Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι γνώμη έχετε για τα "πειραματικά" σχολεία;


Recommended Posts

δε νομίζω ότι αντιφάσκω. Η διαφορά με τα μουσικά είναι ότι το ένα αφορά επίδοση και το άλλο κλίση. και καλώς η κακώς η κοινωνία μας έχει ταυτίσει την ακαδημαϊκή επίδοση και ό, τι αυτή συνεπάγεται με την κοινωνική τάξη και τις οικονομικές απολαβές.

Όσο για το ελιτίστικο κλίμα, οι μαρτυρίες στο θέμα που γράφουμε μάλλον δείχνουν πως υπάρχει μια ψωνίστικη διάθεση γενικά...

 

Και ένα τελευταίο σχόλιο: από τη μία υποστηρίζεται πως τα πειραματικά είναι σχολεία όπου το περιβάλλον δεν είναι διαφορετικό, και από την άλλη γράφεται ότι το τυπικό / γενικό σχολείο δε βοηθάει στην πλήρη αξιοποίηση των δυνατοτήτων του μαθητή.

 

 

Aimee όντως, αν εξαιρέσεις τα μουσικά και τα προσφάτως εμφανιζόμενα καλλιτεχνικά, οι υπόλοιπες δομές τεχνικής εκπαίδευσης είναι πραγματικά για κλάματα... μέχρι και για μηχανάκι έχω ακούσει μέσα στην τάξη... για να μη μιλήσω για το νόμο της ζούγκλας, δηλαδή αν ένας δε θέλει να κάνει μάθημα, δε θα κάνει κανένας.....

Έτσι μου ρχεται να στείλω το παιδί σχολείο στην Ιταλία (που έχουν κι εκεί παρόμοιο σύστημα με αυτό που γράφεις), μιας και ο σύζυγος έχει Ιταλική υπηκοότητα:rolleyes:!!!

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 281
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

...

 

Ενα περιβάλλον μάθησης με μαθητές στο ίδιο επίπεδο δεν προσφέρει για μένα τα κατάλληλα ερεθίσματα για την ολόπλευρη ανάπτυξη του ατόμου. Να μην ξεχνάμε τέλος, ότι τα κριτήρια που βαθμολογείται ένα παιδί είναι πολύ πολύ συγκεκριμένα, και κάποια προτερήματα που τυχόν να έχει (πχ δημιουργικότητα) δεν αξιολογούνται επαρκώς - έως και καθόλου- .

 

Κάνεις λάθος.

Στα πειραματικά, "τρέχουν" διαφοροποιημένα προγράμματα εκπαίδευσης. Υπάρχουν πιλοτικά προγράμματα, και πληθώρα άλλων που ενισχύουν και τη δημιουργικότητα και τις δεξιότητες. Το πιο "ομοιόμορφο" επίπεδο των μαθητών (και μάλιστα "καλών") κάνει τα τμήματα να τρέχουν και πραγματικά μπορεί κανείς να κάνει θαύματα μέσα σε τέτοιες συνθήκες αρκεί να έχει όρεξη.

 

Για μένα το βασικό μειονέκτημα είναι οι αρνητικές επιπτώσεις από τα έντονα φαινόμενα ανταγωνισμού, το άγχος που αναπτύσσεται (καμιά φορά έως παθολογικά επίπεδα). Αν τα παιδάκια πάνε γιατί το θέλουν εκείνα (και όχι γιατί εκπληρώνουν προσδοκίες των γονιών), κι αν είναι αρκετά συνειδητοποιημένα ώστε να κλείνουν τα αυτιά τους σε υστερόβουλες φιλίες (με στόχο μια καλή ομάδα για μεγαλύτερο βαθμό κτλ), τότε οκ... θα μπορούσα να πω οκ.

Προσωπικά με ανησυχεί πολύ το τελευταίο...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

....

Παρεπιπτόντως, εγώ θεωρώ πιο σωστό το σύστημα που υπήρχε παλαιότερα με τις εξετασεις για να μπεις στο πειραματικό.

Στα πειραματικά μπαίνει κανείς με εξετάσεις πλέον.

 

.....

Παρεπιπτόντως, ούτε εγώ θεωρώ ότι το γενικό γυμνάσιο/λύκειο θα πάει πίσω την επίδοση κάποιου πραγματικά καλού μαθητή. Καλός θα είναι παντού. Είμαι σίγουρη όμως από την προσωπική μου εμπειρία ότι δεν θα τον σπρωξει και μέχρι εκεί που μπορεί να φτάσει.

Καμιά φορά όμως... καταβάλλεται υπέρ-προσπάθεια. Δίνει, κάποιες στιγμές, την αίσθηση αγώνα σε αρένα...

 

Τέλος, επειδή γνώριζα και γνωρίζω παιδιά που πάνε στην Ιωνίδειο, δεν έχω ειπραξει κανένα ελιτίστικο κλίμα.....

Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο που αναφέρεις. Αλλά ένα ελιτίστικο κλίμα εεε...υπάρχει λιγουλάκι (παραπάνω) στα πειραματικά.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω ότι αντιφάσκω. Η διαφορά με τα μουσικά είναι ότι το ένα αφορά επίδοση και το άλλο κλίση.

 

Πάντως δεν έχει και μεγάλη διαφορά. Η κλίση στα μαθηματικά είναι το ίδιο με την κλίση στη μουσική. Είναι απαραίτητη αλλά όχι αρκετή. Μπορεί να έχω κλίση στη μουσική αλλά επειδή δεν βρίσκομαι στο κατάλληλο περιβάλλον ή να μην μελετώ, να μην είμαι καλός. Η κλίση, το ταλέντο, κάνει τα πράγματα πιο εύκολα και δίνει κίνητρο στο παιδί να προσπαθεί, γιατί τα παιδιά θέλουν να είναι καλά σε κάτι.

 

και καλώς η κακώς η κοινωνία μας έχει ταυτίσει την ακαδημαϊκή επίδοση και ό, τι αυτή συνεπάγεται με την κοινωνική τάξη και τις οικονομικές απολαβές.

 

Γιατί το λες αυτό? Εγώ έχω καταλάβει ότι ισχύει διαφορετικά. Αν ένας φτωχός μαθητής μπει στο harvard, οι περισσότεροι λένε ότι μπαίνει με την αξία του. Αν μπει ένα παιδί από πλούσια οικογένεια, οι περισσότεροι θα πουν ότι πλήρωσε ο μπαμπάς του.

 

 

 

 

 

Τα πειραματικά δημοτικά δεν έχουν διαφοροποίηση ως προς το επίπεδο των παιδιών (κλήρωση γαρ). Και αν λειτουργούν πραγματικά ως πειραματικά, δεν είναι απαραίτητο ότι ανταποκρίνονται στην επιθυμία των γονιών, γιατί οι πειραματισμοί έχουν και ένα ρίσκο. Μία εκπαιδευτική μέθοδος μπορεί να δουλέψει, μπορεί και όχι. Αυτή την αξία έχει το πειραματικό, νομίζω.

Τώρα στα πειραματικά γυμνάσια - λύκεια, χρειάζεται ένα συγκεκριμένο επίπεδο μαθητών για να δοκιμαστούν οι νέες μέθοδοι, οι οποίες είναι σχετικά επιβαρυντικές για την καθημερινότητα των παιδιών. Ένας μαθητής που δεν έχει λύσει ακόμα βασικά γνωστικά θέματα, που δεν είναι μεθοδικός, που δεν είναι οργανωμένος κλπ (με λίγα λόγια που δεν παρουσιάζει την εικόνα του καλού μαθητή) πώς θα ακολουθήσει ένα πιο δύσκολο πρόγραμμα, με παράλληλες δράσεις, με ερεθίσματα κλπ. Είναι λογικό ότι χρειάζεται μία ..... κλίση.

Τώρα για το ελιτίστικο κλήμα, όλα είναι σχετικά. Αν το παιδί μου έδινε με 800 παιδιά και επιλέγονταν σε ένα πειραματικό, τότε θα ένοιωθα υπερήφανη και θα ήθελα να νοιώθει και αυτό.

Είναι καλό να νοιώθουν τα παιδιά σπουδαία -και το έχουν ανάγκη-, φτάνει να είναι για το σωστό λόγο. Και αν το θέλετε, είναι πιο δικαιολογημένο να νοιώθουν σπουδαία αυτά τα παιδιά, παρά τα παιδιά των διάσημων ιδιωτικών, που στο κάτω κάτω πληρώνουν και πάνε. Καλύτερα να νοιώθει σπουδαίος για το μυαλό του παρά για το .... τζιν του.

Τώρα αν αυτή η περηφάνια τα κάνει ... ψώνια, τα όρια είναι δυσδιάκριτα. Ναι, μπορεί να είναι κι έτσι, αλλά εδώ δουλεύει η οικογένεια. Σίγουρα πάντως δεν θα κρατούσα το παιδί μου στη μετριότητα για να μην γίνει ψώνιο. Θα το έπαιρνα αυτό το ρίσκο, αν ήταν να είναι σε ένα καλό σχολικό περιβάλλον.

 

Άλλωστε, όταν θα βγει στη ζωή, θα φάει τις σφαλιάρες του, όπως όλοι μας και θα ισορροπήσει...

Link to comment
Share on other sites

¨οταν όμως έρθει η ώρα να εξεταστεί από τον επίσημο φορέα του κράτους, δε θα εξεταστεί σύμφωνα με τα πιλοτικά προγράμματα που προάγουν τη δημιουργικότητα (τα οποία πάντως εφαρμόζονται όχι μόνο στα πειραματικά) αλλά σύμφωνα με τα συνήθη κριτήρια.

