Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και νέα εγκυμοσύνη


am13

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!

lucia σου εύχομαι καλή εγκυμοσύνη....

Αν δεν έχεις προβλήματα με την κύηση κι εγώ θα σου έλεγα (αν το θέλεις κι εσύ βέβαια) να μην αποθηλάσεις.... είναι βάσανο ο αποθηλασμός, το πέρασα δύο φορές, και τις δύο με κλάματα και από τις δύο μεριές (τη δική μου και του παιδιού).

Από τη στιγμή που υπάρχουν κοπέλες που κάνουν tandem (ταυτόχρονος θηλασμός 2 παιδιών διαφορετικής ηλικίας) σημαίνει ότι μπορεί να συνυπάρξουν εγκυμοσύνη και θηλασμός.

ΙΣΩΣ η ροή σου να μειωθεί (ή και η παραγωγή σου ακόμα) γι' αυτό και το "μεγάλο" παιδί ζητάει να θηλάσει τόσο συχνά.

Ψάξτο, και όσο είσαι καλά εσύ και το μωράκι στην κοιλίτσα σου, κοίτα να κάνεις το καλύτερο για την οικογένεια σου....

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα η ροή μου μειώθηκε μέχρι που κάποια στιγμή ζήτημα να έβγαζα σταγόνες..Αλλά ξέρουμε πως ο θηλασμός δεν είναι μόνο φαγητό.Και το μωράκι είναι ακόμη μικρούλι 10μηνών. Όμως εσύ ξέρεις τι είναι καλύτερο για σένα. Σε καμία περίπρωση μην αφήσεις να σε γεμίσουν τύψεις όπως έκαναν με μένα ότι δεν σε νοιάζει για το σπόράκι σου επειδή θηλάζεις & του κάνεις κακό. Η αμάθεια εκεί μας έχει φτάσει.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

oneiraki και sofiamk σας ευχαριστώ και τις δύο πάρα πολύ για τις απαντήσεις.

 

 

Εμένα η ροή μου μειώθηκε μέχρι που κάποια στιγμή ζήτημα να έβγαζα σταγόνες..Αλλά ξέρουμε πως ο θηλασμός δεν είναι μόνο φαγητό.

Και τι έκανες oneiraki όταν είχες τόσο λίγο γάλα? Έδωσες και ξένο? Ή του αρκούσε το δικό σου? Είμαι και άσχετη με ml και πόσο γάλα χρειάζεται ένα παιδί ανα ηλικία.

 

... ακολουθεί ο βραδυνός θηλασμός γύρω στις 10 όπου και τον βάζω για ύπνο. Εδώ να σας πώ ότι απο τη στιγμή που θα τον βάλω για ύπνο, ξυπνάει κάθε μίση ώρα (μίνιμουμ) με κάθε δύο ώρες (μάξιμουμ) για στήθος.

Η παραπάνω περιγραφή ανταποκρίνεται στον τελευταίο μήνα, που έβγαλε και τα 2 πάνω δόντια. Τις τελευταίες 3-4 μέρες όμως, πραγματικά μου έχει κάνει το στήθος πιπίλα, αν το χάσει απ'το στόμα κλαίει και ξυπνάει. Και ξύπνιος πολλές φορές όταν τον βάλω στο στήθος πάλι κλαίει (μόλις τώρα π.χ. στον θηλασμό μετά το φρούτο, μου έκλαιγε). Καταλήγω στο οτι δεν έχω αρκετό γάλα κορίτσια, λόγω ορμονών εγκυμοσύνης. Πώς να το ελέγξω, τι να κάνω? Όπως έγραψα και παραπάνω δεν έχω θήλαστρο, δεν χρησιμοποίησα. Μήπως να του δώσω ξένο, τουλάχιστον το βράδυ? (ξυπνάω κάθε 15' που του φεύγει το στήθος απ'το στόμα..)

