Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλωσόρισμα νέων μελών στην ενότητα του Kafe au lait!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ds

    ds 104 δημοσιεύσεις

  • Elenikat

    Elenikat 84 δημοσιεύσεις

  • dooo

    dooo 82 δημοσιεύσεις

  • Λέγκω

    Λέγκω 73 δημοσιεύσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λαμπρινή μου καλησπερα!!! εχουμε καιρο να τα πουμε! ευχομαι η μπουμπουκα σου να ειναι καλα και το ιδιο και ο συζηγος :) εγω εχω καιρο να μπω εδω διοτι μπαινω απο το parentscafe.gr...η αληθεια ειναι οτι εχω μπερδευτει γιατι βλεπω οτι καποιοι ειναι στο ενα μονο και καποιοι στο αλλο....φιλακια πολλα!!!

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μανούλες και μέλλουσες μανούλες… βρήκα αυτό το θεματακι στη σελιδα του ecofamily και με συγκίνησε πολύ...

 

Δε ξέρω αν έχει τύχει να το ξαναδείτε. Σας το παραθέτω…:-P:-P:wink::wink:

 

Μια από τις πολύ εντυπωσιακές προσπάθειες αστέρων, που μπορούμε να παρακολουθήσουμε μέσα από το youtube:

Η Σάλμα Χάγιεκ στη Σιέρα Λεόνε, θηλάζει ένα ξένο, νεογέννητο, άρρωστο μωρό. Το βίντεο και οι (Αγγλόφωνοι) διάλογοι είναι υπέροχα από μόνα τους, ακόμη περισσότερο όμως όταν μάθουμε τις λεπτομέρειες: Στη Σιέρρα Λεόνε υπάρχει η προκατάληψη ότι οι γυναίκες που θηλάζουν δεν (πρέπει να) είναι σεξουαλικά ενεργές, και ως αποτέλεσμα, πολλοί άνδρες αποθαρρύνουν τις γυναίκες τους από το θηλασμό. Στις Η.Π.Α. από την άλλη μεριά, υπάρχει έντονη προκατάληψη στο να θηλάζει ένα βρέφος από άλλη μητέρα. Με τη δύναμη της διασημότητας, μπόρεσε να εκμεταλλευτεί θετικά την εικόνα της ως γυναίκας με στήθος επιθυμητό (και από μωρά!), αλλά και ως μητέρας, θηλάζοντας ένα άλλο βρέφος. Μάλιστα, απ' ό,τι αναφέρεται στο ρεπορτάζ, το άρρωστο αφρικανάκι είναι μόλις μιας εβδομάδας, ενώ έχει γενέθλια την ίδια ακριβώς ημέρα με την κόρη της Χάγιεκ, που φυσικά θηλάζει ακόμη! Τέλος, η διάσημη ηθοποιός δεν κράτησε τα εύσημα για τον εαυτό της, αλλά μνημόνευσε την προ-γιαγιά της, που είχε θηλάσει ένα ξένο πεινασμένο μωρό στο Μεξικό τον περασμένο αιώνα, και είπε ότι θέλει να διδάξει στην κόρη της να μοιράζεται τα πάντα με τους άλλους ανθρώπους, ακόμη και την τροφή της.

Τα σέβη μας και στην προγιαγιά, και στη δισεγγονή... τα καλά παραδείγματα δεν ξεχνιούνται εύκολα ...

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...
Μανούλες και μέλλουσες μανούλες… βρήκα αυτό το θεματακι στη σελιδα του ecofamily και με συγκίνησε πολύ...

 

Δε ξέρω αν έχει τύχει να το ξαναδείτε. Σας το παραθέτω…:-P:-P:wink::wink:

 

Ειναι απλα υπεροχο και πολυ συγκινητικο!!!!!!!

Εχω ενα κοριτσακι ειναι σχεδον 8 μηνων,πινει μονο δικο μου γαλατακι.