 

 

Για το παράδειγμα του Harvard, νομίζω ότι απλά επιβεβαιώνει το ότι δίνουμε βάση στην εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα (διαφορετικά δε θα μας φαινόταν και τόσο περίεργο και άξιο προσοχής το ότι ένας φτωχός μαθητής πέρασε εκεί)

 

 

τέλος οι σφαλιάρες τις ζωής όταν γίνονται βίωμα από νωρίς, σε ένα κοινωνικά αλληλεπιδραστικό περιβάλλον "μορφωμένων" και "αμόρφωτων" παύουν να πονάνε τόσο πολύ, και τις αντιμετωπίζει το παιδί και ο ενήλικας αργότερα πιο ώριμα.;)

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέρει κανείς αν το 2ο Πειραματικό Αθηνών δημοτικό έχει σχολικό από το Σύλλογο γονέων και κηδεμόνων βέβαια όπως η Μαράσλειος;

 

Ρώτα και για την τιμή του πριν αποφασίσεις στο Πειραματικό που πηγαίναμε εμείς η τιμή ηταν 1450 ευρώ το χρόνο.Γενικά γυρω στα 1500 ευρω ειναι η τιμή στη Θεσσαλονίκη,για Αθήνα δεν ξερω τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ξέρει κανείς περισσότερα στοιχεία για τα πειραματικά Γυμνάσια : ΒΑΡΒΑΚΕΙΟ και ΑΝΑΒΡΥΤΑ ???

 

Επίσης, υπάρχει κάποιο ετήσιο κόστος ?

 

Εξαιρετικά και τα δύο !

Δεν υπάρχει κόστος (δημόσια έιναι) απλά μπαίνεις με εξετάσεις (όπως σε όλα τα γυμνάσια - λύκεια). Πάντως η περίοδος υποβολής αιτήσεων νομίζω ότι έχει λήξει εδώ και μερικές εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους τους γονείς, χρόνια πολλά σε όλες τις μητέρες.

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας, όσοι και όσες έχετε ίδια πρόσφατη εμπειρία από τα πειραματικά Γυμνάσια του Πανεπιστημίου Αθηνών της οδού Σκουφά (Κολωνάκι) και το 1ο της Πλάκας στην οδό Αδριανού.

 

Αυτά που με ενδιαφέρουν κυρίως είναι το επίπεδο των καθηγητών αλλά και η σχολική ζωή των μαθητών (βία, καταλήψεις, διακίνηση κλπ., αν και εφόσον υφίστανται βεβαίως). Μου είχαν μεταφερθεί κάποια πολύ αρνητικά σχόλια για το σχολειο της Πλακας που αφορούσαν όμως μάλλον πριν 2-3 χρόνια, γι αυτό και ρωτάω.

 

Αν και άλλοι γονείς έχουν παιδιά, στη Βαρβάκειο, στο 2ο στη Τσόχα και θα ήθελαν να αναφέρουν τις εμπειρίες τους.

 

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για την όποια ανταπόκρισή τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες,

ήθελα να ρωτήσω γνώμες και εμπειρίες για το Μαράσλειο. Ήμασταν από τους "τυχερούς" που κληρώθηκαν για Α' δημοτικού αν και πλέον δεν ξέρω τί να σκεφτώ η μάνα. Έχω ακούσει τόσες και τόσο διαφορετικές γνώμες που πραγματικά έχω μπερδευτεί.... Ισχύουν όλα αυτά που λένε για τις καινοτομίες και τα σύγχρονα προγράμματα διδασκαλίας? Έχει καμία μαμά το παιδάκι της για να μοιραστεί την γνώμη της? Είναι τα πρότυπα-πειραματικά σχολεία υψιλού επιπέδου μόρφωσης ή πλέον έχουν εξομοιωθεί με τα υπόλοιπα?

Όποια μπορεί ας βοηθήσει.

ευχαριστώ!

.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, συγχαρητήρια στο παιδί που κληρώθηκε. Ξέρω ότι αυτή η κλήρωση είχε μεγάλη συμμετοχή. Τώρα το αν θα το στείλεις, έχει να κάνει με την οπτική σου για την εκπαίδευση. Εγώ δηλαδή θεωρώ ότι η παραδοσιακή προσέγγιση της εκπαίδευσης, όπως ισχύει στα περισσότερα ελληνικά δημόσια σχολεία αλλά και σε πάρα πάρα πάρα πολλά ιδιωτικά, είναι πλέον παρωχημένη. Στον τομέα των ιδιωτικών σχολείων βρίσκεις σε κάποια σχολεία την καινοτομία, στα δημόσια σπάνια -ίσως ένας φωτισμένος δάσκαλος, αλλά σπάνια ένα σχολείο ολόκληρο-. Στα πειραματικά υπάρχει μία πιθανότητα να γίνεται αυτό. Πρέπει όμως την καινοτομία να την υποστηρίξει και ο γονιός. Είχε ξεκινήσει μία συζήτηση στο φόρουμ αυτό, όπου μία μαμά διαμαρτύρονταν για τις καινοτόμες τακτικές μία δασκάλας σε ένα πρότυπο σχολείο. Δεν θέλουν όλοι οι γονείς αυτή την προσέγγιση και δεν τους αδικώ, γιατί δημιουργεί ανασφάλεια. Ακόμα υπάρχουν γονείς που διαμαρτύρονται, γιατί δεν διορθώνονται όλα τα λάθη στη γραπτή έκφραση στα πρωτάκια.

