Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΒΑΦΗ ΜΑΛΛΙΩΝ


Ελένη

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το προβλημα έγκειται στο να διακόψει μια μαμα το θηλασμο επειδη της είπαν οτι δεν κανει να βάψει το μαλλι της. Τα οφέλη του παιδιου απο το θηλασμο ειναι σημαντικότερα απο την πιθανότητα να περάσει κατι απο το τριχωτο της κεφαλής της. Το να λέμε οτι απαγορεύεται προκαλεί στην μαμα μονο εμπόδιο στο να συνεχίσει το θηλασμο. Σίγουρα θα ηταν "τέλειο" το να μην έβαζε καμια μαμα σε όλη την εγκυμοσυνη και το θηλασμο αποσμητικά, κρεμες, βαφές, μεικ απ, βερνίκια, να έτρωγε μονο βιολογικά, να ζούσε στο βουνό μακρια απο ατμοσφαιρική ρύπανση, να μην μιλούσε στο ασύρματο και στο κινητο, να μην ειχε wifi. αλλα τα περισσότερα ειναι αδύνατα και το μονο που κάνουν όσοι λένε κατι τέτοιο ειναι να δίνουν την εντύπωση οτι μονο το μητρικο γαλα μιας μαμας με τις τελειες συνθήκες ζωής ειναι καλο κι αξίζει να θηλαζεται και να καλλιεργούν το μύθο οτι μονο μια τελεια μαμα μπορει να θηλασει το μωρο της. Αυτα τα εμπόδια ειναι περιττά για μια μαμα που ήδη εχει παρα πολλές ανησυχίες και πολλές σκοτούρες στο μυαλο της.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Και γω είμαι της άποψης ότι όσο πιο χαλαροί είμαστε με ορισμενα θέματα όπως η βαφη μαλλιων, τοσο περισοτερο κερδιζει ο μητρικός θηλασμος. Αλλιως καποιες μανουλες θα επιλεξουν να μην θηλασουν καθόλου ή πολύ λίγο αν τα κανουμε όλα απαγορευτικά για να φτασουμε στο ιδανικό. Ακομα και το τσιγαρο αν είναι σε μικρή ποσοτητα μπορει να επιτρεπεται προκειμενου να μην κοπεί εντελώς ο θηλασμος. Όλα με μετρο.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα έγκειται στο να διακόψει μια μαμα το θηλασμο επειδη της είπαν οτι δεν κανει να βάψει το μαλλι της. Τα οφέλη του παιδιου απο το θηλασμο ειναι σημαντικότερα απο την πιθανότητα να περάσει κατι απο το τριχωτο της κεφαλής της. Το να λέμε οτι απαγορεύεται προκαλεί στην μαμα μονο εμπόδιο στο να συνεχίσει το θηλασμο. Σίγουρα θα ηταν "τέλειο" το να μην έβαζε καμια μαμα σε όλη την εγκυμοσυνη και το θηλασμο αποσμητικά, κρεμες, βαφές, μεικ απ, βερνίκια, να έτρωγε μονο βιολογικά, να ζούσε στο βουνό μακρια απο ατμοσφαιρική ρύπανση, να μην μιλούσε στο ασύρματο και στο κινητο, να μην ειχε wifi. αλλα τα περισσότερα ειναι αδύνατα και το μονο που κάνουν όσοι λένε κατι τέτοιο ειναι να δίνουν την εντύπωση οτι μονο το μητρικο γαλα μιας μαμας με τις τελειες συνθήκες ζωής ειναι καλο κι αξίζει να θηλαζεται και να καλλιεργούν το μύθο οτι μονο μια τελεια μαμα μπορει να θηλασει το μωρο της. Αυτα τα εμπόδια ειναι περιττά για μια μαμα που ήδη εχει παρα πολλές ανησυχίες και πολλές σκοτούρες στο μυαλο της.

 

 

Εκει οφειλεται το ολο προβλημα οντως. Αλλα για να ειμαστε ειλικρινεις...θα διακοπτατε το θηλασμο για να βαψετε το μαλλι? Δηλαδη αν το δουμε αντικειμενικα ποσο αστειος λογος μπορει να ειναι αυτος...:rolleyes:

 

Παρολα αυτα η γενικευση κανει τεραστιο κακο. Δηλαδη αν μια μητερα ειναι στα προθυρα να διακοψει το θηλασμο για να βαψει τα μαλλια της τοτε σαφως θα την συμβουλευσουμε να συνεχισει να θηλαζει και ας τα βαψει γιατι τα πλεονεκτηματα μακροπροθεσμα πιθανως ειναι περισσοτερα απο το να μη θηλαζεις. Αλλο αυτο ομως και αλλο να συμβουλευεις οτι γενικα "Ναι μπορεις να βαφεις μαλλια και να θηλαζεις" το οποιο απο ιατρικης αποψης προφανως και δεν ειναι σωστο!

 

Επισης οι γιατροι μιλουν για φυτικη βαφη και ΟΧΙ χημικη...ποσο λοιπον ανευθυνο ειναι να το προσπερνας και αυτο και να λες ..

"θηλασε και βαψε και μαλλια με χημικη βαφη"

 

Επισης πρεπει να αναλογιστουμε τον τροπο ζωης μας και το ποσο βλαπτει η καθε δραστηριοτητα ξεχωριστα. Δηλαδη το ασυρματο βλαπτει παρα πολυ οποτε το εχω αποφυγει...επισης εχω φιλτρο στην οθονη του υπολογιστη...δηλαδη για μενα δεν ειναι επιχειρημα το "ε αφου εχεις κινητο, βαλε και ασυρματο, παρε και συσκευες που εκπεμπουν μαγνητικη ακτινοβολια, και γενικοτερα επιβαρυνσου οσο θες!" Γιαυτο αλλωστε υπαρχουν και εταιρειες που ερχονται και μελετανε και σου βγαζουν πιστοποιητικο ποση μαγνητικη ακτινοβολια εχεις στο σπιτι...

 

Μακρυγορησα ομως ενω βασικα ηθελα να πω το εξης¨ Αν μια μητερα οντως εχει διλλημα να τα βαψω τα μαλλια μου η' να συνεχισω να θηλαζω" ασφαλως δεν τη συμβουλευουμε να διακοψει το θηλασμο. Ομως αληθεια, καποια μητερα που μπαινει σ αυτο το διλλημα σοβαρα δε σας φαινεται ετοιμη για αποθηλασμο ουτως η' αλλως?

Επισης στην ερωτηση βαφω η' οχι μαλλι, απανταμε οτι επιτρεπεται με φυτικη βαφη οπως λεει και η Πατσουρου, μην "ξεχναμε" αυτη τη σημαντικη λεπτομερεια!

