Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

OLYMPION ΠΑΤΡΑ


Panagiota

Recommended Posts

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο asteraki8281 viewpost.gif

ευχαριστω πολυ χρυσα μου για την απαντηση!

ανεξαρτητως σε τι κατηγορια δωματιου διαλεγεις σου αφηνουν το μικρο?εγω εχω σκοπο να διαλεξω 3κλινο.θα σε ενημερωσω για τις τιμες αν και συμφωνα με το τιμολογιο που ζητησα απο το λογιστηριο του νοσοκομ.θα στοιχ.περιπου1300 χωρις τον γιατρο.ο γιατρος περνει αλλα τοσα.ο γιτροσ μου ειναι απο αγρινιο.ΝΑ ΥΠΟΛΟΓ. ΠΕΡΙΠΟΥ 2500EURO περιπου.τηα σε ενημερωσω οταν τα πληρωσω τον Μαιο.

 

Σου έδωσαν κάποιο τιμοκατάλογο ή προφορικά σε ενημέρωσαν; Όταν γέννησα εγώ το 2009 μου είχαν στείλει φαξ τον τιμοκατάλογο και ένα χαρτί για το τί να εχω μαζί μου. Τότε για μονόκλινο και καισαρική με επισκληρίδιο και ότι εξτρα εξετάσεις μωρού κλπ είχαμε δώσει 2200? στο Ολύμπιον και άλλα 1700? στον γιατρό, με ασφάλεια ΙΚΑ (το βοήθημα τοκετού το είχα πάρει στα χέρια) Σύνολο 3900?!!! Δουλεύαμε όμως και οι δύο...

Τώρα προσπαθούμε για δεύτερο παιδί αλλά δεν ξέρω αν θα επιλέξουμε Ολύμπιον... Να καταφέρω να μείνω έγκυος πρώτα αλλά λόγω οικονομικών δυσκολιών και εμπειρίας από την πρώτη γέννα, ψάχνω να βρω την οικονομικότερη λύση για την 2η γέννα. Θα δείξει...

Μετά την γέννα μου, άλλαξα γιατρό. Ο τωρινός έχει ιατρείο στο Αγρίνιο... Ποιος είναι ο δικός σου; Αν δεν θες να μην τον αναφέρεις δημόσια, στείλε μου ενα προσωπικό μήνυμα.Θέλω να πάρω και δεύτερη γνώμη για τα γυναικολογικά μου... Η αμοιβή του 1200? αν κατάλαβα καλά;

Στείλε μου και τον τιμοκατάλογο της κλινικής αν μπορείς!

Πάντως η νύφη μου που γέννησε τον Σεπτέμβρη 2012 σε δίκλινο είχαν και οι δύο οι λεχώνες τα μωρά τους μαζί!

Σόρρυ αν σε ζάλισα αλλά καταλαβαίνεις... :oops:

 

ΑΣΤΕΡΑΚΙ σου έστειλα και π.μ.!!!

