Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κολλησε η ζυγαρια!


Recommended Posts

Άφού το μωρό σου είναι ήδη 9 μηνών φαντάζομαι θα τρώει και αρκετή ποσότητα στερεών. Μπορείς να δοκιμάσεις να της δίνεις στερεές τροφές με περισσότερες θερμίδες π.χ. μπανάνα στη φρουτόκρεμα, να προσθέτεις λίγο λαδάκι στο φαγητό της κ.α.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν ξερω ποσο ειναι το μωρο αλλα κ εμενα που πινει φορμουλα ξυπναει την νυχτα!! δεν φταιει ο θηλασμος για τα ξυπνηματα..πιστευω οτι το μωρο αν ειναι να κοιμηθει την νυχτα σερι θα το κανει ειτε θηλαζει ειτε οχι..τωρα οσο για το βαρος συμφωνω με την opal,..εφοσον τρωει στερεες δεν μπορω να καταλαβω γιατι να ευθυνεται ο θηλασμος στην μη προσληψη βαρους

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Άφού το μωρό σου είναι ήδη 9 μηνών φαντάζομαι θα τρώει και αρκετή ποσότητα στερεών. Μπορείς να δοκιμάσεις να της δίνεις στερεές τροφές με περισσότερες θερμίδες π.χ. μπανάνα στη φρουτόκρεμα, να προσθέτεις λίγο λαδάκι στο φαγητό της κ.α.

τωρα ειδα οτι ειναι 9 μηνων..απλα στο θεμα του υπνου να ξαναπω οτι μιας φιλης μονο ξενο επινε απο την αρχη αλλα μεχρι 2 χρονων ξυπνουσε 2 φορες την νυχτα για γαλα

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

το ξερω βρε νινα-νανα αλλα ολοι γυρω με ψιλοαποτρεπουν να συνεχισω με τη δικαιολογια οτι ενταξει το θηλασα δεν εχω κατι αλλο να του προσφερω.η μαμα μου με στηριζει και ο αντρας μου μια λεει οκ την αλλη ανησυχει...σ'αυτο που λες με την παρεξηγηση θα συμφωνησω απολυτως αλλα υπαρχουν και καποιοι κολλημενοι.ας πουμε μου εχουν πει και ο παιδιατρος αλλα και πολλοι αλλοι οτι ξυπναει τη νυχτα για να θηλασει επειδη δεν της καλυπτω πλεον τις αναγκες της.τι να πω.μαλλον θα κανω αυτο που νομιζω

 

Υπεύθυνη για την διατροφή του μωρου καθώς και για το τι γάλα πίνει είναι η μαμα του. Όλοι οι υπόλοιποι να κοιτούν τη δουλεια τους. Γενικώς υπάρχει μια απίστευτη νοοτροπία των γύρω μας να νομίζουν ότι ξέρουν τι είναι καλύτερο για το δικο μας παιδι.

Θα καταλάβαινα το να ανησυχουσαν αν μιλούσαμε για ένα μωρο που ακόμα μόνο θηλαζει. Το μωρο σου όμως τρώει φαγητο, το γάλα σε αυτήν την ηλικία δεν είναι το μόνο υπεύθυνο για τα κιλα. Αλλα και να ήταν το μόνο υπεύθυνο δεν καταλαβαίνω γιατι τέτοια αναστάτωση αφου το παιδι είναι μια χαρα.

 

Πόσες φορές θηλαζει το 24ωρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια συμφωνω σε οσα λετε και να προσθεσω οτι τρωει αρκετα!ας πουμε το μεσημεριανο της ειναι ενα πιατο κανονικο κ το τρωει τις περισσοτερες φορες σχεδον ολο.

