Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαλαρά Ισχία / Δυσπλασία ισχίων / αξιολόγηση εξετάσεων


roz

Recommended Posts

Το θεμα ειναι οτι εχασα πολυτιμο χρονο περιμενωντας το ραντεβου μου στο παιδων.Ειμαι πολυ νευριασμενη γτ εχω να δω τρεις ειδικοτητες συνολο και για ολα θα πρεπει να απευθυνθω σε ιδιωτες τελικα.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 135
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου και πάλι, Cacao! Να σε ρωτήσω, σε ποιο δημόσιο νοσοκομείο παίρνεις για ραντεβού και σε αργούν τόσο; Γιατί στο Αγ. Σοφία, που κλείνω εγώ ραντεβού για τα μωράκια που παρακολουθώ, δε δημιουργήθηκε ποτέ καθυστέρηση, ακόμα και μέσα στον Αύγουστο.

 

Έντιτ: εννοώ ραντεβού για τα ισχία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Για το πρωτο ραντεβου δυο μηνες και κατι περιπου στο Αγλαια Κυριακου.Στο Αγια Σοφια ειχε λιγες μερες νωριτερα.

Δε μιλαω ομως για τη πρωτη εξεταση που κι εγω το καθυστερησα λιγο λογω βιβλιαριου.Για υπερηχο στο Αγλαια Κυριακου ειχε νομιζω για 15/1μπορει 16 δε θυμαμαι καλα ακριβως γτ το ακυρωσα.Στο Αγια Σοφια δε εχουν αλλο συστημα λεει.Δεν κανουν καν υπερηχο ισχυων σε βρεφη πανω απο δυο μηνων.Ασχολιαστο...

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Για παιδοενδοκρινολογο οποτε κι αν παρω τηλ ποτε δεν εχουν και για καρδιολογο ειχαν για Μαρτιο στο Αγια Σοφια που ρωτησα απο κοντα.Δλδ μεχρι να φτασω να παω το παιδι για υπερηχο θα εχουν περασει 8 μηνες τουλαχιστον αφου σου δινει παραπεμπτικο και κλεινεις αλλο ραντεβου ο Θεος ξερει ποτε.Παλι στο ωνασειο θα τα σκασω.Τωρα που θα παω στον δικο μου ενδοκρινολογο θα του ζητησω να μου συστησει καποιον γιατι δεν εχω βρει.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν κανουν καν υπερηχο ισχυων σε βρεφη πανω απο δυο μηνων.Ασχολιαστο...

 

Καλημέρα! Πράγματι, αυτή την απάντηση δίνει η γραμματέας της παιδοορθοπαιδικής του Αγία Σοφία. Αλλά μόλις τώρα μίλησα με έναν άνδρα (προφανώς ειδικευόμενο) και μου απάντησε ότι κάνουν σε μωρά άνω των 2 μηνών, αλλά αν έχει εμφανιστεί πυρήνας οστέωσης (δηλαδή αρχίζει να σχηματίζεται κόκκαλο εκεί που στα πολύ μικρά μωράκια υπάρχει χόνδρος),χρειάζεται να γίνει και ακτινογραφία.

 

Επομένως, η γνώμη μου είναι να βάλεις τον παιδίατρό σου να τηλεφωνήσει και να απαιτήσει να δουν το παιδί υπερηχογραφικά, όπως επιτάσσει η τεχνική κατά Γκραφ,( http://parents.org.gr/health/a542) την οποία ακολουθούν στο Αγία Σοφία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με παραπεμπτικο απο ορθοπεδικο του Αγλαια κυριακου πηγα...Οταν πηγα και του ειπα τι γινεται στο Αγια Σοφια δεν ειπε τπτ ενω πηγα και επεμεινα να ου κλεισουν ραντεβου.

Ειναι ξεκαθαρο οτι στο Αγια Σοφια κανουν εξεταση μονο αν εχεις μεσο.Μονο 2 μηνες περιμενα για να δω το γιατρο.Αποκλειεται να πας πριν γινει 2 μηνων το μωρο δε προλαβαινεις ακομα κι αν κλεισεις ραντεβου στη γεννηση.Γελοιοι!Και το λεω γτ και στο Αγλαια Κυριακου για υπερηχο περιμεναν με νεογεννητα 2 κοπελες.Αυτες ποτε εκλεισα ραντεβου πριν γεννησουν;Περιεργο γτ πρεπει να εχει γεννηθει το μωρο για να κλεισεις ραντεβου.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι έτσι. Εγώ βλέπω τα μωράκια μέσα στο πρώτο 10ήμερο που γεννούνται. Μετά, τηλεφωνώ στο 210 7467208 για να τους κλείσω ραντεβού, το οποίο μου το κλείνουν ΠΑΝΤΑ για όταν θα είναι το μωράκι σχεδόν 40 ημερών. Και μιλάμε για πάνω από 10 μωράκια, άρα δεν έτυχε, απλώς (και ποτέ δε χρησιμοποίησα μέσον, εννοείται).

