Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια με μεγάλη ροή!!! Ή μήπως είναι ΓΟΠ;


Recommended Posts

Ανάλογα το χρώμα και την υφή μπορείς να καταλάβεις αν ειναι άρρωστο, αν έχει υπερπαραγωγή η μαμά, αν έχει αλλεργία, δυσκοιλιοτητα, αργότερα με το αν επιπλεουν καταλαβαίνεις αν το έντερο ειναι σε υγιή κατάσταση ώστε να απορροφά συστατικά και λίπος κτλ.

Ρωτάς γενικά ή σε απασχολουν συγκεκριμένα του μωρού σου;

 

Ρωτάω γενικά. Δεν γνώριζα γι' αυτό. Του μωρού μου είναι χρώμα μουσταρδί με σποράκια και κάποτε έχουν και βλέννες. Είναι κανονικά;

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ρωτάω γενικά. Δεν γνώριζα γι' αυτό. Του μωρού μου είναι χρώμα μουσταρδί με σποράκια και κάποτε έχουν και βλέννες. Είναι κανονικά;

 

Το μουσταρδί με σπορακια ειναι το ιδανικό. Οι βλέννες δεν ειναι, αλλά παρακολούθησέ το.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Οι βλέννες τι δείχνουν;

 

Αν θυμάμαι καλά είχες δώσει ξένο;

Οι βλέννες δείχνουν ότι κάτι ενοχλεί το έντερο. Συνήθως φανερώνουν αλλεργία.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά είχες δώσει ξένο;

Οι βλέννες δείχνουν ότι κάτι ενοχλεί το έντερο. Συνήθως φανερώνουν αλλεργία.

 

Ναι, σωστά θυμάσαι. Δηλαδή την πειράζει κάτι στο ξένο γάλα; Υπάρχει όμως και πιθανότητα να την πειράζει κάτι στη διατροφή μου;

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, σωστά θυμάσαι. Δηλαδή την πειράζει κάτι στο ξένο γάλα; Υπάρχει όμως και πιθανότητα να την πειράζει κάτι στη διατροφή μου;

 

Η πιο συχνή αιτία ειναι τα γαλακτοκομικά. Αλλά ειναι πολυ νωρίς για να βγάλεις συμπεράσματα. Έχει αλλά συμπτώματα; Έχετε ιστορικό αλλεργιών;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Η πιο συχνή αιτία ειναι τα γαλακτοκομικά. Αλλά ειναι πολυ νωρίς για να βγάλεις συμπεράσματα. Έχει αλλά συμπτώματα; Έχετε ιστορικό αλλεργιών;

 

Κανένας στην οικογένειά μας δεν έχει αλλεργία, εξ όσων γνωρίζω. Άλλα συμπτώματα στο μωρό δεν εντοπίζω. Γαλακτοκομικά καταναλώνω ελάχιστο γάλα στον καφέ μου το πρωί, τυρί στο τοστ μου και γιαούρτι κάποτε με το φαγητό μου. Λες να τα σταματήσω για λίγο για να δω αν υπάρξει διαφορά;

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Η βλέννη είναι, πράγματι, εκδήλωση ότι κάτι ¨ενόχλησε" το έντερο και εκείνο το καθαρίζει, παράγοντάς την. Υπάρχουν θηλάζοντα μωρά που κάνουν σχεδόν αποκλειστικά κενώσεις με βλέννη (και τα 2 μου παιδιά ανήκουν στην κατηγορία αυτή). Αν το παιδί αναπτύσσεται καλά, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Η βλέννη είναι' date=' πράγματι, εκδήλωση ότι κάτι ¨ενόχλησε" το έντερο και εκείνο το καθαρίζει, παράγοντάς την. Υπάρχουν θηλάζοντα μωρά που κάνουν σχεδόν αποκλειστικά κενώσεις με βλέννη (και τα 2 μου παιδιά ανήκουν στην κατηγορία αυτή). Αν το παιδί αναπτύσσεται καλά, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.[/quote']

 

Πάντως η μικρούλα μου φαίνεται καλά, με κανονική ανάπτυξη. Και δεν θα υποψιαζόμουν να συμβαίνει κάτι αν δεν έβλεπα τα σχετικά μηνύματα σε αυτό το σάιτ.