νινα-νανα θηλαζει γυρω στις 6-7 φορες.πολλες φορες θελει μετα το φαγητο της να πιει και γαλα και δεν βρισκω το λογο γιατι να μην της δωσω οπως λενε διαφοροι.ασε που οι γυρω μ'εχουν βγαλει και υπερβολικη που κανω οτι μου κατεβει και δεν τους ακουω επειδη ειναι μεγαλυτεροι και ξερουν καλυτερα(λενε).εμενα η μπεμπα μου φαινεται μια χαρα,ορεξη εχει για τα παντα ειδικα για ο,τι τρωμε εμεις.αφου μπορει να φαει το μεσημερι το φαγητο της και να φαει και λιγο απο τι δικο μας γιατι ζηλευει αυτο που τρωμε.παντως κοριτσια σας ευχαριστω για την υποστηριξη γιατι στο τελος ειχα αρχισει να πιστευω οτι εχω καποιο προβλημα:D

σημειωτεον η μαμα μου μου ειπε οτι κι εγω μεχρι 3 χρονων επινα γαλα και το βραδυ καθε 3 ωρες,αρα μπορει η μπουμπου να μου μοιαζει και σ'αυτο;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια συμφωνω σε οσα λετε και να προσθεσω οτι τρωει αρκετα!ας πουμε το μεσημεριανο της ειναι ενα πιατο κανονικο κ το τρωει τις περισσοτερες φορες σχεδον ολο.

νινα-νανα θηλαζει γυρω στις 6-7 φορες.πολλες φορες θελει μετα το φαγητο της να πιει και γαλα και δεν βρισκω το λογο γιατι να μην της δωσω οπως λενε διαφοροι.ασε που οι γυρω μ'εχουν βγαλει και υπερβολικη που κανω οτι μου κατεβει και δεν τους ακουω επειδη ειναι μεγαλυτεροι και ξερουν καλυτερα(λενε).εμενα η μπεμπα μου φαινεται μια χαρα,ορεξη εχει για τα παντα ειδικα για ο,τι τρωμε εμεις.αφου μπορει να φαει το μεσημερι το φαγητο της και να φαει και λιγο απο τι δικο μας γιατι ζηλευει αυτο που τρωμε.παντως κοριτσια σας ευχαριστω για την υποστηριξη γιατι στο τελος ειχα αρχισει να πιστευω οτι εχω καποιο προβλημα:D

σημειωτεον η μαμα μου μου ειπε οτι κι εγω μεχρι 3 χρονων επινα γαλα και το βραδυ καθε 3 ωρες,αρα μπορει η μπουμπου να μου μοιαζει και σ'αυτο;)

αα!!! συγγενεις θα ειμαστε...το πρωι ξεχναει να φαει κ την ταιζω σχεδον με το ζορι αλλα το βραδυ καθε 3 ωρες γαλααααα!!!!!!! μπραβο σας!!!!!:D:D

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

αα!!! συγγενεις θα ειμαστε...το πρωι ξεχναει να φαει κ την ταιζω σχεδον με το ζορι αλλα το βραδυ καθε 3 ωρες γαλααααα!!!!!!! μπραβο σας!!!!!:D:D

ειμαστε συγγενεις μονο το βραδυ:Pτην ημερα τρωει οχι μονο το δικο της,θελει κι απο το δικο μας...ασε εχω βρει το μπεά μου.δεν τολμαω να φαω κατι και να μην της δωσω.θα μας ακουσει ολο το τετραγωνο.:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα στο φορουμ. Επαναφερω το θεμα γιατι αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα. Τον τελευταιο μηνα εχουμε παρει γυρω στα 150-200 γρ. Οι ζυγισεις μας ειναι οι εξης:

7/1 3400

10/1. 3330

10/2 4400

6/3 5200

7/4 5900

7/5 6450

10/6 6900

7/7 7300

1/8 7450

 

Εχουμε ξεκινησει στερεες απο τις 11/6. Τωρα εδω και δυο βδομαδες το προγραμμα μας ειναι ως εξης:

8:30 θηλασμος

11:30 φρουτα γυρω στα 100ml

12 θηλασμος

15:00κρεατοχορτοσουπα 100ml

16:00 θηλασμος

18:30 ρυζαλευρο hipp με μητρικο γαλα 70ml

19:00 θηλασμος (συνηθως τρωει λιγο)

21:30 θηλασμος και υπνος μεχρι το πρωι

 