το καλοκαιρι μας φιλοξενισε μια φιλη μου στο εξοχικο της ,εχει και αυτη ενα μωρακι 6 μηνων και το θηλαζει και αυτη αποκλειστικα.

Ενα βραδυ τον συζυγο της κοπελας τον τσιμπισε μια μελισσα και ο ανθρωπος ειχε αλλεργια ,οποτε φευγουν και οι δυο εσπευσμενα στο κεντρο πρωτων βοηθειων....για να μην πολυλογο με αφηνουν με τα δυο μωρακια μονη (ο αντρας μου δεν ηταν μαζι μας λογο δουλειας).Μετα απο 2 ωρες το μωρακι της φιλης ειχε πλανταξει στο κλαμα πεινουσε και η μανουλα του δεν ηταν εκει,η δικια ειχε φαει και κειμοταν του καλου καιρου και το αλλα δε σταματουσε με τιποτα.Να σας πω οτι τελικα δεν αντεξα να το βλεπω να τρωει τα χερια του , τον ωμο μου και οτι ακουμπουσε το στομα του και το θηλασα!!!!!!!!!!!!Ηταν στο στηθος μου πανω απο 20' λεπτα, με κοιτουσε μες στα ματια σαν μου ελεγε ευχαριστω...απιστευτο συναισθημα και χαρα και ανακουφιση και στοργη αλλα και ενα συναισθημα περιεργο ...ενιωθα λιγο σαν να προδιδω το κοριτσακι μου...Η αληθεια ειναι οτι απο τοτε αυτο το μωρακι το αγαπαω ακομα πιο πολυ.

Τελικα οι φιλοι μου επεστρεψαν αργα τη νυχτα (ευτυχως ολα καλα) , τους ειχα πει απο το τηλεφωνο οτι ο μικρος πεινουσε και θα τον θηλαζα.

Αν χρειαζοταν να το ξανακανω μαλλον 8α το ξανακανα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα κορίτσια, εγώ θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι όχι και τόσο ευχάριστο που άκουσα εχθές και βγήκα από τα ρούχα μου. Φίλη μου που παρακολουθεί σεμινάριο συμβουλευτικής για την προσχολική ηλικία σε σχολή γονέων της οποιάς ο υπέυθυνος είναι και υπεύθυνος στο κέντρο πρόληψης κατά των ναρκώτικών (το τονίζω αυτό γιατί έχει σημασία) της είπε σε συζήτηση που είχε με κάποια ψυχολόγο υπεύθυνη για το συγκεκριμένο σεμινάριο ότι ο παρατεταμένος θηλασμός μπορεί να οδηγήσει τα παιδιά στα ναρκωτικά. Συγκεκριμένα την ρώτησε: "πόσο καιρό έχεις σκοπό να θηλάσεις την μικρή σου;" απαντησε "μέχρι ενός έτους" και σε συζήτηση που αναπτύχθηκε της είπε με νόημα ότι " ΟΙ ΜΗΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΡΗΣΟΥΝ ΑΝ ΑΥΤΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΜΠΛΕΞΟΥΝ ΜΕ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ! και συνέχισε επίσης με νόημα "ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΩ"