Η γνώμη μου λοιπόν είναι, να μιλήσεις με τους υπεύθυνους του σχολείου, να μάθεις σε τι συνίσταται η καινοτομία -ποιες είναι οι καινοτόμες δράσεις που κάνουν- και να δεις αν την αποδέχεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Maya,

ευχαριστώ για την απάντηση. Στο σχολείο που μίλησα τόσο με την υπεύθυνη όσο και με το σύλλογο γονέων μου είπαν εν ολίγοις "έλα και θα δεις στο τέλος της χρονιάς".... Σε λεπτομέρειες δεν μπήκαν όσο και να πίεσα... Στην εποχή μας όμως δεν μπορώ να αγνοήσω την τύχη του παιδιού και να μην δοκιμάσω έστω ένα πρότυπο σχολείο. Εφόσον θα είμαι "από κοντά" και θα βλέπω την πρόοδο ή όχι του παιδιού μπορώ πάντα να αλλάξω σχολείο. Μακάρι όλα να πάνε καλα και να μην χρειαστούν αλλαγές που θα πληγώσουν και το παιδί.....

.png
Link to comment
Share on other sites

Maya,

ευχαριστώ για την απάντηση. Στο σχολείο που μίλησα τόσο με την υπεύθυνη όσο και με το σύλλογο γονέων μου είπαν εν ολίγοις "έλα και θα δεις στο τέλος της χρονιάς".... Σε λεπτομέρειες δεν μπήκαν όσο και να πίεσα... Στην εποχή μας όμως δεν μπορώ να αγνοήσω την τύχη του παιδιού και να μην δοκιμάσω έστω ένα πρότυπο σχολείο. Εφόσον θα είμαι "από κοντά" και θα βλέπω την πρόοδο ή όχι του παιδιού μπορώ πάντα να αλλάξω σχολείο. Μακάρι όλα να πάνε καλα και να μην χρειαστούν αλλαγές που θα πληγώσουν και το παιδί.....

 

Συμφωνώ! Οπότε καλή αρχή και..... κράτα μας ενήμερους. Κι εμείς έχουμε πρωτάκια, οπότε θέλουμε να μαθαίνουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Καλημέρα, τι ξέρετε για τα πειραματικά νηπιαγωγεία-δημοτικά;

 

Στο νηπιαγωγείο τα παιδιά εισάγονται με κλήρωση και συνεχίζουν και στο δημοτικό. ο υπουργός παιδείας κάτι είπε για αλλαγή του νόμου και διαχωρισμό πειραματικών και προτύπων. Έχω καταμπερδευτει και οι αιτήσεις ειναι μέχρι τέλος Μαρτίου μα δεν βρίσκω την ιστοσελίδα ή τι γίνεται με τα σχολεία αυτά. Ξέρετε τι γίνεται; Επίσης έχουν τμήμα προνηπίων; Αν μπορείτε να με κατευθύνετε θα σας ειμαι υπόχρεη για πάνταααα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τι ξέρετε για τα πειραματικά νηπιαγωγεία-δημοτικά;

 

Στο νηπιαγωγείο τα παιδιά εισάγονται με κλήρωση και συνεχίζουν και στο δημοτικό. ο υπουργός παιδείας κάτι είπε για αλλαγή του νόμου και διαχωρισμό πειραματικών και προτύπων. Έχω καταμπερδευτει και οι αιτήσεις ειναι μέχρι τέλος Μαρτίου μα δεν βρίσκω την ιστοσελίδα ή τι γίνεται με τα σχολεία αυτά. Ξέρετε τι γίνεται; Επίσης έχουν τμήμα προνηπίων; Αν μπορείτε να με κατευθύνετε θα σας ειμαι υπόχρεη για πάνταααα... ;)

 

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει, αλλά διάβασε και αυτό

http://www.infokids.gr/…/anakoinosi-toy-ypoyrgeioy-paideia…/

 

http://www.infokids.gr/…/anakoinosi-toy-ypoyrgeioy-paideia…/

Επεξεργάστηκαν by cateyes
Λάθος ιστοσελίδα
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει, αλλά διάβασε και αυτό

http://www.infokids.gr/…/anakoinosi-toy-ypoyrgeioy-paideia…/'>http://www.infokids.gr/…/anakoinosi-toy-ypoyrgeioy-paideia…/