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα έγκειται στο να διακόψει μια μαμα το θηλασμο επειδη της είπαν οτι δεν κανει να βάψει το μαλλι της. Τα οφέλη του παιδιου απο το θηλασμο ειναι σημαντικότερα απο την πιθανότητα να περάσει κατι απο το τριχωτο της κεφαλής της. Το να λέμε οτι απαγορεύεται προκαλεί στην μαμα μονο εμπόδιο στο να συνεχίσει το θηλασμο. Σίγουρα θα ηταν "τέλειο" το να μην έβαζε καμια μαμα σε όλη την εγκυμοσυνη και το θηλασμο αποσμητικά, κρεμες, βαφές, μεικ απ, βερνίκια, να έτρωγε μονο βιολογικά, να ζούσε στο βουνό μακρια απο ατμοσφαιρική ρύπανση, να μην μιλούσε στο ασύρματο και στο κινητο, να μην ειχε wifi. αλλα τα περισσότερα ειναι αδύνατα και το μονο που κάνουν όσοι λένε κατι τέτοιο ειναι να δίνουν την εντύπωση οτι μονο το μητρικο γαλα μιας μαμας με τις τελειες συνθήκες ζωής ειναι καλο κι αξίζει να θηλαζεται και να καλλιεργούν το μύθο οτι μονο μια τελεια μαμα μπορει να θηλασει το μωρο της. Αυτα τα εμπόδια ειναι περιττά για μια μαμα που ήδη εχει παρα πολλές ανησυχίες και πολλές σκοτούρες στο μυαλο της.

 

Το να ζεις στο βουνό μακριά από ατμοσφαιρική ρύπανση είναι όντως σχεδόν αδύνατον για τους περισσότερους από εμάς.

Είναι επίσης σχεδόν αδύνατον να μην εκτίθεσαι σε ακτινοβολία (wifi, ασύρματο τηλέφωνο, κινητό). Το σωστό όμως είναι οι "ειδικοί" να σε πληροφορούν για τον επιβλαβή χαρακτήρα τους και να σου προτείνουν μέτρα αντιμετώπισης. Τέτοια μέτρα όπως να κλείνουμε το wifi όταν δεν το χρησιμοποιούμε, να χρησιμοποιούμε ειδικά ακουστικά για το κινητό, να διαλέξουμε κινητό που να εκπέμπει χαμηλή ακτινοβολία, να τοποθετήσουμε τη συσκευή του ασύρματου τηλεφώνου έξω από τα υπνοδωμάτια... Υπάρχουν και πιο "δαπανηρά" μέτρα προφύλαξης, όπως μία ειδική μπογιά στους τοίχους που τους κάνει λιγότερο διαπερατούς στην ακτινοβολία. Αυτά είναι μέτρα που οφείλει να προτείνει κάποιος που διαθέτει ειδικές γνώσεις στο σχετικό τομέα.

Πάμε και στη διατροφή τώρα. Το να τρώμε μόνο βιολογικά σε εγκυμοσύνη και θηλασμό είναι σχεδόν οικονομικά ασύμφορο, ειδικά αν έχουμε και μεγάλη οικογένεια. Μπορούμε όμως να ενδιαφερθούμε να κάνουμε σωστές επιλογές, δίνοντας προτεραιότητες σε ορισμένες κατηγορίες προϊόντως (π.χ. καρότα, πατάτες, φράουλες, μαρούλια κλπ.). Περιμένουμε, λοιπόν, και στο σημείο αυτό, ο "ειδικός" να δώσει τη σωστή καθοδήγηση.

 

Η καθοδήγηση αυτή δεν μπορεί να κινείται στη λογική αφορισμών, γενικοτήτων και αποκλεισμών. Πολύ σωστά! Ούτε όμως πρέπει να κινείται, κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον, στη λογική του "μη χείρον βέλτιστον"...

 

Για μένα, αφοσίωση+προσήλωση = θηλασμός. Έτσι, αντιλαμβάνομαι την εξίσωση. Θεωρώ ότι μία μαμά που έχει αποδεχθεί και μετά χαράς έχει δεσμεύσει όοοολη της τη μέρα γύρω από το παιδί της, αναλαμβάνοντας εξ ολοκλήρου τη φροντίδα για το φαγητό του, άπειρες ώρες μέσα στην ημέρα και εντελώς απρογραμμάτιστα, αυτή η μαμά λοιπόν διαθέτει μία ευαισθησία παραπάνω στην ποιότητα του φαγητού της... Και δεν θα κολλήσει ... στις τρίχες!!!

Σοβαρά, υπάρχει μαμά που δεν θέλει να θηλάσει ή σκέφτεται σοβαρά να αποθηλάσει λόγω του μαλλιού;;;;!!!! :shock: :shock: :shock:

Είναι "οι τρίχες" αναγκαίο και αναπόφευκτο κακό, όπως η ακτινοβολία και η ατμοσφαιρική ρύπανση;;;;

 

Σε κάθε περίπτωση, λόγω των ειδικών γνώσεών σου στα θέματα θηλασμού, μπορείς να μας ενημερώσεις για τα συστατικά των χημικών και των φυτικών βαφών; Περνάνε (και ποια) στο μητρικό γάλα; Σε τι συγκέντρωση εντοπίζονται; Τι συνέπειες μπορούν να έχουν; Για πόσες μέρες "αλλοιώνουν" το μητρικό γάλα;

Θα ήταν χρήσιμη μία αντικειμενική και συνολική καθοδήγηση. Έχει γίνει σχετική έρευνα; Μπορεί να ειπωθεί π.χ. ότι είναι ασφαλέστερο (και όχι ... ασφαλές) να βαφούν τα μαλλιά με φυτική βαφή κατά τον τελευταίο μήνα της εγκυμοσύνης και, στη συνέχεια, μετά τους έξι μήνες θηλασμού; Μπορεί να υποστηριχθεί ότι αν χρησιμοποιηθεί χημική ή φυτική βαφή, είναι ασφαλέστερο για την υγεία του παιδιού, για Χ ώρες μετά τη βαφή, το παιδί να πίνει με το μπουκάλι μητρικό γάλα αντλημένο παλιότερα, ενώ η μαμά να πετάει το γάλα που αντλεί;;;;

 

Δηλαδή, μακριά από απόλυτες θέσεις, υπάρχει "best practice"; Ποια είναι η σωστή καθοδήγηση που θα έδινε ένας ειδικός;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το να ζεις στο βουνό μακριά από ατμοσφαιρική ρύπανση είναι όντως σχεδόν αδύνατον για τους περισσότερους από εμάς.

Είναι επίσης σχεδόν αδύνατον να μην εκτίθεσαι σε ακτινοβολία (wifi, ασύρματο τηλέφωνο, κινητό). Το σωστό όμως είναι οι "ειδικοί" να σε πληροφορούν για τον επιβλαβή χαρακτήρα τους και να σου προτείνουν μέτρα αντιμετώπισης. Τέτοια μέτρα όπως να κλείνουμε το wifi όταν δεν το χρησιμοποιούμε, να χρησιμοποιούμε ειδικά ακουστικά για το κινητό, να διαλέξουμε κινητό που να εκπέμπει χαμηλή ακτινοβολία, να τοποθετήσουμε τη συσκευή του ασύρματου τηλεφώνου έξω από τα υπνοδωμάτια... Υπάρχουν και πιο "δαπανηρά" μέτρα προφύλαξης, όπως μία ειδική μπογιά στους τοίχους που τους κάνει λιγότερο διαπερατούς στην ακτινοβολία. Αυτά είναι μέτρα που οφείλει να προτείνει κάποιος που διαθέτει ειδικές γνώσεις στο σχετικό τομέα.

