Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαία μαιευτήριο - τιμές δωματίου


leda-mamh

Recommended Posts

συμφωνω 100% μαζι σου. κι εγω εκνευριστηκα με καποια πραγματα - οπως αυτα που ανεφερα- αλλα πρεπει να πω επισης οτι στην περιπτωση της μιας κοπελας στο δωματιο που ημουν που το μωρο δεν επιανε με τιποτα και τσιριζε πραγματικα την βοηθησαν και ερχοντουσαν καθε φορα να δουνε τι γινεται. πριν λιγα χρονια (σε αλλο μαιευτηριο) ειχε μια φιλη μου παρομοιο προβλημα και της ειπαν απλα: δωσε σκονη μην παιδευεις το μωρο.

παντως σε ο,τι αφορα το rooming in και επειδη η συγκριση ειναι αναποφευκτη με το αττικο μπορω να πω οτι απογοητευτηκα με την πολιτικη τους στο θεμα αυτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


...επειδη το πρωτο μου παιδι το γεννησα στο αττικο μπορω να σου πω με σιγουρια οτι το rooming in στα δημοσια και στα ιδιωτικα νοσοκομεια ερμηνευεται με αλλο τροπο. το μωρο το εχεις αρκετη ωρα στο δωματιο αλλα οχι ολο το 24ωρο. τα εφερναν περιπου ανα τριωρο εκτος αν τα ζητουσαμε νωριτερα. στο αττικο οπως και στο ελενα το εχεις μαζι σου σχεδον ολο το 24ωρο.

...

 

Αυτό δεν είναι rooming in!

Είχε μπει σίγουρα ταμπελάκι rooming in;

 

Η δική μου (διπλή) εμπειρία από το rooming in στο ΓΑΙΑ είναι διαφορετική: το μωράκι μου ήταν μαζί μου όλη μέρα, εκτός από πρωί και απόγευμα που γινόντουσαν οι αλλαγές της βάρδιας. Το απόγευμα, το έπαιρναν για ένα μισάωρο. Αλλά η αλλαγή της πρωινής βάρδιας τραβούσε σε μάκρο: 2 ολόκληρες ώρες! Έξω φρενών είχα γίνει!

Αλλά μιλάμε για 2,5 ώρες στο εικοσιτετράωρο. Και τα λίγα λεπτά επιπλέον που το πλένανε, κάθε φορά που λερωνόταν.

 

Πάντως το έφερναν πάντα πεινασμένο. Μια φορά μόνο είχαν δώσει στο ένα παιδάκι μου 5-10 ml ξένου γάλακτος, κατά τη διάρκεια των πρόσθετων και προαιρετικών ιατρικών εξετάσεων. Μου το ανέφεραν όμως άμεσα...

Link to comment
Share on other sites

την ιδια συζητηση ειχαμε με τις αλλες κοπελες στο δωματιο. η μια μαλιστα ειχε γεννησει το πρωτο της παιδι στο ελενα οποτε κι αυτη το ειχε ολο το 24ωρο και καναμε συγκριση τι εννοουν rooming in στα δυο πιστοποιημενα φιλικα προς τα βρεφη νοσοκομεια και τι στο γαια.

το μονο διαστημα που τα αφηναν αρκετη ωρα ηταν το πρωι αλλα και παλι ερχοντουσαν ανα διαστηματα να ρωτησουν αν θελουμε να τα παρουν. εκτος απο ενα μεσημερι που ηθελα να κοιμηθω μια ωριτσα ολες τις αλλες φορες ελεγα οχι και την κρατουσα μεχρι το επισκεπτηριο, οποτε ηταν απαραιτητο να απομακρυνθει το μωρο για ευνοητους λογους.

παντως και στο ιασω που γεννησε προσφατα μια φιλη το ιδιο γινοταν. τα επαιρναν και αργοπορουσαν να τα φερουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...