Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και Θηλές Σιλικόνης


NeverLand

Recommended Posts

Ρε κορίτσια πώς τα καταφέρνετε με τις θηλές σιλικόνης? Έχουμε ολόκληρη μάχη κάθε φορά :(. Δεν αντέχω να το ακούω να σπαράζει στο κλάμα κάθε φορά. Μερικές φορές προσπαθώ 1 ώρα για να την πιάσει :(. Αλλά έχω κάτι κρατήρες, όχι απλές πληγές, που δεν γίνεται να τις βγάλω ούτε για αστείο. Γάλα έχω πολύ.

Τι να κάνω????

 

Είναι στο παιδί. Μερικά από νεογέννητα δεν ανέχονται καμμιά θηλή εκτός από το στήθος, ούτε πιπίλα, ούτε μπιμπερό, ούτε ψευδοθηλές. Κι η μικρή μου έτσι ήταν. Ευτυχώς έπιασε γρήγορα το στήθος, αλλιώς θα είχαμε πρόβλημα. Κοίταξε στο σχετικό τόπικ τι μπορείς να κάνεις με τις πληγωμένες θηλές. Με τις ψευδοθηλές μάλλον δεν μπορείς να κάνεις τίποτε, το μωρό έχει ήδη αποφασίσει...

Περαστικά εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ακόμη δεν έχουμε θηλάσει χωρίς τις ψευδοθηλές! Όταν τις αφαιρέσω βάζει το στήθος στο στόμα αλλά μόνο γλύφει την θηλή μου και τίποτα άλλο. Σε κάποια φάση που πήρε σωστά τη θηλή στο στόμα του σταμάτησε να θηλάζει και δεν ήταν χορτάτος γιατί μετά έβαλα την ψευδοθηλή και έφαγε μια χαρά.

Με την παραγωγή μου ευτυχώς δεν έχω θέμα, μέχρι τώρα τουλάχιστον. Αντίθετα απ΄το ένα στηθος πρέπει να έχω πιο πολύ γάλα γιατί κάθε φορά που θα φάμε απο αυτό (έχω εφαρμόσει 1 στήθος και γεύμα) πνίγεται και κάνουμε συνεχείς διακοπές και πολλά γκρινιάσματα.

Πήρα θάρρος από εσάς που είπατε ότι κόψατε τις θηλές μετά τις 40. Στο περιβάλλον μου, μου λένε ότι είναι δύσκολο να κοπούν τώρα. Θα δούμε ...

 

fantasy εύχομαι να βρείτε σύντομα το δρόμο σας και να συνεχίσετε τον θηλασμό. Να βγάζεις με θήλαστρο δοκίμασες? Ίσως με το μπιμπερό της Tommie Tippe που είναι κατασκευαστικά αντιγραφή της θηλής να τα καταφέρετε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

η μικρούλα μου γεννήθηκε 31/12 και από τότε εχω περάσει πολλές περιπέτειες με το θηλασμό! (συνέχεια αναρωτιόμουν πώς γίνεται όλες οι γυναίκες που θηλάζουν να φαίνονται τόσο ήρεμες... ενω εγώ παιδεύομουν συνέχεια!!).

Εδώ και κάποιες μέρες έχω καταφέρει να τη θηλάζω πάλι αλλά η μί αθηλή πόναγε υπερβολικά και μου προτείνανε τις θηλές σιλικόνης τις οποίες και πήρα. Η μικρούλα δυσκολευόταν αρκετά στην αρχή αλλά τελικά τα καταφέραμε. (απο το ένα στήθος θηλάζει με θηλή σιλικόνης και από το άλλο χωρίς). Η απορία μου είναι η εξής... οταν χρησιμοποιώ τη θηλή σιλικόνης η μικρή μου βάζει στο στόμα της μόνο τη θηλή και όχι και τη γύρω περιοχή ( θηλαία άλω). Αυτό εχει σαν αποτέλεσμα να πονάω μεν όταν θηλάζει αλλά ευτυχώς δεν τραυματίζομαι. Είναι σωστός ο τρόπος που χρησιμοποιεί τη θηλή σιλικόνης ή πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικό?

