Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ μετά τον τοκετό


Νιτσούλα

Recommended Posts

Eχω στον κυκλο μου δυο περιπτωσεις γυναικων που μειναν εγκυες πριν να σαραντησουν:shock: Τωραπως δεν ξερω! Επισης τα παιδια της κουμπαρας μου εχουν διαφορα ουτε εντεκα μηνες! Τη δευτερη την επιασε μολις σαραντησε:lol:. Η συγεκριμενη με τα προεορτια...

 

Προσεξτε κοριτσια γιατι οι ορμονες για λιγο καιρο μετα τη γεννα τρελαινονται... Α και οταν θηλαζεις εχεις μια ΣΧΕΤΙΚΗασφαλεια ΜΟΝΟ αν θηλαζεις αποκλειστικα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα! Στην (γλυκιά) αγωνία μιας νέας εγκυμοσύνης βρίσκομαι ξαφνικά κι εγώ! Έχω 2 παιδάκια, 3μισι και 2 ετών. Με τον αντρούλη μου χρησιμοποιούμε συνήθως τη μέθοδο του τραβήγματος και ποτέ δεν είχε προκύψει εγκυμοσύνη. Όμως τις τελευταίες μέρες έχω αρκετά συμπτώματα που με έχουν υποψιάσει... Πρησμένο στήθος, πονάκια περιόδου, λίγο καφέ στο εσώρουχο πριν 3-4 μέρες... Νιώθω απίστευτη κούραση, υπνηλία, και κάπου κάπου αναγούλες... Από την άλλη μου φαίνεται νωρίς, αφού η τελευταία μου περίοδος ήταν στις 27/07... Πάντως το ένστικτό μου μού λέει ότι είμαι έγκυος... Η αλήθεια είναι ότι δε σχεδιάζαμε να κάνουμε τρίτο παιδάκι, είναι δύσκολοι οι καιροί, από την άλλη όμως κοντά στα δύο θα μεγαλώσει και το τρίτο με πολλή πολλή αγάπη... Το ίδιο σκέφτεται και ο άντρας μου! Περιμένω με αγωνία να περάσει και αυτή η βδομάδα και να κάνω τεστάκι ή χοριακή... Χαίρομαι που το μοιράζομαι μαζί σας...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήξω κάτι σχετικό-άσχετο???? Εσείς οι κοπελιές που μείνατε έγγυος με τα "προ" τί θέση / κάμψη έχει η μήτρα σας??? κάνω λάθος που έχω την αίσθηση οτι αυτό παίζει ρόλο?

Γιατι το λες αυτο? εγω εχω "οπισθια"?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το λες αυτο? εγω εχω "οπισθια"?

 

ενστικτωδώς πιστεύω οτι ανάλογα το πού βρίσκεται το τέρμα μπαίνει και πιο εύκολα/δύσκολα το γκολ :lol::lol::lol: και ίσως να παίζει κι αυτό ρόλο που κάποιες δυσκολευόμαστε λίγο και κάποιες τα πιάνουμε με την μυρωδιά που λένε. Προς θεού δεν μου το χει πει γιατρός αυτό το πράγμα - είναι μια σκέψη που κανω μόνη μου- κάτι σαν γκάλοπ ας πούμε :D

 

η δική μου ειναι πρόσθια και κάτι ακόμα που δεν το θυμάμαι :lol::lol::lol::lol: - δεν έχω μείνει ποτέ με "προ"

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά δεν άντεξα, έκανα χτες ένα τεστάκι και βγήκε αρνητικό... :confused::confused:Βέβαια περιμένω κανονικά περίοδο σε 6 μέρες, οπότε μπορεί και να είμαι αλλά να μη φάνηκε ακόμα... Τα πονάκια συνεχίζονται και το στήθος μου σήμερα είναι αρκετά πρησμένο και με ψιλοενοχλεί... Τώρα έχω μπερδευτεί, μάλλον θα περιμένω να δω εαν θα υπαρξει καθυστερηση και θα παω κατευθείαν για χοριακή. Τα τεστ είναι τελικά πεταμένα λεφτά. Καμιά άλλη μανούλα που περιμένει; Να ενώσουμε τις αγωνίες μας;;;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