Απάντησέ μας με το καλό σε αυτή την υποκατηγορία με θέμα το ΟΛΥΜΠΙΟΝ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσακια!χαθηκαμε γιατι 17 απριλιου γεννησα το αγορακι μου!προχθες επιστρεψαμε σπιτι,και ειπα να σας ενημερωσω για το ολυμπιον!μονοκλινο δωματιο με καισαρικη 1400ευρω,παιδιατρος100ευρω,αναισθησιολογος200ευρω,φαρμακα επισκληριδου 80 ευρω,και εξετασεις neolab για αλλεργιες(προαιρετικες)60 ευρω.συνολο 1840 ευρω(χωρις αμοιβη γιατρου).το προσωπικο και οι μαιες αψογο,ο χωρος πεντακαθαρος,σε βοηθανε πολυ στο θηλασμο(παρολο που εμενα ο γιος μου δεν επιασε,οσο κ αν προσπαθησα!),επιπλεον σου παρεχουν pampers,σαπουνι για την ευαισθητη περιοχη,σερβιετες και εσωρουχα λοχειας και σου λενε οτι οτι μεινει τα παιρνεις σπιτι σου!α!!!!!!!!!πετσετες,σαμπουαν,αφρολουτρα δεν παρεχουν!απο χαρτια θελουν ταυτοτητες και των 2 γονεων,ληξιαρχικη πραξη γαμου,βιβλιαριο ασφαλιστικο δικο σας!για να δηλωσετε το μωρο στο ληξιαρχειο δεν ισχυει πια η ληξ.πραξη γαμου αλλα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης και το χαρτι του μαιευτηριου και ταυτοτητες και των 2 συζηγων(προσοχη!!!!οχι φωτοτυπια).αυτα για να μην τρεχετε!ελπιζω να βοηθησα!και στα δικα σας με καλο ευχομαι και οτι χρειαστειτε εδω ειμαι!:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσακια!χαθηκαμε γιατι 17 απριλιου γεννησα το αγορακι μου!προχθες επιστρεψαμε σπιτι,και ειπα να σας ενημερωσω για το ολυμπιον!μονοκλινο δωματιο με καισαρικη 1400ευρω,παιδιατρος100ευρω,αναισθησιολογος200ευρω,φαρμακα επισκληριδου 80 ευρω,και εξετασεις neolab για αλλεργιες(προαιρετικες)60 ευρω.συνολο 1840 ευρω(χωρις αμοιβη γιατρου).το προσωπικο και οι μαιες αψογο,ο χωρος πεντακαθαρος,σε βοηθανε πολυ στο θηλασμο(παρολο που εμενα ο γιος μου δεν επιασε,οσο κ αν προσπαθησα!),επιπλεον σου παρεχουν pampers,σαπουνι για την ευαισθητη περιοχη,σερβιετες και εσωρουχα λοχειας και σου λενε οτι οτι μεινει τα παιρνεις σπιτι σου!α!!!!!!!!!πετσετες,σαμπουαν,αφρολουτρα δεν παρεχουν!απο χαρτια θελουν ταυτοτητες και των 2 γονεων,ληξιαρχικη πραξη γαμου,βιβλιαριο ασφαλιστικο δικο σας!για να δηλωσετε το μωρο στο ληξιαρχειο δεν ισχυει πια η ληξ.πραξη γαμου αλλα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης και το χαρτι του μαιευτηριου και ταυτοτητες και των 2 συζηγων(προσοχη!!!!οχι φωτοτυπια).αυτα για να μην τρεχετε!ελπιζω να βοηθησα!και στα δικα σας με καλο ευχομαι και οτι χρειαστειτε εδω ειμαι!:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P

 

Να χαίρεσαι τον μπέμπη σου και να τον έχεις πάντα γερό!!!

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και μπράβο που βρήκες χρόνο να μας ενημερώσεις αν και μόλις πρίν λίγες μέρες γέννησες!!!:lol:

Το 2013 πλήρωσες 1840 ? χωρίς αμοιβή γιατρού και μέσω ΕΟΠΠΥ το βοήθημα τοκετού, έτσι;

Εγώ το 2009 είχα δώσει για το αντίστοιχο πακέτο περίπου 2200 ? αλλά τότε το βοήθημα τοκετού (περίπου 900?) το είχα πάρει η ίδια από το ΙΚΑ.

Το βοήθημα τοκετού ισχύει ακόμη ή όχι; Πόσο έχει πάει; Γιατί η διαφορά των ποσών που πληρώσαμε στις 2 γέννες είναι περίπου 400?, ενώ δεν θα έπρεπε να είναι παραπάνω; Να είχες πληρώσει δηλαδή λιγότερα από 1840;

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, απλά για να βεβαιωθώ ότι κατάλαβα καλά:

Το Ολύμπιον είναι συμβεβλημένο με ΕΟΠΥΥ?

Όταν λέτε "μέσα και το επίδομα" εννοείται ότι η κανονική τιμή είναι 1.800 ? + 700 ?=2.500 ?, απλά εσείς δίνετε μόνο τα 1.800 ?

ή είναι 1.800 ? - 700 ? = 1.100 ??

