Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πολλες ερωτησεις περι θηλασμου.βοηθεια!!!!


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια.σε ενα μηνα περιπου θα γεννησω με το καλο.με προκληση βεβαια λογω διαβητη κυησης υπο διατροφη.ας αρχισουμε τις πολλες και ισως χαζες ερωτησεις .

1)με διαβητη κυησης θα μπορεσω να θηλασω αποκλειστικα το μωρακι μου?

2)εχω επιπεδες θηλες και πολυ μεγαλο στηθος θα ειναι ευκολο να θηλασω?

3)επειδη θελω να θηλασω αποκλειστικα θα χρειαστω θηλαστρο (επειδη οπως ανεφερα εχω επιπεδες θηλες)?η αληθεια ειναι οτι θελω το μωρακι μονο πανω στο στηθος μου και εχω ακουσει πως αυτο ειναι το πιο σωστο για εναν επιτυχη θηλασμο

4)μολις γεννησω ειτε φυσιολογικα ειτε αν προκυψει καισαρικη θα μπορεσω αμμεσα να θηλασω?

θα ηθελα να με συμβουλεψετε γιατι δεν γνωριζω και πιστευω η εμπειρια σας θα με βοηθησει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα κοριτσια.σε ενα μηνα περιπου θα γεννησω με το καλο.με προκληση βεβαια λογω διαβητη κυησης υπο διατροφη.ας αρχισουμε τις πολλες και ισως χαζες ερωτησεις .

1)με διαβητη κυησης θα μπορεσω να θηλασω αποκλειστικα το μωρακι μου?

2)εχω επιπεδες θηλες και πολυ μεγαλο στηθος θα ειναι ευκολο να θηλασω?

3)επειδη θελω να θηλασω αποκλειστικα θα χρειαστω θηλαστρο (επειδη οπως ανεφερα εχω επιπεδες θηλες)?η αληθεια ειναι οτι θελω το μωρακι μονο πανω στο στηθος μου και εχω ακουσει πως αυτο ειναι το πιο σωστο για εναν επιτυχη θηλασμο

4)μολις γεννησω ειτε φυσιολογικα ειτε αν προκυψει καισαρικη θα μπορεσω αμμεσα να θηλασω?

θα ηθελα να με συμβουλεψετε γιατι δεν γνωριζω και πιστευω η εμπειρια σας θα με βοηθησει

Καλησπέρα evitaki85 και με το καλό το μωράκι σου..έχω δυο αγοράκια 5,5 και 4 και τα θήλασα και τα δυο για 9 μήνες περίπου, όχι αποκλειστικά...εννοώ ότι έδινα και συμπλήρωμα, στον δεύτερο σπάνια..

1.Στο θέμα του διαβήτη με βρίσκεις αδιάβαστη, δεν γνωρίζω αν θα μπορέσεις να θηλάσεις..φαντάζομαι ότι δεν επηρρεάζει τον θηλασμό..ξαναλέω φαντάζομαι

 

2.Το μέγεθος του στήθους δεν παίζει ρόλο στον θηλασμό.Ρόλο παίζει και το πόσο θα συνεργαστεί και το μωρό. Είναι άλλα που πιάνουν θηλή αμέσως κι άλλα που θέλουν χρόνο.Κι εγώ έχω στήθος ίδιο με σένα και στον πρώτο μου γιο (ήμουν κι αγχωμένη) χρησιμοποίησα ψευδοθηλές και δεν είχα θέμα.Είναι πολλές σύμβουλοι θηλασμού που είναι κατά των ψευδοθηλών καθώς θεωρούν οτι αποτελεί εμπόδιο στην άμεση επαφή του βρέφους με το στήθος.Εμένα με βοήθησε πολύ κυρίως ψυχολογικά και θεωρώ ότι βοήθησε και το μωρό να πιάσει καλύτερα.Στον δεύτερο γιο μου δεν δυσκολεύτηκα καθόλου, έπιασε αμέσως θηλή.