Δεν ήμουν παρούσα στη συζήτηση οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν ειπώθηκαν έτσι ακριβώς όλα μεταφέρω αυτά που μου είπε η φίλη μου. Αλλά ακόμη και να μην ήταν έτσι ακριβώς πόσο λάθος να κατάλαβε; Κορίτσια, θέλω την στήριξη σας οποιά έχει πρόσβαση σε οποιαδήποτε έρευνα που να αποδεικνύει το αντίθετο θα ήθελα να μου την στείλει. Θα πάω μέτα από εκεί μια βόλτα.. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, εγώ θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι όχι και τόσο ευχάριστο που άκουσα εχθές και βγήκα από τα ρούχα μου. Φίλη μου που παρακολουθεί σεμινάριο συμβουλευτικής για την προσχολική ηλικία σε σχολή γονέων της οποιάς ο υπέυθυνος είναι και υπεύθυνος στο κέντρο πρόληψης κατά των ναρκώτικών (το τονίζω αυτό γιατί έχει σημασία) της είπε σε συζήτηση που είχε με κάποια ψυχολόγο υπεύθυνη για το συγκεκριμένο σεμινάριο ότι ο παρατεταμένος θηλασμός μπορεί να οδηγήσει τα παιδιά στα ναρκωτικά. Συγκεκριμένα την ρώτησε: "πόσο καιρό έχεις σκοπό να θηλάσεις την μικρή σου;" απαντησε "μέχρι ενός έτους" και σε συζήτηση που αναπτύχθηκε της είπε με νόημα ότι " ΟΙ ΜΗΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΡΗΣΟΥΝ ΑΝ ΑΥΤΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΜΠΛΕΞΟΥΝ ΜΕ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ! και συνέχισε επίσης με νόημα "ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΩ"

Δεν ήμουν παρούσα στη συζήτηση οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν ειπώθηκαν έτσι ακριβώς όλα μεταφέρω αυτά που μου είπε η φίλη μου. Αλλά ακόμη και να μην ήταν έτσι ακριβώς πόσο λάθος να κατάλαβε; Κορίτσια, θέλω την στήριξη σας οποιά έχει πρόσβαση σε οποιαδήποτε έρευνα που να αποδεικνύει το αντίθετο θα ήθελα να μου την στείλει. Θα πάω μέτα από εκεί μια βόλτα.. Ευχαριστώ.

 

ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ?????ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΗΛΑΣΑΜΕ 10ΜΗΝΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΙ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ?ΕΛΕΟΣ!ΠΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΤΟ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ???Η ΑΠΛΑ ΡΩΤΗΣΕ ΝΑΡΚΟΜΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΠΑΝ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΗΛΑΣΑΝ ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΑΝ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ?:P:confused::rolleyes::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, εγώ θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι όχι και τόσο ευχάριστο που άκουσα εχθές και βγήκα από τα ρούχα μου. Φίλη μου που παρακολουθεί σεμινάριο συμβουλευτικής για την προσχολική ηλικία σε σχολή γονέων της οποιάς ο υπέυθυνος είναι και υπεύθυνος στο κέντρο πρόληψης κατά των ναρκώτικών (το τονίζω αυτό γιατί έχει σημασία) της είπε σε συζήτηση που είχε με κάποια ψυχολόγο υπεύθυνη για το συγκεκριμένο σεμινάριο ότι ο παρατεταμένος θηλασμός μπορεί να οδηγήσει τα παιδιά στα ναρκωτικά. Συγκεκριμένα την ρώτησε: "πόσο καιρό έχεις σκοπό να θηλάσεις την μικρή σου;" απαντησε "μέχρι ενός έτους" και σε συζήτηση που αναπτύχθηκε της είπε με νόημα ότι " ΟΙ ΜΗΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΡΗΣΟΥΝ ΑΝ ΑΥΤΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΜΠΛΕΞΟΥΝ ΜΕ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ! και συνέχισε επίσης με νόημα "ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΩ"

Δεν ήμουν παρούσα στη συζήτηση οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν ειπώθηκαν έτσι ακριβώς όλα μεταφέρω αυτά που μου είπε η φίλη μου. Αλλά ακόμη και να μην ήταν έτσι ακριβώς πόσο λάθος να κατάλαβε; Κορίτσια, θέλω την στήριξη σας οποιά έχει πρόσβαση σε οποιαδήποτε έρευνα που να αποδεικνύει το αντίθετο θα ήθελα να μου την στείλει. Θα πάω μέτα από εκεί μια βόλτα.. Ευχαριστώ.

 

γιατι υπαρχει ερευνα που να αποδεικνυει αυτο που λεει ο ψυχολογος ?