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα προσπαθώντας να ξεμπερδευτώ εγώ....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, απλά για να βεβαιωθώ ότι κατάλαβα καλά:

Το Ολύμπιον είναι συμβεβλημένο με ΕΟΠΥΥ?

Όταν λέτε "μέσα και το επίδομα" εννοείται ότι η κανονική τιμή είναι 1.800 ? + 700 ?=2.500 ?, απλά εσείς δίνετε μόνο τα 1.800 ?

ή είναι 1.800 ? - 700 ? = 1.100 ??

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα προσπαθώντας να ξεμπερδευτώ εγώ....

 

Αν δεν κάνω λάθος,το Ολύμπιον είναι συμβεβλημένο μαιευτήριο και δέχεται το βοήθημα τοκετού απευθείας από ΙΚΑ... Δυστυχώς η τιμή είναι 1800+700 = 2500 ? ....... Νικόλ 28, έτσι δεν είναι;;; Εσύ έλαβες το βοήθημα τοκετού (το πήρε απευθείας η κλινική) και πλήρωσες επιπλέον από την τσέπη σου 1840 + αμοιβή γιατρού!

Όπως και να έχει πολλά τα λεφτά.......:cry::cry::cry:

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσακια πληρωσα 1840 ευρω εξτρα απο την τσεπη μου.το επιδομα ειναι ηδη υπολογισμενο στην τιμη.η τιμη του γιατρου ειναι εξτρα.η τιμη που σας δινω ειναι μονοκλινο,αναισθησιολογος,παιδιατρος,φαρμακα επισκληριδιου και μια ειδικη εξεταση αιματος για αλλεργιες η οποια ειναι προαιρετικη.εχετε δικιο ειναι πολλα τα χρηματα,αλλα ειπαμε πρωτο παιδακι ειναι ας τα δωσουμε τωρα που μπορουμε γιατι οταν με το καλο παμε για δευτερο,δεν ξερουμε αν θα μπορουμε!

Link to comment
Share on other sites

Να χαίρεσαι τον μπέμπη σου και να τον έχεις πάντα γερό!!!

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και μπράβο που βρήκες χρόνο να μας ενημερώσεις αν και μόλις πρίν λίγες μέρες γέννησες!!!:lol:

Το 2013 πλήρωσες 1840 ? χωρίς αμοιβή γιατρού και μέσω ΕΟΠΠΥ το βοήθημα τοκετού, έτσι;

Εγώ το 2009 είχα δώσει για το αντίστοιχο πακέτο περίπου 2200 ? αλλά τότε το βοήθημα τοκετού (περίπου 900?) το είχα πάρει η ίδια από το ΙΚΑ.

Το βοήθημα τοκετού ισχύει ακόμη ή όχι; Πόσο έχει πάει; Γιατί η διαφορά των ποσών που πληρώσαμε στις 2 γέννες είναι περίπου 400?, ενώ δεν θα έπρεπε να είναι παραπάνω; Να είχες πληρώσει δηλαδή λιγότερα από 1840;

το βοηθημα τοκετου εφοσον το μαιευτηριο ειναι συμβεβλημενο με τον εοπυυ(το ολυμπιον ειναι)το παιρνει απευθειας αυτο.αν δεν ειναι,δεν παιρνεις τιποτα!:twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:σου λενε πηγαινε στο νοσοκομειο αν θες αλλιως γεννα σπιτι σου για να το παρεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!τραγικο????????????:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:επιπλεον νομιζω οτι ειναι 700 ευρω,γι αυτο εχουμε τοσο λιγη χρηματικη διαφορα.επιπλεον εγω εκανα και προαιρετικη εξεταση αιματος στο μωρο(60 ευρω).

Link to comment
Share on other sites

το βοηθημα τοκετου εφοσον το μαιευτηριο ειναι συμβεβλημενο με τον εοπυυ(το ολυμπιον ειναι)το παιρνει απευθειας αυτο.αν δεν ειναι,δεν παιρνεις τιποτα.