Γενικα δεν εχω παρατηρησει καποια αλλαγη στη συμπεριφορα της, ειναι αρκετα κινητικη, τον τελευταιο εναμιση μηνα που γυριζει κιολας μονη της. Πινει αρκετο νερο, γυρω στα 80-100 ml τη μερα. Θα μας ερθει ο γιατρος απο βδομαδα αλλα εχω ανησυχησει γιατι πηρε τοσο λιγο βαρος..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο φορουμ. Επαναφερω το θεμα γιατι αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα. Τον τελευταιο μηνα εχουμε παρει γυρω στα 150-200 γρ. Οι ζυγισεις μας ειναι οι εξης:

7/1 3400

10/1. 3330

10/2 4400

6/3 5200

7/4 5900

7/5 6450

10/6 6900

7/7 7300

1/8 7450

 

Εχουμε ξεκινησει στερεες απο τις 11/6. Τωρα εδω και δυο βδομαδες το προγραμμα μας ειναι ως εξης:

8:30 θηλασμος

11:30 φρουτα γυρω στα 100ml

12 θηλασμος

15:00κρεατοχορτοσουπα 100ml

16:00 θηλασμος

18:30 ρυζαλευρο hipp με μητρικο γαλα 70ml

19:00 θηλασμος (συνηθως τρωει λιγο)

21:30 θηλασμος και υπνος μεχρι το πρωι

 

Γενικα δεν εχω παρατηρησει καποια αλλαγη στη συμπεριφορα της, ειναι αρκετα κινητικη, τον τελευταιο εναμιση μηνα που γυριζει κιολας μονη της. Πινει αρκετο νερο, γυρω στα 80-100 ml τη μερα. Θα μας ερθει ο γιατρος απο βδομαδα αλλα εχω ανησυχησει γιατι πηρε τοσο λιγο βαρος..

 

 

Μην ανησυχείς, από μια ηλικία και μετά ανακόπτεται ο ρυθμός αύξησης του βάρους. Ο παιδίατρός μου είχε δώσει την εξήγηση ότι η φύση έχει προνοήσει, ώστε τα παιδάκια να μην γίνονται ασήκωτα πριν περπατήσουν. Φαντάσου ότι τα περισσότερα παιδιά περπατάνε μετά το χρόνο, τί θα γινόταν εάν έπαιρναν κάθε μήνα 500 gr - 1kg!!! Όσο περνάει ο καιρός τόσο θα μειώνεται και το βάρος που θα παίρνει κάθε μήνα, ο μικρός μου κοντεύει τα 2 και ζήτημα είναι αν έχει πάρει 1,5 kg τους τελευταίους 8-9 μήνες!

 

Εφόσον η μικρούλα ψηλώνει και φαίνεται ευχαριστημένη, τί άλλο να κάνεις? Φρόντιζε μόνο να μην της περιορίζεις τις ποσότητες των στέρεων. Τα ml στα είπε ο γιατρός? Γιατί μετράς ποσότητες?

 

Μήπως δεν θυμάμαι καλά? Εγώ γιατί δεν μέτρησα ποτέ?:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Deena ευχαριστω για την απαντηση! Ο γιατρος μου χε πει μονο για το μεσημερανο μεχρι 200 ml, ετυχε να τα μετρησω μια μερα για να δω ποσσο περιπου τρωει!

 

Καλημέρα, κατάλαβα!

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι αν και μένα μου είχε πει τίποτα για ml, αλλά ήμουν τόσο μπουχτισμένη μετρώντας 6 μήνες ml για την φόρμουλα που δεν μέτρησα ποτέ και τίποτα στις στέρεες.

 

Πάντα ο δικός μου έτρωγε ποσότητα ίση με ένα πιάτο σούπας σε όλα (φρουτόκρεμα, κρεατοχορτόσουπα, ρυζάλευρο), δεν ξέρω τί αντιστοιχία είναι αυτή σε ml.

 

To σημαντικό είναι ότι η μικρή έχει δεχθεί τις στέρεες ευχάριστα και χωρίς προβλήματα, μην αγχώνεσαι ούτε για το βάρος ούτε για τις ποσότητες!