 

3.Θήλαστρο θα χρειαστείς αν θέλεις να κάνεις αποθήκη γάλακτος και να έχεις δικό σου γάλα για το μωρό σε περίπτωση που λείπεις πολύ.

4.Θα μπορείς να θηλάσεις άμεσα και στις δυο περιπτώσεις. (τις δυο πρώτες μέρες απλώς το βάζεις στο στήθος, δεν θηλάζεις γιατί το γάλα έρχεται συνήθως την τρίτη μέρα).Βέβαια στην καισαρική πρέπει να σου το επιτρέψουν και οι δυνάμεις σου, μην ξεχνάμε ότι είναι επέμβαση...εμένα ας πούμε παρόλο που γέννησα φυσιολογικά και τους δυο, όταν μου έφεραν το μωρό να το θηλάσω δυο ώρες μετά τον τοκετό, ζαλιζόμουν και ζήτησα να το πάρει ο άντρας μου αγκαλιά μην μου πέσει..

Μια πρακτική συμβουλή για μεγάλο στήθος με επίπεδες θηλές...θήλαζα καθισμένη στο κρεβάτι με μαξιλάρι στην πλάτη, και μαξιλάρι σκληρό πάνω στα πόδια όπου εκεί πάνω ξάπλωνα το μωρό και ήταν πιο κοντά στη θηλή...

Πιστεύω να σε βοήθησα...οι απαντήσεις μου είναι καθαρά από προσωπική εμπειρία..μια σύμβουλος θηλασμού ίσως ήταν πιο κατάλληλη να σου απαντήσει..

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό Το μωράκι!

 

Ο διαβήτης κύησης υπό διατροφή δεν είναι πρόβλημα στο θηλασμό. Επίσης, δεν είναι λόγος πρόκλησης, αλλά τέλος πάντων...

 

Θήλαστρο μην πάρεις προκαταβολικά. Το πιθανότερο είναι ή να μη χρειαστείς καθόλου ή, αν χρειαστείς, αυτό να ειναι το ενοικιαζόμενο.

 

Μια πολύ καλή ιδέα είναι να πας σε σεμινάριο θηλασμού. Δες αυτό που διαφημίζεται στο φόρουμ για την ερχόμενη Κυριακή.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω πως δεν ειναι λογος προκλησης αλλα κι εγω θα πω τελος παντων...

Τιποτα απο αυτα που λες δεν ειναι προβλημα και θηλαστρο μην παρεις απο τωρα. Αν σου χρειαστει θα παει ο αντρας σου να νοικιασει νοσοκομειακο γιατι τις πρωτες 40 μερες μονο αυτο κανει. Για μετα βλεπεις. Ψευδοθηλες δεν ειναι σιγουρο οτι θα ειναι καλυτερα αλλα μιας και ειναι φτηνες μπορεις να παρεις για να εχεις. Γενικα λενε οτι προκαλουν μεγαλυτερο προβλημα στο πως πιανει το παιδι αλλα καποιες τις βολευουν. Τις πρωτες μερες δεν εχεις ασπρο γαλα αλλα πρωτογαλα που ειναι διαφανο-κιτρινο-πορτοκαλι και λιγο σε ποσοτητα. Ειναι απαραιτητο για το μωρο και δεν χρειαζεται τιποτα αλλο.