Link to comment
Share on other sites

rozelia να σου ζήσει η μπέμπα σου!!

Νομίζω κορίτσι μου πως χρησιμοποιώντας την θηλή σιλικόνης, δεν γίνεται το μωρό να πιάσει την θηλαία άλω. Δεν την βολεύει, πώς μπορεί να το κάνει αφού θα πρέπει να βάζει στο στόμα της την σιλικόνη. Από την δικιά μου που θυμάμαι, χρησιμοποιούσε την θηλή της σιλικόνης, σαν πιπίλα ένα πράγμα, όπως η δικιά σου δλδ.

Όσο μαλακές κ να είναι οι σιλικόνες, δεν νομίζω να τα βολεύει τα μωρά. Άσε που θα έφευγε κ από την θέση της.

Από το άλλο στήθος όμως πιάνει την θηλαία άλω, ναι? Αυτό να κοιτάξεις. Κ μετά που θα βγάλεις την σιλικόνη από το στήθος, θα το πιάσει σωστά το μωρό, έτσι έγινε με την Ελισάβετ (κ πιστεύω με όλα τα μωρά που στην αρχή θήλαζαν με θηλές σιλικόνης)

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

rozelia, να σου ζήσει!

Αν δεν πιάνει καλά τη θηλαία άλω, πολύ πιθανό να μην παίρνει και αρκετό γάλα.

Κοίταξε εδώ για το σωστό πιάσιμο της θηλής, ώστε να μην πληγώνεσαι:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40512

Οι ψευδοθηλές δεν βολεύουν όλα τα μωρά το ίδιο. Για μερικά είναι σωτήριες, αλλά μερικά δεν μπορούν να θηλάσουν καλά ή και καθόλου με τις ψευδοθηλές, γι΄αυτό και οι μαίες είναι συνήθως πολύ επιφυλακτικές και τις προτείνουν μόνο όταν έχουν εξαντληθεί οι υπόλοιπες δυνατότητες.

 

(συνέχεια αναρωτιόμουν πώς γίνεται όλες οι γυναίκες που θηλάζουν να φαίνονται τόσο ήρεμες... ενω εγώ παιδεύομουν συνέχεια!!).

 

Προφανώς γιατί δεν τις είδες τον πρώτο καιρό μετά τη γέννα :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ αναγκαστικά στο δεξί στήθος θηλάζω με ψευδοθηλή λόγω πληγής(πληγάρας μάλλον).νοιώθω ότι το στήθος αδειάζει.υπάρχει περίπτωση να μην τραβάει καλά γάλα το μωρό???

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Η μικρούλα μου είναι 2 μηνών και τη θηλάζω σχεδόν από 20 ημερών με ψευτοθηλές. Θέλω να τις κόψω αλλά φοβάμαι πως μετά από τόσο καιρό δεν θα θυμάται πως να πιάνει σωστά το στήθος και σίγουρα θα ξανακάνω πληγές.

Χρησιμοποιώ θηλές καουτσούκ, κάθε πότε τις αλλάζουμε ξέρετε?

Link to comment
Share on other sites

Η μικρούλα μου είναι 2 μηνών και τη θηλάζω σχεδόν από 20 ημερών με ψευτοθηλές. Θέλω να τις κόψω αλλά φοβάμαι πως μετά από τόσο καιρό δεν θα θυμάται πως να πιάνει σωστά το στήθος και σίγουρα θα ξανακάνω πληγές.

Χρησιμοποιώ θηλές καουτσούκ, κάθε πότε τις αλλάζουμε ξέρετε?