Link to comment
Share on other sites

χρονισαμε και καναμε μια επισκεψη ρουτινας στη παιδιατρο πιο πολυ γιατι θελαμε να του γραψει εξετασεις για πιθανη ελλειψη ενζυμου g6pd....τελικα μας εδωσε ενα κατεβατο εξετασεις γιατι ο μικρος μου δεν πηρε καθολου βαρος αυτον το μηνα...τιποτα 0....ψηλωσε 1 εκατοστο πηρε(75εκ) και λιγο στο κεφαλακι 44.7εκ(κατω απο μισο εκατοστο)και εχει κολλησει στα 8.100........δεν ξερω τι συνεβη και δεν πηρε καθολου(εγω οταν επαιρνε 100-150γρ τα θεωρουσα φυσιολογικα,ασχετα αν η παιδιατρος ελεγε"δεν πηρε το παιδι"...αλλα καθολου????ασε που τους πρωτους μηνες που επαιρνε αβερτα τα κιλα στη καθισια μας ελεγε χοντρους...))

εγω ξεκινησα να τον αποθηλαζω πριν 3 βδομαδες που του εκοψα στην ουσια τα πιπιλισματα....να φταιει αυτο?δεν ξερω να εχασε απο κει θερμιδες?,απο ποσοτητες στις στερεες(επειδη ξαναμπηκα σε διαδικασια να μετρησω...)τρωει 250-300γρ φρουτα το πρωι με βρωμη,το μεσημεριανο του 200γρ και απογευμα παλι γυρω στα 200-250γρ κρεμα,η γιαουρτι η ζυμαρικα με τυρι....τωρα γαλα δεν ξερω ποσο ετρωγε γιατι τον θηλαζα αποκλειστικα....δεν ξερω εχω λιγο ανχωθει (αν και γενικα εχω διαπιστωσει πως η παιδιατρος μας κατω απο 250γρ τα θεωρει λιγα)αν και βλεπω οτι εχει συμβει και σε αλλες....πιο πολυ ανχωνομαι γιατι θα επρεπε να ειναι γυρω στα 9 κιλα αφου γεννηθηκε 3.000 και στεναχωρεθηκα γιατι κατευθειαν ο αντρας μου και η πεθερα μου εριξαν το φταιξιμο στον θηλασμο...(η πεθερα θηλασε 40 μερες γιατι της ειπαν οτι δεν εχει γαλα...τα γνωστα.)και οκ ουτως η αλλως θα το εκοβα τωρα και ευτυχως δεχτηκε καλα το γαλα που του πηρα και οκ και εγω προτιμω να διαπιστωσω οτι ισως να μην του εφτανε πλεον ο θηλασμος απο το να εχει κατι το παιδι,απλα ηταν πολυ ασχημο ετσι που ειπωθηκε....τες πα μην σας κουραζω.αναμενω τις εξετασεις του κι ελπιζω ολα καλα.....καλα να ειναι και τα δικα σας μωρουλια κιας ειμαστε στην κατηγορια φτερου!τι να κανουμε?(ουτως η αλλως κι εγω και ο αντρας μου ειμαστε πολυ λεπτοι,και σχετικα μιροσωμοι..δεν παιζει ρολο αυτο?)

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

χρονισαμε και καναμε μια επισκεψη ρουτινας στη παιδιατρο πιο πολυ γιατι θελαμε να του γραψει εξετασεις για πιθανη ελλειψη ενζυμου g6pd....τελικα μας εδωσε ενα κατεβατο εξετασεις γιατι ο μικρος μου δεν πηρε καθολου βαρος αυτον το μηνα...τιποτα 0....ψηλωσε 1 εκατοστο πηρε(75εκ) και λιγο στο κεφαλακι 44.7εκ(κατω απο μισο εκατοστο)και εχει κολλησει στα 8.100........δεν ξερω τι συνεβη και δεν πηρε καθολου(εγω οταν επαιρνε 100-150γρ τα θεωρουσα φυσιολογικα,ασχετα αν η παιδιατρος ελεγε"δεν πηρε το παιδι"...αλλα καθολου????ασε που τους πρωτους μηνες που επαιρνε αβερτα τα κιλα στη καθισια μας ελεγε χοντρους...))

