Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς να κόψω το συμπλήρωμα;


Penny1978

Recommended Posts

Καλησπέρα! Το μωρό μου είναι 11 ημερών και δυστηχώς παράλληλα με τον θηλασμο της δίνω και συμπλήρωμα. Τη γραμμή αυτή την ακολούθησα από το μαιευτήριο γιατί είχαμε ίκτερο και με συμβούλεψαν ότι η μικρή πρέπει να ενυδατώνεται πολύ καλά για να της πέσει. Το πρόβλημά μου είναι ότι εγώ επιθυμώ αποκλειστικό θηλασμο, κάτι που επιχείρησα στο σπίτι, αλλά όταν μετά το θηλασμό δεν της δώσω μπιμπερο χτυπιεται. Εκτός από το γεύμα που γίνεται τα ξημερώματα, εκεί θηλάζει και κοιμάται. Το άλλο μου πρόβλημα είναι ότι ενώ και οι δύο μαστοί μου ήταν πρησμένοι με γρομπαλάκια και κάποιες φορές είχαν την τάση να στάζουν κιόλας, τώρα ο ένας είναι πολύ μαλάκος και όταν πιέζω τη θηλή με το ζόρι βγάζει σταγόνες. Μου κόβεται το γάλα; Ανησυχώ!!! Θέλω πολύ να θηλάσω τη μικρή μου! Εκτιμώ κάθε συμβουλή σας!

IELnp2.pnghbu42uzbng.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζησει το μωρακι σου!μαλλον σου κοβετε αλλα καλυτερα μιλα με τον γιατρο σου και τον παιδιατρο.το παιδι δεν χορταινει γι αυτο κ κλαιει.για αρχη δοκιμασαι να το βγαλεις με θηλαστρο την ωρα που πρεπει να φαει για να δεις ποσο γαλα βγαζεις κι απο τα δυο στηθη.τοτε θα μπορεσεις να εχεις μια πληρη εικονα.καντο αυτο για 2-3 γευματα να δεις,κι αν ολα ειναι καλα,αφηνε την παραπανω στο στηθος ή ταιζε την πιο συχνα και σιγα σιγα πιστευω θα το κοψει.βεβαια θα σε κουρασει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Το μωρό μου είναι 11 ημερών και δυστηχώς παράλληλα με τον θηλασμο της δίνω και συμπλήρωμα. Τη γραμμή αυτή την ακολούθησα από το μαιευτήριο γιατί είχαμε ίκτερο και με συμβούλεψαν ότι η μικρή πρέπει να ενυδατώνεται πολύ καλά για να της πέσει. Το πρόβλημά μου είναι ότι εγώ επιθυμώ αποκλειστικό θηλασμο, κάτι που επιχείρησα στο σπίτι, αλλά όταν μετά το θηλασμό δεν της δώσω μπιμπερο χτυπιεται. Εκτός από το γεύμα που γίνεται τα ξημερώματα, εκεί θηλάζει και κοιμάται. Το άλλο μου πρόβλημα είναι ότι ενώ και οι δύο μαστοί μου ήταν πρησμένοι με γρομπαλάκια και κάποιες φορές είχαν την τάση να στάζουν κιόλας, τώρα ο ένας είναι πολύ μαλάκος και όταν πιέζω τη θηλή με το ζόρι βγάζει σταγόνες. Μου κόβεται το γάλα; Ανησυχώ!!! Θέλω πολύ να θηλάσω τη μικρή μου! Εκτιμώ κάθε συμβουλή σας!

 

 

Να σου ζήσει!

 

Πόσο συμπλήρωμα δίνεις το 24ωρο συνολικά; Πόσο σε κάθε γεύμα;

 

Πόσες φορές θηλαζει το 24ωρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Στο 24ωρο τη θηλαζω 5-7 φορές και συμπλήρωμα τρώει σχεδόν μετά από κάθε θηλασμό, αλλά όχι πάντα...στο σύνολο το συμπλήρωμα που πίνει σε όλο το 24ωρο είναι γύρω στα 150-200 γρ.