Πάμε και στη διατροφή τώρα. Το να τρώμε μόνο βιολογικά σε εγκυμοσύνη και θηλασμό είναι σχεδόν οικονομικά ασύμφορο, ειδικά αν έχουμε και μεγάλη οικογένεια. Μπορούμε όμως να ενδιαφερθούμε να κάνουμε σωστές επιλογές, δίνοντας προτεραιότητες σε ορισμένες κατηγορίες προϊόντως (π.χ. καρότα, πατάτες, φράουλες, μαρούλια κλπ.). Περιμένουμε, λοιπόν, και στο σημείο αυτό, ο "ειδικός" να δώσει τη σωστή καθοδήγηση.

 

Η καθοδήγηση αυτή δεν μπορεί να κινείται στη λογική αφορισμών, γενικοτήτων και αποκλεισμών. Πολύ σωστά! Ούτε όμως πρέπει να κινείται, κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον, στη λογική του "μη χείρον βέλτιστον"...

 

Για μένα, αφοσίωση+προσήλωση = θηλασμός. Έτσι, αντιλαμβάνομαι την εξίσωση. Θεωρώ ότι μία μαμά που έχει αποδεχθεί και μετά χαράς έχει δεσμεύσει όοοολη της τη μέρα γύρω από το παιδί της, αναλαμβάνοντας εξ ολοκλήρου τη φροντίδα για το φαγητό του, άπειρες ώρες μέσα στην ημέρα και εντελώς απρογραμμάτιστα, αυτή η μαμά λοιπόν διαθέτει μία ευαισθησία παραπάνω στην ποιότητα του φαγητού της... Και δεν θα κολλήσει ... στις τρίχες!!!

Σοβαρά, υπάρχει μαμά που δεν θέλει να θηλάσει ή σκέφτεται σοβαρά να αποθηλάσει λόγω του μαλλιού;;;;!!!! :shock: :shock: :shock:

Είναι "οι τρίχες" αναγκαίο και αναπόφευκτο κακό, όπως η ακτινοβολία και η ατμοσφαιρική ρύπανση;;;;

 

Σε κάθε περίπτωση, λόγω των ειδικών γνώσεών σου στα θέματα θηλασμού, μπορείς να μας ενημερώσεις για τα συστατικά των χημικών και των φυτικών βαφών; Περνάνε (και ποια) στο μητρικό γάλα; Σε τι συγκέντρωση εντοπίζονται; Τι συνέπειες μπορούν να έχουν; Για πόσες μέρες "αλλοιώνουν" το μητρικό γάλα;

Θα ήταν χρήσιμη μία αντικειμενική και συνολική καθοδήγηση. Έχει γίνει σχετική έρευνα; Μπορεί να ειπωθεί π.χ. ότι είναι ασφαλέστερο (και όχι ... ασφαλές) να βαφούν τα μαλλιά με φυτική βαφή κατά τον τελευταίο μήνα της εγκυμοσύνης και, στη συνέχεια, μετά τους έξι μήνες θηλασμού; Μπορεί να υποστηριχθεί ότι αν χρησιμοποιηθεί χημική ή φυτική βαφή, είναι ασφαλέστερο για την υγεία του παιδιού, για Χ ώρες μετά τη βαφή, το παιδί να πίνει με το μπουκάλι μητρικό γάλα αντλημένο παλιότερα, ενώ η μαμά να πετάει το γάλα που αντλεί;;;;

 

Δηλαδή, μακριά από απόλυτες θέσεις, υπάρχει "best practice"; Ποια είναι η σωστή καθοδήγηση που θα έδινε ένας ειδικός;

 

 

Ειμυ τα ειπες πολυ καλυτερα απο οσο θα μπορουσα να τα πω εγω...ειδικα η φραση που εχω υπογραμμισει για μενα τα λεει ολα...δε μπορω να δεχτω οτι η μητερα που θηλαζει αποκλειστικα και φτιαχνει ολο της το προγραμμα με βαση το μωρο, θελει να του προσφερει το καλυτερο διατροφικα, καταληγει να αποθηλασει επειδη δε θα βαψει το μαλλι!

 

επισης οπως ειπες και εσυ θα ηθελα να δω καποιες επισημες οδηγιες, καποιες ερευνες και guidelines ως προς το τι ποσοστο χημικου περναει στο γαλα και μεχρι ποσες ωρες βρισκεται στο γαλα...ποτε μπορουμε να ξαναθηλασουμε αφοβα κλπ.

Ακομη να πω οτι αυτη η λογικη οτι "αφου επιβαρυνομαστε απο τη μολυνση καθε μερα ας επιβαρυνθεις λιγο ακομα" εκτος απο μπακαλιστικη ενεχει και τον κινδυνο να παραπλανηθει καποια μητερα. Αν δηλαδη εγω εμπαινα στο φορουμ και ρωτουσα αν μπορω να βαψω τα μαλλια μου (και δεν εχω κανενα σκοπο να αποθηλασω επι του παροντος οποια και να ταν η απαντηση) και μου απαντουσε καποια "ναι, θηλασε αφοβα" και μετα μαθαινα για την περιεκτικοτητα σε χημικα της βαφης και το οτι ενα ποσοστο περναει στο μωρο, θα ενιωθα σχεδον εξαπατημενη και πολυ θυμωμενη που μου δοθηκε τετοια συμβουλη ελαφρα τη καρδια...μπορει μια αλλη μητερα να θεωρει αμελητεα ποσοτητα την επιβαρυνση μεσω των χημικων εγω ομως οχι...Γιαυτο θεωρω πολυ πιο ασφαλες και θα το πω εντιμο να προειδοποιουμε τη μητερα για το ενδεχομενο να περασει χημικο στο βρεφος και να παρει την αποφαση της ζυγιζωντας τα υπερ και τα κατα παρα να αποκρυπτουμε πληροφοριες η' να "ωραιοποιουμε" καταστασεις για να μη διακοπει ο θηλασμος.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχετε συναντήσει μαμα που σε κατάσταση πολυ μεγάλης πίεσης θελει να αποθηλασει απο τα πολλα μη που εχει ακούσει! Μεσα σε αυτα ειναι και το βάψιμο μαλλιών. Μου εχει τύχει πολλές φορες να μιλήσω με τέτοιες μαμάδες που τα μωρα τους ειναι σε διαφορες ηλικίες.

Η βαφή μαλλιών δεν αποτελεί αντενδειξη για θηλασμο. Κοντολογίς επιτρέπεται να βάψεις τα μαλλια σου και με χημική βαφή καθώς δεν επηρεάζει το γαλα. Οτιδήποτε βάζουμε στο δέρμα μας και στο κεφαλι μας δεν απορροφάται (ή απορροφαται απηροελαχιστα απο το αιμα μας συνεπώς δεν ανιχνεύεται στο γαλα μας. Ο θηλασμος ειναι για όλες τις γυναίκες που γυμνάζονται, πανε κομμωτήριο, βάφουν νύχια, κάνουν αποτριχωση, δουλεύουν, τρώνε σαβούρα, πίνουν καφε, καπνίζουν (λιγο ελπίζω), ξαγρυπνουν, κάνουν δίαιτα.

