Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλαζει καθε μια ωρα.......


paulinaki

Recommended Posts

Καλησπερα,σε ευχαριστω για την απαντηση σου...οταν φυγαμε απο την κλινικη ειχε βαλει 30γρ..οταν ηρθαμε σπιτι εχασε τα 160γρ...

 

Αυτό μου φαίνεται κάπως:rolleyes: Το σύνηθες είναι να χάνουν στην κλινική και να παίρνουν μετά. Βλέπω πάντως πιθανή απώλεια ανάμεσα στις ζυγαριές μαιευτηρίου και του/της γιατρού σου.

Οκ δεν σου πήρε τις πρώτες 8 ημέρες βγαίνοντας από το μαιευτήριο και μετά σου πήρε 400 γρ μέσα σε 1 εβδομάδα (το "καλό" βάρος είναι 30 γρ την ημέρα δηλ. την εβδομάδα 210 γρ και εσένα σου πήρε το διπλάσιο). Δηλαδή ότι δεν σου πήρε την πρώτη εβδομάδα το πήρε εις διπλούν αργότερα (και σίγουρα όχι από το ξένο γάλα, μην έχεις καμία αμφιβολία γι' αυτό.)

 

Και η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής, πες λέω πες ότι συμφωνώ με την γιατρό σου που σου προτείνει ξένο γάλα λόγω απώλεια βάρους (είναι κάτι που το φοβούνται οι γιατροί σε θηλάζοντα νεογνά) αργότερα που είδε ότι παίρνει τόσο βάρος (και ως νοήμων άνθρωπος καταλαβαίνει ότι τα 120 γρ που του δίνεις ξένο δεν θα μπορούσε να αντιστοιχεί σε τέτοιο βάρος) γιατί δεν σου προτείνει να κόψεις το ξένο? Εκεί είναι η ενστασή μου.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό μου φαίνεται κάπως:rolleyes: Το σύνηθες είναι να χάνουν στην κλινική και να παίρνουν μετά. Βλέπω πάντως πιθανή απώλεια ανάμεσα στις ζυγαριές μαιευτηρίου και του/της γιατρού σου.

Οκ δεν σου πήρε τις πρώτες 8 ημέρες βγαίνοντας από το μαιευτήριο και μετά σου πήρε 400 γρ μέσα σε 1 εβδομάδα (το "καλό" βάρος είναι 30 γρ την ημέρα δηλ. την εβδομάδα 210 γρ και εσένα σου πήρε το διπλάσιο). Δηλαδή ότι δεν σου πήρε την πρώτη εβδομάδα το πήρε εις διπλούν αργότερα (και σίγουρα όχι από το ξένο γάλα, μην έχεις καμία αμφιβολία γι' αυτό.)

 

Και η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής, πες λέω πες ότι συμφωνώ με την γιατρό σου που σου προτείνει ξένο γάλα λόγω απώλεια βάρους (είναι κάτι που το φοβούνται οι γιατροί σε θηλάζοντα νεογνά) αργότερα που είδε ότι παίρνει τόσο βάρος (και ως νοήμων άνθρωπος καταλαβαίνει ότι τα 120 γρ που του δίνεις ξένο δεν θα μπορούσε να αντιστοιχεί σε τέτοιο βάρος) γιατί δεν σου προτείνει να κόψεις το ξένο? Εκεί είναι η ενστασή μου.

 

Καλησπερα,κι εγω αυτο σκεφτομαι οτι σεν πρεπει να πηρε μονο απο το συμπληρωμα αλλα και απο τοδικο μου...αυτο σκεφτομαι και εγω και θα την ρωτησω την παρασκευή που ια παω...θελω κι εγω να το σταματησω το συμπληρωμα.Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις... Όλες μας είχαμε τις ίδιες απορίες

Το θέμα ειναι ποιος σε αγχώνει? απο μόνη σου? ή έχεις κανέναν να σου λεει οτι το παιδί πρεπει να μπει σε προγραμμα? και 20 λεπτά ειναι αρκετά και αλλα τέτοια?

Εμένα θυλαζε 20 ωρες το 24ωρο...έτρωγα με τον μπέμπη στο στηθος..