IELnp2.pnghbu42uzbng.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγοι οι θηλασμοί που κάνετε. Να προσπαθείς πιο συχνά να τη βάζεις, μην περιμένεις να κλάψει, αυτό είναι το τελευταίο σημάδι πείνας. Βασικά, όσο περισσότερο μπορείς!

Σε ποια πόλη είσαι; Έχεις πρόσβαση σε κάποιον σύμβουλο θηλασμού να σε βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο 24ωρο τη θηλαζω 5-7 φορές και συμπλήρωμα τρώει σχεδόν μετά από κάθε θηλασμό, αλλά όχι πάντα...στο σύνολο το συμπλήρωμα που πίνει σε όλο το 24ωρο είναι γύρω στα 150-200 γρ.

 

Οι θαλασμοί ειναι παρα πολυ λίγοι. Θέλεις τουλαχιστον 8-12 θηλασμούς για ενα νεογέννητο.

Το συμπλήρωμα δεν ειναι πολυ και μπορει να κοπεί εύκολα σταδιακά.

 

Βαζε το μωρο στο στηθος οσο πιο συχνα μπορείς! Οταν καταφέρεις αυτο θα συζητήσουμε και για το συμπλήρωμα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα!! Θα ήθελα τα φώτα σας!! Η μικρή μου είναι 3 μηνών κα ιακολουθεί μικτή διατροφή,αλλά όχι μπιμπερό ,με sns.

Eπειδή στην αρχή είχα μειωμένη παραγωγή λόγω υπολειμμάτων πλακούντα ,τα οποία βγήκαν 1 εβδομάδα μετά τη γέννηση, η μικρή πιο πολυπ κοιμόταν στο στήθος παρά έτρωγε. 2 μήνες ολοκληρους ήταν 24 ώρες το 24ωρο στο στήθος!!! Εντάξει μπορεί να μην ήταν 24, αλλά 18 ήταν σίγουρα !!! Κάθε μέρα για 2 μήνες. Βάρος δεν έπαιρνε . Γεννήθηκε (15/08/2014)3.940, 2η ημέρα 3.640, 3η μέρα 3.700 με συμπλήρωμα ,που μας το έσπρωξαν στο νοσοκομείο.2 μήνες μετά ήταν 4.620 , κι αυτό γιατί κάποιες μέρες χορήγησα συμπλήρωμα. Χωρίς συμπλήρωμα έμενε στάσιμη στο βάρος της.Με παρακολουθεί σύμβουλος θηλασμού. Το παιδί θήλαζε σωστά,αλλά όχι αποτελεσματικά.

Τώρα χορηγώ συμπλήρωμα 250 -350 ml ημερησίως , Θηλασμοί κάπου 7-8 και φυσικά 1-2 θηλασμοί από αυτούς είναι μεταξύ 12-6 τα ξημερώματα.

Θέλω να κόψω το συμπλήρωμα ,αλλά η παιδίατρος δε με αφήνει. Ωστόσο θέλω να προσπαθήσω. Πήρα κάποιες οδηγίες από τη σύμβουλο θηλασμού, αλλά θα ήθελα και τη δική σας άποψη. Είναι κάτι τέτοιο εφικτό;;;:confused: Κι αν ναι, πώς θα το κόψω που δεν τρώει συγκεκριμένες ποσότητες: π.χ. το πρωί μπορεί να πιει 40-60μλ ,το απόγευμα και το βράδυ 90-120.Αυτές τις τελευταίες 4 ημέρες κάνει 4 γεύματα με sns.

Επίσης, θα είναι απαραίτητη η χρήση θηλάστρου;;; Δεν το χρησιμοποιήσαμε, αφού προσπαθούμε να την κάνουμε πιο δραστήρια στο στήθος και η σύμβουλος μου είπε πώς αν βρίσκει άδειο το στηθος δε θα προσπαθεί να θηλάσει και θα κοιμάται και η αλήθεια είναι πως αυτό κάνει.Να σκεφτείτε πως ακόμα και με το sns, τώρα που χρησιμοποιώ τη σωλήνωση με τη μικρή ροή (μου χάλασε η μεσαία και θα την αντικαταστήσω αύριο),αργεί να φάει!!!! Την παίρνει ο ύπνος, βαριέται!!! :confused:

θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας . Ελπίζω να ανταποκριθεί και η Nina nana (τα έχουμε πει και με πμ παλιότερα διαφωνώντας ;) ) ή καποια σύμβουλος .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Υ.Γ: Γράφω επιγραμματικά και περιληπτικά ,καθώς δεν έχω πολύ χρόνο στη διάθεσή μου ...καταλαβαίνετε....!!! Με 2 ζουζούνες...τρέχω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια τα είχαμε πει διαφωνώντας; Μου κίνησες την περιέργεια, θα ψάξω μήπως τα εχω!!!! :)

 

Το μωρο σου γεννήθηκε τεράστιο!