Γενικα ενημερωσου οσο μπορεις αλλα ειναι πολυ πιθανο να χρειαστεις ατομο να σου δειξει στην πραξη οταν ερθει η ωρα. Εγω ηξερα αρκετα απο πριν αλλα στην πραξη δυσκολευτηκα και χρειαζομουν οπωσδηποτε μαιες να με βοηθανε. Προσπαθησε επισης να μην δωσεις συμπληρωμα, ειδικα τα βραδια τις πρωτες μερες. ωστε να εχεις αρκετο γαλα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας...ειμαι καθετη στο θεμα του θηλασμου αποκλειστικα χωρις καθολου συμπληρωμα.ξερω οτι θα ζοριστω γιατι εχω πολυ δυσκολο στηθος αλλα θα το προσπαθησω οσο μπορω.μια συμβουλος θηλασμου ειπε σε φιλη οτι το μονο που χρειαζεσαι ειναι το στηθος σου για να θηλασεις ,η επιμονη και η αγαπη σου προς το παιδακι σου τιποτε αλλο.θηλαστρο να παρεις μονο αν θελεις να κανεις τραπεζα γαλακτος κλπ.θα παω και σε μαθημα θηλασμου και θα μιλησω με την μαια πουε χει ο γιατρος μου να με βοηθησει και αυτη...ελπιζω να θηλασω οσο περισσοτερο γινεται!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα η μικρουλα δεν επιανε καλα ουτε ξυπναγε να φαει στην αρχη. Ειχα πρηστει, ποναγα, εσταζα γαλατα παντου και η μικρη εκλαιγε. Νοικιασα θηλαστρο ωστε αν χρειαστει να της δωσω με συριγγα και για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Τελικα δεν το εβγαλα καν απο το κουτι αλλα με βοηθησε επειδη ηξερα οτι το εχω για καθε ενδεχομενο. Τωρα η μικρη ειναι σχεδον υπερβαρη με αποκλειστικο απεριοριστο θηλασμο, χωρις πιπιλα και καθολου συμπληρωμα.

Η μαια του γιατρου βεβαιωσου οτι ξερει. Εμενα του πρωτου γιατρου ελεγε κατι βλακειες οτι πρεπει λεει να βαζεις οινοπνευμα για να προετοιμαστεις και διαφορα τετοια. Τελικα αλλαξα γιατρο γιατι ηταν τελειως αντιθετοι με την δικη μου φιλοσοφια (ηθελα φυσικο τοκετο χωρις καθολου φαρμακα και παρεμβασεις και αυτοι ειχαν σιγουρη την επισκληριδιο, τον ορο με τις ορμονες, το υποθετο, το κλυσμα κλπ).

Δεν χρειαζεται καμια προετοιμασια με κρεμες. Και η purelan τζαμπα λεφτα ηταν για μενα, αν χρειαστεις βαζεις γαλα, το απλωνεις και αφηνεις να στεγνωσει. Κατι που ισως σε βοηθησει σε περιπτωση πληγωμενων θηλων ειναι τα shells ωστε να αναπνει το δερμα αλλα να μην ακουμπαει τιποτα πανω του γιατι θα ποναει. Εγω ημουν απλα τοπλες σαν την αμαζονα και ας με εβλεπαν ολοι, αλλα αν ντρεπεσαι παρε shells (κοχυλια τα λενε στα ελληνικα). Επισης καποιες μαιες εκει μου ειπαν να πιεζω το βυζι ωστε να αναπνει το παιδι, που ειναι λαθος. Αν το βυζι ειναι στη μυτη του παιδιου, δεν το κρατας καλα και η λυση ειναι να το αλλαξεις σταση.

Θελει σιγουρα υπομονη αλλα αξιζει. Σε ποιο μαιευτηριο εισαι? Πολλα εχουν μαθηματα θηλασμου, π.χ. το Λητω που ημουν εγω ειχε καθε μερα το μεσημερι μαθημα φροντιδας μωρου και θηλασμου για οσες ηθελαν.