 

http://www.infokids.gr/…/anakoinosi-toy-ypoyrgeioy-paideia…/'>http://www.infokids.gr/…/anakoinosi-toy-ypoyrgeioy-paideia…/

 

Συγγνώμη, αλλά δεν φαίνεται το άρθρο. Γι αυτό θα το παραθέσω, όπως ακριβώς το διαβάζω εγώ, επισημαίνοντας ότι η πηγή είναι το http://www.infokids.gr

 

"Ανακοίνωση του Υπουργείου Παιδείας για τα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία:

Η κατάθεση του νόμου 3966/2011 που ενοποιεί τα Πειραματικά και τα Πρότυπα Σχολεία εξομοιώνοντας τα, συνάντησε πολλές και σοβαρές ενστάσεις από εκπαιδευτικούς και μελετητές της εκπαίδευσης οι οποίες δεν λήφθηκαν καθόλου υπόψη. Σε κάθε περίπτωση, η ενοποίηση των προτύπων και πειραματικών σχολείων και η επιβολή εξετάσεων για την εισαγωγή των μαθητών και μαθητριών στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο καταργεί την έννοια του πειραματικού σχολείου ή ορθότερα, μεταβάλλει τον πειραματικό χαρακτήρα του σχολείου σε πειραματισμό επί της αριστείας, γεγονός που αντιβαίνει πλήρως στον παιδαγωγικό ρόλο του σχολείου.

 

2. Τα Πειραματικά είναι πολύ διαφορετικά από τα Πρότυπα σχολεία.

 

Τα Πειραματικά Σχολεία

 

Στα Πειραματικά Σχολεία εφαρμόζονται και αξιολογούνται καινοτόμα εκπαιδευτικά προγράμματα, νέες μέθοδοι και τεχνικές διδασκαλίας, εισάγονται και αξιοποιούνται για εκπαιδευτική χρήση νέες τεχνολογίες, υποστηρίζεται η εισαγωγή των παιδιών στις τέχνες και διευκολύνεται η πρόσβαση τους στα επιτεύγματα του πολιτισμού. Οι εκπαιδευτικές καινοτομίες, οι οποίες αναπτύσσονται και εφαρμόζονται σε ένα Πειραματικό σχολείο, πρέπει να ελέγχονται και να αξιολογούνται σε ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα του μαθητικού πληθυσμού και συνεπώς σε ένα τυχαίο δείγμα, το οποίο μπορεί να προκύψει µόνο από την εισαγωγή των μαθητών και μαθητριών στα σχολεία αυτά µε κλήρωση. Μόνον έτσι επιτυχείς και έγκυρες εκπαιδευτικές παρεμβάσεις είναι δυνατόν στη συνέχεια να διαδοθούν και να αξιοποιηθούν στα υπόλοιπα σχολεία. Τα σχολεία αυτά οφείλουν να προσφέρουν πλούσιες μαθησιακές εμπειρίες και να εντοπίζουν τις «βέλτιστες πρακτικές» οι οποίες μπορεί να διαδοθούν σε όλα τα σχολεία. Είναι σαφές ότι η δοκιμαστική εφαρμογή μιας εκπαιδευτικής καινοτομίας σε µμαθητές υψηλών επιδόσεων μπορεί ενδεχομένως να έχει αξιόλογα αποτελέσματα, αλλά δεν έχει τα εχέγγυα για να διαδοθεί στο σύνολο των σχολείων της χώρας.

 

Ο θεσμός των Πειραματικών σχολείων εισάγεται αρχικά με τις ρυθμίσεις του ν. 4376/1929 και την ίδρυση Πειραματικών Σχολείων στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη, υπό την εποπτεία των αντίστοιχων Φιλοσοφικών Σχολών των Πανεπιστημίων. Στα επόμενα χρόνια ιδρύονται πειραματικά σχολεία σε άμεση σχέση με τα πανεπιστήμια και τις σχολές τους, οι οποίες παράγουν εν δυνάμει εκπαιδευτικούς της πρωτοβάθμιας η και της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (Πάτρα, Ιωάννινα, Κρήτη, Θεσσαλία κλπ).

 

Τα σχολεία που ιδρύθηκαν σε εφαρμογή του Ν. 3966/2011 ως Πρότυπα Πειραματικά Σχολεία εξακολουθούν να λειτουργούν ως Πειραματικά Σχολεία και εξακολουθούν να συνδέονται ή συνδέονται σταδιακά με Α.Ε.Ι. ή Προγράμματα Έρευνας και Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών (όπως προβλέπεται και στο άρθρο 46 του Ν. 3966/2011) ώστε να πληρούν τους όρους λειτουργίας ενός πειραματικού σχολείου.

 

Η εισαγωγή μαθητών και μαθητριών στα σχολεία αυτά γίνεται αποκλειστικά με κλήρωση και υπό όρους απόλυτης διαφάνειας. Την κατά σχολείο εφαρμογή των διαδικασιών κλήρωσης θα έχει το Επιστημονικό Εποπτικό Συμβούλιο σε άμεση συνεργασία με τον διευθυντή του σχολείου, το σύλλογο διδασκόντων και τον σύλλογο γονέων & κηδεμόνων.