Δε θέλω να θεωρηθω "ελαφρών ηθών" :P ούτε οτι υποκινω όλες τις θηλαζουσες να πανε κομμωτήριο. Αλλα πραγματικα δεν αποτελεί αντενδειξη.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Και γω είμαι της άποψης ότι όσο πιο χαλαροί είμαστε με ορισμενα θέματα όπως η βαφη μαλλιων, τοσο περισοτερο κερδιζει ο μητρικός θηλασμος. Αλλιως καποιες μανουλες θα επιλεξουν να μην θηλασουν καθόλου ή πολύ λίγο αν τα κανουμε όλα απαγορευτικά για να φτασουμε στο ιδανικό. Ακομα και το τσιγαρο αν είναι σε μικρή ποσοτητα μπορει να επιτρεπεται προκειμενου να μην κοπεί εντελώς ο θηλασμος. Όλα με μετρο.

 

Αναρωτιεμαι εγω τωρα....μηπως για να θηλαζουμε πολυ λιγο ή καθολου τα κρινουν ολα καποιοι απαγορευτικα;Γιατι μπορω να φανταστω πολλους να κερδιζουν απο το μη θηλασμο...

Αλλα μονο δυο να κερδιζουν απο το θηλασμο..,μαμα+μωρο..

 

Λεω εγω.....

 

Υ.Γ.συμφωνω μαζι σου εννοειται...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχετε συναντήσει μαμα που σε κατάσταση πολυ μεγάλης πίεσης θελει να αποθηλασει απο τα πολλα μη που εχει ακούσει! Μεσα σε αυτα ειναι και το βάψιμο μαλλιών. Μου εχει τύχει πολλές φορες να μιλήσω με τέτοιες μαμάδες που τα μωρα τους ειναι σε διαφορες ηλικίες.

Η βαφή μαλλιών δεν αποτελεί αντενδειξη για θηλασμο. Κοντολογίς επιτρέπεται να βάψεις τα μαλλια σου και με χημική βαφή καθώς δεν επηρεάζει το γαλα. Οτιδήποτε βάζουμε στο δέρμα μας και στο κεφαλι μας δεν απορροφάται (ή απορροφαται απηροελαχιστα απο το αιμα μας συνεπώς δεν ανιχνεύεται στο γαλα μας. Ο θηλασμος ειναι για όλες τις γυναίκες που γυμνάζονται, πανε κομμωτήριο, βάφουν νύχια, κάνουν αποτριχωση, δουλεύουν, τρώνε σαβούρα, πίνουν καφε, καπνίζουν (λιγο ελπίζω), ξαγρυπνουν, κάνουν δίαιτα.

Δε θέλω να θεωρηθω "ελαφρών ηθών" :P ούτε οτι υποκινω όλες τις θηλαζουσες να πανε κομμωτήριο. Αλλα πραγματικα δεν αποτελεί αντενδειξη.

 

 

Νινα- Νανα ισως να εχεις συναντησει γυναικες κατω απο πολυ μεγαλη πιεση. Αυτο δε νομιζω να τους το προκαλεσε το γεγονος οτι δεν μπορουν να βαψουν τα μαλλια τους! Δεν ειμαι υπερ του να αντιμετωπιζουμε τη θηλαζουσα ως αρρωστη και επομενως δε συμφωνω με παραλογες απαγορευσεις. Αλλα θεωρω οτι ως μητερες εχουμε υποχρεωση να κανουμε σωστες επιλογες για την υγεια των μωρων μας η' τουλαχιστον να προσπαθουμε! Γιαυτο και προσπαθω να τρωω υγιεινα χωρις αυτο να σημαινει οτι δε θα φαω και σαβουρα που και που, οπως ειπα δε βαφω νυχια γιατι δε θελω το μωρο μου να "τρωει" το χημικο του μανο, δεν καπνιζω, και δεν πινω αλκοολ. Παρολα αυτα δε θα "αφοριζα" καποια μητερα που καπου καπου κανει ενα τσιγαρο, καπου καπου πινει ενα κρασακι η' μια μπυρα, βαφει και νυχια για να βγει. Δε μπορω να δεχτω ομως την καθολικη αποδοχη ολων των βλαβερων συνηθειων προκειμενου να μη δυσαρεστησουμε τη μαμα μην τυχον και σταματησει να θηλαζει!

 

Επιπλεον δε μπορω να κατανοησω το οτι το χημικο της βαφης δεν αποροφαται απο το δερμα..αν ηταν ετσι δε θα ειχαμε τοσα περιστατικα αλλεργικων αντιδρασεων στις βαφες, και οι γιατροι δε θα συστηναν φυτικες βαφες μονο!!

 

Χαρουλα υπαρχουν και αλλοι που επωφελουνται απο το θηλασμο οπως τα ασφαλιστικα ταμεια...

Link to comment
Share on other sites

Νινα- Νανα ισως να εχεις συναντησει γυναικες κατω απο πολυ μεγαλη πιεση. Αυτο δε νομιζω να τους το προκαλεσε το γεγονος οτι δεν μπορουν να βαψουν τα μαλλια τους! Δεν ειμαι υπερ του να αντιμετωπιζουμε τη θηλαζουσα ως αρρωστη και επομενως δε συμφωνω με παραλογες απαγορευσεις. Αλλα θεωρω οτι ως μητερες εχουμε υποχρεωση να κανουμε σωστες επιλογες για την υγεια των μωρων μας η' τουλαχιστον να προσπαθουμε! Γιαυτο και προσπαθω να τρωω υγιεινα χωρις αυτο να σημαινει οτι δε θα φαω και σαβουρα που και που, οπως ειπα δε βαφω νυχια γιατι δε θελω το μωρο μου να "τρωει" το χημικο του μανο, δεν καπνιζω, και δεν πινω αλκοολ. Παρολα αυτα δε θα "αφοριζα" καποια μητερα που καπου καπου κανει ενα τσιγαρο, καπου καπου πινει ενα κρασακι η' μια μπυρα, βαφει και νυχια για να βγει. Δε μπορω να δεχτω ομως την καθολικη αποδοχη ολων των βλαβερων συνηθειων προκειμενου να μη δυσαρεστησουμε τη μαμα μην τυχον και σταματησει να θηλαζει!

 

Επιπλεον δε μπορω να κατανοησω το οτι το χημικο της βαφης δεν αποροφαται απο το δερμα..αν ηταν ετσι δε θα ειχαμε τοσα περιστατικα αλλεργικων αντιδρασεων στις βαφες, και οι γιατροι δε θα συστηναν φυτικες βαφες μονο!!

 

Χαρουλα υπαρχουν και αλλοι που επωφελουνται απο το θηλασμο οπως τα ασφαλιστικα ταμεια...