Νικόλ να σου ζήσει!!!!! Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το επίδομα, αν το μαιευτήριο δεν είναι συμβεβλημένο, το παίρνεις εσύ στο χέρι, μετά, απλά αυτό το "μετά" είναι περίπου ένας χρόνος...

Εγώ θα γεννήσω στο Ιδιωτικό Μαιευτήριο στην Ρ.Φερραίου (μη συμβεβλημένο) και η τιμή που μου έχουν δώσει για μονόκλινο με φ.τ. είναι 1.620 Ε (μέσα ο αναισθησιολόγος, η επισκληρίδιος, ο παιδίατρος και οι βασικές εξετάσεις του μωρού, έξω τα φάρμακα της επισκληριδίου και, φυσικά ο γιατρός, αφού ο καθένας ζητάει ό,τι θέλει).

[Βέβαια, δεν περίμενα να έχει τόση διαφορά το ένα με το άλλο (εκτός αν κάτι δεν έχω καταλάβει καλά ή μου βγάλουν τίποτα κρυφές χρεώσεις...:evil:). Θα σου πω μετά το Πάσχα, πρώτα ο Θεός!]

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια πληρωσα 1840 ευρω εξτρα απο την τσεπη μου.το επιδομα ειναι ηδη υπολογισμενο στην τιμη.η τιμη του γιατρου ειναι εξτρα.η τιμη που σας δινω ειναι μονοκλινο,αναισθησιολογος,παιδιατρος,φαρμακα επισκληριδιου και μια ειδικη εξεταση αιματος για αλλεργιες η οποια ειναι προαιρετικη.εχετε δικιο ειναι πολλα τα χρηματα,αλλα ειπαμε πρωτο παιδακι ειναι ας τα δωσουμε τωρα που μπορουμε γιατι οταν με το καλο παμε για δευτερο,δεν ξερουμε αν θα μπορουμε!

 

Είχα και εγω γεννήσει σε μονόκλινο με καισαρική, επισκληρίδιο και ότι άλλο χρέωνε η κλινική μαζί και όλα τα προαιρετικά τεστ (αλλεργίες) και είχα δώσει περίπου 2200? στο Ολύμπιον το 2009.

Τότε δίνανε το βοήθημα τοκετού (περίπου 900?) στη ασφαλισμένη γυναίκα όπου και να γένναγε:!::!::!: Και εγώ τότε επειδή ήταν το πρώτο μου και επειδή δουλεύαμε και οι δύο μας, είχαμε αποφασίσει να τα δώσουμε στην ιδιωτική κλινική και στον τότε γυναικολόγο μου... Μας είχαν φύγει κοντά στα 3900?...

 

Σήμερα που έχουν αλλάξει κατά πολύ τα οικονομικά μας, εγώ είμαι άνεργη και θέλουμε να κάνουμε 2ο παιδί, τα σκεφτόμαστε όλα τα έξοδα περί εγκυμοσύνης και γέννας, έστω και αν ακόμη δεν είμαι έγκυος... Μακάρι να αποκτήσουμε 2ο παιδάκι, αλλά σίγουρα η τελική επιλογή γιατρού και κλινικής ή δημόσιου νοσοκομείου θα γίνει σε μεγάλο βαθμό αναλόγως του κόστους.:cry:

Τώρα πια το βοήθημα τοκετού είναι περίπου 700? και το δίνουν μόνο στις συμβεβλημένες ιδιωτικές κλινικές. Όμως αυτές δεν φαίνεται να έχουν ρίξει καθόλου τις τιμές τους παρά την κρίση...

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Νικόλ να σου ζήσει!!!!! Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το επίδομα, αν το μαιευτήριο δεν είναι συμβεβλημένο, το παίρνεις εσύ στο χέρι, μετά, απλά αυτό το "μετά" είναι περίπου ένας χρόνος...

Εγώ θα γεννήσω στο Ιδιωτικό Μαιευτήριο στην Ρ.Φερραίου (μη συμβεβλημένο) και η τιμή που μου έχουν δώσει για μονόκλινο με φ.τ. είναι 1.620 Ε (μέσα ο αναισθησιολόγος, η επισκληρίδιος, ο παιδίατρος και οι βασικές εξετάσεις του μωρού, έξω τα φάρμακα της επισκληριδίου και, φυσικά ο γιατρός, αφού ο καθένας ζητάει ό,τι θέλει).