Link to comment
Share on other sites

Ναι μονο που εμεις 40 ημερων μαθαμε τι εχουμε.Συν οτι για να κλεισεις υπερηχο θελει να σε δει σε αλλο ραντεβου πρωτα ο ορθοπεδικος.Στο Αγλαια Κυριακου παντως συνολο για να φτασεις στον υπερηχο θες 4μιση μηνες.Για να μη σχολιασω το καρδιολογικο στο Αγια Σοφια που θελει 8-10 μηνες αν εχει ραντεβουγια υπερηχο οσο κανεις να δεις το καρδιολογο.

Τελος παντων δε ξερω ποσο γρηγορα κλεινουν ραντεβου για τα ισχυα στο Αγια Σοφια πολυ απλα γτ δεν μας δεχονται.Δεν μου ειπαν για ποτε κλεινουν τωρα.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Γεια χαρά σε όλους.

Έχω ένα κοριτσάκι 2,5 μηνών. Ισχιακη προβολή κατά την εγκυμοσύνη, κληρονομικότητα με ορθοπεδικα προβλήματα στην οικογένεια(του πατέρα μου). 

Χρειάστηκε να κάνουμε 2 φορές υπέρηχο σε ακτινολόγους. Κ τις δύο φορές ο ορθοπεδικος έκρινε ότι οι λήψεις ήταν κακές κ δεν έδιναν εικόνα της κατάστασης των ισχίων. Κανονίσαμε τρίτο ραντεβού ώστε ο ίδιος ο ορθοπεδικος να εκτελέσει τον υπερηχο. Η εικόνα έκανε το γιατρό να μην είναι αισιόδοξος κ να θεωρεί ότι θα χρειαστεί νάρθηκας αλλα επειδή οι τιμές των μοιρών είναι στην ενδιάμεση περιοχή  55- 59 , μας έδωσε διορία 10 μέρες να περιμένουμε πιθανή βελτίωση.

Εδώ να σχολιάσω ότι στο όσο ψάξιμο έχω κάνει διαδικτυακά για το θέμα, όντως συμβαίνει να είναι κακές οι λήψεις κ να μην μπορεί να βγει συμπέρασμα για την κατάσταση των ισχίων!!!!. Κανονίσαμε τέταρτο ραντεβού παρουσία 2 γιατρών. Του "δικού μας" κ ενός επιπλεον "φίλου συναδέλφου". Ο "φίλος συνάδελφός" (πιο έμπειρος με νεογέννητα) έδειξε βέβαιος ότι η εικόνα είναι καλή. Ο "δικός μας" μου έδωσε την αίσθηση ότι δεν συμφωνούσε αλλά έκανε πίσω. Την τιμή για τις μοίρες στην τελευταία εξέταση δεν την έμαθα ποτέ. Υποτίθεται ότι θα με καλούσε όταν θα έβαζε τις μετρήσεις στον υπολογιστή. 

Να σχολιάσω ότι δεν με επιβάρυνε με κόστος επισκέψεων (το λέω εκ των προτέρων για να μην πάνε προς τα εκεί τα σχόλια). Πλήρωσα ένα λογικό πόσο στην πρώτη επίσκεψη κ δεν πλήρωσα κάτι στις επόμενες. 

Θα ήθελα κάποια σύσταση για γιατρό παιδοορθοπεδικο που να ασχολείται με δυσπλασίες ισχίων. Νιώθω ότι το παιδί μου έχει μείνει αδιαγνωστο. Ο χρόνος περνάει κ όσοι γνωρίζουν για το θέμα, ξέρουν ότι πρέπει η οποία παρέμβαση να ξεκινήσει πριν τους 3 μήνες. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, s4ndy είπε:

Γεια χαρά σε όλους.

Έχω ένα κοριτσάκι 2,5 μηνών. Ισχιακη προβολή κατά την εγκυμοσύνη, κληρονομικότητα με ορθοπεδικα προβλήματα στην οικογένεια(του πατέρα μου). 

Χρειάστηκε να κάνουμε 2 φορές υπέρηχο σε ακτινολόγους. Κ τις δύο φορές ο ορθοπεδικος έκρινε ότι οι λήψεις ήταν κακές κ δεν έδιναν εικόνα της κατάστασης των ισχίων. Κανονίσαμε τρίτο ραντεβού ώστε ο ίδιος ο ορθοπεδικος να εκτελέσει τον υπερηχο. Η εικόνα έκανε το γιατρό να μην είναι αισιόδοξος κ να θεωρεί ότι θα χρειαστεί νάρθηκας αλλα επειδή οι τιμές των μοιρών είναι στην ενδιάμεση περιοχή  55- 59 , μας έδωσε διορία 10 μέρες να περιμένουμε πιθανή βελτίωση.