επαναφερω το θεμα κοριτσια γιατι εχω θεμα.....εμεινα εγκυος μετα απο προσπαθεια τριων μηνων.η μικρη μου ειναι 3 μηνων τωρα και μετα απο την πρωτη μου περιοδο που κρατησε δεκα μερες(ουφφφ) ειχα επαφη με τον αντρα μου.στην αρχη χωρις προφυλακτικο αλλα στην πορεια εβγαλε.αυτο εγινε πρωι.το ιδιο απογευμα ειχα πονακια σαν της περιοδου.αυτο με ανησυχει γιατι ετσι πονουσα παντα την γονιμη μερα μου που συνηθως ειναι την δεκατη με ενδεκατη μερα του κυκλου μου.τουλαχιστον ετσι ηταν πριν την εγκυμοσυνη.λετε να εγινε το ¨κακο¨?????δεν ειναι οτι δε θελω κ αλλο παιδακι αλλα τοσο συντομα????ααα!!!για δυο μερες μετα ειχα λιγη καφε βλεννα...πειτε μου κατι...ηρεμηστε με γιατι εχω αρχισει και φρικαρω....:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

επαναφερω το θεμα κοριτσια γιατι εχω θεμα.....εμεινα εγκυος μετα απο προσπαθεια τριων μηνων.η μικρη μου ειναι 3 μηνων τωρα και μετα απο την πρωτη μου περιοδο που κρατησε δεκα μερες(ουφφφ) ειχα επαφη με τον αντρα μου.στην αρχη χωρις προφυλακτικο αλλα στην πορεια εβγαλε.αυτο εγινε πρωι.το ιδιο απογευμα ειχα πονακια σαν της περιοδου.αυτο με ανησυχει γιατι ετσι πονουσα παντα την γονιμη μερα μου που συνηθως ειναι την δεκατη με ενδεκατη μερα του κυκλου μου.τουλαχιστον ετσι ηταν πριν την εγκυμοσυνη.λετε να εγινε το ¨κακο¨?????δεν ειναι οτι δε θελω κ αλλο παιδακι αλλα τοσο συντομα????ααα!!!για δυο μερες μετα ειχα λιγη καφε βλεννα...πειτε μου κατι...ηρεμηστε με γιατι εχω αρχισει και φρικαρω....:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

Καλημέρα και να σου ζήσει το κοριτσάκι σου...

Είναι απίθανο να έγινε η εμφύτευση ακριβώς την επόμενη μέρα, λένε ότι η εμφύτευση γίνετε μετά από εφτά μέρες.

Βέβαια μπορεί να έπιασες με την πρώτη (γιατί λένε ότι μετα από εγκυμοσύνη είναι πολύ πιο εύκολο να πιάσεις μωράκι, και όποιος δεν θέλει αμέσως 2ο θα πρέπει να προσέχει πολύ), αλλά δεν είναι δυνατόν να το καταλάβεις αμεσως μετά την επαφή που είχες με τον συντροφό σου.

ίσως οι καφέ βλέννες που είδες να είναι επακόλουθα τις εγκυμοσύνης, είσαι πολύ νέα μανούλα και ο κύκλος σου να μην έχει σταθεροποιηθεί ακόμα.

Όλα όμως είναι πιθανα γιατί στανταρ και σίγουρο δεν είναι ποτε τίποτε και κάθε οργανισμός λειτουργεί διαφορετικά.

Δυστυχώς η ευτυχώς θα πρέπει να περιμένουμε μια πιθανή καθυστέρηση η όχι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοπέλα μου δεν νομίζω, αφού έβαλε και προφυλακτικό, μην ανησυχείς. Όσον αφορά αυτό που είπε μία κοπέλα παραπάνω για τον αποκλειστικό θηλασμό, εγώ και στα δύο παιδιά παρόλο που θήλαζα αποκλειστικά, είχα περίοδο από τον 2ο μήνα (με το που 40ησα). Οπότε μια χαρά μπορούσα να μείνω έγκυος!Μεγάλη γκαντεμιά μιλάμε...

