Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρα ταύτα,θηλαζω ακομα αποκλειστικά!


Recommended Posts

Το σπλάχνο μου ειναι 5,5 μηνων κ ο θηλασμος για μας ηταν μονόδρομος απ΄ το πρωτο λεπτο της γέννας!!!! Το εχουμε απολαύσει μέχρι τωρα!!!

 

Ομως πριν λιγες μέρες έπαθα "βαριά" γαστρεντεριτιδα για δυο 24ωρα..

Με ακατεβατο πυρετό 39...

Με 35 διαρροιες...

Παράλληλα με περίοδο...

 

Πίστευα πως ηρθε το τέλος του γάλακτος μου...αφού ειχα ξεζουμιστει.οτι έτρωγα κ έπινα,το έβγαζα...

 

Το μωρακι μου ομως έπινε ανενόχλητοι!

Το πρωι που παντα τα στήθη μου ειναι παραγεμισμενα,μετα απ΄ολα αυτα ηταν τελείως μαλακά..κ οταν ξεκίνησε να θηλάζει το μωρακι μου ακουγόταν συνεχεια ο ήχος του φιλιου(σημάδι αδειου στήθους)

Κι ομως δεν το έβαλα κατω...τον θηλαζα ασταμάτητα όλη μερα!!!

Συνεχεια συνεχεια συνεχεια......

Δεν χρειάστηκε να δώσω τίποτε αλλο..το γαλα ηταν εκεί κ εκανε το καθήκον του...

 

Παρα τις αντιξοότητες η ΦΥΣΗ επιτελεί τον καθήκον της!!!

Θηλαστε κ απολαύστε...ειναι ευλογία!!!!

Νομιζω πως δεν ζούσα πριν την γέννηση του παιδιου μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλα εκανες και κατεγραψες την εμπειρια σου κοριτσι!

Γιατι μερικοι γιατροι απαγορευουν το θηλασμο οταν η μητερα εχει ιωση!Σε καταλαβαινω...

Εμεις ημασταν αρρωστες και οι δυο και θηλαζε περισσοτερο απο πριν!Εγω παιζει να χασα και τρια κιλα σε δυο μερες απο την εξαντληση!

Περαστικα και καλους θηλασμους!

Link to comment
Share on other sites

Κ ο δικος μου γιατρός μου το απαγόρευσε αλλα η φύση εχεις άλλους σκοπούς...κ το παιδακι μου ζηταγε συνεχεια!!!!! Κ εγω εκεί!!!! Δεν κόλλησε το παραμικρό!!!!

Πρεπει να ειμαστε ηρεμες κ να αφουγκραζομαστε το παιδι μας...

Εχω κ την γιαγιακα μου που με συμβουλεύει συνεχεια για το τι έκαναν στην εποχή της,οποτε εχω ενα ανοιχτό "βιβλίο" μπροστά μου!!!

Ευτυχώς γιατι ολοι οι υπόλοιποι(Μαμα,αδελφή,ξαδερφες,φίλες) λενε τα κουφα!!!δεν θηλασε καμία τους χαριν εκμοντερνισμού κ εγω ειμαι η εξωγηινη του χωριού!!!!

Αμα δεν γυρίσουμε πίσω να μάθουμε απ΄τα απλα κ καθημερινά,μπροστά δεν πρόκειται να παμε...

Νομιζω πως δεν ζούσα πριν την γέννηση του παιδιου μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι υποχρέωση μας να δώσουμε την καλύτερη αρχή στον νέο άνθρωπο!!!

Μακαρι να το καταλαβαιναμε αυτο κ ολα θα προχωρούσαν καλύτερα!:P

Νομιζω πως δεν ζούσα πριν την γέννηση του παιδιου μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο!! Είχα πάθει κ εγώ το ίδιο μια φορά, κόλλησα γαστρεντερίτιδα εγώ ο άντρας μου κ οι δύο μας φίλοι, κοινώς μας ισοπέδωσε..λέω σιγά τώρα μην τη γλιτώσει το μωρό που το ανοσοποιητικό του είναι ανώριμο και θηλάζει ολημερίς κολλημένο πάνω μου...και όμως το μωρό δεν έπαθε απολύτως τίποτα! Εγώ έπαθα πλάκα δεν το πίστευα τότε!

 

Ο γιατρός γιατί στο απαγόρευσε; Με ποια αιτιολογία;

 

Εγώ για τον θηλασμό δεν ρωτούσα τον τότε παιδίατρο γιατί δεν τον εμπιστευόμουν με βάση κάποιες άλλες συμβουλές του αλλά τις μαίες που με στήριξαν με τον θηλασμό όταν γέννησα. Και θυμάμαι μου το είπε "να δεις δεν θα κολλήσει το μωρό" και έλεγα μέσα μου "τι μου λέει τώρα ετούτη"; :lol::lol::lol:

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δεν το πίστευα..κ βρογχιτιδα που ειχα περάσει παλι δεν κόλλησε.

Μακαρι να θηλαζαμε μια ζωη κ τα σπλάχνα μας να περνούσαν καμία αρρώστια!!!

 

Οσο για τον γιατρό,κλασσικά απαγόρευσε τον θηλασμο πάνω απο 38 πυρετό!! Κ ειλικρινα θελω να μάθω τον ισχυρισμό του..σε λίγες μέρες θα παω για το τεστ παπ,θα του κανω συζήτηση! Κ θα σας πω!

 

Τωρα για τις μαίες,εγω εχω πολυ καλη εικόνα..η δικιά μου ειναι πολυ σωστά τοποθετημένη για τον θηλασμο κ οι συμβουλές της με βοηθάνε πολυ..πολυ διαβασμένη!!! Ομως μην τις βάζουμε όλες σε έναν σάκο..υπήρχαν κ μερικές στο μαιευτήριο που αλλού παταγαν κ αλλού βρίσκονταν στο θεμα του θηλασμου...

Νομιζω πως δεν ζούσα πριν την γέννηση του παιδιου μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...