Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξοδος λεχόνας


ΝΙΚΟΣΧΡΙΣΤΙΝΑ

Recommended Posts

Καλησπέρα, γέννησα το δεύτερο μωράκι μου τέλος Ιουνίου. Γυρίσαμε στο σπίτι και δεν μπορούσα να κλείσω το πρώτο μου παιδάκι (1,5 ετών) μέσα καλοκαιριάτικα. 1 εβδομάδα αργότερα καθιέρωσα καθημερινά να πηγαίνουμε είτε στην παραλία τα πρωϊνά, είτε αν ο μπαμπάς δούλευε, περίπατο αργά τα απογεύματα.

Αφηνα γάλα που έβγαζα με το θήλαστρο στη γιαγιά. Κάποιες φορές είχα πάρει το νεογέννητο μαζί μας στην παραλία με το ρηλάξ και σίτα. 2 μηνών τα πήγα διακοπές, στις παραλίες την βγάζαμε, σε σκιά εννοείται - το φαγάκι του το είχα επάνω μου, δεν υπήρχε λόγος να κλειστώ - ήμαρτον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω γεννησα αυγουστο και με τιποτα δεν μπορουσα να κατσω μεσα οποτε 1 βδομαδας το νεογγενητακι μου απογευματινες βολτουλες μονο γυρω γυρω για κανα μισαωρο με καφεδακι εγω σε ενα παρκακι και ητανε απλα μουρλια!! Η μανα μου να ουρλιαζει βεβαια με τα περι λεχωνα αλλα εγω δεν χαμπαριαζω απο τετοια:cool:

Link to comment
Share on other sites

Καμια δεν θελει να κλειστει ανευ λογου και αιτιας, ωστοσο η καθεμια σκεφτεται και πρατει αναλογα με τη δικη της κριση. Ολες αυτες οι γυναικες (μαζι και εγω) που εμειναν σπιτι καποιο λογο θα ειχαν περα απο το θρησκευτικο κομματι.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή είχα κοιλίτσα ακόμη, μας είχε σταματήσει μία κυρία και μίλησε στη μικρή και ρώτησε αν περιμένει αδερφάκι. Της είπαμε τότε ότι είχα γεννήσει 1 εβδομάδα πριν και μου είπε με ύφος λες και έβλεπε μπροστά της τον όξω-απο-δω, "πήγαινε γρήγορα κορίτσι μου σπίτι, κρύψου, η λεχώνα δεν κάνει να βγαίνει, θα σε βρει μεγάλο κακό" και γυρνώντας στον άντρα μου "πήγαινε την γρήγορα σπίτι! είναι κακό να την βλέπουν την λεχώνα! θα σας βρει συμφορά!". Εγώ χαμογέλασα αλλά να πω την αλήθεια αγριεύτηκα και λίγο.

Οι παραδόσεις πάντως καλά κρατούν και κακό δεν είναι, αρκεί να μην υπερβάλουμε. Παπάς πάντως που έχω ρωτήσει επί του θέματος είχε πει πως "μισές ευχές δεν υπάρχουν, αν θέλεις να βγαίνεις μπορείς, αρκεί να είναι πρωί".

Link to comment
Share on other sites

οι 40 μέρες είναι πλέον ενα έθιμο που προσωπικά θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να τηρείται.επικρατούσε πολύ παλιότερα και το εφάρμοζαν οι λεχώνες γιατί δεν υπήρχαν εμβόλια και φυσικά τότε υπήρχαν πολλές αρρώστιες που σήμερα έχουν σχεδόν εξαλειφθεί.και δεν μιλάω για το βρέφος,αλλά ακόμα και οι μεγάλοι δεν είχαν κάνει κανένα εμβόλιο.Γι'αυτό έμεναν μέσα 40 μέρες μέσα για να μη κολλήσει τπτ το μωρό.Τώρα πλέον έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα.Ειδικά τις τελευταίες μέρες που είχε πολύ καλό καιρό,μια βόλτα με το καρότσι θα ήταν ιδανικά και για τη μαμά και για το μωρό.Τουλάχιστον ο δικός μας παιδίατρος δεν μας το απαγόρεψε ποτέ.ακόμα και όταν ήταν 10 ημερών εμείς πήγαμε στον παιδίατρο και όχι αυτός στο σπίτι.Τον χειμώνα αν το παιδακι είναι καλά ντυμένο δεν υπάρχει πρόβλημα.αρκει να μην είμαστε σε κλειστό χώρο με πάρα πολύ κόσμο.Τι να σας πώ?Εγώ από την πρώτη κι όλας εβδομάδα βγήκαμε έξω να περπατήσουμε.Οσων αφορά τους θρησκευτικούς λόγους....τα θεωρώ υπρβολές.Ο παπάς μας έδωσε την ευχή πριν καν σαραντίσουμε λέγοντάς μου οτι όποτε και να πάρει τη χάρη το βρεφάκι το ίδιο κάνει και οτι αυτές ήταν αντιλήψεις πολύ πολύ παλιές.οι καιροί άλλαξαν.

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απλα με φοβισε η γιαγια μου που μου ειπε οτι θα παθει μολυνση η κατι και ανατριχιασαα.

 

Όλα αυτά είναι προκαταλήψεις...

 

Να στο έλεγε ο γιατρός να ανατριχιάσεις. Ανατρίχιασες που στο είπε η γιαγιά σου;:P

 

Εκτός και αν έχει κάνει καισαρική και πονάει. Αλλιώς φυσικά και να βγει από το σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω το έθιμο (περισσότερο προκατάληψη θα το έλεγα) και δεν συμφωνώ. Ο αέρας και κυρίως ο ήλιος κάνει καλό στο μωρό και στη μητέρα.

Και φυσικά συμφωνώ να έρθει η γυναίκα σου σε μια τόσο σημαντική στιγμή της ζωής σου. Αν αισθάνεται καλά και δεν έχει κάτι ιδιαίτερο, γιατί να μην έρθει;

Αυτό που μου φαίνεται δύσκολο είναι να αφήσετε το μωρό πίσω, ειδικά αν θηλάζει (θυμάμαι χαρακτηριστικά πόσο είχα δυσκολευτεί να αντλήσω γάλα για 6 ώρες που έλειψα τότε για δουλειά, και πόσο δύσκολα πέρασα εκεί που ήμουν γιατί είχα πρηστεί και έσταζα γάλα, και ήταν συμπληρωμένες και οι 40 μέρες σχεδόν).

Αν έχετε βρει τον τρόπο κανένα πρόβλημα.

Εμεις βγήκαμε μετά από μια βδομάδα και πήγαμε τον σκύλο βόλτα στο πάρκο μαζί με το μωρό (κατόπιν εορτής μου φαίνεται λίγο παρακινδυνευμένο γιατί ήταν Νοέμβριος και είχε πάρα πολύ κρύο, αλλά τελικά δεν έπαθε τίποτα). Όποτε μπορούσα έβγαινα ως λεχώνα. Όχι τίποτα ιδιαίτερο, με τη φόρμα ήμουν, αλλά έβγαινα να πάρω αέρα για να μη φρικάρω.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...