Link to comment
Share on other sites

Εβιτάκι, το μόνο σίγουρο είναι ότι με τόσο μεγάλη επιθυμία σου να θηλάσεις ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ 1000%! δεν είναι κάτι το δύσκολο... το μόνο που έχει σημασία είναι η μητέρα να είναι αποφασιστική για τον αποκλειστικό θηλασμό και να έχει ενημερωθεί καλά για τα βασικά και για τα οφέλη του θηλασμού - παιδίατρο θα χρειάζεσαι μόνο για μετρήσεις να ξέρεις, όχι για προβλήματα, δεν έχει τέτοια με τον θηλασμό, εμείς ούτε συνάχι μέχρι τώρα, και με μια ίωση δικιιά μου δεν κόλλησε ο μπομπιρας. ΔΙάβασε αυτα http://www.thilasmos.com/?tag=%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1 και το βιλίο της Πατσούρου... Δικές μου συμβουλές (χρονίζουμε σε λίγες μέρες και συνεχίζουμε να θηλάζουμε ακόμη, και εγώ πίστεψέ με το ε΄χια αυτό το άγχος αν θα τα καταφέρω) - 1) ενημερώσου 2) όχι στις πιπίλες 3) εγώ δεν πήρα ούτε ένα μπιπερό (να μην έχεις δέλεαρ) ούτε και θήλαστρο στο σπίτι και δεν μου χρειάστηκε ΄τιποτε απο΄αυτά μέχρι τώρα - (το παιδί πήγε να πίνει νέρο μετά τους 6 μήνες κατευθείαν από ποτηράκι με καλαμάκι). είχα διαβήτη κύησης, αυτό δεν είναι ένδειξη για καισαρική σε καμία περίπτωση, γέννησα φυσιολογικά. ο σημαντικό είναι να θηλάσεις όσο γίνεται πιο γρήγορα μετά τη γέννα - στην πρώτη ώρα για να μην ξεχάσει το παιδί το πιπίλισμα και να μάθει να βυζάινει. Αν σου κάνουν καισαρική, θα θηλάζεις ξαπλωμένη για μερικές μέρες ( το εφάρμοσε μια κολλητή μου). Να έχεις το παιδί δίπλα σου, στο μαιευτήριο συνέχεια. Με τον διαβήτη ο θηλασμός θα βοηθήσει τον οργανισμό σου να ξαναρυθμιστεί, θα χάσεις κιλά - ότι και να πήρες και παραπάνω. Ενημερώσου για την σωστή τοποθέτηση του παιδιού στις θηλές, ειδικά για την δική σου περίπτωση, και όλα καλά θα πάνε. Τρώγε ό,τι θες, να τρως ΚΑΛΑ μετά τη γέννα για να έχεις δυνάμεις. Εγώ ξέδωσα με τα γλυκά λόγω του διαβήτη - δεν πειράζει όλα οκ, σε 2-3 μήνες είχα χάσε και 3 κιλά μείον από το προ εγκυμοσύνης βάρος μου. Μην κάνεις περιορισμούς στη διατροφή μόνο αν παρατηρήσεις κάτι περίεργο στο μωρό. εγώ έτρωγα τα πάντα. ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟΥΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥΣ!

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα του πρωτου γιατρου ελεγε κατι βλακειες οτι πρεπει λεει να βαζεις οινοπνευμα για να προετοιμαστεις και διαφορα τετοια.

Δεν χρειαζεται καμια προετοιμασια με κρεμες. Και η purelan τζαμπα λεφτα ηταν για μενα, αν χρειαστεις βαζεις γαλα, το απλωνεις και αφηνεις να στεγνωσει. Κατι που ισως σε βοηθησει σε περιπτωση πληγωμενων θηλων ειναι τα shells ωστε να αναπνει το δερμα αλλα να μην ακουμπαει τιποτα πανω του γιατι θα ποναει. Εγω ημουν απλα τοπλες σαν την αμαζονα και ας με εβλεπαν ολοι, αλλα αν ντρεπεσαι παρε shells (κοχυλια τα λενε στα ελληνικα). Επισης καποιες μαιες εκει μου ειπαν να πιεζω το βυζι ωστε να αναπνει το παιδι, που ειναι λαθος.