Link to comment
Share on other sites

πριν μερικές δεκαετίες, πριν ανακαλυφθεί η φόρμουλα, ο θηλασμός πέραν του έτους ήταν ο κανόνας και όχι η εξαίρεση. Οι παππούδες μας, οι προπαππούδες μας και οι πρόγονοί μας πάντως δεν το έριξαν στα ναρκωτικά. Κανένας λογικός άνθρωπος δεν χρειάζεται να δει κάποια έρευνα για να πειστεί για την μπαρούφα της υπεύθυνης. Και δεν είναι τυχαίο ότι αυτή την μπαρούφα την είπε γυναίκα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

As a global goal for optimal maternal and child health and nutrition, all women should be enabled to practice exclusive breastfeeding and all infants should be fed exclusively on breast milk from birth to four to six months of age. Thereafter, children should continue to be breastfed, while receiving appropriate and adequate complementary foods, up to two years of age or beyond. This child-feeding ideal is to be achieved by creating an appropriate environment of awareness and support so that women can breastfeed in this manner.

 

http://www.aafp.org/online/en/home/policy/policies/b/breastfeedingpositionpaper.html

 

 

Υποστηρίζουν ό,τι και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας

 

 

There is no upper limit to the duration of

breastfeeding and no evidence of psychologic

or developmental harm from breastfeeding

into the third year of life or longer.

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

 

στη σελίδα 500, πάνω πάνω είναι το κείμενο που παρέθεσα παραπάνω

 

 

Η βιβλιογραφική παραπομπή είναι της Kathy Dettwyler

 

http://www.kathydettwyler.org/dettwyler.html

 

Οι περισσότερες απόψεις ψυχολόγων δεν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένες και συχνά αποτελούν προσωπική εκτίμηση που δεν υποστηρίζεται από καμία επιστημονική έρευνα, μελέτη και ό,τι σχετικό απαιτεί η επιστημονικά τεκμηριωμένη γνώση.

 

Αν βασιστούμε στα στάδια ανάπτυξης κατά Φρόυντ, το στοματικό στάδιο διαρκεί 2 έτη. Η μετάβαση από το ένα στάδιο στο επόμενο είναι ομαλή, δηλαδή δεν εξαφανίζεται το στοματικό στάδιο για να ξεκινήσει το επόμενο.

 

Σύμφωνα λοιπόν με το Φρόυντ, ο θηλασμός πρέπει να διαρκεί τουλάχιστον δύο έτη όσο και η διάρκεια του στοματικού σταδίου. Η μη ικανοποίηση των βασικών αναγκών του στοματικού σταδίου οδηγεί σε προσκόλληση σε αυτό το στάδιο. Αυτά σύμφωνα με τις θεωρίες του Φρόυντ που για την εξέλιξη της προσωπικότητας έχουν τεκμηριωθεί σε μεγάλο βαθμό και φαίνεται ότι είναι ανεξάρτητες από το πολιτισμικές, κοινωνικές, οικονομικές συνθήκες στις οποίες μεγαλώνει το άτομο.

 

Ελπίζω η ψυχολόγος να κατανοεί στοιχειωδώς τι σημαίνει προσκόληση σε ένα στάδιο.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω η ψυχολόγος να κατανοεί στοιχειωδώς τι σημαίνει προσκόληση σε ένα στάδιο.

