμα?

aVXNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

 

Μόλις σήμερα κάναμε τεστ κοπράνων και τα αποτελέσματα ήταν θετικά (αίμα στα κόπρανα).

Κατά 99,9% έχει αλλεργία στο γάλα λοιπόν επομένως λύθηκαν τα ερωτήματά μας σχετικά όχι μόνο με την ΓΟΠ αλλά και τον πόνο που την συνοδεύει.

Την σύζυγο συμβουλέψαν να κόψει πάλι τα γαλακτοκομικά αλλά και το μοσχάρι ώστε προς το παρόν να δούμε κάποια βελτίωση με τον καιρό (σε κανα μήνα και βάλε...)

Προς το παρόν πονάμε μετά από κάθε γεύμα χώρια τις εκκενώσεις που είναι μεγάλες...

Ο αλλεργιολόγος μας συνέστησε και επιπλέον έλεγχο κοπράνων μετά από 1 εβδομάδα καθώς και επίσκεψη σε παιδογαστρεντερολόγο... Το μωρό είναι μόλις 3,5 μηνών...! Εχω ακούσει ότι μέχρι τα 5 θέλει προσοχή στη διατροφή του...

Ποια η εμπειρία σας γενικότερα με το θέμα?

 

Μεγάλη προσοχή στην αποχή!

Αποφυγή συσκευασμένων, κρυφών γαλακτοκομικών, ιχνών κτλ.

Για λιγο καιρο ξεχάστε το σούπερ μάρκετ και πιάστε φιλίες με τον μανάβη, το χασάπη και τον ψαρά!

Προσοχή τα κρέατα να ειναι ελευθέρας (πχ αρνί, κατσίκι, βετουλι, ζυγούρι, γίδα, κοτόπουλο) ή βιολογικά (χοιρινό, κοτόπουλο), το ίδιο και τα αυγά! Τα ψάρια να μην ειναι ιχθυοτροφείου. Τα μη βιολογικά και ελευθέρας τρέφονται με πρωτεΐνες γάλακτος και σόγια.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο μικρος ειχε αλλεργια με εξεταςεις ειχε αιμα και βλένα στα κακα του και μεχρι περιπου 12 μηνων έπινε υποαλλεργικο γαλα το neocate ,άθλιο γαλα και μετα καναμε τα τεστ αλλεργιας στο πεντελης και ειδαμε οτι το παιδι ηταν εντάξει και σιγα σιγα πηραμε κανονικό γαλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...