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν του έδωσα τίποτα.Είχα προσπαθήσει να δώσω φρέσκο εκεί γύρω στην δική σας ηλικία αλλά δεν το ήθελε & δεν τον πίεσα. Αποθήλασε μόνος του και λίγες μέρες μετά ζήτησε να πιει γάλα μόνος του.Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να δώσεις σκόνη αν ο παιδίατρος λέει οκ για φρέσκο.Ή μπορείς να δώσεις αμυγδαλόγαλα αν θέλεις.Αν το σκέφτεσαι σε σχέση με το ασβέστιο που παίρνει μην προβληματίζεσαι.Αν το μωρό δεν είναι έτοιμο να αποθηλάσει θα του δημιουργήσει στρες & συγχιση. Αν είσαι αποφασισμένη να το κάνεις να ξέρεις ότι τα πισωγυρίσματα (τα δικά σου) θα το μπερδέψουν ακόμη περισσότερο..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν του έδωσα τίποτα.Είχα προσπαθήσει να δώσω φρέσκο εκεί γύρω στην δική σας ηλικία αλλά δεν το ήθελε & δεν τον πίεσα. Αποθήλασε μόνος του και λίγες μέρες μετά ζήτησε να πιει γάλα μόνος του.Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να δώσεις σκόνη αν ο παιδίατρος λέει οκ για φρέσκο.Ή μπορείς να δώσεις αμυγδαλόγαλα αν θέλεις.Αν το σκέφτεσαι σε σχέση με το ασβέστιο που παίρνει μην προβληματίζεσαι.Αν το μωρό δεν είναι έτοιμο να αποθηλάσει θα του δημιουργήσει στρες & συγχιση. Αν είσαι αποφασισμένη να το κάνεις να ξέρεις ότι τα πισωγυρίσματα (τα δικά σου) θα το μπερδέψουν ακόμη περισσότερο..

 

όχι, όχι δεν θέλω να αποθηλάσω, τουλάχιστον όσο δεν έχω προβλημα με την εγκυμοσύνη (που μακάρι να πάει κι αυτή καλά όπως η προηγούμενη που γέννησα φυσιολογικότατα 40+6). Δηλαδή πιστέυεις οτι με το ασβέστιο που παίρνει από το γιαούρτι (και τρώει αρκετα, περίπου 150 γρ) συν δικό μου γάλα θα είναι οκ?

Γάλα φρέσκο μας είχε πει στο χρόνο, θα ξαναρωτήσω τώρα. Παιδίατρο έχω την Τετάρτη, και μάλιστα χωρίς να έχουμε κάποιο εμβόλιο έκλεισα ραντεβού για να ρωτήσω αποκλειστικά για αυτό το θέμα. Φοβάμαι όμως οτι δε θα με καλύψει. Είναι υπέρ του θηλασμού μεν, αλλα στην πράξη δε φαίνεται να γνωρίζει και πολλά. Σε κάποιον σύμβουλο να απευθυνθώ? Πιστεύεις θα βοηθούσε?

Σ'ευχαριστώ και πάλι.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου και συγχαρητήρια για την νέα εγκυμοσύνη

 

Φρέσκο γαλα πριν τα 1 μην δώσεις με τίποτα! Μπορεί να βλάψει νεφρά και να προκαλέσει αναιμία! Γιαούρτι και τυρί δεν πειράζει ούτε γαλα για κρέμα, αλλά γαλα πόσιμο με τίποτα πριν τα ενα

Αν δες δώσε λίγο σκόνη (έστω και Hipp βιολογική) πριν τον ύπνο η αύξανε την ποσότητα φαγητο έστω και την ημέρα

 

Ο γιατρός μου είπε όταν μένεις έγκυος καλύτερα να μην θύλαζεις και για συσπασεις της μυτρα και επειδή το καινούριο μωρούλινι χρειάζεται τις βιταμίνες σου!

Αλλά είπε οτι γύρω στην 16η εβδομάδα εγκυμοσύνης το γαλα αλλάζει γεύση και πολλά μωρα αποθηλαζουν μόνα τους

 

Γνώμη μου άκουσε τον γιατρο σου - ξερω οτι ειναι δύσκολο και εγω ακόμα θηλαζω το βράδυ μόνο και δεν έχω και πολυ γαλα μιας και ο μπεμπης πίνει πολυ φρέσκο τώρα πια, αλλά το θέλει για θαλπωρή!... Αλλά γνώμη μου κάτι ξέρουν οι γιατροι και δεν λέει να πάρεις ρίσκο

Link to comment
Share on other sites

Babycute εννοεις πως εμεις που θηλασαμε στην διαρκεια της εγκυμοσυνης θεσαμε σε κινδυνο το εμβρυο; Ο γιατρος που δεν ενημερωνεται για τα νεα δεδομενα απλως βαριεται και δεν αξιζει να συζητας οποιοδηποτε τετοιο θεμα μαζι του. Επισης ο δικος μου γιατρος ηταν υπερ και δεν με προετρεψε να αποθηλασω. Η δικη μου παιδιατρος επιπλεον μου ειπε πως μπορουσα να δωσω φρεσκο (οπως και αλλοι απο οσο διαβαζω) πριν τον χρονο. Ειναι επομενως ολα θεμα του ποσο ενημερωνεται ο γιατρος και τι γραμμες ακολουθει. Ο ενημερωμενος γυναικολογος ξερει λοιπον οτι η μητρα δεν εχει τοτς υποδοχεις για να κανει συσπασεις απο την ελαχιστη ωκιτοκυνη που παραγεται λογω θηλασμου στην εγκυμοσυνη. Επιπλεον ακομη κ σε πιο προχωρημενη βδομαδα κυησης η προγεστερονη μπλοκαρει την δραση της ωκιτοκυνης και συσπασεις μπορουν οντως να προκληθουν μονο μετα την 37η βδομαδα που τοτε ετσι κ αλλιως ειναι ενταξει.

