Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως να θηλασω αποκλειστικα;


Recommended Posts

ΚΑλησπερα! Η κόρη μου είναι 50 ημερών και τη θηλάζω μαζί με συμπλήρωμα για περίπου 1 μήνα. Ξεκίνησα με αποκλειστικο θηλασμό και ο παιδιατρος μου επειδή έχανε γραμμαρια μου είπε να της δινω και συμπλήρωμα. Τώρα τρώμε 5 γεύματα την ημέρα με θηλασμό κ συμπλήρωμα και 1 με συμπλήρωμα. Ξεκινάω με θηλασμό 20 με 30 λεπτά και συνεχίζω με συμπλήρωμα. Μόνο συμπλήρωμα τρώει 120 ml και με θηλασμό 20 με 60. Θα ήθελα να την θηλάζω αποκλειστικά και αναρωτιέμαι πως θα μπορούσα να το κάνω εφικτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου και να σου ζήσει!

Ξεκίνα αυξάνοντας τη συχνότητα των γευμάτων και μειώνοντας σταδιακά το συμπλήρωμα. Δηλαδή να συνεχίσεις να δίνεις συμπλήρωμα στα 5 γεύματα, και στο έκτο να ξεκινάς με θηλασμό, όπως και στα υπόλοιπα. Ακόμη καλύτερα, αύξησε τα γεύματα σε 7-8. Όταν δείς ότι για μερικές μέρες δεν χρειάζεται πάνω από 20-30 μλ. σε ένα γεύμα, δοκίμασε να της το κόψεις σ΄αυτό το γεύμα, μέχρι να το κόψεις τελείως. Έχε υπόψη ότι θα σου πάρει μερικές εβδομάδες.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Τα γεύματα σας ειναι λίγα.θελει τουλάχιστον 7-8.Επισης με τον θηλασμο δεν γινετε να εχεις προγραμμα...δηλαδή αφού θηλασει 1 ωρα μπορει να ξαναζητήσει και ειναι φυσιολογικό!πετα τα ρολόγια θηλαζε πιο συχνά και ελλατωνε σιγα σιγα το συμπλήρωμα.Οτι είπε και η pax!καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με την pax. πέρασα το ιδιο πέρυσι τέτοια εποχή. θηλασμούς συνέχεια μέρα-νύχτα. εμένα με βοήθησε και η τριγωνέλλα με αφέψημα απο μάραθο. ουσιαστικά αυξάνει την παραγωγή γάλακτος.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ερωτηση. Δίνοντας της 7-8 γεύματα την ημέρα, πόση ώρα να υπολογιζω να τρώει; γιατί μου το κάνει πιπίλα και μια μαια με είχε 2 ώρες με το παιδί στο στήθος και είχα απελπιστεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν παει με την ωρα, οσο καταπινει το αφηνεις. Αν πιπιλαει κανε breast compressions και οταν παλι σταματησει να καταπινει περιμενε λιγα λεπτα και μετα σταματα.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ερωτηση. Δίνοντας της 7-8 γεύματα την ημέρα, πόση ώρα να υπολογιζω να τρώει; γιατί μου το κάνει πιπίλα και μια μαια με είχε 2 ώρες με το παιδί στο στήθος και είχα απελπιστεί.

Αποκλειστικός θηλασμος και να εχεις το παιδι καθε δυο-τρεις ώρες στο στηθος απο 20' ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!! Ο θηλασμος πρεπει να ειναι ανεμπόδιστος και ΧΩΡΙΣ ΡΟΛΟΓΙΑ!! Ο μη θρεπτικος θηλασμος-πιπιλισμα αυξάνει την παραγωγή και συμβάλει στην ομαλή ψυχική ανάπτυξη του παιδιού! Παρε ενα ωραίο μαξιλάρι θηλασμου,εφοδιασου με νερο και υγειηνα σνακ και απόλαυσε τις στιγμές με το μωρο σου!θηλαζε οσο συχνά θελει και πολυ σύντομα θα πετύχεις αυτο που θέλεις!

....ενα απο τα αγαπημένα μου άρθρα

 

 

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/γνώση-σημαίνει-δύναμη/θηλασμός-δεν-σημαίνει-μόνο-θρέψη/

 

 

Να ξέρεις οτι δεν θα ειναι για πάντα ετσι...οσο μεγαλώνει θα αραιώνει απο μονο του τα γεύματα!

Link to comment
Share on other sites

Αποκλειστικός θηλασμος και να εχεις το παιδι καθε δυο-τρεις ώρες στο στηθος απο 20' ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!! Ο θηλασμος πρεπει να ειναι ανεμπόδιστος και ΧΩΡΙΣ ΡΟΛΟΓΙΑ!! Ο μη θρεπτικος θηλασμος-πιπιλισμα αυξάνει την παραγωγή και συμβάλει στην ομαλή ψυχική ανάπτυξη του παιδιού! Παρε ενα ωραίο μαξιλάρι θηλασμου,εφοδιασου με νερο και υγειηνα σνακ και απόλαυσε τις στιγμές με το μωρο σου!θηλαζε οσο συχνά θελει και πολυ σύντομα θα πετύχεις αυτο που θέλεις!

....ενα απο τα αγαπημένα μου άρθρα

 

 

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/γνώση-σημαίνει-δύναμη/θηλασμός-δεν-σημαίνει-μόνο-θρέψη/

 

 

Να ξέρεις οτι δεν θα ειναι για πάντα ετσι...οσο μεγαλώνει θα αραιώνει απο μονο του τα γεύματα!

