Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΡΟΗ ΓΑΛΑΚΤΟΣ


Recommended Posts

Είναι τώρα 10 μέρες... Φοβάμαι μην μάθει με το μπιμπερό και αφήσει τελείως το στήθος. Σκέφτομαι να κοψω και την πιπίλα και ας κλαίει, μήπως και παρεμβαίνει... Το βράδυ γιατί τρώει ήρεμη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι τώρα 10 μέρες... Φοβάμαι μην μάθει με το μπιμπερό και αφήσει τελείως το στήθος. Σκέφτομαι να κοψω και την πιπίλα και ας κλαίει, μήπως και παρεμβαίνει... Το βράδυ γιατί τρώει ήρεμη?

 

Την πιπιλα να την κόψεις.

 

Η ερώτηση για το βραδυ ειναι πολυ καλή! Αν εχει κοντό χαλινό, το βραδυ πως θηλαζει λοιπόν;

 

 

Καταρχάς τις πρώτες 45 μέρες που αναφέρεις τα περισσότερα μωρά έτσι κάνουν!

 

Ο εκνευρισμός του μωρού παρουσία της συμβούλου εμένα δεν μου λέει κάτι προσωπικά, μπορεί να το ενοχλούσε που μιλούσες σε άλλον άγνωστο, μπορεί να υπήρχε άλλος λογος.

 

 

Ειναι πολύ πιθανό το μωρό να χορταίνει γρήγορα και μετά να γκρινιάζει γιατί δεν πεινάει άλλο. Αλλα για να καταλάβω πρέπει να περιγράψεις με οσο περισσότερη λεπτομέρεια μπορείς τι γίνεται ακριβώς την ώρα του θηλασμού αλλα και πριν και μετά!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Την πιπιλα να την κόψεις.

 

Η ερώτηση για το βραδυ ειναι πολυ καλή! Αν εχει κοντό χαλινό, το βραδυ πως θηλαζει λοιπόν;

 

 

Καταρχάς τις πρώτες 45 μέρες που αναφέρεις τα περισσότερα μωρά έτσι κάνουν!

 

Ο εκνευρισμός του μωρού παρουσία της συμβούλου εμένα δεν μου λέει κάτι προσωπικά, μπορεί να το ενοχλούσε που μιλούσες σε άλλον άγνωστο, μπορεί να υπήρχε άλλος λογος.

 

 

Ειναι πολύ πιθανό το μωρό να χορταίνει γρήγορα και μετά να γκρινιάζει γιατί δεν πεινάει άλλο. Αλλα για να καταλάβω πρέπει να περιγράψεις με οσο περισσότερη λεπτομέρεια μπορείς τι γίνεται ακριβώς την ώρα του θηλασμού αλλα και πριν και μετά!

 

Ωχ, μάλλον ακούστηκα λίγο τρελή :-D Δεν ανέφερα ότι γκρινιάζει για να το συσχετίσω με την παρουσία της συμβούλου, το είπα μόνο για να εξηγήσω γιατί δεν πρόσεχα όλα αυτά που μου έλεγε η σύμβουλος, ήταν πάντως σχετικά με το ph του γάλακτος και την άγνοια πολλών εδώ στην Ελλάδα, τις σπουδές στο εξωτερικό κλπ.

 

Επίσης, ξεκίνησα από χθες να ακολουθώ τη συμβουλή σου και την αφήνω να φάει μόνο όσο θέλει και ας είναι και 5'. Με προβληματίζει μόνο που δεν έχει πάρει καλό βάρος αυτές τις 10 μέρες, γι'αυτό δεν είμαι σίγουρη ότι χορταίνει. Αν δεν την πιέσω, είδα πως γκρινιάζει λιγότερο!