 

Δοκίμασε να δεις πως θα παει. Βάλε το μωρο στο στηθος με τις ψευδοθηλες και μετα απο λίγα λεπτα βγάλτες. Ή μπορείς να θηλαζεις απο το ένα στηθος με ψευδοθηλή και στο άλλο όχι στο ίδιο γεύμα για να αρχίζει να συνηθίζει το στηθος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν κλείσει οι πληγές δε χάνεις τίποτα να κάνεις μια δοκιμή. Ξεκίνα με ένα γεύμα την ημέρα, σε ώρα που εσύ να είσαι σχετικά ξεκούραστη και το μωρό όχι πολύ πεινασμένο. Αν δεν πιάσει καλά, μάλλον θα το καταλάβεις... θα πονάς! Αν δεις ότι δε μπορεί να πιάσει όμορφα το στήθος και αρχίσει να εκνευρίζεται, βάλε τη θηλή να φάει το παιδί και δεν πειράζει, ξαναδοκιμάζετε αργότερα. Αν όλα πάνε καλά, την επόμενη μέρα κάντε έτσι δύο γεύματα (όχι όμως συνεχόμενα!), κ.ο.κ. Χωρίς βιασύνες, έτσι; Εννοείται ότι αν ξανασχηματιστεί πληγή, ξαναβάζεις ψευδοθηλή.

Τα νυχερινά γεύματα άφησέ τα για το τέλος γιατί όταν νυστάζετε (ή ακόμη περισσότερο, όταν κοιμάστε) είναι ευκολότερο να γίνει λάθος στην τοποθέτηση.

 

Ο τρόπος που πιάνουν τα μωρά το στήθος με και χωρίς την ψευδοθηλή δεν είναι πολύ διαφορετικός, δεν πιστεύω λοιπόν να έχει ξεχάσει την τέχνη! Βέβαια μερικά μωρά δεν θέλουν να θηλάσουν από ...γυμνό στήθος, επειδή συνηθίζουν τη γεύση, τη μυρωδιά και την αίσθηση των ψευδοθηλών. Άλλα όμως βελτιώνουν την τεχνική τους όσο χρησιμοποιούν τις ψευδοθηλές και μας εκπλήσσουν ευχάριστα όταν τις σταματάμε. Κάντε μια δοκιμή λοιπόν και βλέπετε. Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας... θα αρχίσουμε σιγά σιγά να τις εφαρμόζουμε. Πάντως η μικρή έχει μάθει και πολλές φορές δαγκώνει και τραβάει τη ψευτοθηλή.... αυτό με φοβίζει πάρα πολύ πιστεύω πως θα το κάνει και στο γυμνό στήθος....

Ελπίζω να έχω καλά αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας... θα αρχίσουμε σιγά σιγά να τις εφαρμόζουμε. Πάντως η μικρή έχει μάθει και πολλές φορές δαγκώνει και τραβάει τη ψευτοθηλή.... αυτό με φοβίζει πάρα πολύ πιστεύω πως θα το κάνει και στο γυμνό στήθος....

Ελπίζω να έχω καλά αποτελέσματα

 

Πριν πεινασει πολυ το μωρο βάλε το στο στηθος αφου πρώτα έχεις βγάλει λίγο γάλα κι έχεις αλείψει τη θηλή. Αν δεν πιάσει έτσι αφαίρεσε τις ψευδοθηλες μετα απο λίγα λεπτά θηλασμού.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θηλάζω 5 μήνες με ψευδοθηλές λόγω πόνου.πάλι πονάω αλλα λιγότερο.δεν είχα ποτέ θέμα να μη χορταίνει η να μειωθεί το γάλα από τη χρήση τους.θέλω να τις κόψω σιγά σιγά αλλα μου συμβαίνει το εξής.η μικρή τις χρησιμοποιεί σαν πιπίλα.όταν δε φοράω ψευδοθηλή,το στήθος μου το πιάνει αμέσως κ τρώει.μετα όμως από 10 λεπτά περίπου αρχίζει να μούγκριζει και να χτυπιέται! Το αφήνει,κάνει πίσω κ μετα το ξανάπιάνει.κάνει σαν τρελή!αυτό επαναλαμβάνεται πολλές φορές.αν όμως την απομάκρυνω κλαίει.πιστεύω ότι δε χορταίνει.αν την αλλάξω στήθος τρώει πάλι.κ μετα γίνεται το ίδιο αφήνει πιάνει αλλα δεν κλαίει στο τέλος.προφανώς γιατί χορταίνει.όταν χρησιμοποιώ ψευδοθηλή τρώει μόνο από το ένα στήθος.δεν έχει πρόβλημα να την πιπιλίζει στα μέσοδιαστήματα που παράγεται το γάλα μέχρι να κατέβει το επόμενο "κύμα". Ενώ επειδή η θηλη μου είναι επίπεδη κ βγαίνει λίγο όταν θηλάζει δεν τη θέλει κ δεν μπορεί να κάνει υπομονή να κατέβει το γάλα,ενώ η ψευδοθηλή γεμίζει το στοματάκι της κ ευχαριστιέται πιπίλισμα! Την τρώνε κ τα ούλα της τώρα οπότε μια χαρά τη βρίσκει με τη σιλικόνη! Eγω θέλω όμως να δίνω ένα στήθος ανά γεύμα. όλο αυτό που περιέγραψα είναι η θετική οπτική. Η αρνητική οπτική είναι ότι επειδή έχουμε κοντό χαλινό άνω χείλους,και άρα δεν ανοίγει καλά το στόμα της,άρα δεν πιάνει καλά το γυμνό στήθος κ δεν παράγει όσο γάλα χρειάζεται.ενώ με τη σιλικόνη δε χρειάζεται να ανοίξει καλά το στόμα,χωράει σαν πιπίλα.δε θέλω να σκεφτώ ότι μπορεί να είμαι από τις λίγες περιπτώσεις που πρέπει να θηλάζουν με ψευδοθηλές! Eγω όμως θέλω να τις κόψω! Πως θα τα καταφέρω? Τι λέτε για τις δύο εκδοχές?

