Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προετοιμασία στήθους στην εγκυμοσύνη


T.S.

Recommended Posts

Γεια σας!

 

Είμαι στον 5ο μήνα της 2ης εγκυμοσύνης μου και σκοπεύω να θηλάσω. Στο πρώτο τα καταφερα για 11 μήνες, όμως ο πρώτος 1-1,5 μήνας ήταν ΕΦΙΑΛΤΙΚΟΣ!!!ήθελα να ουρλιάξω από τον πόνο κάθε φόρα που έμπαινε το παιδί στο στήθος.

Ο γιατρός δε μου είχε πει να κάνω κάποια προετοιμασία, έχω ακούσει πολλες γυναίκες που προετοίμαζαν τις θηλές τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης.

 

Εσείς κάνατέ κάτι? Αν ναι βοήθησε? Τι προτείνετε?

 

Θα το παλέψω πάλι αλλά τρέμω από τώρα στην ιδέα ότι θα έχω τα ίδια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με το καλο να υποδεχτείς κ το 2ο νινάκι σου!! Εμένα η γιατρός μου έλεγε να τρίβω τις θηλες δεξιά-αριστερα, όσο μπορω κ οτι μ αυτόν τον τρόπο προετοιμάζονται.. να σου πω..το έκανα αυτο..βεβαια δεν το έκανα κ συχνα!πάντως οχι οτι ειδα κ κανένα αποτέλεσμα!τον πρωτο καιρο πονούσα φοβερά!!αφού έλεγα παει αυτο ηταν!δεν μπορω να θηλάσω........δεν ξερω που βρηκα τοση δυναμη, θήλασα τελικα για 8μηνες περίπου.. πάντως η προετοιμασία σε μένα τουλάχιστον δεν έπιασε!!τι να πω.....

Link to comment
Share on other sites

Το τρίψιμο των θηλών μπορεί να προκαλέσει πρόωρες συσπάσεις της μήτρας, που σε κάποιες κυήσεις είναι επικίνδυνο. Ακούγονται πολλά γιατροσόφια (το τρίψιμο, το βούτηγμα σε οινόπνευμα ή κονιάκ:shock:) και κάποια λίγο πιο επιστημονικά (επάλειψη με κρέμα λανολίνης καθημερινά τον τελευταίο μήνα), αλλά γενικά το θέμα είναι όταν έρθει η ώρα να θηλάσεις, το μωρό να πιάσει σωστά το στήθος (όχι μόνο τη ρώγα, αλλά όσο περισσότερη θηλή γίνεται).

Για ριξε μια ματιά σ' αυτά τα βιντεάκια :

Με το καλό το νέο σου μπεμπέ;)!

Link to comment
Share on other sites

Tιποτα δε θα κανεις τώρα.

Οταν με το καλο ερθει το μωρό, θα σιγουρευτείς ότι θηλάζει σωστά.

Δυστυχώς δεν ξερω αν μπορούμε να αποφύγουμε την περιοδο προσαρμογής τις πρώτες μέρες, εως ότου η θηλή σκληρύνει και δεν πονάει, κι εγω το περασα και στα δυο μου παιδιά (θηλασα 14 μήνες τον γιο μου και 20 μήνες την κόρη μου), παρότι σταματησα να θηλάζω μόνο τρεις μήνες ενδιαμεσα (θηλαζα τον γιο μου μεχρι τον 6ο μήνα της δευτερης εγκυμοσύνης μου).

 

Με το καλό το μωράκι.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!

 

ειδικά το βούτηγμα σε κονιάκ/οινόπνευμα μόλις το είχα πρωτακούσει φρίκαρα...μα αν μη τι άλλο το αλκοολ δεν εισχωρεί στον οργανισμό? άρα και στο έμβρυο?

 

αυτό με τις συσπάσεις που λες skountoufla τώρα θυμηθηκα ότι στην πρώτη εγκυμοσυνη το είχα ξανακούσει..

μάλλον δε μπορούμε να κάνουμε κ πολλά..

 

πάντως είναι τόσο επώδυνη η αρχή...ούτε να το σκέφτομαι!

(φυσικά αξίζει τον κόπο αλλά έτερον εκάτερον!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κ απο μενα !

Εμενα ο γιατρος μου εχει πει κ βαζω αλατονερο στις θηλες για να γινουν πιο σκληρες . Τωρα το κατα ποσο θα πιασει , θα σου πω σε λιγο καιρο που περιμενω το μπεμπακι μου !

Με το καλο να ερθει το μωρακι σου κ ολα τα υπολοιπα θα γινουν !

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

 

Είμαι στον 5ο μήνα της 2ης εγκυμοσύνης μου και σκοπεύω να θηλάσω. Στο πρώτο τα καταφερα για 11 μήνες, όμως ο πρώτος 1-1,5 μήνας ήταν ΕΦΙΑΛΤΙΚΟΣ!!!ήθελα να ουρλιάξω από τον πόνο κάθε φόρα που έμπαινε το παιδί στο στήθος.

Ο γιατρός δε μου είχε πει να κάνω κάποια προετοιμασία, έχω ακούσει πολλες γυναίκες που προετοίμαζαν τις θηλές τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης.

 

Εσείς κάνατέ κάτι? Αν ναι βοήθησε? Τι προτείνετε?

 

Θα το παλέψω πάλι αλλά τρέμω από τώρα στην ιδέα ότι θα έχω τα ίδια!