 

 

Ελενη μου,

θα στο πω οπως ακριβως το αντιλαμβανομαι,γιατι δεν ειμαι και ειδικος.Δεν επικροτειται η θηλαζουσα οταν βαφει τα μαλλια της,

ουτε της πανε ολοι πασο φοβουμενοι οτι θα αποθηλασει.Απλα λεμε οτι βαφοντας τα μαλλια , πηγαινει στο μωρο ενα ποσοστο χημικης ουσιας, το οποιο ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΩΦΕΛΗ που προσφερει ο θηλασμος,ειναι απειροελαχιστο.Το ιδιο ισχυει και για ενα τσιγαρο και για ενα κρασακι.Ακομα και για ενα πακετο τσιγαρα το ιδιο ισχυει, απ οτι λενε οι ειδικοι.Δηλαδη μια μαμα που καπνιζει και θηλαζει κανει λιγοτερο κακο στο παιδι της,απο εκεινη που δεν το θηλαζει καθολου.

 

Το να αποθηλασει καποια δεν ειναι τραγικο,εστω και για να μπορεσει να βγει ενα βραδυ εξω σαν ανθρωπος,χωρις να εχει την εννοια του νυχτερινου θηλασμου.Ειναι σεβαστο.Δε μας βαλαν το πιστολι στον κροταφο για να θηλαζουμε ,ουτε το βαζουμε σε κανεναν.

 

Οσο για τις βαφες,επειδη βαφω χρονια τα μαλλια μου και εχω θεμα με φαγουρα οταν ειναι η βαφη στο κεφαλι μου , σας λεω οτι με τρωει το κεφαλι μου σχεδον το ιδιο με τη φυτικη ,οσο και με τη χημικη βαφη.Αρα δεν ειμαι κ πολυ σιγουρη για τη <φυση> της φυτικης!

 

Για τα ταμεια κ το θηλασμο που μου ειπες,δεν καταλαβα πως επωφελουνται.Αν μπορουσες να μου το εξηγουσες....;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μανουλα για Παντα, εχω μια απορια...αφου απεφευγες να πασαλειβεις την παλαμη σου με κρεμες, την ενυδατικη σωματος πως την εβαζες???:confused:

 

Κορίτσια, συγνώμη τώρα που...πετάγομαι! Είχα χάσει τη συνέχεια του τόπικ, γι'αυτό απαντάω με 200 χρόνια καθυστέρηση!

 

Λοιπόν, ενυδατική σώματος έχω να βάλω από νιόπαντρη, καλέ!!! :D Στην πρώτη εγκυμοσύνη έβαζα κρέμα για τις ραγάδες στην κοιλιά και μετά ξέπλενα τα χέρια μου. Στη δεύτερη, δεν έβαζα καν (και δεν έκανα ραγάδες!)

Link to comment
Share on other sites

Χαροουλα τα ασφαλιστικα ταμεια κερδιζουν γιατι υποχρεουνται να καλυψουν το κοστος νοσηλειας του παιδιου αρα με ενα παιδι που δεν αρωσταινει δε χρειαζεται να ξοδεψουν λεφτα! Κ επειδη τα βρεφη που θηλαζουν στατιστικα αρρωσταινουν λιγοτερο απο οτι τα μη θηλαζοντα βρεφη (για οσο καιρο θηλαζουν οχι για ολη τους τη ζωη ) καταλαβαινεις γιατι υπαρχει η "πιεση" και η καμπανια υπερ του θηλασμου.

Link to comment
Share on other sites

Χαροουλα τα ασφαλιστικα ταμεια κερδιζουν γιατι υποχρεουνται να καλυψουν το κοστος νοσηλειας του παιδιου αρα με ενα παιδι που δεν αρωσταινει δε χρειαζεται να ξοδεψουν λεφτα! Κ επειδη τα βρεφη που θηλαζουν στατιστικα αρρωσταινουν λιγοτερο απο οτι τα μη θηλαζοντα βρεφη (για οσο καιρο θηλαζουν οχι για ολη τους τη ζωη ) καταλαβαινεις γιατι υπαρχει η "πιεση" και η καμπανια υπερ του θηλασμου.

 

Σε πληροφορω οτι εγω που θηλασα 5.5 μηνες αποκλειστικα κ συνεχιζω ακομη (ειμαστε στο 10ο μηνα), ειχα τη μικρη μου αρρωστη 2 φορες•μια το φθινοπωρο κ μια την ανοιξη,απο ιωση με συναχακι και πυρετο που την κολλησε ο μπαμπας της.

Τη δευτερη φορα μαλιστα ηταν τοσο βαρια , που πηρε 2 μπουκαλακια αντιβιωση...

Προσωπικα,πιστευω οτι ο θηλασμος δινει στο παιδι αλλου ειδους αντισωματα κ οχι αυτα της ιωσης...

Αν ηταν ετσι , δε θα εκαναν ουτε εμβολια...τα οποια ειναι και πανακριβα!

 

Επισης ,να προσθεσω οτι τα ταμεια δινουν αδεια θηλασμου 60+

μερες , για την οποια καταβαλλουν και το αντιστοιχο επιδομα.

Αν καποια χρειαστει παραπανω αδεια θηλασμου ,παιρνει κ το 6μηνο, κατα το οποιο παλι πληρωνεται απο τον ΟΑΕΔ.

Ποιο το ωφελος των ταμεων εδω;;;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχετε συναντήσει μαμα που σε κατάσταση πολυ μεγάλης πίεσης θελει να αποθηλασει απο τα πολλα μη που εχει ακούσει! Μεσα σε αυτα ειναι και το βάψιμο μαλλιών. Μου εχει τύχει πολλές φορες να μιλήσω με τέτοιες μαμάδες που τα μωρα τους ειναι σε διαφορες ηλικίες.

Η βαφή μαλλιών δεν αποτελεί αντενδειξη για θηλασμο. Κοντολογίς επιτρέπεται να βάψεις τα μαλλια σου και με χημική βαφή καθώς δεν επηρεάζει το γαλα. Οτιδήποτε βάζουμε στο δέρμα μας και στο κεφαλι μας δεν απορροφάται (ή απορροφαται απηροελαχιστα απο το αιμα μας συνεπώς δεν ανιχνεύεται στο γαλα μας. Ο θηλασμος ειναι για όλες τις γυναίκες που γυμνάζονται, πανε κομμωτήριο, βάφουν νύχια, κάνουν αποτριχωση, δουλεύουν, τρώνε σαβούρα, πίνουν καφε, καπνίζουν (λιγο ελπίζω), ξαγρυπνουν, κάνουν δίαιτα.

Δε θέλω να θεωρηθω "ελαφρών ηθών" :P ούτε οτι υποκινω όλες τις θηλαζουσες να πανε κομμωτήριο. Αλλα πραγματικα δεν αποτελεί αντενδειξη.