 

πιστεύεις ότι δεν είναι αργά για να το προσπαθήσω;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα τίποτα περί θηλασμού . Το μόνο που με ειχε απασχολήσει ήταν η αρχή γιατι συνέχεια δεν ήξερα οτι θα είναι τόσο δύσκολο στην αρχή. Και δεν ήξερε κανένας να με ενημερώσει και ας μίλησα με μαιες. Σιγά σιγά μπηκα στο νόημα. Απογοητεύτηκα γιατι ενω έκανα καλή αρχή με το που δυσκολεύτηκα αμέσως συμπλήρωμα και δεν ήμουν καθόλου προετοιμασμένη ότι θα χρειαστεί να πάω κόντρα σε αυτά που θα μου πει ο παιδιατρος για να τα καταφέρω. Λυπάμαι που έχουμε φτάσει σε αυτό το σημείο . Κάτι τόσο φυσικό να γίνεται πολύπλοκο . Η μανα μου μου έκανε εντύπωση που δεν με θήλασε και χειρότερα ακόμα ούτε αυτήν η μανα της. Και τώρα έχω μπλέξει με αποστειρώσεις μπιμπερό πιπιλες και θήλαστρο. Αν είναι δυνατόν!!! Και μεγαλώνει το μωρο μου και το απολαμβάνω τόσο πολυ την ώρα τ θηλασμού!! Αλλά νιώθω μεγάλη ανασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

πιστεύεις ότι δεν είναι αργά για να το προσπαθήσω;;

Ειναι πολυ μικρό ακόμα το μωρο σου και η γαλουχια σου εχει διατηρηθεί πολυ καλα αφού πίνει τα 2/3 απο σένα θα ειναι θεμα χρόνου να κόψετε εντελώς το συμπλήρωμα.Πιστεψε με θα ξεκουραστείς πολυ περισσοτερο οταν σταματήσεις να αποστείρωνεις και να πλένεις μπουκάλια.Ο αποκλειστικός θηλασμος πραγματικα σου λύνει τα χερια κάποια στιγμή! Σκέψου οτι θα πηγενεις παντού με το μωρο χωρις αγχος για το τι θα φάει.Ειμαι σίγουρη οτι αν το θέλεις μπορεις να το πετύχεις και μαλιστα ευκολότερα απ΄οσο νομίζεις..Καλούς θηλασμους!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ήξερα τίποτα περί θηλασμού . Το μόνο που με ειχε απασχολήσει ήταν η αρχή γιατι συνέχεια δεν ήξερα οτι θα είναι τόσο δύσκολο στην αρχή. Και δεν ήξερε κανένας να με ενημερώσει και ας μίλησα με μαιες. Σιγά σιγά μπηκα στο νόημα. Απογοητεύτηκα γιατι ενω έκανα καλή αρχή με το που δυσκολεύτηκα αμέσως συμπλήρωμα και δεν ήμουν καθόλου προετοιμασμένη ότι θα χρειαστεί να πάω κόντρα σε αυτά που θα μου πει ο παιδιατρος για να τα καταφέρω. Λυπάμαι που έχουμε φτάσει σε αυτό το σημείο . Κάτι τόσο φυσικό να γίνεται πολύπλοκο . Η μανα μου μου έκανε εντύπωση που δεν με θήλασε και χειρότερα ακόμα ούτε αυτήν η μανα της. Και τώρα έχω μπλέξει με αποστειρώσεις μπιμπερό πιπιλες και θήλαστρο. Αν είναι δυνατόν!!! Και μεγαλώνει το μωρο μου και το απολαμβάνω τόσο πολυ την ώρα τ θηλασμού!! Αλλά νιώθω μεγάλη ανασφάλεια.

Οι παιδιατροι δυστιχως γνωρίζουν μονο τα βασικά για τον θηλασμο εκτός αν ειναι και σύμβουλος γαλουχιας.Οσο για συγγενείς μην ακούς κανέναν γιατι ολοι έχουν γνώμη χωρις να ξερούν...Εμπειρικά στο λέω...."το μωρο σε κανει πιπιλα"..."δεν χορταινει δώσε συμπλήρωμα"..."δεν κανει να θηλαζεις τοσο συχνά"..και αλλα πολλα τέτοια πετυχημένα...Να ακούς το μωρο σου και το ένστικτο σου.Και αν χρειαστείς περαιτέρω βοήθεια μπορεις να επικοινωνήσεις με σύμβουλο θηλασμου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Δεν ήξερα τίποτα περί θηλασμού . Το μόνο που με ειχε απασχολήσει ήταν η αρχή γιατι συνέχεια δεν ήξερα οτι θα είναι τόσο δύσκολο στην αρχή. Και δεν ήξερε κανένας να με ενημερώσει και ας μίλησα με μαιες. Σιγά σιγά μπηκα στο νόημα. Απογοητεύτηκα γιατι ενω έκανα καλή αρχή με το που δυσκολεύτηκα αμέσως συμπλήρωμα και δεν ήμουν καθόλου προετοιμασμένη ότι θα χρειαστεί να πάω κόντρα σε αυτά που θα μου πει ο παιδιατρος για να τα καταφέρω. Λυπάμαι που έχουμε φτάσει σε αυτό το σημείο . Κάτι τόσο φυσικό να γίνεται πολύπλοκο . Η μανα μου μου έκανε εντύπωση που δεν με θήλασε και χειρότερα ακόμα ούτε αυτήν η μανα της. Και τώρα έχω μπλέξει με αποστειρώσεις μπιμπερό πιπιλες και θήλαστρο. Αν είναι δυνατόν!!! Και μεγαλώνει το μωρο μου και το απολαμβάνω τόσο πολυ την ώρα τ θηλασμού!! Αλλά νιώθω μεγάλη ανασφάλεια.

 

Πως πάτε; καταφερες μειωση συμπληρωματος; Τα γεύματα αυξήθηκαν;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...