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Θηλάζω 5 μήνες με ψευδοθηλές λόγω πόνου.πάλι πονάω αλλα λιγότερο.δεν είχα ποτέ θέμα να μη χορταίνει η να μειωθεί το γάλα από τη χρήση τους.θέλω να τις κόψω σιγά σιγά αλλα μου συμβαίνει το εξής.η μικρή τις χρησιμοποιεί σαν πιπίλα.όταν δε φοράω ψευδοθηλή,το στήθος μου το πιάνει αμέσως κ τρώει.μετα όμως από 10 λεπτά περίπου αρχίζει να μούγκριζει και να χτυπιέται! Το αφήνει,κάνει πίσω κ μετα το ξανάπιάνει.κάνει σαν τρελή!αυτό επαναλαμβάνεται πολλές φορές.αν όμως την απομάκρυνω κλαίει.πιστεύω ότι δε χορταίνει.αν την αλλάξω στήθος τρώει πάλι.κ μετα γίνεται το ίδιο αφήνει πιάνει αλλα δεν κλαίει στο τέλος.προφανώς γιατί χορταίνει.όταν χρησιμοποιώ ψευδοθηλή τρώει μόνο από το ένα στήθος.δεν έχει πρόβλημα να την πιπιλίζει στα μέσοδιαστήματα που παράγεται το γάλα μέχρι να κατέβει το επόμενο "κύμα". Ενώ επειδή η θηλη μου είναι επίπεδη κ βγαίνει λίγο όταν θηλάζει δεν τη θέλει κ δεν μπορεί να κάνει υπομονή να κατέβει το γάλα,ενώ η ψευδοθηλή γεμίζει το στοματάκι της κ ευχαριστιέται πιπίλισμα! Την τρώνε κ τα ούλα της τώρα οπότε μια χαρά τη βρίσκει με τη σιλικόνη! Eγω θέλω όμως να δίνω ένα στήθος ανά γεύμα. όλο αυτό που περιέγραψα είναι η θετική οπτική. Η αρνητική οπτική είναι ότι επειδή έχουμε κοντό χαλινό άνω χείλους,και άρα δεν ανοίγει καλά το στόμα της,άρα δεν πιάνει καλά το γυμνό στήθος κ δεν παράγει όσο γάλα χρειάζεται.ενώ με τη σιλικόνη δε χρειάζεται να ανοίξει καλά το στόμα,χωράει σαν πιπίλα.δε θέλω να σκεφτώ ότι μπορεί να είμαι από τις λίγες περιπτώσεις που πρέπει να θηλάζουν με ψευδοθηλές! Eγω όμως θέλω να τις κόψω! Πως θα τα καταφέρω? Τι λέτε για τις δύο εκδοχές?