 

Πραγματικα σε ευχαριστω! Ειχα αρχισει να εχω τοσες τυψεις που εβαψα το μαλλι που παραλιγο να μου ασπρισει και πανω στο μηνα να ξαναχρειαζοταν βαψιμο! Ακουσα πολλα "μη" για το θηλασμο, μη βαψεις νυχι, μην κανεις πεντικιουρ, μην καπνισεις, μη φας θαλασσινα (κουλο; κι ομως μας το ειπαν!) μην πιεις καφε, μην πιεις τσαι, επισης πιες καφε χωρις καφεινη, που στην ουσια ειναι χειροτερος απ τον κανονικο αλλα δεν το λεμε.. Κι ολα αυτα στο κατα τα αλλα υποστηρικτηκο προς το θηλασμο μαιευτηριο ΕΛΕΝΑ. Και να σας πω κατι, αν τα εκανα ολα αυτα, γιατι θα τα εκανα, θα ειχα λαλησει και θα ειχα αποδεχτει οτι θα θηλασω μεχρι τον εκτο μηνα, τωρα, που δεν τα κανω ολα αυτα βεβαια, νιωθω οτι δεν με περιοριζει κανεις και δε βαζω οριο στο θηλασμο. Να πω κατι που εχει πει η Αγλαια σε καποιο αλλο θεμα. Υποστηριξη του θηλασμου σημαινει υποστηριξη της θηλαζουσας μητερας.

Link to comment
Share on other sites

Σε πληροφορω οτι εγω που θηλασα 5.5 μηνες αποκλειστικα κ συνεχιζω ακομη (ειμαστε στο 10ο μηνα), ειχα τη μικρη μου αρρωστη 2 φορες•μια το φθινοπωρο κ μια την ανοιξη,απο ιωση με συναχακι και πυρετο που την κολλησε ο μπαμπας της.

Τη δευτερη φορα μαλιστα ηταν τοσο βαρια , που πηρε 2 μπουκαλακια αντιβιωση...

Προσωπικα,πιστευω οτι ο θηλασμος δινει στο παιδι αλλου ειδους αντισωματα κ οχι αυτα της ιωσης...

Αν ηταν ετσι , δε θα εκαναν ουτε εμβολια...τα οποια ειναι και πανακριβα!

 

Επισης ,να προσθεσω οτι τα ταμεια δινουν αδεια θηλασμου 60+

μερες , για την οποια καταβαλλουν και το αντιστοιχο επιδομα.

Αν καποια χρειαστει παραπανω αδεια θηλασμου ,παιρνει κ το 6μηνο, κατα το οποιο παλι πληρωνεται απο τον ΟΑΕΔ.

Ποιο το ωφελος των ταμεων εδω;;;

 

 

Βρε Χαρουλα το οτι θηλαζεις δε σημαινει οτι δε θα αρρωστησει το παιδι! Υπαρχουν μωρα που θηλαζουν και ειναι συνεχεια αρρωστα, και παιδια που δε θηλασαν ποτε και δεν εχουν περασει ουτε συναχακι! Ειπα οτι Στατιστικα ο θηλασμος προφυλασει απο ιωσεις και αλλεργιες. Και ναι απο ιωσεις προφυλασσει και οχι απο ολες αλλα απο αυτες στις οποιες εχει εκτεθει και η μητερα για να μπορεσει να παραγει αντισωματα και να τα περασει στο μωρο!

 

Αν πας μια βολτα απο ν οσοκομεια και δεις ποσα παιδακια νοσηλευονται με παθησεις αναπνευστικες, βρογχιολιτιδες, αλλεργικα ασθματα,και μετα δεις και οτι στατιστικα ο θηλασμος βοηθα στην αποφυγη αυτων των καταστασεω ν καταλαβαινεις ποση βοηθεια ειναι για το συστημα!

Επισης οταν μιλησα για ασφαλιστικα ταμεια δεν μιλουσα συγκεκριμενα για της Ελλαδας σε παγκοσμια κλιμακα..Γενικοτερα επωφελουνται απο υγιη μωρα σε ολες τις χωρες!! Και απο την αποφυγη κοστους νοσηλειας αλλα και επειδη το αρρωστο μωρο ειναι λογος για τους γονεις να παιρνουν αειες απο τη δουλεια τους, συνεπως μειωμενη παραγωγικοτητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

....

Η βαφή μαλλιών δεν αποτελεί αντενδειξη για θηλασμο. Κοντολογίς επιτρέπεται να βάψεις τα μαλλια σου και με χημική βαφή καθώς δεν επηρεάζει το γαλα. Οτιδήποτε βάζουμε στο δέρμα μας και στο κεφαλι μας δεν απορροφάται (ή απορροφαται απηροελαχιστα απο το αιμα μας συνεπώς δεν ανιχνεύεται στο γαλα μας...

 

Μα δεν μιλάμε για αντένδειξη. Δεν είπε κανείς ότι ΠΡΕΠΕΙ να διακόψει κάποια τον θηλασμό επειδή θέλει να βάψει το μαλλί. Όμως:

1) Γιατί η Πατσούρου μιλά για φυτική βαφή; Είναι λόγια του αέρα ή έχει κάποια έρευνα υπόψιν της;

2) Υπάρχει κάποιο λινκ που τεκμηριώνει ότι η χημική βαφή ΔΕΝ επηρεάζει το γάλα; Καλό θα ήταν να το παραθέσεις γιατί φαίνεται να υπάρχει μια αντίφαση με το πρώτο σημείο.

3) Δεν υπάρχει κανένα προτεινόμενο μέτρο ασφαλείας;;; Π.χ. θα μπορούσε να υπήρχε μια έρευνα που να σύστηνε να μην θηλάσει η μητέρα για 5-6 ώρες και να δίνει μητρικό γάλα (αντλημένο πριν τη βαφή) με μπουκάλι.

 

 

Φαίνεται σαν να μην υπάρχει πουθενά ένα όριο... Πράγματι δεν υπάρχει; Δηλαδή κι αν καπνίζει μια μαμά 4-5 τσιγάρα ή και ένα ολόκληρο πακέτο είναι πράγματι καλύτερο το ότι θηλάζει σε σχέση με το να έδινε αντλημένο;;;; Είναι παρόμοιες αυτές οι καταστάσεις; Βγαίνω λίγο εκτός θέματος αλλά ...

Ο άντρας μου κι εγώ είμαστε φανατικοί αντικαπνιστές. Τα παιδιά μου ενοχλούνται απίστευτα από το καπνό. Ειδικά το πρώτο και το τρίτο έκαναν εμετό από μωρά όταν τα έπαιρνε αγκαλιά μια θεία μου καπνίστρια, που προφανώς τα ρούχα της μύριζαν.

Και ας πάρουμε τώρα ένα νεογέννητο που θηλάζει. Και, ως εκ τούτου, τουλάχιστον 8 ώρες την ημέρα, είναι κολλημένο πάνω στο δέρμα της καπνίστριας μητέρας του; Σας φαίνεται τόσο αθώα η κατάσταση;;;;

 

Δεν υπάρχει μεγαλύτερο όφελος από τον θηλασμό! Αλλά αναρωτιέμαι ποια είναι τελικά η προστιθέμενη αξία του αν τον συνδυάσουμε με νικοτίνη, αλκοόλ, καφείνη, τεινη, τρανς λιπαρά κοκ. Δεν μιλάμε να τα αποφύγουμε όλα αυτά, άνθρωποι είμαστε και όχι οι γκουρού της υγείας. Αλλά είναι δυνατόν να αποτελούν ΟΛΑ αυτά μέρος της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ διατροφής του μωρού και να λέμε "κανένα πρόβλημα";

Υπάρχει έρευνα που να έχει αξιολογήσει το γάλα μητέρας που καθημερινά καπνίζει 10 τσιγάρα+ πίνει 2 καφέδες+ κατεβάζει και μια μπύρα+ τρέφεται με σουβλάκια, πίτσες και σοκολάτα;;;

Link to comment
Share on other sites

.Ακομα και για ενα πακετο τσιγαρα το ιδιο ισχυει, απ οτι λενε οι ειδικοι.Δηλαδη μια μαμα που καπνιζει και θηλαζει κανει λιγοτερο κακο στο παιδι της,απο εκεινη που δεν το θηλαζει καθολου.