εγω ξεκινησα να τον αποθηλαζω πριν 3 βδομαδες που του εκοψα στην ουσια τα πιπιλισματα....να φταιει αυτο?δεν ξερω να εχασε απο κει θερμιδες?,απο ποσοτητες στις στερεες(επειδη ξαναμπηκα σε διαδικασια να μετρησω...)τρωει 250-300γρ φρουτα το πρωι με βρωμη,το μεσημεριανο του 200γρ και απογευμα παλι γυρω στα 200-250γρ κρεμα,η γιαουρτι η ζυμαρικα με τυρι....τωρα γαλα δεν ξερω ποσο ετρωγε γιατι τον θηλαζα αποκλειστικα....δεν ξερω εχω λιγο ανχωθει (αν και γενικα εχω διαπιστωσει πως η παιδιατρος μας κατω απο 250γρ τα θεωρει λιγα)αν και βλεπω οτι εχει συμβει και σε αλλες....πιο πολυ ανχωνομαι γιατι θα επρεπε να ειναι γυρω στα 9 κιλα αφου γεννηθηκε 3.000 και στεναχωρεθηκα γιατι κατευθειαν ο αντρας μου και η πεθερα μου εριξαν το φταιξιμο στον θηλασμο...(η πεθερα θηλασε 40 μερες γιατι της ειπαν οτι δεν εχει γαλα...τα γνωστα.)και οκ ουτως η αλλως θα το εκοβα τωρα και ευτυχως δεχτηκε καλα το γαλα που του πηρα και οκ και εγω προτιμω να διαπιστωσω οτι ισως να μην του εφτανε πλεον ο θηλασμος απο το να εχει κατι το παιδι,απλα ηταν πολυ ασχημο ετσι που ειπωθηκε....τες πα μην σας κουραζω.αναμενω τις εξετασεις του κι ελπιζω ολα καλα.....καλα να ειναι και τα δικα σας μωρουλια κιας ειμαστε στην κατηγορια φτερου!τι να κανουμε?(ουτως η αλλως κι εγω και ο αντρας μου ειμαστε πολυ λεπτοι,και σχετικα μιροσωμοι..δεν παιζει ρολο αυτο?)

 

Πράγματι, σε όλα τα παιδάκια συμβαίνει sonner or later! Θα πω το κλασικό, μην αγχώνεσαι...ωραία το παιδί δεν είναι 9 κιλά, αλλά 8! Νομίζω ότι ο κανόνας ότι στον χρόνο τριπλασιάζουν το βάρος γέννησης είναι λίγο σχετικός, αλλιώς δεν θα υπήρχαν οι καμπύλες ανάπτυξης!

 

Επίσης, έπεσα κι εγώ αρκετές φορές στην παγίδα να λέω χαρτί και καλαμάρι στους παππουδογιαγιάδες όλες τις μηνιαίες μετρήσεις του μικρού στον παιδίατρο και κάποια στιγμή επειδή με είχαν πρήξει σταμάτησα, έλεγα "όλα καλά" και τέλος, ηρέμησα από εκεί και πέρα!

 

Νομίζω ότι σε επηρέασε περισσότερο η αντίδραση της πεθεράς σου, παρά ο,τιδήποτε άλλο!

 

Να τον χαίρεσαι τον αθλητή σου και όλα καλά να πάνε με τις εξετάσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, σε όλα τα παιδάκια συμβαίνει sonner or later! Θα πω το κλασικό, μην αγχώνεσαι...ωραία το παιδί δεν είναι 9 κιλά, αλλά 8! Νομίζω ότι ο κανόνας ότι στον χρόνο τριπλασιάζουν το βάρος γέννησης είναι λίγο σχετικός, αλλιώς δεν θα υπήρχαν οι καμπύλες ανάπτυξης!