Αυτή ειναι η δουλειά τους...να πιπιλάνε την μαμά.. Καταρχήν για να κατεβάσεις γαλα.. Με αυτό τον τροπο παράγετε και άλλο αλλα και απο την άλλη ηταν 9 μήνες στην κοιλιά σε θελει κοντα του.. Το εχει ΄κακομαθεί΄ η φύση πριν απο εμάς.

 

Απο μονη μου αγχωνομαι. ..ειναι ο τυπος μου τετοιος...Νομιζα οτι δεν κανω κατι καλα γι αυτο ρωταω συνεχεια....σε ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ... Αν ειναι για εσένα δεκτό... Πάντως αν θες όταν τον βλέπεις οτι κοιμήθηκε μπορείς να βάζεις το μικρό σου δαχτυλάκι μεσα στο στωμα του σιγά σιγά ώστε να ελευθερώσεις το στηθος σου και να τον βάλεις στο κρεβατακι του και να ξεκουραστείς και εσυ..

Γενικά ο κανόνας ειναι ένας.. Το βάζεις στο στηθος όποτε θελει και για όση ωρα θελει.. Ακόλουθα το μωρο σου... Αυτό ξέρει πολύ καλα τι πρεπει να κανει.

Στην αρχή ειναι πολύωρα τα γεύματα και συχνά... Όσο παει ομως θα ειναι πιο λίγος ο χρόνος που θα καθετε, συχνά γεύματα. Θα εξακολουθεί να κανει.

Όταν εξοικειωθείς και εσυ και εκείνος θα ειναι παιχνιδάκι...

Δεν αργητε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ... Αν ειναι για εσένα δεκτό... Πάντως αν θες όταν τον βλέπεις οτι κοιμήθηκε μπορείς να βάζεις το μικρό σου δαχτυλάκι μεσα στο στωμα του σιγά σιγά ώστε να ελευθερώσεις το στηθος σου και να τον βάλεις στο κρεβατακι του και να ξεκουραστείς και εσυ..

Γενικά ο κανόνας ειναι ένας.. Το βάζεις στο στηθος όποτε θελει και για όση ωρα θελει.. Ακόλουθα το μωρο σου... Αυτό ξέρει πολύ καλα τι πρεπει να κανει.

Στην αρχή ειναι πολύωρα τα γεύματα και συχνά... Όσο παει ομως θα ειναι πιο λίγος ο χρόνος που θα καθετε, συχνά γεύματα. Θα εξακολουθεί να κανει.

Όταν εξοικειωθείς και εσυ και εκείνος θα ειναι παιχνιδάκι...

Δεν αργητε πολύ.

 

:-P: oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα και παλι...εχω μπερδευτει με τον μικρο και με εχει παρει απο κατω...ειναι 32 ημερων και με εχει μπερδεψει...πηγαμε στην γιατρο και ολα καλα...ειμαστε 3600kg και υγιεστατοι...αλλα αυτος θελει να τρωει συνεχεια...υποτιθεται οτι αν του εδινα και χαμομιλι(και το πινει και ολο) θα θα πηγαινε και τα γευματα λιγο πιο πισω αλλα τιποτα...νομιζω οτι δεν κανω κατι σωστα εγω.....δεν ξερω τι να κανω και ειμαι στα κατω μου...βοηθηστε κοριτσια...περιμενω..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα και παλι...εχω μπερδευτει με τον μικρο και με εχει παρει απο κατω...ειναι 32 ημερων και με εχει μπερδεψει...πηγαμε στην γιατρο και ολα καλα...ειμαστε 3600kg και υγιεστατοι...αλλα αυτος θελει να τρωει συνεχεια...υποτιθεται οτι αν του εδινα και χαμομιλι(και το πινει και ολο) θα θα πηγαινε και τα γευματα λιγο πιο πισω αλλα τιποτα...νομιζω οτι δεν κανω κατι σωστα εγω.....δεν ξερω τι να κανω και ειμαι στα κατω μου...βοηθηστε κοριτσια...περιμενω..

Bite καλημέρα.

Αν θελει να τρώει να τρώει. Δεν μπορεις να κανεις κάτι διαφορετικό.

