Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πως να φερω το γαλα πισω


katerinoulaaa

Recommended Posts

γεια σας .γεννησα πριν 20 περιπου μερες και επειδη το μωρο μας ειχε ενα θεμα με τη καρδουλα του και την πηγαν ωνασειο 6 μερες για καθετηριασμο,εκοψα το γαλα μου (οχι οτι εβγαζα και πολυ απο το στρες) γιατι δεν επρεπε να το θηλασω οπως μου ειπαν για να αποφυγουε την κουραση του μωρου.

ετσι πηρα 2 χαπια και κπηκε.τωρα το μετανιωσα και θα θελα να μαθω αν γινεται να ξαναερθει πισω το γαλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει!

 

Αυτό που ζητάς λέγεται επαναγαλακτισμός και είναι εφικτό, αλλά θέλει προσπάθεια και επιμονή. Διάβασε τις οδηγίες σ΄αυτό το τόπικ.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

 

Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Σε όλη την Ελλάδα, τα θήλαστρα αποστέλλονται με κούριερ. Οι εταιρίες που νοικιάζουν επαγγελματικά θήλαστρα είναι η Αmeda και η Medela. Δυστυχώς, με την πρώτη δεν έχω καμία εμπειρία. Με τη δεύτερη, μπορείς να επικοινωνήσεις εδώ:http://klinikum.gr/contact/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Katerinoula συγχαρητήρια κοπέλα μου! Ελπίζω το μωράκι όλα καλα!

 

Όταν αρχίσεις να χρησιμοποιήσεις τα θήλαστρο άρχισε να πίνεις και παρα πολυ νερό..1 ποτήρι την ώρα αν μπορείς

 

Όλα να σου πανε καλα με το μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια.

η μικρη εκανε καθετηριασμο μολις γεννηθηκε και μηναμε 1 μηνα ωνασειο.

τωρα την εχουμε σπιτι και ειναι προς το παρν μια χαρα.

θα χρειαστει 1-3 εγχειρησεις στην πορεια για να γινει εντελως καλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα πρότεινα να ρωτήσεις το γυναικολόγο σου αν μπορείς να φέρεις το γάλα πίσω αφού πήρες χάπι.

Οι γυναικολόγοι ειναι οι νούμερο 1 άσχετοι στο θεμα θηλασμος! Αυτός που θα μπορούσε να βοηθήσει ειναι ο Παιδιατρος η ακομα καλυτερα σύμβουλος γαλουχιας.

Link to comment
Share on other sites

κατερινουλα να σου ζησει το μωρακι σου!!όλα να πανε καλα!!

 

 

 

και εγω θα ελεγα να ρωτήσεις αρχικα τον γυναικολογο σου,,οχι προφανως για τη μεθοδο επαναγαλακτισμου,,αλλα για το ποσο επιβαρυντικο η όχι είναι για τον οργανισμο σου

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι επιβαρυντικός ο επαναγαλακτισμός, όταν έχει προηγηθεί διακοπή με χάπι.

 

Η αλήθεια είναι ότι πολλοί γυναικολόγοι δίνουν εντελώς λάθος οδηγίες επί του θέματος. Τρανό παράδειγμα το ότι προτείνουν χάπι διακοπής σε κάθε περίπτωση γυναίκας που θέλει να αποθηλάσει, ακόμα και αν έχει παιδί 15 μηνών!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι επιβαρυντικός ο επαναγαλακτισμός' date=' όταν έχει προηγηθεί διακοπή με χάπι.

 

Η αλήθεια είναι ότι πολλοί γυναικολόγοι δίνουν εντελώς λάθος οδηγίες επί του θέματος. Τρανό παράδειγμα το ότι προτείνουν χάπι διακοπής σε κάθε περίπτωση γυναίκας που θέλει να αποθηλάσει, ακόμα και αν έχει παιδί 15 μηνών![/quote']

 

:roll::roll::roll::roll::shock::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι επιβαρυντικός ο επαναγαλακτισμός' date=' όταν έχει προηγηθεί διακοπή με χάπι.

 

Η αλήθεια είναι ότι πολλοί γυναικολόγοι δίνουν εντελώς λάθος οδηγίες επί του θέματος. Τρανό παράδειγμα το ότι προτείνουν χάπι διακοπής σε κάθε περίπτωση γυναίκας που θέλει να αποθηλάσει, ακόμα και αν έχει παιδί 15 μηνών![/quote']

 

ολη αυτή η διαταραχη των ορμονών δεν πειραζει λες δηλαδή? δε <ζοριζεται> ο οργανισμος ,,,απο περιεργεια ρωταω

 

δε ξερω για το δευτερο,,,εγω αποθηλασα με φυσικο τροπο,,,παντως από ότι συζηταω οι περισσοτερες πιστευουν ότι πρεπει να παρεις χαπι ετσι κι αλλιως

 

κατερινουλα συγνωμη για το ασχετο ποστ...

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο οργανισμός οπωσδήποτε ζορίζεται με το χάπι, αφού καταστέλλεται μία ορμόνη που θα έπρεπε να...οργιάζει! Ο επαναγαλακτισμος, όμως, είναι μία πολύ σταδιακή και φυσική διαδικασία. Θα ήμασταν, φαντάζομαι, πολύ επιφυλακτικοί αν έβγαινε χάπι που υποσχόταν αποκλειστικό θηλασμό μέσα σε λίγες μέρες!

 

Τώρα, αν εννοείς το σκαμπανέβασμα της ορμόνης (εκεί που την καταστέλλεις προσπάθείς, μετά, να τη διεγείρεις) δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια σοβαρή παρενέργεια. Νομίζω ότι και εδώ βοηθάει το ότι μιλάμε για αργή και ήπια διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Ο οργανισμός οπωσδήποτε ζορίζεται με το χάπι' date=' αφού καταστέλλεται μία ορμόνη που θα έπρεπε να...οργιάζει!

[b']και εγω αυτό καταλαβαινω,,πολύ λογικο[/b]

Ο επαναγαλακτισμος, όμως, είναι μία πολύ σταδιακή και φυσική διαδικασία. Θα ήμασταν, φαντάζομαι, πολύ επιφυλακτικοί αν έβγαινε χάπι που υποσχόταν αποκλειστικό θηλασμό μέσα σε λίγες μέρες!

ποτε δεν ξερεις

Τώρα, αν εννοείς το σκαμπανέβασμα της ορμόνης (εκεί που την καταστέλλεις προσπάθείς, μετά, να τη διεγείρεις) δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια σοβαρή παρενέργεια.

αυτή ηταν η απορια μου

Νομίζω ότι και εδώ βοηθάει το ότι μιλάμε για αργή και ήπια διαδικασία.

 

οκ ευχαριστω scratee

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...