Ο σωματοτυπος ο δικός σου και του μπαμπα πως ειναι; Είστε κανονικοί, μικρόσωμοι, μεγαλόσωμοι; Δεν εννοω αν έχετε παραπάνω κιλα, αλλα ο συνολικός σωματοτυπος πως ειναι.

 

Εχουν γίνει εξετάσεις στο παιδι μήπως υπαρχει παθολογικό αίτιο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Να ρωτήσω κι εγώ 2 πράγματα και να πω και τη γνώμη μου; Δεν είμαι σύμβουλος θηλασμού, αλλά ελπίζω να γίνω σε 1 διετία, περίπου! :)

 

Καταρχάς, είχες ποτέ πρόβλημα σακχάρου; Το ρωτάω, γιατί, τον τελευταίο καιρό, όλο και μεγαλύτερη σημασία δίνεται στο ρόλο του διαβήτη και των προδιαβητικών καταστάσεων, στην ανεπαρκή παραγωγή γάλακτος.

 

Δεύτερον, μεταξύ 2 και 3 μηνών, το μωρό πήρε βάρος; Αν ναι, μάλλον δεν υπάρχει κάποιο παθολογικό αίτιο ( εκτός αν η Νίνα-Νανά εννοεί και παθολογικές καταστάσεις που προδιαθέτουν σε "αδύναμο" θηλασμό, π.χ.νευρομυϊκά προβλήματα).

 

Τώρα, σαν γενικότερη αρχή, μπορείς να κόβεις 30 ml, κάθε 4-5 μέρες. Στην περίπτωσή σας, δε θα έδινα γεύμα των 120 ml, αλλά ως 90.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Να ρωτήσω κι εγώ 2 πράγματα και να πω και τη γνώμη μου; Δεν είμαι σύμβουλος θηλασμού' date=' αλλά ελπίζω να γίνω σε 1 διετία, περίπου! :)

 

Καταρχάς, είχες ποτέ πρόβλημα σακχάρου; Το ρωτάω, γιατί, τον τελευταίο καιρό, όλο και μεγαλύτερη σημασία δίνεται στο ρόλο του διαβήτη και των προδιαβητικών καταστάσεων, στην ανεπαρκή παραγωγή γάλακτος.

 

Δεύτερον, μεταξύ 2 και 3 μηνών, το μωρό πήρε βάρος; Αν ναι, μάλλον δεν υπάρχει κάποιο παθολογικό αίτιο ( εκτός αν η Νίνα-Νανά εννοεί και παθολογικές καταστάσεις που προδιαθέτουν σε "αδύναμο" θηλασμό, π.χ.νευρομυϊκά προβλήματα).

 

Τώρα, σαν γενικότερη αρχή, μπορείς να κόβεις 30 ml, κάθε 4-5 μέρες. Στην περίπτωσή σας, δε θα έδινα γεύμα των 120 ml, αλλά ως 90.[/quote']

 

Nai,πήρε 1 κιλό!!! Το σάκχαρο ήταν τσιμπημένο στην εγκυμοσύνη κάποιου στον 6ο μήνα Το παρακολουθούσα με ένα μηχανηματάκι μέτρησης μετά και πριν από τα γεύματα. Το είχα ξεχάσει ότι έπρεπε να κάνω μετά τη γέννα πάλι εξετάσεις,. Θα ξανακάνω άμεσα. Αν και δε νομίζω να έχω κάτι παθολογικό.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αληθεια τα είχαμε πει διαφωνώντας; Μου κίνησες την περιέργεια, θα ψάξω μήπως τα εχω!!!! :)

 

Το μωρο σου γεννήθηκε τεράστιο!