..;

 

Για την πρώτη φράση, ποιοι ειδικοί το είπανε αυτό;;;;

Για τη δεύτερη φράση, είναι δυνατόν -ακόμα και αν ισχύει αυτό- να μας καλύπτει η λογική του "μη χείρον βέλτιστον". Είναι δυνατόν να έχουμε αφήσει κατά μέρος την αναζήτηση του "καλύτερου";;; Γιατί κάνουμε σύγκριση με τη χειρότερη δυνατή περίπτωση;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ελενη μου,

θα στο πω οπως ακριβως το αντιλαμβανομαι,γιατι δεν ειμαι και ειδικος.Δεν επικροτειται η θηλαζουσα οταν βαφει τα μαλλια της,

ουτε της πανε ολοι πασο φοβουμενοι οτι θα αποθηλασει.Απλα λεμε οτι βαφοντας τα μαλλια , πηγαινει στο μωρο ενα ποσοστο χημικης ουσιας, το οποιο ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΩΦΕΛΗ που προσφερει ο θηλασμος,ειναι απειροελαχιστο.Το ιδιο ισχυει και για ενα τσιγαρο και για ενα κρασακι.Ακομα και για ενα πακετο τσιγαρα το ιδιο ισχυει, απ οτι λενε οι ειδικοι.Δηλαδη μια μαμα που καπνιζει και θηλαζει κανει λιγοτερο κακο στο παιδι της,απο εκεινη που δεν το θηλαζει καθολου.

 

 

Κάτσε βρε χαρουλα μου ποιος ειδικός με δίπλωμα πανεπιστημίου είπε οτι ειναι καλύτερα να καπνιζεις και να θηλαζεις απο το μη θηλαζεις;

Δηλαδη καλύτερο το δηλητήριο της νικοτίνης και της πίσσας απο το ξένο γαλα;

Μα το Θεό ποιος το είπε γιατι ψιλοτρελλαθηκα τωρα που εχω να πιω καφέ και αλκοόλ 3 χρόνια, απο εγκυμοσύνες και θηλασμους

 

Και αν βρέθηκε κανας ανίδεος (το καλύτερο που θα τον πω) να τη πει ειναι πολυ τυχερός που δουλεύει ελλαδα γιατι δεν θα ξανά δούλευε πουθενά αλλού!

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε βρε χαρουλα μου ποιος ειδικός με δίπλωμα πανεπιστημίου είπε οτι ειναι καλύτερα να καπνιζεις και να θηλαζεις απο το μη θηλαζεις;

Δηλαδη καλύτερο το δηλητήριο της νικοτίνης και της πίσσας απο το ξένο γαλα;

Μα το Θεό ποιος το είπε γιατι ψιλοτρελλαθηκα τωρα που εχω να πιω καφέ και αλκοόλ 3 χρόνια, απο εγκυμοσύνες και θηλασμους

 

Και αν βρέθηκε κανας ανίδεος (το καλύτερο που θα τον πω) να τη πει ειναι πολυ τυχερός που δουλεύει ελλαδα γιατι δεν θα ξανά δούλευε πουθενά αλλού!

 

Παντως και η αγλαια το εχει πει. Δεν ξερω αν ειναι επιστημονας, αλλα ειναι συμβουλος θηλασμου..

 

Υγ και για του λογου το αληθες:http://www.lalecheleague.org/faq/smoking.html. the risks of not breastfeeding are greater to the risks of breastfeeding and smoking.

Link to comment
Share on other sites

Παντως και η αγλαια το εχει πει. Δεν ξερω αν ειναι επιστημονας, αλλα ειναι συμβουλος θηλασμου..

 

Υγ και για του λογου το αληθες:http://www.lalecheleague.org/faq/smoking.html. the risks of not breastfeeding are greater to the risks of breastfeeding and smoking.

 

Σ ευχαριστω φιλη bouba14!

 

Επισης , μου το εχουν πει και γιατροι ,οι οποιοι τυχαινει να ειναι αντικαπνιστες!Ενταξει,μπορει οι συγκεκριμενοι γιατροι να ειναι κ κομπογιαννιτες και οι δικοι σας στο εξωτερικο ή εσωτερικο να ειναι καλυτεροι...:rolleyes:Ή εσεις να ειστε πιο ειδικοι πανω στο θεμα...δεν ξερω ...

Δε θα μπω στον κοπο να δικαιολογηθω αλλο,γιατι ειμαστε κ εκτος θεματος.

Link to comment
Share on other sites

Παντως και η αγλαια το εχει πει. Δεν ξερω αν ειναι επιστημονας, αλλα ειναι συμβουλος θηλασμου..

 

Υγ και για του λογου το αληθες:http://www.lalecheleague.org/faq/smoking.html. the risks of not breastfeeding are greater to the risks of breastfeeding and smoking.

 

Γιατί απομονώνεις μόνο αυτή τη φράση;

Το κείμενο, που βρίσκεται στο λινκ, επαναλαμβάνει συνέχεια τη λέξη "κίνδυνοι" (risks). Γιατί το προσπερνάμε τόσο εύκολα αυτό; Είναι δυνατόν να αποδεχθούμε τόσο ελαφρά τη καρδία ότι κάνουμε κάτι που είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ για την υγεία του μωρού μας;;; Εδώ έχουν γραφτεί χιλιάδες λέξεις για τους "κινδύνους" της επισκληριδίου για τον θηλασμό και την υγεία του μωρού γενικότερα... Και τώρα κάνουμε σαν να μην υφίσταται θέμα με ένα ζήτημα που κατά γενική παραδοχή είναι ΕΚ ΤΗΣ ΦΥΣΕΩΣ του επικίνδυνο για την υγεία του παιδιού.

 

Ας αντιπαραθέσω κι εγώ κάποιες άλλες φράσεις από το ίδιο κείμενο:

- But the more cigarettes a mother smokes, the greater the health risks for both her and her baby- whether he is breastfed or bottle-fed.

- By keeping smoking to a minimum, a mother can decrease the risk. (--> Άρα ο κίνδυνος είναι ΥΠΑΡΚΤΟΣ. Απλά γίνεται κουβέντα για να μειωθεί...)