Δες εδω:

http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-basic-information/256-proetoimasia-stithous-gia-thilasmo.html

Οτι γραφει εδω τα ιδια μου ειπαν και στα μαθηματα θηλασμου στο Ελενα.

4fnbp3.png

fdBUp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω:

http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-basic-information/256-proetoimasia-stithous-gia-thilasmo.html

Οτι γραφει εδω τα ιδια μου ειπαν και στα μαθηματα θηλασμου στο Ελενα.

 

Ακριβώς αυτο! Οι καλύτερες πληροφορίες!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα σας

!Είναι η πρώτη φορά που γράφω,με αφορμή τη δεύτερη εγκυμοσύνη μου και το ότι δεν κατάφερα να θηλάσω στο πρώτο παιδάκι μου,παρά μόνο 2-3 μέρες.Η μία μου θηλή(η αριστερή) είναι μια χαρά,το πρόβλημα είναι στη δεξιά.Δεν είναι μόνο το γεγονός ότι είναι επίπεδη,η "τρυπούλα" της είναι μικρή,με αποτέλεσμα να βγουν μόνο 3-4 σταγόνες πρωτόγαλα θυμάμαι.Μου είχαν συστήσει οι μαίες να αντλώ από το επαγγελμ.θήλαστρο,αλλά από γάλα τίποτα...Στο μεταξύ θήλαζα τον μικρό από το αριστερό όσο μπορούσα,αλλά δεν χόρταινε με τίποτα.Το δε στήθος μου τούμπανο.Πονούσα τόοσο πολύ που έκλαιγα.Τότε ήταν που άρχισαν οι μαίες να με αποθαρρύνουν:(,να με απογοητεύουν λέγοντας μου πως 1.φταίει η θηλή μου και το μικρό μου στήθος και 2.ότι προφανώς έχω "βουλομένους"!? γαλακτοφόρους αδένες:roll:!Και μου το έκοψαν με χάπια,λέγοντας πως αρχίζω να παθαίνω μαστίτιδα,,,

Έχω ανησυχία μήπως έχω πρόβλημα και στο δεύτερο παιδάκι μου.Και ήθελα(και θέλω)τόσο πολύ να θηλάσω.Λέτε να υπάρχει όντως θέμα με το δεξί μου στήθος:confused:;Και αν ναι,μπορώ να θηλάσω εν τέλει μόνο από το αριστερό;Συγνώμη για το μεγάλο post.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

!Είναι η πρώτη φορά που γράφω,με αφορμή τη δεύτερη εγκυμοσύνη μου και το ότι δεν κατάφερα να θηλάσω στο πρώτο παιδάκι μου,παρά μόνο 2-3 μέρες.Η μία μου θηλή(η αριστερή) είναι μια χαρά,το πρόβλημα είναι στη δεξιά.Δεν είναι μόνο το γεγονός ότι είναι επίπεδη,η "τρυπούλα" της είναι μικρή,με αποτέλεσμα να βγουν μόνο 3-4 σταγόνες πρωτόγαλα θυμάμαι.Μου είχαν συστήσει οι μαίες να αντλώ από το επαγγελμ.θήλαστρο,αλλά από γάλα τίποτα...Στο μεταξύ θήλαζα τον μικρό από το αριστερό όσο μπορούσα,αλλά δεν χόρταινε με τίποτα.Το δε στήθος μου τούμπανο.Πονούσα τόοσο πολύ που έκλαιγα.Τότε ήταν που άρχισαν οι μαίες να με αποθαρρύνουν:(,να με απογοητεύουν λέγοντας μου πως 1.φταίει η θηλή μου και το μικρό μου στήθος και 2.ότι προφανώς έχω "βουλομένους"!? γαλακτοφόρους αδένες:roll:!Και μου το έκοψαν με χάπια,λέγοντας πως αρχίζω να παθαίνω μαστίτιδα,,,

Έχω ανησυχία μήπως έχω πρόβλημα και στο δεύτερο παιδάκι μου.Και ήθελα(και θέλω)τόσο πολύ να θηλάσω.Λέτε να υπάρχει όντως θέμα με το δεξί μου στήθος:confused:;Και αν ναι,μπορώ να θηλάσω εν τέλει μόνο από το αριστερό;Συγνώμη για το μεγάλο post.

 

Θα θηλαζεις κι απο τα δυο στηθη. Το θεμα των επιπέδων θηλών ειναι λιγο παρεξηγημένο. Στην πραγματικότητα δεν εχει καμια σημασία το σχήμα των θηλών. Το μωρο την ωρα του θηλασμου εχει συνθλίψει με όλη τη στοματικη του κοιλότητα τη θηλή κι εχει μέρος της θηλαιας αλου και το κέντρο των θηλαστικών του κινήσεων ειναι εκει που ενώνεται η σκληρή κι η μαλακή υπερωα. Εκει δεν εχει καμια σχέση το σχήμα της θηλης.

Αυτο που μπορείς να κανεις αν δυσκολεύεται το μωρο στο να πιάσει τη θηλή ειναι οι ασκήσεις Hoffman. Πιάνεις τη θηλή με τον αντίχειρα και το δείκτη και την τραβάς προς τα έξω για 1-2 λεπτα στη φορα ενός νοητου σταυρού (δλδ σε δυο άξονες:κάθετα κι οριζόντια).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...