 

Τώρα, με λεπτομέρειες:

Μόλις βλέπω τα πρώτα σημάδια πείνας, να τρώει τα χεράκια της κλπ -συνήθως στις 2.30 ώρες- τη βάζω στο στήθος. Αν τη βάλω πρώτα στο στήθος από το οποίο τέλειωσε την προηγούμενη φορά -όπως έκανα πάντα- διαμαρτύρεται στο 1' και αν επιμείνω κλαίει και την αλλάζω στήθος. Θηλάζει γύρω στα 4'-5' και μετά αφήνει το στήθος και το ξαναπιάνει γκρινιάζοντας. Στο τέλος κλαίει. Αν επιμείνω να τη βοηθήσω αφού το ψάχνει, κλαίει. αν το αφήσει και δεν το βρίσκει πάλι κλαίει. Τελικά τη σηκώνω να ρευτεί και ηρεμεί. Αν ρευτεί και την ξαναβάλω κλαίει. Μέχρι χθες που σταμάτησα να την πιέζω, τύχαινε να κλαίει και με το που αντιλαμβανόταν ότι θα τη βάλω στο στήθος. Αυτά την ημέρα. Το βράδυ θηλάζει κανονικά.

 

Από χθες που σταμάτησα να την πιέζω είναι πιο ήρεμη. Πάλι αφήνει και ξαναπιάνει το στήθος και γκρινιάζει λίγο αλλά τη σηκώνω πλέον και δεν την ξαναβάζω και έτσι ησυχάζει. Επειδή το βράδυ θηλάζει πιο καλά, μου είπε η παιδίατρος να τη θηλάζω κοιμισμένη. Το έκανα σήμερα σε ένα γεύμα και θήλασε κανονικά και αποκοιμήθηκε μετά. Την έβαλα στο καρότσι όπου κοιμάται την ημέρα, ξύπνησε και προσπάθησα να την ξαναβάλω χωρίς πιπίλα. Κοιμήθηκε για 10' και μετά άρχισε να ψάχνει πιπίλα και να κλαίει, οπότε της την έδωσα :-( Να προσθέσω ότι σε αντίστοιχη φάση της έχω δώσει στήθος αντί πιπίλαςκαι μόλις πιπιλίσει και της έρθει γάλα νευριάζει. Πώς θα της την κόψω που είναι δύσκολη στον ύπνο και δεν πιάνουν οι βόλτες από μόνες τους?

 

Επιπλέον στοιχεία:

Τώρα που κοιμόταν και της πήρα την πιπίλα, της έδωσα στήθος και έφαγε κανονικά, 1.30 ώρα μετά το θηλασμό! Πεινούσε δηλαδή και δεν διαμαρτυρόταν?

 

Τις 2-3 τελευταίες μέρες τινάζεται και κλαίει στον ύπνο της. Γενικά όταν είναι ξύπνια είναι πολύ ήσυχη και γελαστή.΄

 

Μέχρι πρότινος έβγαζε γουλιές, τώρα όχι πια. Λέτε να είναι ΓΟΠ και να μην θέλει να τρώει για να μην πονάει?

 

Πάντα έτρωγε και απο τα 2 στήθη, τώρα με το ζόρι από το ένα. Σήμερα μετά τον 5' θηλασμό της έδωσα και με μπιμπερό δικό μου γάλα-πρώτη φορά- και έφαγε ακόμα 25 ml, μετα δεν έκλαιγε όπως στο στήθος αλλά το έσπρωχνε με τη γλώσσα της.

 

 

Θέλω να σας ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον, έχω βρει επανειλημμένα απαντήσεις στο forum αυτό. Αυτές τις μέρες δεν ξέρω τι θέλει το μωράκι και τι είναι καλύτερο να κάνω. Πρέπει να έχω κάνει ρεκόρ μεγέθους μηνύματος... Ελπίζω να έχετε υπομονή να το διαβάσετε.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανό να ξεχάστηκε με την πιπιλα και να μη ζήτησε να θηλάσει, με μέτρο η χρήση της γιατί χάνουν γεύματα!

 

Μη δινεις μπουκάλι!

 

Κανεις πράγματα με το μωρό; Δηλαδή βόλτες, παιχνίδι, μουσική; Εχει ερεθίσματα;

 

 

Οταν ειναι να θηλασεις ας ειναι σε μέρος χωρίς πολλα εξωτερικά ερεθίσματα, με χαμηλό φως, για να μην αποσπάται η προσοχή της.

 

Δοκίμασε διαφορετικές στάσεις θηλασμού, θηλασμο περπατώντας, μισοκοιμισμενη κι αγουροξυπνημένη.

 

Μην αγχώνεσαι καθόλου και μην πιέζεις το μωρό. Να της δινεις ερεθίσματα (οσο αντέχει και θέλει) και πολλή σωματική επαφή.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...