Ο σωματοτυπος ο δικός σου και του μπαμπα πως ειναι; Είστε κανονικοί, μικρόσωμοι, μεγαλόσωμοι; Δεν εννοω αν έχετε παραπάνω κιλα, αλλα ο συνολικός σωματοτυπος πως ειναι.

 

Εχουν γίνει εξετάσεις στο παιδι μήπως υπαρχει παθολογικό αίτιο;

 

Δε νοιμίζω να υπάρχει κάποιο παθολογικό πρόβλημα. Πήρε 1 κιλό σε ένα μήνα από τότε που πήρε συμπλήρωμα.

Εϊμαστε μεγαλόσψμοι: 1.72 είμαι εγώ ,γύρω στα 62-65 κιλά και 1.88 ο μπαμπάς. κανονικός στα κιλά. Και η πρώτη μου κόρη γεννήθηκε ακριβώς στις ίδιες διαστάσδεις με τη 2η: 3.940, 54 εκ.

Μήπως ανήκω στην περίπτωση ανεπαρκούς γαλουχίας για αδιευκρίνιστρους λόγους;;; Γιατί και στην 1η ακολούθησα μικτή διατροφή,αλλά τότε νόμιζα ότι συνέβη επειδή δεν ήμουν πλήρως ενημερωμένη. Η περίπτωσή μου είναι στο θέμα "μη αποκλειστικό θηλασμός". Το είχα ανοίξει εγώ. (Είναι λίγο επιθετικό το κείμενο,αλλά το είχα γράψει συναισθηματικά φορτισμένη...τέλος πάντων...)

Link to comment
Share on other sites

Δε νοιμίζω να υπάρχει κάποιο παθολογικό πρόβλημα. Πήρε 1 κιλό σε ένα μήνα από τότε που πήρε συμπλήρωμα.

Εϊμαστε μεγαλόσψμοι: 1.72 είμαι εγώ ,γύρω στα 62-65 κιλά και 1.88 ο μπαμπάς. κανονικός στα κιλά. Και η πρώτη μου κόρη γεννήθηκε ακριβώς στις ίδιες διαστάσδεις με τη 2η: 3.940, 54 εκ.

Μήπως ανήκω στην περίπτωση ανεπαρκούς γαλουχίας για αδιευκρίνιστρους λόγους;;; Γιατί και στην 1η ακολούθησα μικτή διατροφή,αλλά τότε νόμιζα ότι συνέβη επειδή δεν ήμουν πλήρως ενημερωμένη. Η περίπτωσή μου είναι στο θέμα "μη αποκλειστικό θηλασμός". Το είχα ανοίξει εγώ. (Είναι λίγο επιθετικό το κείμενο,αλλά το είχα γράψει συναισθηματικά φορτισμένη...τέλος πάντων...)

 

Μπορείς να γράψεις σε παρακαλώ όλες τις μετρήσεις του μωρου με τις ημερομηνίες;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γράψεις σε παρακαλώ όλες τις μετρήσεις του μωρου με τις ημερομηνίες;

Γέννηση 15/08: 3.940

16/08: 3.640

18/08: 3.700( μη αξιοπιστη ζυγιση ,αφού μόλις το είχε ταίσει η μαία με 60μλ!!!! )

26/08:3.870

30/ο8: 3.930

09/09: 4.100

16/09: 4.240

23/09: 4.260 βάλαμε λίγο συμπλήρωμα μετά,κάπου 30 μλ 4-5 φορές την ημέρα

30/09: 4.600 μετά διέκοψα το συμπλήρωμα και το μωρό για σχεδόν 2 εβδομάδες εινε στάσιμο στα κιλά. Δε θυμάμαι βάρος με ακρίβεια γιατί το ζυγιζα σπίτι.

Από εδώ και μετά μπήκε συμπλήρωμα μετά από κάθε γεύμα. Ξεκίνησε με 480-500μλ την ημέρα και τώρα το έχει από μόνη της ρίξει στα 250-300 ίσως και 350μλ την ημέρα.

τυπικά-> 21/10: 5.300

18/11: 6.300.