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άντεξα, έκανα χτες ένα τεστάκι και βγήκε αρνητικό... :confused::confused:Βέβαια περιμένω κανονικά περίοδο σε 6 μέρες, οπότε μπορεί και να είμαι αλλά να μη φάνηκε ακόμα... Τα πονάκια συνεχίζονται και το στήθος μου σήμερα είναι αρκετά πρησμένο και με ψιλοενοχλεί... Τώρα έχω μπερδευτεί, μάλλον θα περιμένω να δω εαν θα υπαρξει καθυστερηση και θα παω κατευθείαν για χοριακή. Τα τεστ είναι τελικά πεταμένα λεφτά. Καμιά άλλη μανούλα που περιμένει; Να ενώσουμε τις αγωνίες μας;;;[/QΠΟΣΟ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ !!ΠΕΡΑΣΑ ΤΡΕΛΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΕΓΩ!ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΠΕΜΠΑ 4 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΝΩ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΣΤΙΣ 4 ΜΑΡΤΙΟΥ ,ΤΩΡΑ ΣΤΙΣ 2 ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΕΙΧΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ,ΠΡΗΞΙΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ!!ΕΛΑ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΟΝΟ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ 3 ΜΕΡΕΣ !ΜΕΤΑ ΤΕΛΟΣ!ΕΚΚΤΩΜΕΤΑΞΥ ΕΙΧΑ Κ ΜΙΑ ΝΑΥΤΙΑ ,ΜΙΑ ΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΛΕΩ ΕΓΙΝΕ!!ΑΛΛΑ ΕΚΑΝΑ ΤΕΣΤΑΚΙ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΟ!ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ Κ ΣΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ 2ο ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΕΣ!ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΞΕΧΝΑΣ ΟΛΑ!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

τελικα ολα καλα.δεν ειμαι εγκυος....αν κ οταν το καταλαβα στεναχωρηθηκα....ισως επειδη μου λειπει αυτη η αισθηση πληροτητας που ειχα οταν η μπεμπα μου ηταν στην κοιλια μου....δεν πειραζει.απο του χρονου ομως ξεκιναω παλι προσπαθειες για το δευτερο!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Γεια σας.. Εχω ενα κοριτσάκι 4.5 μηνων και σήμερα ανακάλυψα ότι είναι έγκυος ξανά έκανα όχι 1 αλλά 3 τεστ ένα εκ τον οποίον λέει την βδομάδα που έισαι και με έβγαλε 1-2 βέβαια θα πάω και στην γιατρό μου για σιγουριά... Δεν ξέρω από την στιγμή που το έμαθα θέλω να κλάψω ανάμεικτα συναισθήματα...χάρηκα εννοείται αλλά και αγχώνομαι αφάνταστα πολύ.. εσείς μανούλες με παρόμοιες εμπειρίες πως τα καταφέρατε? Θα ήθελα να μου πείτε είναι όντως τόσο δύσκολο να μεγαλώνεις δύο παιδιά με μικρή διαφορά ηλικίας?

ΥΓ: η περίπτωση την άμβλωσης ούτε σαν ιδέα μου πέρασε από το μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

On 24/7/2020 at 3:13 ΠΜ, Λιανικ είπε:

Γεια σας.. Εχω ενα κοριτσάκι 4.5 μηνων και σήμερα ανακάλυψα ότι είναι έγκυος ξανά έκανα όχι 1 αλλά 3 τεστ ένα εκ τον οποίον λέει την βδομάδα που έισαι και με έβγαλε 1-2 βέβαια θα πάω και στην γιατρό μου για σιγουριά... Δεν ξέρω από την στιγμή που το έμαθα θέλω να κλάψω ανάμεικτα συναισθήματα...χάρηκα εννοείται αλλά και αγχώνομαι αφάνταστα πολύ.. εσείς μανούλες με παρόμοιες εμπειρίες πως τα καταφέρατε? Θα ήθελα να μου πείτε είναι όντως τόσο δύσκολο να μεγαλώνεις δύο παιδιά με μικρή διαφορά ηλικίας?

ΥΓ: η περίπτωση την άμβλωσης ούτε σαν ιδέα μου πέρασε από το μυαλό.

Καλησπέρα! 