[Βέβαια, δεν περίμενα να έχει τόση διαφορά το ένα με το άλλο (εκτός αν κάτι δεν έχω καταλάβει καλά ή μου βγάλουν τίποτα κρυφές χρεώσεις...:evil:). Θα σου πω μετά το Πάσχα, πρώτα ο Θεός!]

 

Με το καλό να γεννήσεις ένα γερό μωρό!!!

Όταν βρεις χρόνο, να μας γράψεις τις εντυπώσεις και τα έξοδα από το Ιδ. Μαιευτήριο. Έχεις ρωτήσει και τις τιμές για καισαρική;

Αυτό που λες για το βοήθημα τοκετού ισχύει;;;Το δικαιούσαι να το πάρεις αν γεννάς σε ιδιωτική κλινική μη συμβεβλημένη;;;

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

αχ!κοριτσια μου γλυκα, τι τιμες ειναι αυτές?τιποτα δεν κατεβασανε????

τελος του ετους θα γεννησω και δεν ξερω ακομα αν θα παω στο ολυμπιον, βεβαια ειναι εκει ο γιατρος μου και δεν εχω πολλες επιλογες...

αραγε να κατεβασανε καθολου τις τιμες?ξερετε?

δεν εχω ρωτησει τιποτα ακομα δηλαδη τι ισχυει,

οι εποχες ειναι δυσκολες και ζοριζομαστε λιγο... ειδωμεν!!!

Link to comment
Share on other sites

αχ!κοριτσια μου γλυκα, τι τιμες ειναι αυτές?τιποτα δεν κατεβασανε????

τελος του ετους θα γεννησω και δεν ξερω ακομα αν θα παω στο ολυμπιον, βεβαια ειναι εκει ο γιατρος μου και δεν εχω πολλες επιλογες...

αραγε να κατεβασανε καθολου τις τιμες?ξερετε?

δεν εχω ρωτησει τιποτα ακομα δηλαδη τι ισχυει,

οι εποχες ειναι δυσκολες και ζοριζομαστε λιγο... ειδωμεν!!!

 

 

να προσεξεισ μην σε ξεγελασουν και σου παρουν και το βιβλιαριο και πληρωσεισ και κανονικα οτι θα πληρωνεσ χωρισ τον εοπυ.ξαδελφη μου που ειναι μαια εκει μου πε πωσ πληρωνεισ 800 ευρω μονο με το βιβλιαριο συν το γιατροσ σου.κοιταξε το γιατι φιλη μου που γεννησε τησ πηραν 1600ε μζι με το βιβλιαριο αδικα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια καλησπέρα, είμαι στο μήνα μου και θα γεννήσω στο Ολύμπιον, έχει γεννήσει κάποια από εσάς τώρα πρόσφατα εκεί; Θέλω να μάθω σχετικά με το προσωπικό γιατί ακούω διάφορα πχ για μειώσεις προσωπικού και τέτοια. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα κορίτσια, θα ήθελα να επαναφέρω το ερώτημα της katnanina και να σας ρωτήσω αν έχει γεννήσει καμια κοπέλα στο Ολύμπιο πρόσφατα για να μας πει την εμπειρία της. Ξέρω ότι από χώρους και εξοπλισμό διαθέτουν την τελευταία τεχνολογία και καθαριότητα μέσα και ευρύχωροι χώροι και όμορφα δωμάτια και ωραία θέα. Επί της ουσίας όμως τι γίνεται; Θέλω να πω οι μαίες σε βοηθάνε με το θηλασμό και σέβονται αν για παράδειγμα θέλεις να θηλάσεις αποκλειστικά ή δίνουν το μπουκάλι με την πρώτη ευκαιρία; Επίσης σε στηρίζουνε οι μαίες γενικά με τη φροντίδα του μωρού; Και τί γίνεται με τις τιμές; Πήρα έναν τιμοκατάλογο που λέει για παράδειγμα ότι αν έχεις εοππυ πληρώνεις το δίκλινο 800 ευρώ. Αλλά αυτό είναι χωρίς ΦΠΑ, χωρίς αναισθησιολόγο, χωρίς παιδίατρο, χωρίς προαιρετικό έλεγχο νεογνού (Neolab) και φυσικά χωρίς την αμοιβή του γιατρού. Αν έχετε γεννήσει εκεί πρόσφατα μπορείτε να μας πείτε πόσο πληρώσατε όλο το πακέτο; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