 

Επίσης, έπεσα κι εγώ αρκετές φορές στην παγίδα να λέω χαρτί και καλαμάρι στους παππουδογιαγιάδες όλες τις μηνιαίες μετρήσεις του μικρού στον παιδίατρο και κάποια στιγμή επειδή με είχαν πρήξει σταμάτησα, έλεγα "όλα καλά" και τέλος, ηρέμησα από εκεί και πέρα!

 

Νομίζω ότι σε επηρέασε περισσότερο η αντίδραση της πεθεράς σου, παρά ο,τιδήποτε άλλο!

 

Να τον χαίρεσαι τον αθλητή σου και όλα καλά να πάνε με τις εξετάσεις σας!

ξερω μωρε αλλα.......να σου πω κι εγω τριπλασιασα το βαρος γεννησης μου 18 μηνων οποτε............αντε να δουμε και με τις εξετασεις

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και εμεις μια απο τα ιδια, ειμαστε 9 μηνων θηλαζουμε αποκλειστικα (5-6 θηλασμους το 24ωρο) βεβαια τρωμε και στερεες, με το ζορι αλλα τις τρωμε, 170gr περιπου φρουτοκρεμα 250gr κρεατοχρτοσουπα και το απογευμα γιαουρτι η κρεμα.παρ'ολα αυτα εχει παρει 400gr τους τελευταιους 3 μηνες,η παιδιατρος λεει οτι μαλλον ειναι απο τα δοντια (εχουμε 6)αλλα αν συνεχισει ετσι τους επομενους 2 μηνες που θα μας ξαναδει θα πρεπει να σκεφτω το ενδεχομενο να του δωσω ξενο γαλα.Αναρωτιεμαι λοιπον μηπως εχει δικιο κα πρεπει να του το δωσω γιατι το δικο μου δεν τον καλυπτει πια?η μηπως δεν πινει την ποσοτητα που πρεπει και απλα πιπιλαει,γιατι που στο καλο παει ολο αυτο το φαγητο και το γαλα?δεν ξερω τι να κανω εχω αγχωθει παρα πολυ

24/10/13 2580 47cm

27/10/13 2490 47cm

04/11/13 2510 48cm

25/11/13 3450 53cm

23/12/13 4700 57cm

27/01/14 6300 62cm

27/02/14 7400 64cm

27/03/14 8000 66cm

28/04/14 8700 69 cm

26/05/14 8900 72 cm

15/07/14 9100 72 cm

07/08/14 9150 73cm

ευχαριστω και συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια και εμεις μια απο τα ιδια, ειμαστε 9 μηνων θηλαζουμε αποκλειστικα (5-6 θηλασμους το 24ωρο) βεβαια τρωμε και στερεες, με το ζορι αλλα τις τρωμε, 170gr περιπου φρουτοκρεμα 250gr κρεατοχρτοσουπα και το απογευμα γιαουρτι η κρεμα.παρ'ολα αυτα εχει παρει 400gr τους τελευταιους 3 μηνες,η παιδιατρος λεει οτι μαλλον ειναι απο τα δοντια (εχουμε 6)αλλα αν συνεχισει ετσι τους επομενους 2 μηνες που θα μας ξαναδει θα πρεπει να σκεφτω το ενδεχομενο να του δωσω ξενο γαλα.Αναρωτιεμαι λοιπον μηπως εχει δικιο κα πρεπει να του το δωσω γιατι το δικο μου δεν τον καλυπτει πια?η μηπως δεν πινει την ποσοτητα που πρεπει και απλα πιπιλαει,γιατι που στο καλο παει ολο αυτο το φαγητο και το γαλα?δεν ξερω τι να κανω εχω αγχωθει παρα πολυ

24/10/13 2580 47cm

27/10/13 2490 47cm

04/11/13 2510 48cm

25/11/13 3450 53cm

23/12/13 4700 57cm

27/01/14 6300 62cm

27/02/14 7400 64cm

27/03/14 8000 66cm

28/04/14 8700 69 cm

26/05/14 8900 72 cm

15/07/14 9100 72 cm

07/08/14 9150 73cm

ευχαριστω και συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα

 

Δεν έχω κανένα θέμα με το ξένο γάλα (πώς θα μπορούσα άλλωστε, χάρη σε αυτό μεγάλωσε ο δικός μου γιος!!!!), αλλά σε λίγο χρονίζετε, οπότε θα μπορείς να αρχίσεις να δίνεις φρέσκο, κρίμα δεν είναι να δώσεις τώρα σκόνη?