 

προφανως και κατανοει, γιατι σε καποιο σταδιο εχει προσκοληθει κι εκεινη...:wink:

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα κορίτσια, εγώ θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι όχι και τόσο ευχάριστο που άκουσα εχθές και βγήκα από τα ρούχα μου. Φίλη μου που παρακολουθεί σεμινάριο συμβουλευτικής για την προσχολική ηλικία σε σχολή γονέων της οποιάς ο υπέυθυνος είναι και υπεύθυνος στο κέντρο πρόληψης κατά των ναρκώτικών (το τονίζω αυτό γιατί έχει σημασία) της είπε σε συζήτηση που είχε με κάποια ψυχολόγο υπεύθυνη για το συγκεκριμένο σεμινάριο ότι ο παρατεταμένος θηλασμός μπορεί να οδηγήσει τα παιδιά στα ναρκωτικά. Συγκεκριμένα την ρώτησε: "πόσο καιρό έχεις σκοπό να θηλάσεις την μικρή σου;" απαντησε "μέχρι ενός έτους" και σε συζήτηση που αναπτύχθηκε της είπε με νόημα ότι " ΟΙ ΜΗΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΡΗΣΟΥΝ ΑΝ ΑΥΤΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΜΠΛΕΞΟΥΝ ΜΕ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ! και συνέχισε επίσης με νόημα "ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΩ"

Δεν ήμουν παρούσα στη συζήτηση οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν ειπώθηκαν έτσι ακριβώς όλα μεταφέρω αυτά που μου είπε η φίλη μου. Αλλά ακόμη και να μην ήταν έτσι ακριβώς πόσο λάθος να κατάλαβε; Κορίτσια, θέλω την στήριξη σας οποιά έχει πρόσβαση σε οποιαδήποτε έρευνα που να αποδεικνύει το αντίθετο θα ήθελα να μου την στείλει. Θα πάω μέτα από εκεί μια βόλτα.. Ευχαριστώ.

 

Δυστυχώς στο επάγγελμα αυτό στην Ελλάδα υπάρχουν πολλοί που είναι ανίδεοι και δουλεύουν και κλινικά (δηλαδή βλέπουν και κόσμο) χωρίς να τους ελέγχει κανείς μια και δεν υπάρχει νομικό πρόσωπο δημοσίου δικαίου που θα το κάνει (όπως έχουν οι γιατροί και οι δικηγόροι). Αυτό το σχόλιο μου θυμίζει καταρχάς τα σχόλια που κάνουν οι γιαγιάδες στα χωριά :mrgreen: Να ρωτήσει αν αυτή η ψυχολόγος έχει άδεια άσκησης επαγγέλματος ή αν είναι σύμβουλος. Επίσης πες της φίλης σου να ρωτήσει αυτή την ψυχολόγο αν θεωρεί ότι ένας αλκοολικός επιχειρηματίας, ένας έφηβος που παίρνει κοκαΐνη και μια μεσήλικη γυναίκα εξαρτημένη από ηρεμιστικά είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα! υποθετω οτι εδω μιλατε ολες οι θηλαζουσες μανουλες και θελησα να σας γραψω λιγο την ιστορια μου! γεννησα πριν 2 βδομαδες την κουκλιτσα μας και αρχισα να θηλαζω αμεσως!Ειναι το πρωτο μου μωρο...Αφου γυρισαμε σπιτι, ειχαμε αρκετα ξενυχτια.... η μικρη εκλαιγε, την θηλαζα και μετα για να κοιμηθει μονο στην αγκαλια καθοταν.. ποτε στο κρεβατακι της! κΑΤΑΦΕΡΝΑΜΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ 2 ΩΡΕς.. Σκεφτομασταν οτι προσαρμοζεται ακομα και δεν θελει να κοιμαται μονη της.. Ηρθε λοιπον η παιδιατρος πανω στη βδομαδα και μαςεπε οτι το παιδι δεν εχει παρει βαρος και ειναι ξενηστικομενο! Μας φοβισε λιγακι οτι θα αφυδατωθει κι οτι ο ικτερος δεν εχει υποχωρησει σωστα... εγω εκλαιγα ολη μερα που δεν το ειχα καταλαβει οτι πειναει, μιας και εβρεχε 5 με 6 πανες , θηλαζε και φαινοταν οκ. Προτεινε να ξεκινησουμε συμπληρωμα τουλαχιστον μεχρι να ανακτησει το βαρος γεννησης κι εγω να εχω περισσοτερο γαλα (θεωρει οτι λογω καισαρικης δεν λειτουργει πληρως το θεμα παρολο που θηλαζω σωστα, δηλαδη η μικρη πιανει καλα τη θηλη κλπ) Απογοητευτηκα αλλα ειπαμε να αρχισουμε το συμπληρωμα σαν φαρμακο και να δουμε πως θα παει...

