Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διάρροια που επιμενει


Recommended Posts

Αρχικά να πω οτι δεν εννοούσα οτι όλες οι πόλεις της Ασίας ειναι ίδιες αλίμονο! Για τις πόλεις της Κνδιας εννοούσα ειναι πανω κατω ίδιες. Δελχί 5 μερες κ μετα αλλού πιο ανθρώπινα. Οχι δεν ΄εχω ακούσει την ασθένεια που λες. Σαν Ελληνίδα με πολλές φοβίες σκεφτομαι οχι, αλλά βλεπω όλους τους ξένους ποσο κουλ ειναι στο ξενοδοχείο κ λέω γιατί οχι; Αν θα πάω σκεφτομαι πολύ το αεροπλάνο ωστόσο όπως κ το τι θα τρώει εκεί κτλ.... Μαλλον θα ξερω κ θα καταλάβω αν μπορώ ή οχι ΄οσο θα πλησιάζει ο καιρος. ξαναλέω οτι τότε θα ειναι 11 μηνών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αρχικά να πω οτι δεν εννοούσα οτι όλες οι πόλεις της Ασίας ειναι ίδιες αλίμονο! Για τις πόλεις της Κνδιας εννοούσα ειναι πανω κατω ίδιες. Δελχί 5 μερες κ μετα αλλού πιο ανθρώπινα. Οχι δεν ΄εχω ακούσει την ασθένεια που λες. Σαν Ελληνίδα με πολλές φοβίες σκεφτομαι οχι, αλλά βλεπω όλους τους ξένους ποσο κουλ ειναι στο ξενοδοχείο κ λέω γιατί οχι; Αν θα πάω σκεφτομαι πολύ το αεροπλάνο ωστόσο όπως κ το τι θα τρώει εκεί κτλ.... Μαλλον θα ξερω κ θα καταλάβω αν μπορώ ή οχι ΄οσο θα πλησιάζει ο καιρος. ξαναλέω οτι τότε θα ειναι 11 μηνών.

 

Φίλη μου το Δελχι υποτίθεται είναι το πιο ανθρώπινο, τα αλλα είναι αστά να πανε!

 

Κοιτά επειδη συνάδελφοι πανε Ινδία συνέχεια (ευτυχώς το έχω αποφύγει ως τώρα αλλα όχι για πολυ!) το 80% γυρνανει πίσω άρρωστοι , ένας την πάτησε πολυ άσχημα γιατι τον χτύπησε σοβαρά στα έντερα και έπαθε ζημιά η σκωλυκοειδητα (σορυ δεν ξερω πωσ γραφεται) και έκανε εγχείρηση αλλα οκ αυτο είναι σπάνιο

 

Αν το παιδι είναι 11 μηνών και τρώει κανονικά πάρε απο Ελλάδα έτοιμα βαζακια μην του δώσεις απο εκει τίποτα.. Και πάνω απο όλα δόντια πρόσωπο πλενεις με εμφιαλωμένο νερό

 

Οι ξένοι by the way την πατάνε συνέχεια στην Ινδία, έρχονται πίσω και γεμίζουν τα νοσοκομεία!

 

Να το Delhi belly

http://www.medicinenet.com/travelers_diarrhea/article.htm

Link to comment
Share on other sites

baby cute σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Πάω καθε χρόνο, δεν ειναι τόσο τραγικά. Μονο πέρσι δεν πηγα λογω εγκυμοσύνης. Ξερω κ που να φάω κ πως να συμπεριφερθώ ώστε να μην αρρωστήσω. Ποτέ όμως δεν έχω παει με μωρό. Πηγαίνω τα τελευταία 7 χρονια, για ενα μηνα λογω δουλειάς κ δεν έχω αρρωστήσει ποτέ μα ποτέ! Πιο πολυ ανησυχώ για το αεροπλάνο όπως έγραψα πιο πανω. Τι κανεις με την πίεση στα αυτιά του μωρού, με τα μικρόβια στο αεροπλάνο κτλ...

Link to comment
Share on other sites

baby cute σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Πάω καθε χρόνο, δεν ειναι τόσο τραγικά. Μονο πέρσι δεν πηγα λογω εγκυμοσύνης. Ξερω κ που να φάω κ πως να συμπεριφερθώ ώστε να μην αρρωστήσω. Ποτέ όμως δεν έχω παει με μωρό. Πηγαίνω τα τελευταία 7 χρονια, για ενα μηνα λογω δουλειάς κ δεν έχω αρρωστήσει ποτέ μα ποτέ! Πιο πολυ ανησυχώ για το αεροπλάνο όπως έγραψα πιο πανω. Τι κανεις με την πίεση στα αυτιά του μωρού, με τα μικρόβια στο αεροπλάνο κτλ...

 

Καλα το ότι δεν έχεις πάθει διαρροια 7 χρόνια είναι θαύμα!!!

 

Μην ανησυχείς για την πίεση του αεροπλάνου δεν τα πειράζει! Έχω παει ήδη δυο μακρινά ταξίδια με τον μικρο γύρω στις 11 ώρες! Απλα καντο να πιπηλιζει κάτι στην απογείωση προσγείωση.. Εμείς δώσαμε και ibuprofen μισή ώρα πριν την απογείωση

 

Τα μικρόβια όμως είναι πρόβλημα ειδικά σε τέτοιους προορισμούς... Βάλε κανά antibacterial στα χεράκια του!