Χαμομήλι δεν θα δίνεις. Δεν θα δίνεις τπτ άλλο εκτός απο το στηθος σου. Αφού παίρνει βαρος τότε μάλλον ολα τα κανεις σωστά. Θυλαζουμε κατα απαίτηση του μωρου.

Όταν φάει να τον βάζεις να ρευτεί. Ο δικός μου έβαζε τα χεράκια στο στωμα για όλους τους λόγους, επειδή πεινούσε επειδή ήθελε να ρευτεί...επειδή νυστάζει..

Και φυσικά τότε το μπερδευα και νόμιζα οτι πεινάει.

Όταν τον βάζεις στο στηθος τρώει παντα? ή μπορει και απλά να θελει να πιπιλησει?

Τον ακούς να καταπίνει? να αρχίσεις να παρατηρείς το μωρο σου..κάποια στιγμή θα δεις οτι κανει διαφορετικές εκφράσεις ανάλογα με το τι θελει. Ο δικός (δεν θυμάμαι απο ποτε ξεκίνησε να το κανει αυτό) έβαζε όλο του το χέρι στο στωμα όταν ήθελε να φάει, τα δυο μεσαία δάχτυλα όταν ήθελε να κοιμηθεί και τον δείκτη όταν ήθελε να ρευτεί.

Μπορεις επίσης να κανεις μαλάξεις στο στηθος σου όταν τον βλέπεις να καταπίνει για να τρώει πιο γρήγορα και πιο πολύ.

Άλλη λύση αν έχεις κουραστεί τόσο πολύ και δεν αντέχεις ειναι μια στο τόσο να βγάζεις το γαλα σου και να το δίνεις σε κάποιον άλλο να το ταΐσει. Αυτό καλυτερα να το κανεις το βράδυ που μένει πιο πολύ ωρα στο στηθος.

Γενικά πάντως να αποφύγεις το μπιμπερο αλλα απο οτι καταλαβαίνω εσυ του δίνεις.

Μπορεις να περιγράψεις τι ακριβώς κανεις? κάθε ποτε τρώει πόση ωρα αν μένει κάποιες ωρες εκτός στήθους...

Έχεις κάποιον να σε βοηθήσει? να κρατήσει το παιδί όσο δεν θυλαζεις?

Link to comment
Share on other sites

Bite καλημέρα.

Αν θελει να τρώει να τρώει. Δεν μπορεις να κανεις κάτι διαφορετικό.

Χαμομήλι δεν θα δίνεις. Δεν θα δίνεις τπτ άλλο εκτός απο το στηθος σου. Αφού παίρνει βαρος τότε μάλλον ολα τα κανεις σωστά. Θυλαζουμε κατα απαίτηση του μωρου.

Όταν φάει να τον βάζεις να ρευτεί. Ο δικός μου έβαζε τα χεράκια στο στωμα για όλους τους λόγους, επειδή πεινούσε επειδή ήθελε να ρευτεί...επειδή νυστάζει..

Και φυσικά τότε το μπερδευα και νόμιζα οτι πεινάει.

Όταν τον βάζεις στο στηθος τρώει παντα? ή μπορει και απλά να θελει να πιπιλησει?

Τον ακούς να καταπίνει? να αρχίσεις να παρατηρείς το μωρο σου..κάποια στιγμή θα δεις οτι κανει διαφορετικές εκφράσεις ανάλογα με το τι θελει. Ο δικός (δεν θυμάμαι απο ποτε ξεκίνησε να το κανει αυτό) έβαζε όλο του το χέρι στο στωμα όταν ήθελε να φάει, τα δυο μεσαία δάχτυλα όταν ήθελε να κοιμηθεί και τον δείκτη όταν ήθελε να ρευτεί.

Μπορεις επίσης να κανεις μαλάξεις στο στηθος σου όταν τον βλέπεις να καταπίνει για να τρώει πιο γρήγορα και πιο πολύ.

Άλλη λύση αν έχεις κουραστεί τόσο πολύ και δεν αντέχεις ειναι μια στο τόσο να βγάζεις το γαλα σου και να το δίνεις σε κάποιον άλλο να το ταΐσει. Αυτό καλυτερα να το κανεις το βράδυ που μένει πιο πολύ ωρα στο στηθος.