Εχει συμβει σε καποια κατι παρομοιο? Και αν ναι, μετα καταφερε να θηλασει αποκλειστικα, να κοψει δηλαδη τελειως το συμπληρωμα? Πως καταλαβαινουμε αν επαρκει το γαλα μας? Και πως θα μπορεσω ανταγωνιστω τα μλ του συμπληρωματος? τωρα πινει γυρω στα 50μλ ξενο.. ευχαριστω, ελπιζω να μη σας ζαλισα... φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! υποθετω οτι εδω μιλατε ολες οι θηλαζουσες μανουλες και θελησα να σας γραψω λιγο την ιστορια μου! γεννησα πριν 2 βδομαδες την κουκλιτσα μας και αρχισα να θηλαζω αμεσως!Ειναι το πρωτο μου μωρο...Αφου γυρισαμε σπιτι, ειχαμε αρκετα ξενυχτια.... η μικρη εκλαιγε, την θηλαζα και μετα για να κοιμηθει μονο στην αγκαλια καθοταν.. ποτε στο κρεβατακι της! κΑΤΑΦΕΡΝΑΜΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ 2 ΩΡΕς.. Σκεφτομασταν οτι προσαρμοζεται ακομα και δεν θελει να κοιμαται μονη της.. Ηρθε λοιπον η παιδιατρος πανω στη βδομαδα και μαςεπε οτι το παιδι δεν εχει παρει βαρος και ειναι ξενηστικομενο! Μας φοβισε λιγακι οτι θα αφυδατωθει κι οτι ο ικτερος δεν εχει υποχωρησει σωστα... εγω εκλαιγα ολη μερα που δεν το ειχα καταλαβει οτι πειναει, μιας και εβρεχε 5 με 6 πανες , θηλαζε και φαινοταν οκ. Προτεινε να ξεκινησουμε συμπληρωμα τουλαχιστον μεχρι να ανακτησει το βαρος γεννησης κι εγω να εχω περισσοτερο γαλα (θεωρει οτι λογω καισαρικης δεν λειτουργει πληρως το θεμα παρολο που θηλαζω σωστα, δηλαδη η μικρη πιανει καλα τη θηλη κλπ) Απογοητευτηκα αλλα ειπαμε να αρχισουμε το συμπληρωμα σαν φαρμακο και να δουμε πως θα παει...

Εχει συμβει σε καποια κατι παρομοιο? Και αν ναι, μετα καταφερε να θηλασει αποκλειστικα, να κοψει δηλαδη τελειως το συμπληρωμα? Πως καταλαβαινουμε αν επαρκει το γαλα μας? Και πως θα μπορεσω ανταγωνιστω τα μλ του συμπληρωματος? τωρα πινει γυρω στα 50μλ ξενο.. ευχαριστω, ελπιζω να μη σας ζαλισα... φιλια

 

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Κατάλληλοι για να σε βοηθήσουνε είναι οι σύμβουλοι θηλασμού. Κάνε την ερώτηση σου στην ενότητα του θηλασμού σε αυτό το φόρουμ ή μίλα με κάποιον πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού, όπως η Αγλαία που γράφει και εδώ.

 

Να σου πω μόνο ότι από προσωπική μου εμπερία, που γέννησα και τις 2 φορές με καισαρική, μια χαρά λειτούργησε το σύστημα και είχα και γάλα. Αφού πιάνει καλά και λερώνει αρκετές πάνες (πρέπει να κάνει κακά περίπου 4-6 φορές αν θυμάμαι καλά) τότε μπορείς να τα καταφέρεις αποκλειστικά.