What greater thing is there for human souls than to feel that they are joined for life - to be with each other in silent unspeakable memories.

- George Eliot

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Simpsina εγώ επισκέφτηκα πρόσφατα το Ολύμπιον επειδή γέννησε εκεί ένα φιλικό μας ζευγάρι. Χώροι όντως καθαροί και το δωμάτιο ευρύχωρο (τουλάχιστον το 3κλινο που είδαμε εμείς). Το μωρό το είχαν διαρκώς μέσα στο δωμάτιο και το έπαιρναν μόνο για να το αλλάξουν και να το πλύνουν. Αυτό που δεν μου άρεσε καθόλου στο δωμάτιο ήταν πως δεν έχει κάποιο παραβάν ανάμεσα στα κρεβάτια για την υποτυπώδη ιδιωτικότητα :evil: . Όταν μία από τις μητέρες ήθελε να θηλάσει ή να την δει ο γιατρός της όσοι ήταν μέσα στο δωμάτιο έβγαιναν έξω αλλά και πάλι οι άλλες γυναίκες είχαν άμεση "θέα".

Όσον αφορά τις τιμές είναι αυτές που έχει το site τους (χωρίς ΦΠΑ, χωρίς αναισθησιολόγο, παιδίατρο, αμοιβή ιατρού).

Ρωτώντας τον γιατρό μου (επειδή και εγώ εκεί θα γεννήσω) μου είπε πως ως κόστος θα πρέπει να υπολογίσω τα εξής:

 

  • κόστος δωματίου που θα επιλέξω προσθέτοντας και το ΦΠΑ (13%)
  • κόστος γιατρού
  • κόστος αναισθιολόγου (για επισκληρίδιο) και παιδιάτρου (γύρω στα 400?)
  • κόστος επιλέον εξετάσεων παιδιού, όπως ακοής και αίματος για δυσανεξίες (μου είπε να υπολογίσω γύρω στα 50? ανά εξέταση)

Επίσης ρωτώντας τους για το τι θα πρέπει να περιλαμβάνει η βαλίτσα που θα έχω μαζί μου, μου είπαν τα εξής:

 

 

  • Για την μητέρα
    • 3 νυχτικά ή πυτζάμες
    • 1 ζευγάρι παντόφλες
    • 2 στηθόδεσμοι θηλασμού
    • εσώρουχα μεγάλα βαμβακερά
    • προσωπικά είδη περιποίησης

     

    [*]Για το νεογνό

    • 4-5 φορμάκια (με ποδαράκι)
    • 5-6 φορμάκια εσώρουχα - κορμάκια
    • καλτσάκια
    • σκουφάκι
    • 2 σεντόνια αγκαλιάς
    • κουβερτούλα μάλλινη ή πικέ αναλόγως με την εποχή για την κούνια που θα βρίσκεται το μωρό
    • 5 πάνες βαμβακερές
    • 5-6 πανάκια - σαλιάρες
    • 2 πετσέτες/μπουρνούζι

     

Προϊόντα περιποίησης (αντισηπτικά / σαμπουάν/ καλλυντικά/ pampers/ σερβιέτες/ εσώρουχα μιας χρήσης και biberon) παρέχει το μαιευτήριο.