Τι μπορώ να κάνω που δεν τρώει τις ίδιες ποσότητες όχι μόνο από μέρα σε μέρα, αλλά και από γεύμα σε γεύμα;; Μετά το μεσημέρι αυξάνει τις ποσότητες. Σήμερα π.χ. ήπιε το πρωί (κατά τις 11) 50μλ, μεσημέρι 1οομλ και τελευταίο γεύμα κατα τις 8μιση 11ομλ.

Τα βράδια τη θηλάζω . Μέχρι τώρα (γιατί ποτέ δεν ξέρεις!)δεν έχει χρειαστεί συμπλήρωμα τη νύχτα.Ξυπνάει 2-3 φορές ,μπορεί να τύχει και 1 φορά ,ανάλογα πόσο έχει την υπόλοιπη ημέρα. Αν το τελυταίο γέυμα με συμπλήρωμα το κάνει κατά τις 10ξυπνάει μια φορά μόνο κατά τις 3-4 η ώρα

Link to comment
Share on other sites

Γέννηση 15/08: 3.940

16/08: 3.640

18/08: 3.700( μη αξιοπιστη ζυγιση ,αφού μόλις το είχε ταίσει η μαία με 60μλ!!!! )

26/08:3.870

30/ο8: 3.930

09/09: 4.100

16/09: 4.240

23/09: 4.260 βάλαμε λίγο συμπλήρωμα μετά,κάπου 30 μλ 4-5 φορές την ημέρα

30/09: 4.600 μετά διέκοψα το συμπλήρωμα και το μωρό για σχεδόν 2 εβδομάδες εινε στάσιμο στα κιλά. Δε θυμάμαι βάρος με ακρίβεια γιατί το ζυγιζα σπίτι.

Από εδώ και μετά μπήκε συμπλήρωμα μετά από κάθε γεύμα. Ξεκίνησε με 480-500μλ την ημέρα και τώρα το έχει από μόνη της ρίξει στα 250-300 ίσως και 350μλ την ημέρα.

τυπικά-> 21/10: 5.300

18/11: 6.300.

Τι μπορώ να κάνω που δεν τρώει τις ίδιες ποσότητες όχι μόνο από μέρα σε μέρα, αλλά και από γεύμα σε γεύμα;; Μετά το μεσημέρι αυξάνει τις ποσότητες. Σήμερα π.χ. ήπιε το πρωί (κατά τις 11) 50μλ, μεσημέρι 1οομλ και τελευταίο γεύμα κατα τις 8μιση 11ομλ.

Τα βράδια τη θηλάζω . Μέχρι τώρα (γιατί ποτέ δεν ξέρεις!)δεν έχει χρειαστεί συμπλήρωμα τη νύχτα.Ξυπνάει 2-3 φορές ,μπορεί να τύχει και 1 φορά ,ανάλογα πόσο έχει την υπόλοιπη ημέρα. Αν το τελυταίο γέυμα με συμπλήρωμα το κάνει κατά τις 10ξυπνάει μια φορά μόνο κατά τις 3-4 η ώρα

 

Το μωρο σου ανέκτησε το βάρος γέννησης την 15η μερα που ειναι απόλυτα φυσιολογικο.

Έπειτα εξακολουθουσε να βάζει βάρος με το γαλα σου (το συμπληρωμα ηταν λιγο).

Οταν σταμάτησες το συμπληρωμα μπορεί είτε να ηταν τυχαίο το φρενάρισμα στην προσληψη βαρους είτε να μην ηταν αξιόπιστες οι μετρήσεις.

Το βάρος παντως ειναι πολυ καλο!

 

Μπορεις να αυξήσεις τους θηλασμούς σε τουλαχιστον 8; Κανονικα 8-12, αλλα τουλάχιστον 8 στη φάση που εισαι. Εν ανάγκη ξυπνά την πιο συχνα τη νύχτα.

 

Δεύτερον καλο θα ηταν να κανεις αντλησεις ιδανικά με νοσοκομειακο θηλαστρο. Σκοπός σου αρχικά ειναι να καλύπτεις εσυ με δικο σου αντλημένο γαλα το συμπληρωμα που δινεις.

 

Θέλω όμως να μου πεις για τη συμπεριφορά του μωρου στο στηθος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...