Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βρεφικα γιαουρτακια και μπισκοτα...Ναι ή όχι? ??


Recommended Posts

Κορίτσια Καλησπέρα.

Ο γιος μου είναι 11 μηνων και θηλάζει ακόμη καθόλη τη διάρκεια της μέρας αλλά και της νύχτας. Τρώει φρουτοκρεμ αγια πρωινό και κρεατοχορτοσουπα για μεσημεριανό.δοκιμασα πολλές φορές συνταγές με διαφορά δημητριακα (κεχρι βρωμη κινοα)για απογευματινό αλλά δεν τα έφαγε. Η παιδίατρος επιμένει ότι πρέπει να φάει κάτι για απογευματινό γιατί μόνο με το θηλασμό δε χορταίνει γιαυτό και ξυπνάει συχνά κατά τη διάρκεια της νύχτας. Μου είπε να δοκιμάσουμε τώρα βρεφικα γιαούρτια και βρεφικα μπισκοτα σαν σνακ αλλά έχω την εξής απορία. Τα βρεφικα γιαουρτακια όπως και τα μπισκοτακια δεν είναι φουλ στη ζάχαρη? Εγώ δεν του έχω δώσει τπτ τυποποιημένα μέχρι στιγμής. Τι είναι καλύτερο να του δώσω? Και ισχύει όντως ότι μπορεί να πεινάει γιαυτό ξυπνάει? Γιατί θηλάζει ελάχιστα κάθε φορά τη νύχτα κι έχω την εντύπωση ότι πιο πολύ χαλαρώνει έτσι πάρα ικανοποιεί κάποιο αίσθημα πείνας. Το ρωτάω γιατί η παιδίατρος από την αρχή της εισαγωγής των στερεών επιμένει ότι θα πρέπει να θηλαζω μόνο πρωί βράδυ ενώ εγώ θέλω ν συνεχίσω το θηλασμό κανονικά και του δίνω οπότε θέλει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια Καλησπέρα.

Ο γιος μου είναι 11 μηνων και θηλάζει ακόμη καθόλη τη διάρκεια της μέρας αλλά και της νύχτας. Τρώει φρουτοκρεμ αγια πρωινό και κρεατοχορτοσουπα για μεσημεριανό.δοκιμασα πολλές φορές συνταγές με διαφορά δημητριακα (κεχρι βρωμη κινοα)για απογευματινό αλλά δεν τα έφαγε. Η παιδίατρος επιμένει ότι πρέπει να φάει κάτι για απογευματινό γιατί μόνο με το θηλασμό δε χορταίνει γιαυτό και ξυπνάει συχνά κατά τη διάρκεια της νύχτας. Μου είπε να δοκιμάσουμε τώρα βρεφικα γιαούρτια και βρεφικα μπισκοτα σαν σνακ αλλά έχω την εξής απορία. Τα βρεφικα γιαουρτακια όπως και τα μπισκοτακια δεν είναι φουλ στη ζάχαρη? Εγώ δεν του έχω δώσει τπτ τυποποιημένα μέχρι στιγμής. Τι είναι καλύτερο να του δώσω? Και ισχύει όντως ότι μπορεί να πεινάει γιαυτό ξυπνάει? Γιατί θηλάζει ελάχιστα κάθε φορά τη νύχτα κι έχω την εντύπωση ότι πιο πολύ χαλαρώνει έτσι πάρα ικανοποιεί κάποιο αίσθημα πείνας. Το ρωτάω γιατί η παιδίατρος από την αρχή της εισαγωγής των στερεών επιμένει ότι θα πρέπει να θηλαζω μόνο πρωί βράδυ ενώ εγώ θέλω ν συνεχίσω το θηλασμό κανονικά και του δίνω οπότε θέλει.