 

Σε κάθε περίπτωση η κλήρωση των μαθητών και μαθητριών θα αφορά στην εισαγωγική σχολική τάξη και μόνο, ενώ η σχολική πορεία των μαθητών και μαθητριών από το Νηπιαγωγείο μέχρι το Λύκειο των σχολείων αυτών θα υπόκειται μόνο στους σχολικούς κανόνες. Δεν θα υπάρχουν δηλαδή επιπλέον κληρώσεις από βαθμίδα σε βαθμίδα. Διαδικασίες κλήρωσης μαθητών και μαθητριών σε κάθε σχολική βαθμίδα θα γίνονται μόνο για τυχόν συμπληρωματικές θέσεις, οι οποίες θα καθορίζονται από τα όργανα διοίκησης του σχολείου.

 

Τα Πρότυπα Σχολεία

 

Τα Πρότυπα σχολεία είναι σχολεία τα οποία οργανώνονται και λειτουργούν σε υποδειγματικές συνθήκες, όπως αυτές ορίζονται από τα πορίσματα της εκπαιδευτικής θεωρίας και διδακτικής πρακτικής. Υποδειγματικές συνθήκες κτηριακών υποδομών, υλικο-τεχνικής υποδομής, οργανωτικής δομής, επιστημονικής και εκπαιδευτικής επάρκειας των εκπαιδευτικών, σχέσης μαθητών-εκπαιδευτικών, διδακτικών πρακτικών κλπ.

 

Ο θεσμός των Προτύπων Σχολείων καθιερώθηκε αρχικά με τον Αναγκαστικό Νόμο 247/ 1936 όταν σε μια σειρά σχολείων επιτράπηκε “παρέκκλισις από του εν τοις λοιποίς γυμνασίοις εφαρμοζομένου προγράμματος”. Στο νόμο αυτό η διάκριση Προτύπων και Πειραματικών είναι σαφής.

 

Στα Πρότυπα αυτά σχολεία περιελήφθησαν και μια σειρά «ιστορικών» σχολείων τα οποία είχαν ιδρυθεί ως κληροδοτήματα από το τέλος του 19ου αιώνα με κανόνες οργάνωσης και λειτουργίας, αλλά και ίδιους πόρους, ώστε να λειτουργούν ως υποδειγματικά, πρότυπα σχολεία, για τα σχολεία της αντίστοιχης εκπαιδευτικής βαθμίδας.

 

Τα Ιστορικά Πρότυπα Σχολεία:

– Η Ιωνίδειος Σχολή Πειραιά (έτος λειτουργίας 1847),

– η Βαρβάκειος Σχολή (1860),

– η Ζωσιμαία Σχολή των Ιωαννίνων (1833),

στα οποία προστέθηκαν αργότερα

– η Ευαγγελική Σχολή Νέας Σμύρνης (1934/1972)

– το Γυμνάσιο Αριστούχων Αναβρύτων (1946)

 

έχουν τη δική τους ιστορία και τη δική του εκπαιδευτική παράδοση, η οποία είναι απόλυτα σεβαστή.

 

Τα σχολεία αυτά θα εξακολουθήσουν να λειτουργούν με τους δικούς τους, ιστορικά αιτιολογημένους, κανόνες συμπληρωματικά στο εκπαιδευτικό σύστημα ως η βέλτιστη εκδοχή του.

 

Για τα σχολεία αυτά η Διοικούσα Επιτροπή Προτύπων και Πειραματικών Σχολείων θα καθορίσει άμεσα σε συνεργασία με τον σύλλογο διδασκόντων, τον σύλλογο αποφοίτων, τον σύλλογο γονέων & κηδεμόνων τη διαδικασία και τα κριτήρια επιλογής των μαθητών και μαθητριών τους για την προσεχή σχολική χρονιά. Την κατά σχολείο εφαρμογή των διαδικασιών επιλογής θα έχει το Επιστημονικό Εποπτικό Συμβούλιο σε συνεργασία με τα όργανα διοίκησης του σχολείου και υπό όρους απόλυτης διαφάνειας.

 

Σε κάθε περίπτωση η επιλογή των μαθητών και μαθητριών θα αφορά στην εισαγωγική σχολική τάξη και μόνο, ενώ η σχολική πορεία των μαθητών και μαθητριών από το Γυμνάσιο στο Λύκειο των σχολείων αυτών θα υπόκειται μόνο στις σχολικές εξετάσεις. Δεν θα υπάρχουν δηλαδή επιπλέον διαδικασίες επιλογής από το Γυμνάσιο στο Λύκειο.

Διαδικασίες επιλογής μαθητών και μαθητριών για το Λύκειο θα γίνονται μόνο για τυχόν συμπληρωματικές θέσεις, οι οποίες θα καθορίζονται από τα όργανα διοίκησης του σχολείου.