Γενικά πάντως να αποφύγεις το μπιμπερο αλλα απο οτι καταλαβαίνω εσυ του δίνεις.

Μπορεις να περιγράψεις τι ακριβώς κανεις? κάθε ποτε τρώει πόση ωρα αν μένει κάποιες ωρες εκτός στήθους...

Έχεις κάποιον να σε βοηθήσει? να κρατήσει το παιδί όσο δεν θυλαζεις?

 

Καλησπερα,εμενα μπορει να θελει να φαει ξανα και σε μια ωρα ή και σε 2 ή και σε 3 ωρες.Αλλα τον βλεπω οτι τρωει...τωρα εχουμε και τους κολικους.τωρα στις 16 του μηνος 40ντηζουμε κιολας και και πιστευω οτι θα εχω θεμα οταν θα βγαινουμε εξω θα θελει ολο στο στηθος μου να ειναι..στο στηθος οταν τον βαζω ξεκιναει να τρωει και κοιμαται συνηθως και αρχιζει να πιπιλαει μετα το στηθος μου.αλλα παντα θα φαει στο στηθος μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εμενα μπορει να θελει να φαει ξανα και σε μια ωρα ή και σε 2 ή και σε 3 ωρες.Αλλα τον βλεπω οτι τρωει...τωρα εχουμε και τους κολικους.τωρα στις 16 του μηνος 40ντηζουμε κιολας και και πιστευω οτι θα εχω θεμα οταν θα βγαινουμε εξω θα θελει ολο στο στηθος μου να ειναι..στο στηθος οταν τον βαζω ξεκιναει να τρωει και κοιμαται συνηθως και αρχιζει να πιπιλαει μετα το στηθος μου.αλλα παντα θα φαει στο στηθος μου.

Για το έξω... Δεν ξέρω να σου πω...εγω δεν το εχω λύσει ακόμη και ειναι 7 μηνων. Βγαίνουμε έξω για πολύ λίγο μάξιμουμ μια ωρα και κάπου κοντα.

Γράψε κάπου κάθε ποτε θελει να φάει μήπως και ειναι σταθερός. Όποτε αν σου κανει διάλειμμα, λέω τώρα... 2 ωρες το απόγευμα να βγαίνεις εκείνη την ωρα αφού τον ταΐσεις.

Τα ωράρια που λες κάθε μια δυο ή τρεις ωρες νομίζω οτι ειναι πολύ καλα...

Κάποιες θυλασαμε τέσσερις ωρες σερί... Και μετα διάλειμμα μια ωρα και μετα ξανά... Το λέμε μαραθώνιο θυλασμο... Επίσης μπορεις να δοκιμάσεις να θυλαζεις έξω..

Δώστου λίγο χρόνο και θα μειωθεί η ωρα που θα θυλαζει. Ειναι μικρουλι ακόμη.

Έκοψες το συμπλήρωμα? θυλαστρο έχεις? σε πονάει όταν τρώει? το στηθος σου ειναι οκ? εχει πετρωσει ποτε? αφού φάει το νιώθεις να ειναι πιο άδειο? μαλάξεις κανεις όταν τρώει?

Ειναι ήρεμος αφού φάει? τον βάζεις να ρευτεί?

Του δίνεις και τα δυο στήθη κάθε φορά? μονο το ενα? τι ακριβώς κανεις?

Κολικούς είσαι σίγουρη οτι εχει? δεν ειναι απαραίτητο οτι θα κανει..ειδικά αφού τον θυλαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν ζητησει θα το θηλασεις κ εξω.δεν εγινε κτ.μια χαρα τα πατε.σουτιεν θηλασμου,στραπλες η κουμπακια στο πανω μερος του ρουχου κ ενα σεντονακι αν θες να καλυφθειτε.μπορειτε να πατε καπου που θα ειναι κοντα το αυτοκινητο κ να το ταισεις εκει αν κομπλαρεις τοσο πολυ.μια ιδεα ειναι.η μπορεις να μπεις μεσα στο καφε που θα καθεστε πχ μια κ λογω καιρου ολοι θα ειναι εξω.επισης μπορει στη βολτα να ξεχαστει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το έξω... Δεν ξέρω να σου πω...εγω δεν το εχω λύσει ακόμη και ειναι 7 μηνων. Βγαίνουμε έξω για πολύ λίγο μάξιμουμ μια ωρα και κάπου κοντα.