Εν τω μεταξύ, θυμάμαι που είχα ρωτήσει μια μέρα τη γιατρό αν ειναι φυσιολογικά τα κακά του μωρού, σε μια επίσκεψη που χρειάστηκε να αλλάξουμε πάμπερς, επειδή με ρωτούσαν μερικοί αν το μωρό κάνει πάντα διάρροιες!!! Μου είχε πει ότι όσο το μωρό θηλάζει δεν μας πειράζει όπως και αν είναι τα κακά, αρκεί να μην έχουν αίμα. Γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο; Ότι δηλαδή σε θηλάζοντα μωρά ειναι εντάξει όπως κι αν είναι τα κακά τους; Διότι εξ όσων διαβάζω στο σάιτ, το χρώμα και η υφή υποδεικνύουν κάτι.

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισχύει, με την έννοια ότι, πρώτα από όλα, κοιτάς πώς είναι το μωρό. Αν το μωρό δεν είναι καλά, ψάχνεις τα κακά, για να βοηθηθείς για την αιτία. Όχι το αντίστροφο (δηλαδή αν τα κακά δεν είναι καλά, να ψάχνεις μήπως έχει κάτι το μωρό). Εξαιρείται το αίμα, φυσικά!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η μικρούλα μου φαίνεται καλά, με κανονική ανάπτυξη. Και δεν θα υποψιαζόμουν να συμβαίνει κάτι αν δεν έβλεπα τα σχετικά μηνύματα σε αυτό το σάιτ.

Εν τω μεταξύ, θυμάμαι που είχα ρωτήσει μια μέρα τη γιατρό αν ειναι φυσιολογικά τα κακά του μωρού, σε μια επίσκεψη που χρειάστηκε να αλλάξουμε πάμπερς, επειδή με ρωτούσαν μερικοί αν το μωρό κάνει πάντα διάρροιες!!! Μου είχε πει ότι όσο το μωρό θηλάζει δεν μας πειράζει όπως και αν είναι τα κακά, αρκεί να μην έχουν αίμα. Γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο; Ότι δηλαδή σε θηλάζοντα μωρά ειναι εντάξει όπως κι αν είναι τα κακά τους; Διότι εξ όσων διαβάζω στο σάιτ, το χρώμα και η υφή υποδεικνύουν κάτι.

 

Κάποια μωρά που εμφανίζουν βλέννη αργότερα εμφανίζουν κι αίμα. Ο ερεθισμός του εντέρου που αποβάλει τη βλέννη προχωράει τόσο ώστε να βγει αίμα.

Το έντερο ειναι πολυ σημαντικό κριτήριο για την υγεία του παιδιού. Απο εκεί γίνεται η απορρόφηση των θρεπτικών συστατικών.

Όταν ήταν η κόρη μου 2 μηνών είχαμε πάει σε παιδίατρο που τύχαινε να ειναι κι αλλεργιολογος και λόγω βλέννης μου άλλαξε τη διατροφή. Το αίμα δεν άργησε (2 εβδομάδες μετά) να φανεί. Δεν μπορώ να σου πω τι να κανείς, αλλά τότε θα ήθελα να είχα προλάβει να μη φορτώσω κι άλλο το έντερο με αλλεργικό φορτίο που μας ταλαιπώρησε πολυ.

Αλλά ειναι η προσωπική μου άποψη! Μπορεις και να περιμένεις μήπως σταματήσουν ή μήπως δεις αλλά συμπτώματα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Θα το παρακολουθώ. Αν δω ξανά βλέννη κόβω τα γαλακτοκομικά για να δω μήπως αυτά ενοχλούν. Πιθανόν να ήταν και από το ξένο γάλα που της έδωσα εκείνες τις φορές. Τα σημερινά πάντως ήταν κανονικά.

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...