 Να σου ζησει το μωρακι σου κ με το καλό να δεχθεις το δεύτερο. Εγώ έχω ένα παιδάκι τρισιμιση χρονών κ δεν έχω ανάλογη εμπειρία. Όμως από μαμαδες με παιδάκια σε κοντινή ηλικία έχω ακούσει πως μπορεί ή κούραση να είναι μεγαλύτερη όταν είναι μικρά αλλά ειναι πλεονεκτημα η μικρή διαφορά ηλικίας.  Θα μεγαλώσουν μαζί, θα παίζουν μαζί κ δεν θα χρειάζεται μετά από ένα διάστημα να τα απασχολείς, θα έχουν παρέα το ένα το άλλο, το μεγαλύτερο δεν θα καταλάβει την αλλαγή, ίσως κ να μην ζηλέψει καθολου, θα προσαρμοστεί πιο εύκολα. Περισσότερα θα σου πουν κ οι μαμαδες που το εζησαν.

 Απ την άλλη, οσο αργότερα το αφήνεις ως γονιός τόσο δυσκολεύεσαι να πάρεις την αποφαση, αυτό το έχω ζησει.

 

Επικεντρωσου στα θετικα, ισως να σου φαίνεται σχετικά νωρίς το καταλαβαίνω αλλα για να έρθει το δεύτερο μωρακι σου είναι κ ή ιδανική στιγμή! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 24/7/2020 at 3:13 ΠΜ, Λιανικ είπε:

Γεια σας.. Εχω ενα κοριτσάκι 4.5 μηνων και σήμερα ανακάλυψα ότι είναι έγκυος ξανά έκανα όχι 1 αλλά 3 τεστ ένα εκ τον οποίον λέει την βδομάδα που έισαι και με έβγαλε 1-2 βέβαια θα πάω και στην γιατρό μου για σιγουριά... Δεν ξέρω από την στιγμή που το έμαθα θέλω να κλάψω ανάμεικτα συναισθήματα...χάρηκα εννοείται αλλά και αγχώνομαι αφάνταστα πολύ.. εσείς μανούλες με παρόμοιες εμπειρίες πως τα καταφέρατε? Θα ήθελα να μου πείτε είναι όντως τόσο δύσκολο να μεγαλώνεις δύο παιδιά με μικρή διαφορά ηλικίας?

ΥΓ: η περίπτωση την άμβλωσης ούτε σαν ιδέα μου πέρασε από το μυαλό.

Συγχαρητήρια και για το ένα σου μωράκι και για το δεύτερο!!!!! Με το καλό εύχομαι. Εγώ είμαι στο περίπου σε παρόμοια φάση με εσένα. Εγώ έμεινα ξανά έγκυος όταν ο γιος μου ήταν 7 μηνών. Τώρα είμαι στον 7ο μήνα και ο γιος μου είναι 13 μηνών. Θα έχουν διαφορά 1 χρόνο και 4 μήνες. Εσένα θα έχουν ακόμα πιο μικρή :p Να σου πω λοιπόν την αλήθεια ότι είναι δύσκολο και εγώ το βλέπω ακόμα και από την εγκυμοσύνη μου τώρα. Ασχέτως αν ο χρόνος με ένα μωρό όλη μέρα μαζί σου περνάει μεν πολύ γρήγορα είναι δύσκολα. Τα δύσκολα σε εμένα ξεκίνησαν μετά τον 6ο μήνα γιατί άρχισα να βαραίνω. Τώρα που σαν εγκυμονούσα στο τρίτο τρίμηνο θα έπρεπε να ξεκουράζομαι με τα ορισμένα μου ποδαράκια πάνω σε μαξιλάρια :p δεν το κάνω γιατί έχω ένα μωράκι που θέλει να εξερευνήσει τα πάντα όλα :) που έχει φουλ ενέργεια και πρέπει και αυτό κάπου να την βγάλει. Που ξαπλώνω για ένα λεπτό κι μπορεί να σκαρφαλώσει πάνω μου ίσα με 10 φορές μέχρι να βαρεθεί. Όποτε ναι μεν είναι ωραίο να έχεις δυο παιδιά στην ίδια σχεδόν ηλικία αλλά είναι δύσκολο ειδικά από την άποψη αν δεν έχεις κάποιον άλλον να βοηθήσει. (Εγώ δεν έχω κανέναν και ο άντρας μου δουλεύει σχεδόν όλη μέρα) επίσης δύσκολο ήταν και τους δυο πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης όταν έτρεχα συνέχεια στην τουαλέτα γιατί είχα θέμα με εμετούς , αδιαθεσία και ζαλάδες. Τα περνάνε οι περισσότερες και ειδικά αυτό με την κόπωση όποτε αν το περασεις κ εσυ δεν είναι εύκολο. Είναι μέρες που θες να μείνεις στο κρεβάτι κ φυσικά δεν μπορείς. Από άλλες μαμάδες που έχω ρωτήσει και είχαν περάσει παρόμοιες καταστάσεις όλες λέγανε ναι τα πρώτα χρόνια είναι δύσκολα αλλά μετά όλα κυλάνε καλύτερα. Γιατί έχουν το ένα το άλλο και δεν ψάχνουν εσένα να παίξεις μαζί τους. (Τουλάχιστον όχι πάντα). Υπομονή εγώ λέω και συγχαρητήρια ... με τον καιρό θα συνηθίσουμε ότι έχουμε δυο και όχι ένα και από την φύση μας θα βρούμε ένα τρόπο να επιβιώσουμε και να μπούμε σιγά σιγά σε προγραμμα. :) 