Γράψε κάπου κάθε ποτε θελει να φάει μήπως και ειναι σταθερός. Όποτε αν σου κανει διάλειμμα, λέω τώρα... 2 ωρες το απόγευμα να βγαίνεις εκείνη την ωρα αφού τον ταΐσεις.

Τα ωράρια που λες κάθε μια δυο ή τρεις ωρες νομίζω οτι ειναι πολύ καλα...

Κάποιες θυλασαμε τέσσερις ωρες σερί... Και μετα διάλειμμα μια ωρα και μετα ξανά... Το λέμε μαραθώνιο θυλασμο... Επίσης μπορεις να δοκιμάσεις να θυλαζεις έξω..

Δώστου λίγο χρόνο και θα μειωθεί η ωρα που θα θυλαζει. Ειναι μικρουλι ακόμη.

Έκοψες το συμπλήρωμα? θυλαστρο έχεις? σε πονάει όταν τρώει? το στηθος σου ειναι οκ? εχει πετρωσει ποτε? αφού φάει το νιώθεις να ειναι πιο άδειο? μαλάξεις κανεις όταν τρώει?

Ειναι ήρεμος αφού φάει? τον βάζεις να ρευτεί?

Του δίνεις και τα δυο στήθη κάθε φορά? μονο το ενα? τι ακριβώς κανεις?

Κολικούς είσαι σίγουρη οτι εχει? δεν ειναι απαραίτητο οτι θα κανει..ειδικά αφού τον θυλαζεις.

 

Καλησπερα και παλι....οχι η γιατρος μου ειπε να το συνεχισω..δεν με ποναει οταν τρωει απλως με πιανει φαγουρα...το στηθος μου δεν εχει πετρωσει ακομα ειναι μαλακο αλλα οταν το παταω βγαζει γαλα....ειναι ηρεμοςνοτ;ν τρωει μεχρι να τον πιασουν οι κολικοι...καθε φορα που τρωει τον δινω απο το ενα στηθος να φαει....ρευετε αλλα οχι παντα.κολικους εχει γιατι εχει πολλα αερια,μαζευει τα ποδαρακια του και τα τιναζει πολυ κλαμα και ακουω και το εντερακι του.

Link to comment
Share on other sites

Θελω και κατι ακομα να ρωτησω...οταν κοιμαται τον κοιμιζω εγω ή οταν θηλαζω ή στον ωμο μου....αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ςιναι οταν παω να τον αφησω στο κρεβατι ξυπναει...αυτο γινεται απο την Πααρασκευη...μπορει να φταινε και οι κολικοι που εχει γιατι ειναι ανασκελα παντα ενω στην αγκαλια μου ειναι μαζεμενος...αυτο το ερωτημα το θετω γιατι δεν θελω να μαθει να κοιμαται επανω μου...θελω να τον κοιμηζω εγω και οταν αφηνω να κοιμαται ατο κρεβατι του.

Link to comment
Share on other sites

Καλα...δεν ειναι απαραίτητο να πετρωσει...

Λογικά λόγω κολικών πως να κοιμηθεί ανάσκελα?

Για να τρώει πιο γρήγορα και πιο πολύ.

Θα τον βάζεις στο στηθος και θα κανεις μαλάξεις..

Αν θες εκτός απο αυτό που θα το κανεις παντα, μπορεις όταν τον βλεπεις οτι σταμάτησε να τρώει να του αλλάζεις στηθος και ξανά και ξανά να το κανεις ώστε να τρώει τουλάχιστον δυο φορές απο κάθε στηθος. Με αυτό τον τροπο καταρχήν αυξάνεται το γαλα και κατα δεύτερον δεν θα τον αφήνεις να τον πέρνει ο ύπνος αλλα θα τρώει και θα χωρτενει πιο καλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...