- When a mother smokes a cigarette, the nicotine levels in her blood and milk first increase and then decrease over time. The half-life of nicotine (the amount of time it takes for half the nicotine to be eliminated from the body) is ninety-five minutes. For this reason, a mother should avoid smoking just before and certainly during a feeding. (--> Υπάρχει λοιπόν "κανόνας ασφαλείας" για τον θηλασμό+κάπνισμα. Τον γνωρίζουν οι καπνίστριες μαμάδες; Ξέρουν για αυτά τα 95 λεπτά;;;)

- Maternal smoking has been linked to early weaning, lowered milk production, and inhibition of the milk ejection ("let-down") reflex. Smoking also lowers prolactin levels in the blood. One study (Hopkinson et al 1992) clearly suggests that cigarette smoking significantly reduces breast milk production at two weeks postpartum from 514 milliliters per day in non-smokers to 406 milliliters per day in smoking mothers.

-Smoking has been linked to fussiness. In one study, 40% of babies breastfed by smokers were rated as colicky (two to three hours of "excessive" crying) as compared with 26% of babies breastfed by nonsmokers (Matheson and Rivrud 1989). It's important to note that this link between smoking and colic has also been found with artificially fed babies with one or more smokers in the home (Lawrence, p.519).

-A bottle-fed baby whose mother or other household members smoke would therefore be at even higher risk of these problems. (--> Κανείς δεν αρνείται την ύπαρξη του κινδύνου. Όλη η συζήτηση γίνεται γύρω από το ποιο είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις: να καπνίζεις και να θηλάζεις ή να καπνίζεις και να μην θηλάζεις;;; Κατά τη γνώμη μου, ΑΥΤΗ η σύγκριση υποβαθμίζει τον θηλασμό. Γιατί ενίοτε, επιλέγοντας το μέτρο σύγκρισης και το "αντίπαλο δέος", αντί να εξυψώσουμε εντέλει καταλήγουμε να υποβαθμίσουμε αυτό το οποίο πιστεύουμε και είναι εν προκειμένω και κρίσιμο, δηλαδή το νόημα και η σημασία του θηλασμού).

 

 

Και για το θέμα μας, με αφορμή και όσα γράφονται στο λινκ για το κάπνισμα, θεωρώ χρήσιμο να αναζητηθούν και να παρατεθούν πληροφορίες για το χρόνο (ημι)ζωής των συστατικών των βαφών. Είναι ΠΟΛΥ πιθανό να υφίσταται κάποιο μέτρο προφύλαξης, όπως είναι ο κανόνας ασφαλείας των 95 λεπτών για το κάπνισμα.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω φιλη bouba14!

 

Επισης , μου το εχουν πει και γιατροι ,οι οποιοι τυχαινει να ειναι αντικαπνιστες!Ενταξει,μπορει οι συγκεκριμενοι γιατροι να ειναι κ κομπογιαννιτες και οι δικοι σας στο εξωτερικο ή εσωτερικο να ειναι καλυτεροι...:rolleyes:Ή εσεις να ειστε πιο ειδικοι πανω στο θεμα...δεν ξερω ...

Δε θα μπω στον κοπο να δικαιολογηθω αλλο,γιατι ειμαστε κ εκτος θεματος.

 

Χαρουλα όντως δεν χρειάζεται να δικαιολογήςαι δεν είπα κάτι να κατιγορησω εσένα αλλα τους ειδικούς που λένε αρλούμπες! Στο κατω κατω ειναι πολυ ενδιαφέρον θέμα και συζήτηση κάνουμε :-)

Αυτο που λες όντως το διάβασα και εγω τωρα αλλα προσωπική μου γνώμη έρχεται απο φανατικούς του θηλασμου που προκειμένου να θηλάζει κάποια παραβλέπουν και τα ρίσκα ... Αλλα ως λογικά όντα χρησιμοποιούμε και το μυαλό μας ευτυχώς ....

 

Προφανώς αυτοί ειναι οι ίδιοι ειδικοί που λένε και για αλκοόλ/τςιγαρο στην εγκυμοσυνη (δεν θελω να θιξω κανένα αλλα ειναι τρελό!!).. Με τι ίδιο σκεπτικό θα σου πούνε καλύτερα να καπνισεις παρα να το ριξεις. Δεν ξερω αν με τα καταλαβαίνεις αλλα αυτά ειναι για πολυ ακραίες περιπτώσεις και ειναι κρίμα να μην τις φιλτραρουμε πριν τις εφαρμόσουμε !

 

Τελωσπαντων ευτυχώς που τα παιδια μας ειναι δικά μας και η ζωούλα του εξαρτάται απο τις δικές μας αποφάσεις και μονο :-) :-) :-)

Link to comment
Share on other sites

Απομονωσα τη φραση γιατι αυτο ανεφερε η κοπελα, δε μποριυσα να αντιγραψω ολο το κειμενο γι αυτο αλλωστε εβαλα και το συνδεσμο, ειναι λογικο νομιζω.

 

Θεωρω οτι το να βαψει η μητερα που θηλαζει μια δυο φορες τα μαλλια της στο διαστημα πχ ενος χρονου ειναι πολυ πιο "ανωδυνο" σε σχεση με το να καπνιζει συστηματικα. Οπως επισης θεωρω οτι το να ειναι χαρουμενη η μητερα γενικοτερα, ειναι το ιδιο σημαντικο με το να ειναι σωματικα υγιης.. Αν της βαλεις εκατο περιορισμους, προσθεσεις οτι ο θηλασμος στην αρχη συνηθως ειναι δυσκολος και καποιες φορες επωδυνος, προσθεσεις και τις λανθασμενες οδηγιες των επαγγελματιων υγειας, τοτε εχει περισσοτερες πιθανοτητες να θηλασει πολυ λιγο η καθολου. Ολα με μετρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λείπω ταξίδι (τι πρωτότυπο!) και δεν μπορω να κοιτάξω το βιβλίο της Πατσούρου τώρα αλλά έχω την εντύπωση ότι στη νέα έκδοση δεν αναφέρεται συγκεκριμένα σε φυτική.

Νομίζω ότι είναι και λίγο θέμα θεώρησης, πχ και στην εγκυμοσύνη υπάρχουν γιατροί που συστείνουν φυτικές βαφές, άλλοι οποιαδήποτε κι άλλοι καμία.

 

Η επισημη απάντηση για τη βαφη και το θηλασμό είναι ότι δεν αποτελεί αντένδειξη, δεν αποτελεί ρίσκο, δεν ανιχνεύεται στο αίμα μας, δεν περνάει στο γάλα μας. Δεν υπάρχει θέμα κοντολογίς, μην το συγκρίνετε με το τσιγάρο!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Δηλαδή κορίτσια για να βεβαιωθω επιτρέπεται η βαφή μαλλιών ...

Η ντεκαπαζ; 

Γιατί θέλω να βάψω τα μαλλιά μου από κάστανο σε ξανθό και θηλάζω τώρα σε λίγες μέρες μπαίνουμε στον 3ο μήνα δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και πόσο καιρό θηλάζει το μωρό... 

Η αλήθεια είναι πως και μόνο που ρωτάω νιώθω τύψεις αλλά θέλω να ανεβάσω την ψυχολογία μου.

Και όσο θα έχω βαφή στο κεφάλι μου κάνει να θηλάσω, δεν έχουμε ώρες θηλασμού εμείς.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...