 

Απάντησε εδώ και θα βρεις την άκρη. http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

 

Καλή συνέχεια!

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ! δΥΣΤΥΧΩς ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΠΜ ΣΤΗΝ αΓΛΑΙΑ.. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΔΕΙ ΤΙς ΕΡΩΤΗΣΕΙς ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΣΕΙ ΕΔΩ... ΦΙΛΙΑ

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες καθώς και στις μέλλουσες μανούλες, σε αυτή τη κατηγορία ανήκω εγω... 8/8/2014 η ΠΙΤ μου... Χθες εγινα μέλος καλώς σας βρήκα λοιπόν, ηθελα να ρωτήσω σχετικά με το μητρικό θηλασμό. Δε ξέρω τι πηγε στραβά με μας τις γυναίκες αλλα ολο και πιο συχνά ακουω περιπτωσεις που δε θηλάζουν.... Απο τα κορυφαία ειναι μια γνωστή μου απέφυγε το θηλασμό γιατι παραπέμπει σε αγελάδα λεει...Η αλλη σταμάτησε το θηλασμό διοτι ηθελε τσιγαράκια να κάνει...η αλλη σταματησε 2μηνων να το θηλάζει γιατι ειχε κουραστει...Και επειδή βαρέθηκα να τσακώνομαι μαζι τους, μου ειπε μια απο αυτες ''ποιος επιστήμονας λεει πως το ξενο γαλα θα βλάψει το παιδί μου?'' και ομολογώ οτι κόλλησα. Υπάχει καποια ελληνική επιστημονική ερευνα βρε παιδιά να τη βγάλω φωτοτυπίες να τους τη τρίψω στη μουρη? Μέχρι και ο αντρας μου , αναρωτιέται αν όντως αξίζει το κόπο η απλώς μου έχει γίνει εμμονη...

Ευχαριστώ πολύ!!!:)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν μπορεί να βλάψει το ξένο γάλα αλλά σίγουρα το μητρικό υπερτερεί κατά πολύ. αντισώματα, είναι πιο εύπεπτο, λιγότερες πιθανότητες για παλινδρόμηση και κολικουσ, ενίσχυση τησ επαφήσ μάνασ με το μωρό, λιγότερες πιθανότητες για επιλοχία κατάθλιψη, λιγότερες πιθανότητες για αλλεργίες.. και άλλα που σίγουρα ξεχνάω και να τα πουν τα κορίτσια που ξέρουν καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Pinelopimik γεια σου

Υπάρχουν πολλές μελέτες που δείχνουν αυτό που λέμε "πλεονεκτήματα" του μητρικού θηλασμού. Όλα είναι θέμα θέασης. Ο θηλασμός δεν είναι κάτι το ιδανικό, είναι η φυσική κατάσταση. Οτιδήποτε άλλο υπολείπεται του φυσικού. Οπότε δεν τίθεται θέμα "πλεονεκτημάτων" των παιδιών που θηλάζουν αλλά σημείων που κινδυνεύουν τα παιδιά που δε θηλάζουν.

Σε ό,τι αφορά τις έρευνες δεν ξέρω αν εννοείς έρευνες στα ελληνικά ή έρευνες που έγιναν στην Ελλάδα, δες τα παρακάτω :

 

http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231259605

http://www.mitrikosthilasmos.com/2010/08/blog-post_19.html

http://www.health-e-learning.com/articles/JustOneBottle.pdf

http://jech.bmj.com/content/early/2013/12/13/jech-2013-202500.abstract

 

Το τελευταίο είναι περίληψη έρευνας που έγινε στην Κρήτη το 2013, δημοσιευμένης σε ιατρικό περιοδικό και για να το αποκτήσεις πρέπει να πληρώσεις ή να κάνεις log-in. Και μόνο την περίληψη να διαβάσεις είναι ενδεικτική...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...