Link to comment
Share on other sites

Α και προσπάθησε να μάθεις ποια θα είναι τα ιδιωτικά νοσοκομεία/γιατροι κοντά σου όταν είσαι εκει (πάρε ιδιωτική ασφάλεια για το μωρό ).. Εμείς είμασταν οκ στο αεροπλάνο αλλα χρειαστηκαμε γιατρο όταν είμασταν Μεξικό .. Πρέπει να σκέφτεσαι διαφορετικά όταν ταξίδευεις με παιδι τόσο μακριά:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νόμιζα οτι τα γαλακτοκομικά θα ευθύνονταν μονο για το αιματακι. Οχι για τη διαρροια.

Για Δελχί πρόκειται, την έβαψα;

 

Η Ινδία γενικώς ειναι απο τα "χειρότερα" μέρη απο άποψη υγιεινής για έναν Ευρωπαίο που σοκάρεται εύκολα! Αλλά αφού εχεις ξαναπάει ξέρεις πως και που να κινηθείς. Αν το ξενοδοχείο που θα μένεις ειναι καθαρό (δλδ ακριβό καθώς όλα τα φθηνά εκεί έχουν συγκάτοικους τρωκτικά, ερπετά κι έντομα αντιστρόφως ανάλογα με την τιμή τους, δλδ οσο πιο φθηνά τόσο πιο πολλοί συγκάτοικοι), δεν εχεις πολλές επαφές με ντόπιους που ζουν στο δρόμο, αποφεύγεις τσιμπήματα κουνουπιών και το μωρό σου εμβολιαζεται (δεν ξέρω αν κάνετε εμβόλια) δε βρίσκω λόγο να μην πας. Έτσι κι αλλιώς στην Ινδία η οικονομική ψαλίδα ειναι τόσο μεγάλη που μπορείς να κινείσαι σε μέρη απίστευτα ασφαλή (και χλιδάτα).

 

Καποιες φορες το αίμα στα κακα υπάρχει αλλα δε φαίνεται γι αυτό και γίνεται μαγιερ κοπρανων.

Η αλλεργία στα γαλακτοκομικά (αν υπάρχει) μπορει να ερεθίσει το έντερο. Ίσως θα έπρεπε να δοκιμασεις μια προσεκτική αποχή απο γαλακτοκομικα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μαγερ κοπρανων καναμε μαζί με την καλλιέργεια την επόμενη ημέρα του συμβάντος κ βγήκε θετικό παρό,τι με γυμνό μάτι δεν φαινόταν τιποτα.

Τα μέρη που κινούμαι εκεί ειναι στάνταρ κ ειναι μέτρια αλλά πολύ καθαρά κ το φαγητό κ ολα. Τώρα κάπου θα πιάσει, κατι ίσως να πάθει κ θα πρέπει να ειμαι προετοιμασμένη καταλλήλως.

Σας ευχαριστώ, αύριο παμε για εμβόλιο κ θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Μαγερ κοπρανων καναμε μαζί με την καλλιέργεια την επόμενη ημέρα του συμβάντος κ βγήκε θετικό παρό,τι με γυμνό μάτι δεν φαινόταν τιποτα.

Τα μέρη που κινούμαι εκεί ειναι στάνταρ κ ειναι μέτρια αλλά πολύ καθαρά κ το φαγητό κ ολα. Τώρα κάπου θα πιάσει, κατι ίσως να πάθει κ θα πρέπει να ειμαι προετοιμασμένη καταλλήλως.

Σας ευχαριστώ, αύριο παμε για εμβόλιο κ θα ενημερώσω.

 

Άρα μπορει να υπάρχει ακόμη αιματάκι και να μη φαίνεται με γυμνό μάτι.

 

Ειναι δίκη σου απόφαση για το ταξίδι, εγώ προσωπικά θα πήγαινα αλλα εγώ έχω μόνιμα βαλίτσα στο σαλόνι για παν ενδεχόμενο!!

 

Μπορει να πάθει οπουδήποτε κατι! Αν εχεις ιδιωτική ασφάλεια συζήτησε μαζί τους τι ισχύει σε σχέση με το μωρό στις άλλες χώρες. Οι περισσότερες ασφάλειες καλύπτουν νοσηλεία ή εξετάσεις στο εξωτερικό.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια σημερα καναμε το εμβόλιο κ συζητήσαμε περαιτέρω με την παιδίατρο. Πλέον οι κενώσεις της έχουν μειωθεί σε αριθμό αλλά ειναι νερό. Είδε την αναπτυξή της η οποία ειναι πολύ καλή κ μου είπε να μην ανησυχούμε εφόσον εχει πάρει βαρος κτλ. Τον τελευταίο μηνα πήρε 500 γρ κ 4 πόντους! Ευτυχώς κ για τα 2! Υέτιος τρεις τελευταίες μετρήσεις είχαμε μείνει στο ίδιο ύψος! Οποτε παίρνω ολη την κατάσταση σαν φυσιολογική κ προχωράμε κανονικά!

Σας φιλώ κ σας ευχαριστώ όλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...