 

Αν έχει γεννήσει κάποια κοπέλα πρόσφατα εκεί ας μας πει την εμπειρία της. Θα βοηθούσε πολύ ! :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

arshia σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άκρως αναλυτική και λεπτομερή απάντησή σου! Αυτό δεν το ήξερα με τα τρίκλινα που δεν έχουνε παραβαν μεταξύ των κρεβατιών. Αλλά αυτό που είναι καλό και το έμαθα πρόσφατα για το ολύμπιο είναι ότι οι γυναίκες που πάνε στο μαιευτήριο με σκοπό να φτάσουν τελεία διαστολή για να τις βάλουνε μετά στο δωμάτιο να γεννήσουν, τις πηγαίνουν αρχικά σε κάτι ευρύχωρα δωμάτια, η κάθε μία έχει το δικό της με δικό της τοκογράφο και μια υπέροχη θέα…. Εννοώ πριν έρθει η ώρα να γεννήσει η κάθε μία έτσι? Επίσης, εμαθα ότι ναι μεν έχει από όλα τα άλλα τα χρήσιμα πράγματα το ολύμπιο για τις πρώτες μέρες, δηλαδή παμπερς, εσώρουχα μιας χρήσης, σαμπουαν και τέτοια, αλλά τα χρεώνουνε στην τελική τιμή, χωρίς να στο λένε από πριν. Τώρα τι να σου πω δεν έχω γεννήσει εκεί για να ξέρω. Και όντως τώρα που κόψανε και το βοηθημα τοκετού από το εοππυ, δεν ξέρω που θα παω να γεννήσω. Πάντως πολύ χρησιμες οι πληροφορίες σου. Αν μπορεί ας μας γράψει και καμια κοπέλα που γέννησε πρόσφατα εκεί!

What greater thing is there for human souls than to feel that they are joined for life - to be with each other in silent unspeakable memories.

- George Eliot

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια με το καλο να γεννησετε οταν ερθει η ωρα!

Εγω εχω γεννησει πριν αρκετα χρονια στο Ολυμπιον και συμφωνω σε πολλα απο αυτα που λετε οτι ισχυουν με κανα δυο λεπτομερειες που θα σας πω και εγω:

οι αιθουσες διπλα απο χειρουργεια με τους καρδιοτοκογραφους, οσο διαρκει η ωρα μεχρι να φτασει η στιγμη του τοκετου, ειναι οντως ατομικες αλλα φυσικα δεν εχουν ολες ωραια θεα αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο που θα σας απασχολει!

Τα δωματια τα τελικα ειναι σε 2 πλευρες της κλινικης και η μια εχει θεα την γεφυρα Ριου Αντιρριου και ειναι ομορφα. Εγω ημουν σε μονοκλινο αλλα σε επισκεψεις μου σε συγγενη μου που γεννησε σε δικλινο δωματιο, οντως δεν ειχε διαχωριστικο, που ομως δεν ξερω αν ζητηθει, αν υπαρχει!

Επίσης οτι υπαρχει απο αναλωσιμα που παρεχονται, ειτε τα κανεις χρηση ειτε οχι, ειναι μεσα στο πακετο κοστολογησης. Δεν στα αφαιρουν, νομιζω, αν δεν τα χρησιμοποιησεις.

 

Τελος να αναφερω και εγω το ποσο που ειχα χαλασει τοτε στην γεννα (και που δεν εχει δυστυχως μειωθει και πολυ), για μονοκλινο με καισαρικη, επισκληριδιο, ολες οι εξετασεις παιδιατρικες κλπ εξτρα. Στο Ολυμπιον ειχα δωσει περιπου 2200? + εξτρα η αμοιβη του γιατρου μου με το βοηθημα τοκετου να το εχω παρει εγω στα χερια μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Μπορεί κάποια/ος να μας ενημερώσει με πιο πρόσφατες πληροφορίες?

Έχω μάθει ότι έχει οικονομικά προβλήματα το Ολύμπιο και εξ' αυτού δεν έχει καταφέρει να κρατήσει το μόνιμο βοηθητικό προσωπικό (π.χ. νοσοκόμες, μαίες). Δουλεύει με εργαζόμενους με ημιαπασχόληση και μικρή εμπειρία. Ισχύει?