Καλησπερα.να χαιρεσαι το μωρακι σου.κ μενα δεν κανει παντα τρια γευματα.αναλογως την ορεξη.ακομη κ με τα τρια γευματα ξυπναει 1-2 φορες τη νυχτα για γαλα.μπορει κ το δικο σου να συνεχισει.δεν ειναι απαραιτητο να πινει γαλα μονο πρωι-βραδυ.αν το κανει το μωρο απο μονο του οκ.μπορεις να δωσεις λαχανικα η τραχανα το απογευμα.εχετε εισαγει αυγο;μπορεις να δωσεις κ λιγο ψωμακι με ανθοτυρο να δεις αν πειναει.μπορεις να δωσεις κ κανονικο γιαουρτι.κ μαλιστα κατσικισιο.υπαρχουν επισης συνταγες για κεικ κ μπισκοτα νηστισιμα(ουτε γαλα,ουτε βουτυρο,ουτε αυγα)κ χωρις ζαχαρη για παιδακια.ακομη κ για σπιτικη μπισκοτοκρεμα.η μπισκοτα με βρωμη κ φρουτα.καλυτερα κατι που θα φτιαξεις εσυ.με μια αναζητηση στο ιντερνετ θα βρεις αρκετα.αν δυσκολευτεις μπορω να σου στειλω πιο συγκεκριμενα.μπορεις να δωσεις κ μακαρονακι το απογευμα.σπιτικο ρυζαλευρο επισης η ρυζογαλο με αλλου ειδους γαλα

Link to comment
Share on other sites

Για ποιόν λόγο ακριβώς η παιδίατρος θέλει μόνο πρωί-βράδυ, σου το εξήγησε; Θήλασα κι εγώ τον μικρούλη μου για 20 μήνες. Έχω καταλάβει ότι πολλές φορές οι παιδίατροι δεν είναι πολύ καταρτισμένοι πάνω στον θηλασμό.

 

Το απόγευμα εμείς σε εκείνη την ηλικία του δίναμε το ίδιο με το μεσημεριανό ή κάποιο άλλο φαγητό μαγειρευμένο που είχαμε, αν ήταν κατάλληλο (πχ μπιφτέκι, μακαρόνια με κιμά, σπανακόρυζο, φακές, ψαρόσουπα…)

 

Τώρα ο μικρός είναι 2, και ακόμη δεν έχει φάει παιδικά γιαούρτια ή μπισκότα. Μπορείς να δοκιμάσεις και κανονικό γιαούρτι ή τραχανά, ή σαν σνακ ρυζογκοφρέτα. Εγώ έφτιαχνα και ρυζόγαλο από το δικό μου γάλα αλλά είναι μεγάλος μπελάς.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει εξηγήσει γιατί απλά είπε ότι όσο μεγαλώνει έτσι πρέπει να γίνεται. Εγώ βέβαια έχω ξεκαθαρίσει ότι δε θέλω να κόψω το βράδυνο θηλασμο ακόμη κι αν καταλήγω να κοιμάμαι λίγο. Vicky86 είναι εύκολο να μου στείλεις κάποια συνταγή για κέικ η μπισκοτα που είπες χωρίς ζάχαρη? ?αυγό δοκίμασε πριν λίγες μέρες αλλά κάνα δυο κουταλιές έφαγε μόνο. Κι ο τραχανάς μου ακούγεται ωραία ιδέα! Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μέλος σε μία ομάδα στο facebook, όπου ο διαχειριστής-παιδίατρος ο ίδιος-τονίζει με κάθε ευκαιρία ότι οι παιδίατροι είναι εξ'ορισμού οι μόνοι ειδικοί και καταρτισμένοι σε θέματα βρεφικής διατροφής. Ε,λοιπόν, ο συγκεκριμένος διάλογος που διάβασα είναι η πιο τρανή απόδειξη ότι είναι βαθιά νυχτωμένος : πολλές μητέρες δίνουν άριστες συμβουλές, σε αντίθεση με επαγγελματίες υγείας που η μόνη ενημέρωση που έχουν για τη βρεφική διατροφή φαίνεται να προέρχεται αποκλειστικά από φυλλάδια βιομηχανιών που παράγουν γάλατα και κρέμες...