 

Γιατι θέλεις να δίνεις ένα στηθος σε κάθε γεύμα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θέλεις να δίνεις ένα στηθος σε κάθε γεύμα;

 

Αφενός γιατί ανησυχώ μήπως τρώγωντας λίγο από το ένα και λίγο από το άλλο δεν παίρνει το λιπαρό γάλα (και έχουμε θέμα με το βάρος) και αφετερου γιατι πάντα έτσι έκανα και χόρταινε. Δεν πειράζει να θέλει να φάει κ από τα δύο όταν με την ψευδοθηλή πάντα χορταίνει μόνο από το ένα? και πως θα είμαι σίγουρη ότι παίρνει το λιπαρό γάλα?

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφενός γιατί ανησυχώ μήπως τρώγωντας λίγο από το ένα και λίγο από το άλλο δεν παίρνει το λιπαρό γάλα (και έχουμε θέμα με το βάρος) και αφετερου γιατι πάντα έτσι έκανα και χόρταινε. Δεν πειράζει να θέλει να φάει κ από τα δύο όταν με την ψευδοθηλή πάντα χορταίνει μόνο από το ένα? και πως θα είμαι σίγουρη ότι παίρνει το λιπαρό γάλα?

 

Ένα τόσο μεγάλο μωρο μπορει να πιει το λιπαρο γάλα ακόμα κι αν θηλαζει κι απο τα δυο στήθη.

Γιατι να πειράζει; Τα περισσότερα μωρα θηλαζουν κι απο τα δυο στήθη.

Όταν τα κακα ειναι μουσταρδι πίνει και το λιπαρο γάλα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα κακα ειναι μουσταρδι πίνει και το λιπαρο γάλα.

 

Όταν τα κακά είναι πράσινα (από αλλεργία) υπάρχει άλλη ένδειξη ότι πίνει και το λιπαρό γάλα? Εκτός από το βάρος που κι εκεί έχουμε θέμα:oops:

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν τα κακά είναι πράσινα (από αλλεργία) υπάρχει άλλη ένδειξη ότι πίνει και το λιπαρό γάλα? Εκτός από το βάρος που κι εκεί έχουμε θέμα:oops:

 

Ειναι συνεχώς πράσινα; Δεν έχουν βελτίωση με την αποχη;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φορές κάνει και κίτρινωπα κακά αλλά κάνει και πράσινα και βλενες και δυστυχώς αίμα (μετα από 2 μέρες με ελάχιστο σήμερα έκανε περισσότερο). Αυτές τις μέρες έχει και αέρια συχνά.χθες το βράδυ δεν ξεκολλούσε από το στήθος και το πρωί είχε γκρίνια γιατί η κοιλίτσα της ήταν πέτρα.με μασάζάκι έκανε αέρια και κακά και ηρέμησε.τα αέρια είναι σύμπτωμα της αλλεργίας?άσχετο με το θέμα αλλά τι να κάνω,αν ακουστεί κανένα μπαμ eγω θα είμαι.αυτές τις μέρες λέει και μαμάμαμάμαμά το καλό μου και δεν μπορω να το χαρω.:?

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φορές κάνει και κίτρινωπα κακά αλλά κάνει και πράσινα και βλενες και δυστυχώς αίμα (μετα από 2 μέρες με ελάχιστο σήμερα έκανε περισσότερο). Αυτές τις μέρες έχει και αέρια συχνά.χθες το βράδυ δεν ξεκολλούσε από το στήθος και το πρωί είχε γκρίνια γιατί η κοιλίτσα της ήταν πέτρα.με μασάζάκι έκανε αέρια και κακά και ηρέμησε.τα αέρια είναι σύμπτωμα της αλλεργίας?άσχετο με το θέμα αλλά τι να κάνω,αν ακουστεί κανένα μπαμ eγω θα είμαι.αυτές τις μέρες λέει και μαμάμαμάμαμά το καλό μου και δεν μπορω να το χαρω.:?

 

Τα αέρια ίσως να οφείλονται στην αλλεργία, γενικώς το πεπτικο σύστημα ειναι ευαίσθητο ακόμη.

Τελικα απέχεις απο τη γλουτενη;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...