 

3. Η μέχρι σήμερα λειτουργία των Προτύπων Πειραματικών Σχολείων του Νόμου 3966/2011 προφανώς θα αξιολογηθεί, όπως άλλωστε προβλέπεται και από τους κανόνες λειτουργίας τους.

Σε διάλογο με τους δασκάλους, τους καθηγητές, τους γονείς και τους φορείς τους, θα προσδιοριστούν τόσο τα κριτήρια αποτίμησης, ποιοτικά και ποσοτικά, των διδακτικών μονάδων, του διδακτικού έργου, της απόδοσης των διδασκόντων, των τρόπων επιλογής τους κλπ. Θα αποτιμηθεί επίσης η επίδραση της λειτουργίας των σχολείων αυτών στην ενίσχυση της παραπαιδείας, των φροντιστηρίων, των ιδιαίτερων μαθημάτων προετοιμασίας για τις εξετάσεις εισαγωγής στα σχολεία αυτά.

Η διαδικασία αξιολόγησης των σχολείων αυτών και των επιπτώσεων της λειτουργίας τους θα οργανωθεί και θα εποπτευθεί από τη νέα Διοικούσα Επιτροπή Πειραματικών και Προτύπων Σχολείων.

 

4. Θα διοριστεί άμεσα νέα προσωρινή Διοικούσα Επιτροπή Πειραματικών και Προτύπων Σχολείων αφού τα μέλη της μέχρι σήμερα επιτροπής έχουν υποβάλλει τις παραιτήσεις τους που έγιναν ήδη αποδεκτές από τον Υπουργό.

 

Τα Επιστημονικά Εποπτικά Συμβούλια των ΠΠΣ παραμένουν ως έχουν.Oι θέσεις επί θητεία των εκπαιδευτικών που υπηρετούν σήμερα στα λεγόμενα πρότυπα-πειραματικά σχολεία μετατρέπονται σε οργανικές θέσεις στην περιφέρεια.

 

5. Όλες οι απαιτούμενες νομοθετικές ρυθμίσεις για την ομαλή λειτουργία των Πειραματικών και Προτύπων σχολείων θα προωθηθούν στο πρώτο νομοσχέδιο του Υπουργείου και θα έχουν ολοκληρωθεί μέχρι τον προβλεπόμενο για τις κληρώσεις στα Πειραματικά και τις διαδικασίες επιλογής στα Πρότυπα χρόνο.

 

6. Ένα συνολικό και ολοκληρωμένο θεσμικό λειτουργίας τόσο των Πειραματικών όσο και των Προτύπων σχολείων και στη βάση του πλαισίου αυτού τα κριτήρια χαρακτηρισμού σχολείων ως Πειραματικών ή Προτύπων, όπως και οι όροι επιλογής και απασχόλησης των εκπαιδευτικών στα σχολεία αυτά (τόσο των ήδη υπηρετούντων όσο και των ενδιαφερομένων στο μέλλον να υπηρετήσουν στα σχολεία αυτά) θα αποτελέσει αντικείμενο διαλόγου με όλους τους εμπλεκόμενους φορείς.

 

Μερικά γενικότερα σχόλια

 

6. Σήμερα λειτουργούν 60 Πρότυπα Πειραματικά Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια σχολεία και φοιτούν σʼ αυτά 12.000 περίπου μαθητές και μαθήτριες

Το σύνολο των Πρωτοβάθμιων και Δευτεροβάθμιων σχολείων της χώρας είναι σήμερα 12.734 και σʼ αυτά φοιτούν 1.387.000 παιδιά, πολλά εκ των οποίων έχουν άριστες επιδόσεις.

 

7. Πολλά από τα σχολεία της χώρας βρίσκονται σε συνθήκες ανθρωπιστικής κρίσης παρά τις ηρωικές προσπάθειες και την αυταπάρνηση των περισσοτέρων δασκάλων και καθηγητών. Με ελλείψεις στο διδακτικό προσωπικό, χωρίς επαρκή θέρμανση, με πεινασμένα παιδιά. Αποτελεί πολιτική επιλογή του Υπουργείου να επικεντρωθεί στην αντιμετώπιση των αντίστοιχων προβλημάτων.

 

8. Το σχολείο στο οποία αποσκοπούμε είναι το σχολείο όπου οι δάσκαλοι ασκούν το λειτούργημα τους σε συνθήκες ασφάλειας και δημιουργικότητας, το σχολείο όπου τα παιδιά (κάθε ηλικίας) χαίρονται την ηλικία τους ενόσω μαθαίνουν και ενόσω συνεργάζονται για να μαθαίνουν, το σχολείο όπου ο καλός βαθμός είναι επιστέγασμα της προσπάθειας και του μόχθου και όχι αυτοσκοπός.