Lucia εν πασει περιπτωση.. Αυτο που εκανα εγω ητανε να διαβασω το βιβλιο της Llli το adventures in tandem nursing,breastfeeding during pregnancy and beyond το οποιο εχει αρθρα και επιστημονικες αποψεις για το θεμα και αναφερει τεκμηριωμενα οσα εγραψα παραπανω. Ο καθενας φυσικα κανει αυτο που θεωρει καλυτερο. Προσωπικα δεν νιωθω τυψεις που δεν αποθηλασα ουτε νιωθω κακη μαμα για το μωρο στην κοιλια μου. Επισης μιλησα με 4 διαφορετικες συμβουλους οπου ολες μου ειπαν το ιδιο οπως και ο γυναικολογος μου τοτε. Δεν ξερω τι θα σου πει η παιδιατρος. Ολοι θεωρητικα ειναι υπερ του θηλασμου αλλα ολοι λενε μετα τον χρονο δεν χρειαζεται να θηλαζεις γιατι δεν προσφερει τιποτα μπλαμπλαμπλα.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα. Εγώ είμαι 13 εβδομάδων έγκυος στο δεύτρο μωρό μου. Ο μεγάλος μου γιός είναι 20 μηνών. Θηλάζει πριν τον μεσημεριανό ύπνο, πριν το βραδυνό, το πρωί και όσες φορές ξυπνήσει κατά τη διάρκεια της νύχτας (από μία μέχρι πολλές όταν πχ βγάζει δόντι και είναι ανήσυχος). Όταν πρωτοέμεινα έγκυος αγχώθηκα και προσπάθησα να του δώσω φρέσκο γάλα με σκοπό να αποθηλάσω πιό γρήγορα. Όταν αυτό απέτυχε παταγωδώς απλά χαλάρωσα και είπα ότι θα το αφήσω και όπως πάει και αυτό κάνουμε. Το πρωί αφού ξυπνήσουμε και θηλάσει ζητάει να πιεί από το φρέσκο γάλα που πίνω εγώ αλλά κατά τα άλλα δεν έχουμε μειώσει τους θηλασμούς. Συσπάσεις ή κάποιο άλλο πρόβλημα δεν έχω μέχρι στιγμής Δόξα τω Θεό οπότε δεν έχω λόγο να πιέσω τον μικρό.

Η κάθε μαμά βέβαια κάνει τις επιλογές της αλλά σίγουρα όλες ενδιαφερόμαστε τόσο για το παιδί που ήδη έχουμε όσο και για αυτό που έρχεται.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και συγχαρητήρια για την νέα εγκυμοσύνη

...

Ο γιατρός μου είπε όταν μένεις έγκυος καλύτερα να μην θύλαζεις και για συσπασεις της μυτρα και επειδή το καινούριο μωρούλινι χρειάζεται τις βιταμίνες σου!

 

Σ'ευχαριστώ πολύ babycute. Κι εμένα τα ίδια ο δικός μου γιατρός. Αλλά αφού τον ρώτησα 3-4 φορές γιατί αντενδείκνυται, μου απάντησε "ούφ, δεν είμαι και ειδικός, ρώτα κανέναν ειδικό" (μάλλον εννοούσε σύμβουλο). Κι απ'τη στιγμή που διαβάζω σε επιστημονικά άρθρα ότι γίνεται, όπως γράφει η oneiraki, ε δεν υπάρχει λόγος να του έχω και τυφλή εμπιστοσύνη.

 

Επισης μιλησα με 4 διαφορετικες συμβουλους οπου ολες μου ειπαν το ιδιο οπως και ο γυναικολογος μου τοτε. Δεν ξερω τι θα σου πει η παιδιατρος. Ολοι θεωρητικα ειναι υπερ του θηλασμου αλλα ολοι λενε μετα τον χρονο δεν χρειαζεται να θηλαζεις γιατι δεν προσφερει τιποτα μπλαμπλαμπλα.

Σ'ευχαριστώ πολύ oneiraki για τις πολύτιμες συμβούλες σου. Ανυπομονώ να ακούσω τι θα μου πεί η παιδίατρος αύριο.