 

Εξάλλου, το παιδί έχει ήδη τριπλασιάσει το βάρος γέννησης και δεν είναι ούτε ενός έτους! Ο γιος μου είναι γεννήθηκε 3.750 kg, είναι τώρα 22 μηνών και με το ζόρι ξεπεράσαμε τα 12 kg. Νομίζω ότι τα κιλά σας είναι εξαιρετικά...για να μην σχολιάσω ότι μέσα σε 2 μήνες (27/3-26/5) πήρε 6 πόντους ύψος!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο,τα κιλα και το υψος του ειναι μια χαρα, απλα με προβληματιζει αυτη η ''στασιμοτητα'' στο βαρος και φυσικα το οτι η παιδιατρος μιλησε για ξενο γαλα

Link to comment
Share on other sites

μπορει να θεωρηθει στασιμο ενα παιδι απο τη στιγμη που ψηλωνει??δεν καταλαβαινω με τι κριτηρια λεγεται αυτο?επισης στασιμο οταν παιρνει 100γρ?η δικια μας θεωρει στασιμο το παιδι μας απο τον μαιο...απο τοτε εχει παρει 2 ποντους υψος και 100γρ....βασικα θεωρει πως τα 100γρ δεν ειναι μετρησιμα ..χαρακτηριστικα μου ειπε"το παιδι εχει μεινει στα ιδια κιλα απο τον μαη...και ειπαμε εκανε διαρροια και πηρε μονο 100 τωρα τι συμβαινει??"επειδη θα τρελαθω μεχρι να βγουν οι εξετασεις σκεφτομαι να το παω και σε αλλο γιατρο........

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ξερω οτι τα μωρα αναπτυσσονται πολυ τους πρωτους 6 μηνες και μετα μειωνεται καπως ο ρυθμος και στην προσληψη βαρους αλλα και στο υψος. Επισης τα παιδακια που θηλαζουν ισως εχουν πιο αργη προσληψη βαρους, αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν τρωνε καλα. Να δωσεις σκονη απο την στιγμη που τρωει στερεες και θηλαζει δεν πιστευω οτι εχει καποιο νοημα, αλλα δεν ειμαι και γιατρος.

Παρε και μια δευτερη γνωμη απο αλλο παιδιατρο ομως γιατι εμεις εδω δεν μπορουμε να ξερουμε τι αναγκες εχει το μωρο...

Link to comment
Share on other sites

μπορει να θεωρηθει στασιμο ενα παιδι απο τη στιγμη που ψηλωνει??δεν καταλαβαινω με τι κριτηρια λεγεται αυτο?επισης στασιμο οταν παιρνει 100γρ?η δικια μας θεωρει στασιμο το παιδι μας απο τον μαιο...απο τοτε εχει παρει 2 ποντους υψος και 100γρ....βασικα θεωρει πως τα 100γρ δεν ειναι μετρησιμα ..χαρακτηριστικα μου ειπε"το παιδι εχει μεινει στα ιδια κιλα απο τον μαη...και ειπαμε εκανε διαρροια και πηρε μονο 100 τωρα τι συμβαινει??"επειδη θα τρελαθω μεχρι να βγουν οι εξετασεις σκεφτομαι να το παω και σε αλλο γιατρο........

 

Να το πας σε αλλο γιατρο.. μου κανει μεγαλη εντυπωση που σχολιαζε αρνητικα και οταν παιρνατε βαρος, μου φαινεται λιγο υποπτο. Σου προτεινε να δωσεις ξενο σε ολη τη διαρκεια που πηγαινες το μικρο;

Παντως εμεις που πηραμε 150 γρ μου ειπε οτι ειναι μια χαρα αφου το καλοκαιρι συνηθως μενουν στασιμα η ακομα χανουν κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...