Εδώ να σχολιάσω ότι στο όσο ψάξιμο έχω κάνει διαδικτυακά για το θέμα, όντως συμβαίνει να είναι κακές οι λήψεις κ να μην μπορεί να βγει συμπέρασμα για την κατάσταση των ισχίων!!!!. Κανονίσαμε τέταρτο ραντεβού παρουσία 2 γιατρών. Του "δικού μας" κ ενός επιπλεον "φίλου συναδέλφου". Ο "φίλος συνάδελφός" (πιο έμπειρος με νεογέννητα) έδειξε βέβαιος ότι η εικόνα είναι καλή. Ο "δικός μας" μου έδωσε την αίσθηση ότι δεν συμφωνούσε αλλά έκανε πίσω. Την τιμή για τις μοίρες στην τελευταία εξέταση δεν την έμαθα ποτέ. Υποτίθεται ότι θα με καλούσε όταν θα έβαζε τις μετρήσεις στον υπολογιστή. 

Να σχολιάσω ότι δεν με επιβάρυνε με κόστος επισκέψεων (το λέω εκ των προτέρων για να μην πάνε προς τα εκεί τα σχόλια). Πλήρωσα ένα λογικό πόσο στην πρώτη επίσκεψη κ δεν πλήρωσα κάτι στις επόμενες. 

Θα ήθελα κάποια σύσταση για γιατρό παιδοορθοπεδικο που να ασχολείται με δυσπλασίες ισχίων. Νιώθω ότι το παιδί μου έχει μείνει αδιαγνωστο. Ο χρόνος περνάει κ όσοι γνωρίζουν για το θέμα, ξέρουν ότι πρέπει η οποία παρέμβαση να ξεκινήσει πριν τους 3 μήνες. 

Δημητριος πετρατος.εκει εκανα εγω υπερηχο στον μπεμπουλη για τα ισχια οταν ηταν 30 ημερων.Παρα πολυ καλος και ειδικεύεται στις περιπτωσεις αυτες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 18/5/2019 at 11:17 ΜΜ, s4ndy είπε:

Γεια χαρά σε όλους.

Έχω ένα κοριτσάκι 2,5 μηνών. Ισχιακη προβολή κατά την εγκυμοσύνη, κληρονομικότητα με ορθοπεδικα προβλήματα στην οικογένεια(του πατέρα μου). 

Χρειάστηκε να κάνουμε 2 φορές υπέρηχο σε ακτινολόγους. Κ τις δύο φορές ο ορθοπεδικος έκρινε ότι οι λήψεις ήταν κακές κ δεν έδιναν εικόνα της κατάστασης των ισχίων. Κανονίσαμε τρίτο ραντεβού ώστε ο ίδιος ο ορθοπεδικος να εκτελέσει τον υπερηχο. Η εικόνα έκανε το γιατρό να μην είναι αισιόδοξος κ να θεωρεί ότι θα χρειαστεί νάρθηκας αλλα επειδή οι τιμές των μοιρών είναι στην ενδιάμεση περιοχή  55- 59 , μας έδωσε διορία 10 μέρες να περιμένουμε πιθανή βελτίωση.

Εδώ να σχολιάσω ότι στο όσο ψάξιμο έχω κάνει διαδικτυακά για το θέμα, όντως συμβαίνει να είναι κακές οι λήψεις κ να μην μπορεί να βγει συμπέρασμα για την κατάσταση των ισχίων!!!!. Κανονίσαμε τέταρτο ραντεβού παρουσία 2 γιατρών. Του "δικού μας" κ ενός επιπλεον "φίλου συναδέλφου". Ο "φίλος συνάδελφός" (πιο έμπειρος με νεογέννητα) έδειξε βέβαιος ότι η εικόνα είναι καλή. Ο "δικός μας" μου έδωσε την αίσθηση ότι δεν συμφωνούσε αλλά έκανε πίσω. Την τιμή για τις μοίρες στην τελευταία εξέταση δεν την έμαθα ποτέ. Υποτίθεται ότι θα με καλούσε όταν θα έβαζε τις μετρήσεις στον υπολογιστή. 

Να σχολιάσω ότι δεν με επιβάρυνε με κόστος επισκέψεων (το λέω εκ των προτέρων για να μην πάνε προς τα εκεί τα σχόλια). Πλήρωσα ένα λογικό πόσο στην πρώτη επίσκεψη κ δεν πλήρωσα κάτι στις επόμενες. 

Θα ήθελα κάποια σύσταση για γιατρό παιδοορθοπεδικο που να ασχολείται με δυσπλασίες ισχίων. Νιώθω ότι το παιδί μου έχει μείνει αδιαγνωστο. Ο χρόνος περνάει κ όσοι γνωρίζουν για το θέμα, ξέρουν ότι πρέπει η οποία παρέμβαση να ξεκινήσει πριν τους 3 μήνες. 

Καλησπέρα , στην δυσπλασία των ισχίων (ή "ανωριμότητα ισχίων") ο χρόνος πράγματι δεν είναι με το μέρος μας. Η κοτύλη αρχίζει να οστεοποιείται από την 6η εβδομάδα της ζωής. Έχω ήδη παραθέσει στο forum κάποιες πληροφορίες για την πάθηση. Τα προβλήματα των ισχίων στα νεογέννητα είναι καθημερινή ασχολία για εμάς τους Παιδοορθοπαιδικούς. Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...