Πέρα από αυτά, η ποιότητα των υπηρεσιών πως είναι?

Τέλος έχω μάθει ότι πλέον δεν υπάρχει βοήθημα τοκετού από το ΙΚΑ. Οι τιμές πως πάνε;

 

Ευχαριστώ

:oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Patrinos1 εγώ γέννησα πριν 1 χρόνο στο Ολύμπιον και δεν έχω κάποιο παράπονο από τις παρεχόμενες υπηρεσίες.

Ήμουν σε τρίκλινο δωμάτιο και το μόνο που μπορώ να πω πως με ενοχλούσε λίγο είναι πως δεν υπήρχαν 2 διαχωριστικά στο δωμάτιο ώστε να έχουμε περισσότερη ιδιωτικότητα. Έπρεπε κάθε φορά όποια από εμάς ήθελε το διαχωριστικό (για να θηλάσει, να κοιμηθεί κτλ) να το ζητήσει από τις υπόλοιπες.

Κατά τα άλλα οι μαίες είναι πολύ ευγενικές και εξυπηρετικές, μας βοήθησαν στην αρχή και με τον θηλασμό, ότι θέλαμε έρχονταν κατευθείαν, οι χώροι ήταν πολύ καθαροί.

Για το βοήθημα τοκετού από το ΙΚΑ δεν ξέρω να σου πω. Οι τιμές τους (ανάλογα με το δωμάτιο που θα επιλέξεις) υπάρχουν στο site τους (http://www.olympion-sa.gr/olympionpatras/?p=383).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλημέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει γεννησει κάποια πρόσφατα στη Πάτρα στο ολυμπιον με καισαρική με γιατρο τον Περδικαρη, τον Γούδα ή την Λουκιδη. Θα ηθελα να ενημερωθω τοσο για το πως σας αντιμετωπισαν οσο βεβαια και για το οικονομικο δλδ πόσα σας πήρε μόνο ο γιατρος για την καισαρική. Ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Αν και βλέπω πως έχει χρόνια να συζητηθεί το θέμα αυτό, γνωρίζει καμία τι κατάσταση επικρατεί στο τετρακλινο; Γνωστή μου γέννησε το πρώτο παιδί σε τρίκλινο και το δεύτερο σε τετρακλινο κι ήταν μια χαρά μόνη της. Λόγω οικονομικού, θα το σκεφτώ όταν έρθει η ώρα, αλλά αν είναι να γίνεται παζάρι μέσα στο δωμάτιο, με ένα ή κανένα διαχωριστικό και μία τουαλέτα, ίσως αναθεωρήσω. Οποια γέννησε πρόσφατα ας μας πει για τιμές και συνθήκες. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπέρα!μια γνωστη μου γέννησε το 2017 με κ.τ. μου έιπε γύρω στα 3000 ευρω σε μονόκλινο.

δεν την ξερω και καλα την κοπέλα οπότε δεν ξέρω αν πρόκειται για παραπληροφόρηση!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
  • 4 months later...

Καλησπέρα! Πρώτα ο Θεός θα γεννήσω μέσα Ιουλίου στο Ολύμπιον. Ήθελα να μάθω τι πρέπει να έχω μαζί μου, τιμές ( αν αυτά που έχουν στο σάιτ είναι μόνο τιμη για το  δωμάτιο),εντυπώσεις,πώς είναι το προσωπικό κτλ. Επίσης τι να προτιμήσω μονοκλινο η δίκλινο?? Φοβάμαι στο δίκλινο ότι αν μπει κ άλλος μήπως έχω θέματα όπως με τον ύπνο κτλ( άλλο Να Κλαινε δύο μωρά δλλο ενα,σε μια γνωστή Μ π ήταν σε δίκλινο σε άλλη κλινική ο συνοδος της άλλης κοπέλας ριχαλιζε κ δεν κοιμήθηκε λεπτό..).υπάρχει πιθανότητα να είμαι μόνη Μ σε δίκλινο ?! Τι επικρατεί στο Ολύμπιον??

Επεξεργάστηκαν by sweety**
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...