+++ ! το καλύτερο είναι να απλώνεις το γάλα αν πληγωθείς. Την πουρελάν ούτε εγώ την ήθελα μετά στο στόμα του μωρού μου, το γάλα έκανε όλη την δουλειά.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να σας ρωτησω και για την προκληση μια που αναφερθηκε...εγω αν ολα πανε καλα θα μπω με προκληση 38κ5.με διαβητη υπο διατροφη (καμια σχεση με ινσουλινη) απλα το μωρο ειναι πολυ μεγαλο αρα ισως επηρεαζεται απο τον διαβητη...τα ιδια περιπου μου ειπε και η ενδοκρινολογος....και ο γιατρος μου ειπε οτι αυτο θα γινει γιατι με διαβητη κυησης ειναι επικινδυνο να συμπληρωσεις τις 40-41 εβδομαδες ..μετα τις 38 κανουμε προκληση σε ελεγχομενο ζακχαρο υπο διατροφη....ωστοσο ειναι πολυ υπερ του φυσιολογικου οπως και εγω και μου ειπε θα εξανλτησουμε με ασφαλεια ολα τα περιθωρια ωστε να γεννησεις φυσιολογικα......εσεις τι λετε σε σχεση με ολα αυτα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλα εμεις ο,τι και να πουμε δεν ειμαστε γιατροι ουτε ξερουμε την περιπτωση, αν εμπιστευεσαι τον γιατρο σου κανεις αυτο που σου λέει. Αν οχι, πας σε αλλο γιατρο εστω για δευτερη γνωμη ή αλλαζεις κιολας.

Αν εισαι οντως αποφασισμενη, θα τα καταφερεις σιγουρα. Ξεχασα να πω για το rooming in γιατι το θεωρησα δεδομενο αλλα ναι, εννοειται πως θα εχεις το μωρο συνεχεια διπλα.

Link to comment
Share on other sites

εχω εμπιστοσυνη στο γιατρο μου και ευχομαι ολα να πανε καλα...θα κανω roomingin ειναι οτι καλυτερο νομιζω!και θα ειμαι στο ρεα τελικα στο οικονομικο δικλινο...ειναι πιο δελεαστικο στην τιμη.ειχα ακουσει για λητω οτι ειναι υπερ του θηλασμου φοβερες οι μαιες και γενικα πολυ βοηθητικο περιβαλλον για να θηλασεις....αλλα τελικα ρεα!δεν ξερω αν εχει παει καποια ας μου πει πως ειναι εκει τα πραγματα!
Link to comment
Share on other sites

Mια γνωστη μου δεν εμεινε και πολυ ευχαριστημενη αλλα ηταν κοντα στο σπιτι της και τη βολεψε. Υπαρχει σχετικο θεμα κι εδω που πολλες κοπελες εχουν διαφορα παραπονα, αλλες ομως εμειναν ικανοποιημενες. Το καλυτερο θα ειναι να πας για ξεναγηση απο τωρα να δεις αν σε εμπνεει, εφοσον βεβαια ειναι και σε αλλα μαιευτηρια ο γιατρος σου γιατι αλλιως δεν εχεις επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας...ειμαι καθετη στο θεμα του θηλασμου αποκλειστικα χωρις καθολου συμπληρωμα.ξερω οτι θα ζοριστω γιατι εχω πολυ δυσκολο στηθος αλλα θα το προσπαθησω οσο μπορω.μια συμβουλος θηλασμου ειπε σε φιλη οτι το μονο που χρειαζεσαι ειναι το στηθος σου για να θηλασεις ,η επιμονη και η αγαπη σου προς το παιδακι σου τιποτε αλλο.θηλαστρο να παρεις μονο αν θελεις να κανεις τραπεζα γαλακτος κλπ.θα παω και σε μαθημα θηλασμου και θα μιλησω με την μαια πουε χει ο γιατρος μου να με βοηθησει και αυτη...ελπιζω να θηλασω οσο περισσοτερο γινεται!

 

Το μέγεθος του στήθους δεν παίζει κανένα ρολο.

Οι θηλες δεν εχει σημασία το αν ειναι επίπεδες ή εισεχουσες. Το προβλημα προκύπτει οταν το μωρο παίρνει τις πρώτες μερες μπουκαλι οποτε μετα δυσκολεύεται να πιάσει στηθος.

Το κεντρο των θηλαστικών κινήσεων, εκει που ασκείται όλη η δύναμη του θηλασμου ειναι βαθιά μεσα στο στόμα του μωρου εκει που ενώνεται η μαλακή με τη σκληρή υπερωα και στο σημείο αυτο δεν εχει καμια σημασία το σχήμα της θηλης.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...