 

9. Το καλό σχολείο είναι το σχολείο της συνεργασίας τόσο μεταξύ δασκάλων και παιδιών όσο και μεταξύ των ίδιων των παιδιών, είναι το σχολείο όπου κύρια σημασία έχει το προς λύση πρόβλημα και όχι το ποιος θα φτάσει πρώτος στη λύση. Είναι το σχολείο όπου οι καλοί μαθητές βοηθούν τους πιο αδύνατους και δεν τους ανταγωνίζονται για να επιδείξουν την ανωτερότητα τους. Και αυτό ονομάζεται ευγενής άμυλα. Σκοπός μας είναι όλα τα σχολεία της χώρας να γίνουν σταδιακά βήμα το βήμα, άριστα.

 

10. Τα προβλήματα που αντιμετωπίζει σήμερα το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας είναι πολλά και εξαιρετικά σύνθετα. Απαιτούν ήρεμο περιβάλλον, νηφάλια αντιμετώπιση και σε βάθος μελέτη σε συνάρτηση με την αξιοποίηση εμπειριών άλλων χωρών"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επειδη το ψαχνω και εγω...εχω μαθει οτι οι αιτησεις δεν εχουν ανοιξει ακομη.

Πρεπει να μπαινεις καθε μερα στο site για να δεις την ανακοινωση.

Επισης, στο νηπιαγωγειο και στο δημοτικο μπαινουν με κληρωση.Για το γυμνασιο - λυκειο, μεχρι τωρα ηταν με εξετασεις, αλλα μαλλον αλλαζει αυτο απο φετος.Επισης, αν μπεις στο νηπιαγωγειο ,μετα στο δημοτικο συνεχιζεις κανονικα χωρις κληρωση.Τελος, εχουν σχολικα που επιβαρυνουν τους γονεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα, επαναφέρω το θέμα καθώς με ενδιαφέρει να μάθω άν κάποια μανούλα έχει το παιδάκι της στο νηπιαγωγείο της Ράλλειο και γενικά εμπειρίες από το εν λόγω νηπιαγωγείο....Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα σας. Ενδιαφερομαι να βαλω το παιδι μου σε κληρωση εισαγωγης για το Μαρασλειο Δημοτικο Σχολειο και για το Πειραματικο Δημοτικο Σχολειο Παν/μιου Αθηνων, στη Σκουφα. Εχω καταληξει σ αυτα εχοντας εξαιρετικες πληροφοριες και για τα δυο , βρισκω ως μονη διαφορα για την ωρα την υπαρξη σχολικου στο Μαρασλειο που εξυπηρετει και αλλους δημους...

Η κληρωση ειναι κληρωση, φυσικα, αλλα η ελπιδα πεθαινει τελευταια...!Καθως δικαιουμαι να μετεχω σε μια απο τις δυο κληρωσεις, μπορειτε να με βοηθησετε να επιλεξω; Οποιοσδηποτε γονιος με σχετικη πειρα και κατανοηση του αγχους επιλογης δημοτικου ειναι ευπροσδεκτος με ενθουσιασμο κι ευγνωμοσυνη. Ευχαριστω προκαταβολικα! :)

 

Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2018 at 9:26 ΜΜ, persona. είπε:

Καλησπερα σας. Ενδιαφερομαι να βαλω το παιδι μου σε κληρωση εισαγωγης για το Μαρασλειο Δημοτικο Σχολειο και για το Πειραματικο Δημοτικο Σχολειο Παν/μιου Αθηνων, στη Σκουφα. Εχω καταληξει σ αυτα εχοντας εξαιρετικες πληροφοριες και για τα δυο , βρισκω ως μονη διαφορα για την ωρα την υπαρξη σχολικου στο Μαρασλειο που εξυπηρετει και αλλους δημους...

Η κληρωση ειναι κληρωση, φυσικα, αλλα η ελπιδα πεθαινει τελευταια...!Καθως δικαιουμαι να μετεχω σε μια απο τις δυο κληρωσεις, μπορειτε να με βοηθησετε να επιλεξω; Οποιοσδηποτε γονιος με σχετικη πειρα και κατανοηση του αγχους επιλογης δημοτικου ειναι ευπροσδεκτος με ενθουσιασμο κι ευγνωμοσυνη. Ευχαριστω προκαταβολικα! :)

 

Καλημέρα, 

Έψαχνα και εγώ πέρυσι να γράψω την μικρη μου στο μαρασλειο. Να ξέρεις ότι κλήρωση σημαίνει όχι υψηλό επίπεδο. ..... Επίσης να ξέρεις ότι κάνουν μαθήματα σε λυομενα και το γυμνάσιο είναι στην πλακα. 

Link to comment
Share on other sites

Όταν μπαίνεις με εξετάσεις σημαίνει ότι το επιδο των επιτυχόντων είναι υψηλό.  Όταν είναι κλήρωση είναι ότι κάτσει.  Παλιότερα εμπαινες μόνο με εξετάσεις, τώρα τις έχουν καταργήσει. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...