Link to comment
Share on other sites

Καμμια σχέση οταν εχεις ενα και οταν εχεις δυο. Εγω προσωπικα αντιληφθηκα τις δυσκολίες του να εισαι γονιος, οταν εκανα το δεύτερο. Οσες εχουν ενα δε μπορουν να το καταλαβουν. Κουράζομαι παρα πολυ αλλα είμαι διπλα ευτυχισμένη θα ελεγα ολοκληρωμένη πια. Με το καλο και μα προσέχεις γιατι τοσο νωρις κυηση μετα απο προσφατη γεννα ενεχει καποιο βαθμό επικινδυνότητας.  Εύχομαι να σου πανε οΛα καλα και το μετα τους 9 μηνες μην το σκέφτεσαι απο τώρα, απολαυσε το μωρο και τη κοιλιάσου για την ωρα και για ολα τα αλλα εχουμε καιρο εδω ειμαστε και ειναι ουουου πολλα τα θεματα!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 14 μήνες διαφορά από τον αδερφό μου, η μητέρα μου λέει εδώ και χρόνια ότι κουράστηκε πολύ αλλά πάλι το ίδιο θα έκανε.


Τότε δεν το επέλεξε, της έτυχε και μάλιστα μετά από 8 χρόνια υπογονιμότητας και γυναικολογικών προβλημάτων, όταν είχε εγκαταλείψει κάθε ελπίδα για παιδί της ήρθαν δύο μαζεμένα...και τα δυο απρογραμμάτιστα!

 

Παλιότερα πάντως δεν ήταν και τόσο ασυνήθιστη τέτοια διαφορά ηλικίας, βεβαια παλιά οι γυναίκες είχαν υποστηρικτικό δίκτυο γύρω τους και ήταν ισως πιο εύκολο. Τώρα πια είναι σπάνιο, εδώ σε μένα που έμεινα έγκυος το δεύτερο όταν το μεγάλο ήταν 17 μηνών μου έλεγαν όλοι «Βιαστηκες, θα κουραστείς»!

Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2020 at 8:26 ΜΜ, Super.mum είπε:

Συγχαρητήρια και για το ένα σου μωράκι και για το δεύτερο!!!!! Με το καλό εύχομαι. Εγώ είμαι στο περίπου σε παρόμοια φάση με εσένα. Εγώ έμεινα ξανά έγκυος όταν ο γιος μου ήταν 7 μηνών. Τώρα είμαι στον 7ο μήνα και ο γιος μου είναι 13 μηνών. Θα έχουν διαφορά 1 χρόνο και 4 μήνες. Εσένα θα έχουν ακόμα πιο μικρή :p Να σου πω λοιπόν την αλήθεια ότι είναι δύσκολο και εγώ το βλέπω ακόμα και από την εγκυμοσύνη μου τώρα. Ασχέτως αν ο χρόνος με ένα μωρό όλη μέρα μαζί σου περνάει μεν πολύ γρήγορα είναι δύσκολα. Τα δύσκολα σε εμένα ξεκίνησαν μετά τον 6ο μήνα γιατί άρχισα να βαραίνω. Τώρα που σαν εγκυμονούσα στο τρίτο τρίμηνο θα έπρεπε να ξεκουράζομαι με τα ορισμένα μου ποδαράκια πάνω σε μαξιλάρια :p δεν το κάνω γιατί έχω ένα μωράκι που θέλει να εξερευνήσει τα πάντα όλα :) που έχει φουλ ενέργεια και πρέπει και αυτό κάπου να την βγάλει. Που ξαπλώνω για ένα λεπτό κι μπορεί να σκαρφαλώσει πάνω μου ίσα με 10 φορές μέχρι να βαρεθεί. Όποτε ναι μεν είναι ωραίο να έχεις δυο παιδιά στην ίδια σχεδόν ηλικία αλλά είναι δύσκολο ειδικά από την άποψη αν δεν έχεις κάποιον άλλον να βοηθήσει. (Εγώ δεν έχω κανέναν και ο άντρας μου δουλεύει σχεδόν όλη μέρα) επίσης δύσκολο ήταν και τους δυο πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης όταν έτρεχα συνέχεια στην τουαλέτα γιατί είχα θέμα με εμετούς , αδιαθεσία και ζαλάδες. Τα περνάνε οι περισσότερες και ειδικά αυτό με την κόπωση όποτε αν το περασεις κ εσυ δεν είναι εύκολο. Είναι μέρες που θες να μείνεις στο κρεβάτι κ φυσικά δεν μπορείς. Από άλλες μαμάδες που έχω ρωτήσει και είχαν περάσει παρόμοιες καταστάσεις όλες λέγανε ναι τα πρώτα χρόνια είναι δύσκολα αλλά μετά όλα κυλάνε καλύτερα. Γιατί έχουν το ένα το άλλο και δεν ψάχνουν εσένα να παίξεις μαζί τους. (Τουλάχιστον όχι πάντα). Υπομονή εγώ λέω και συγχαρητήρια ... με τον καιρό θα συνηθίσουμε ότι έχουμε δυο και όχι ένα και από την φύση μας θα βρούμε ένα τρόπο να επιβιώσουμε και να μπούμε σιγά σιγά σε προγραμμα. :) 

Να σου ζήσουν και τα δύο εγώ ευτυχώς εγώ μια κάποια σχετική βοήθεια γιατί είναι η πεθερά μου κοντά και ο άντρας μου τα απογεύματα είναι σπίτι δεν έχω δηλ. Τέτοιο πρόβλημα...απλά αγχώνομαι για το πώς θα αντιδράσει η μικρή... ήθελα να πάω στον γιατρό μου γιατί είχα ενοχλήσεις σαν να μου ερχόταν περίοδος και κράμπες μικρες ναι μεν αλλά κράμπες και στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν τα είχα αυτά...πιστεύεις ότι είναι νορμάλ?

Link to comment
Share on other sites

@Λιανικ Νομίζω ότι έχουν τόση μικρή διαφορά που θα γλυτώσεις το σοκ και άγχος και την ζήλια της μεγάλης γιατί θα είναι και αυτή μικρούλα πολύ. ..μωράκι θα είναι βρε δεν θα προλάβει να σε έχει όλη "δική της "  για να ζοριστεί. . ...Εγώ έμεινα έγκυος όταν το πρώτο μωρό ήταν 8 μηνών. ..Και ήταν επιλογή μας για πολλοίς λόγους να τα κάνουμε κοντα..Η περίοδος ζήλιας ήταν ελάχιστη.  Ξεκίνησαν να παίζουν μαζί  πολύ γρήγορα. ...Είναι και τα δύο αγόρια τα δικά μου και τώρα πλέον μέσα στο σπίτι ξεχνάω που λέει ο λόγος ότι εχω παιδιά. ..Τα χαζεύω και χαίρομαι πολύ που μεγαλώνουν μαζί. ...Όλα θα πάνε καλά με υπομονή. ..Η κούραση θα είναι μεγάλη ο χρόνος όμως θα περάσει και θα σου το ανταποδώσει αλλιώς. ..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλημέρα τελικά πήγα στον γιατρό και μου είπε ότι δεν βλέπει έμβρυο η γιατί είναι πάρα πολύ νωρίς η δεν υπάρχει..με τελευταία περίοδο 20 Ιουνίουμε 27 τι νομίζετε? Αύριο θα βγουν τα αποτελέσματα..αγχώθηκα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Καθόλου προσωπικά δεν το πήρα, απλά διαφωνώ με την άποψη σου και το λέω και εγώ ευγενικά. Λες πως οι γονείς με ένα παιδί δεν καταλαβαίνουν την κούραση, και ως με γονέας με ένα παιδί σου λέω πως διαφωνώ.