 

Μπράβο, κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα.συγνωμη που αργησα να σου στειλω αλλα ειχα πολλες δουλειες.οι ρυζογκοφρετες,το σπανακορυζο κ οτι αλλο προτεινουν κ τα αλλακοριτσια ειναι πολυ ωραιες ιδεες.

https://www.sintagespareas.gr/sintages/milompiskotakia-gia-morakia.html

https://www.sintagespareas.gr/sintages/froutenies-mpoukitses-me-bromi.html

τα εχω κανει κ μονο μπανανα λιωμενη με πηρουνι κ τη βρωμη δεν την ετριψα.

https://www.sintagespareas.gr/sintages/mpananotiganites.html

https://www.sintagespareas.gr/sintages/keik-frouton-xoris-zaxari.html

δε βαζεις καθολου τη φρουκτοζη.αν δεν τρωτε ξηρους καρπους ουτε αυτους.απλα προσθετεις ενα ολοκληρο πορτοκαλι(φλουδα κ σαρκα)κ μειωνεις κ το λαδι

http://www.mitrikosthilasmos.com/2012/04/blog-post_3984.html

http://www.mothersblog.gr/fae-paidi-moy/item/22801-syntagi-gia-keik-xoris-avga--voytyro-kai-gala

το συγκεκριμενο εχει ζαχαρη.μπορεις να βαλεις στεβια.μπορεις να χρησιμοποιεις κ πετιμεζι για να γλυκανεις συνταγες.παντως η αρχικη συνταγη δεν ειναι κ κτ πολυ ωραιο

μπορεις να κανεις κρεμα με σιμιγδαλι.ολες σχεδον οι συνταγες γινονται νηστισιμες αν τις κανεις με νερο,χυμο πορτοκαλιου,γαλα ρυζιου,γαλα καρυδας.

τα μπισκοτα για τη σπιτικη μπισκοτοκρεμα εχουν

ενα φλυτζανακι του καφε ελαιολαδο

ενα φλυτζανακι του καφε χυμο πορτοκαλι

ελαχιστη μαγειρικη σοδα(γινονται κ χωρις)

ελαχιστη κανελα

ψηνεις στη μεσαια σχαρα,αντιστασεις πανω-κατω,στους 180 βαθμους για περιπου μιση ωρα.γινονται σκουρα.μετα τα τριβεις,προσθετεις νερο κ τα κανεις κρεμα.εμεις τα τρωμε σαν μπισκοτα.σαν να λειπει κτ.πχ καμια σταφιδα.ελπιζω να σε βολευει που τα εβαλα ετσι.παντως η δικια μου που εισαγαμε τριτο γευμα στους 10 μηνες μετα το χρονο αρχισε να το τιμα.κ γενικα δεν τρωει ποσοτητα(δεν τρωει αλεσμενο τπτ πλεον)επισηε μετα το χρονο βλεπω αλλαγη στην ορεξη για στερεες κ διαφορετικο "τροπο" θηλασμου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ! Θα τα δοκιμάσω όλα κι ελπίζω κάτι να μας αρέσει! Συγγνώμη που άργησα αλλά ήμασταν με πυρετό μια εβδομάδα τώρα!Vicky86 με συγχωρείς για την ερώτηση αλλά τι εννοείς διαφορετικό τρόπο θηλασμού. Τι αλλάζει? Επειδή πλησιάζουμε το έτος μου με ενδιαφέρουν οι εμπειρίες θηλασμού!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ περαστικα.αυτο που εννοω ειναι λιγοτερες φορες τη μερα(οχι οτι 6 τουλ ειναι λιγες)αλλα κ λιγοτερη ωρα.αν εχει φαει καλα κ ειμαστε εξω ξεχναει να θηλασει.πλεον δεν προσφερω.αν χτυπησει παρηγοριεται κ με αγκαλια.αφου θηλασει αρκετα,μου γυριζει την πλατη,τη χαιδευω κ κοιμαται ετσι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...