Aν κρίνω από την προσωπική μου πείρα, ίσως εννοεί ότι υπάρχει τεράστια διαφορά από το ένα στα δύο. Εγώ τουλάχιστον έτσι το έζησα, ένιωσα ότι τελικά το ένα είναι πολύ εύκολο σε σχέση με τα δύο. Όμως, και πάλι, προφανώς είναι ανάλογα τί ένα είναι το παιδί, πώς είναι το 2ο, τί κάνει ο κάθε γονιός και πώς τα αντιλαμβάνεται.

Άλλωστε, όντως, αυτά που λές για δραστηριότητες και τρέξιμο κάθε μέρα, και προσπάθεια για να περάσει μια όμορφη μέρα, εγώ δεν τα κάνω! Γιατί μετά τη δουλειά δεν προλαβαίνω να καλύψω δραστηριότητες 2 παιδιών. Και δεν το βρίσκω απαραίτητο να γίνω χίλια κομμάτια για να τα πηγάινω πχ συνέχεια σε παιδότοπους, όπως ακούω από άλλες μαμάδες. Επομένως, όντως ο καθένας το περνάει διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin said:

Aν κρίνω από την προσωπική μου πείρα, ίσως εννοεί ότι υπάρχει τεράστια διαφορά από το ένα στα δύο. Εγώ τουλάχιστον έτσι το έζησα, ένιωσα ότι τελικά το ένα είναι πολύ εύκολο σε σχέση με τα δύο. Όμως, και πάλι, προφανώς είναι ανάλογα τί ένα είναι το παιδί, πώς είναι το 2ο, τί κάνει ο κάθε γονιός και πώς τα αντιλαμβάνεται.

Άλλωστε, όντως, αυτά που λές για δραστηριότητες και τρέξιμο κάθε μέρα, και προσπάθεια για να περάσει μια όμορφη μέρα, εγώ δεν τα κάνω! Γιατί μετά τη δουλειά δεν προλαβαίνω να καλύψω δραστηριότητες 2 παιδιών. Και δεν το βρίσκω απαραίτητο να γίνω χίλια κομμάτια για να τα πηγάινω πχ συνέχεια σε παιδότοπους, όπως ακούω από άλλες μαμάδες. Επομένως, όντως ο καθένας το περνάει διαφορετικά.

Καταλαβες ακριβώς τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Καταλαβες ακριβώς τι εννοώ.

Ναι! Αν και αυτά που κάνεις εσύ και κουράζεσαι, χωρίς παρεξήγηση και δεν τα υποτιμώ, αλλά είναι επιλογές.

Η άλλη κοπέλα μάλλον μιλούσε για αυτά που περνάει "υποχρεωτικά" μια μαμά, πχ αϋπνία, δυσκολίες πχ. του να καλύψει ανάγκες 2 μωρών συγχρόνως, πχ. μπάνιο, φαγητά κλπ. Τα υπόλοιπα, παιδότοποι, βόλτες κλπ, έρχονται έξτρα, και είναι σημαντικά, αλλά είναι και λίγο στο χέρι μας το αν θα τα κάνουμε και σε τί βαθμό. Το να έχεις όμως 2 παιδιά που θυμούνται συγχρόνως ότι σε χρειάζονται κάτι, είναι ζόρι. Ή το να πρέπει να πας κάπου το ένα, και να κουβαλάς και το 2ο που πιθανώς να μην έχεις που να το αφήσεις, και μαζί με το 2ο, να κουβαλάς και το γάλα του ή το φρούτο του ή οτιδήποτε γιατί είναι πχ 7 μηνών και εκείνη την ώρα που το μεγάλο έχει δραστηριότητα, το μικρό πρέπει να φάει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...