 

Το πρωί αφού ξυπνήσουμε και θηλάσει ζητάει να πιεί από το φρέσκο γάλα που πίνω εγώ αλλά κατά τα άλλα δεν έχουμε μειώσει τους θηλασμούς. Συσπάσεις ή κάποιο άλλο πρόβλημα δεν έχω μέχρι στιγμής Δόξα τω Θεό οπότε δεν έχω λόγο να πιέσω τον μικρό.

Η κάθε μαμά βέβαια κάνει τις επιλογές της αλλά σίγουρα όλες ενδιαφερόμαστε τόσο για το παιδί που ήδη έχουμε όσο και για αυτό που έρχεται.

Σ'ευχαριστώ Izaki. Άρα να υποθέσω δεν είδες μείωση στην παραγωγή, ε? Εγώ χτές αγχώθηκα οτι μου μειώθηκε, ήδη έδω κ λίγες μέρες το καταλαβαίνω: τον βάζω στο στήθος και κλαίει-που δεν έκλαιγε ποτέ, χρησιμοποιώ μηδενικά επιθέματα, κλπ. Ίσως να είναι ιδέα μου. Εντωμεταξύ είδα σ'ενα σαιτ (μητρικός θηλασμος) για άλματα ανάπτυξης: "η 42η-43η-44η-45η-46η-47η με κορύφωση την 44η". Εμείς διανύουμε την 45η. Μήπως είναι και αυτό βρε κορίτσια?

Άντε να δούμε πώς θα πάε και σήμερα..

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Izaki. Άρα να υποθέσω δεν είδες μείωση στην παραγωγή, ε? Εγώ χτές αγχώθηκα οτι μου μειώθηκε, ήδη έδω κ λίγες μέρες το καταλαβαίνω: τον βάζω στο στήθος και κλαίει-που δεν έκλαιγε ποτέ, χρησιμοποιώ μηδενικά επιθέματα, κλπ. Ίσως να είναι ιδέα μου. Εντωμεταξύ είδα σ'ενα σαιτ (μητρικός θηλασμος) για άλματα ανάπτυξης: "η 42η-43η-44η-45η-46η-47η με κορύφωση την 44η". Εμείς διανύουμε την 45η. Μήπως είναι και αυτό βρε κορίτσια?

Άντε να δούμε πώς θα πάε και σήμερα..

 

Όχι δεν πιστεύω οτί έχω μείωση παραγωγής -ακόμα τουλάχιστον- και αυτό το συμπεραίνω από τις πολύ γεμάτες πάνες που έχει ο μικρός το πρωί.

Η συμπεριφορά του μικρού σου είναι πολύ πιθανό να οφείλεται σε άλμα ανάπτυξης (δημιουργούν μεγάλη αναστάτωση). Παρακολούθησε τις πάνες και το βάρος και μην ανησυχείς προκαταβολικά!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Babycute εννοεις πως εμεις που θηλασαμε στην διαρκεια της εγκυμοσυνης θεσαμε σε κινδυνο το εμβρυο; Ο γιατρος που δεν ενημερωνεται για τα νεα δεδομενα απλως βαριεται και δεν αξιζει να συζητας οποιοδηποτε τετοιο θεμα μαζι του. Επισης ο δικος μου γιατρος ηταν υπερ και δεν με προετρεψε να αποθηλασω. Η δικη μου παιδιατρος επιπλεον μου ειπε πως μπορουσα να δωσω φρεσκο (οπως και αλλοι απο οσο διαβαζω) πριν τον χρονο. Ειναι επομενως ολα θεμα του ποσο ενημερωνεται ο γιατρος και τι γραμμες ακολουθει. Ο ενημερωμενος γυναικολογος ξερει λοιπον οτι η μητρα δεν εχει τοτς υποδοχεις για να κανει συσπασεις απο την ελαχιστη ωκιτοκυνη που παραγεται λογω θηλασμου στην εγκυμοσυνη. Επιπλεον ακομη κ σε πιο προχωρημενη βδομαδα κυησης η προγεστερονη μπλοκαρει την δραση της ωκιτοκυνης και συσπασεις μπορουν οντως να προκληθουν μονο μετα την 37η βδομαδα που τοτε ετσι κ αλλιως ειναι ενταξει.

Lucia εν πασει περιπτωση.. Αυτο που εκανα εγω ητανε να διαβασω το βιβλιο της Llli το adventures in tandem nursing,breastfeeding during pregnancy and beyond το οποιο εχει αρθρα και επιστημονικες αποψεις για το θεμα και αναφερει τεκμηριωμενα οσα εγραψα παραπανω. Ο καθενας φυσικα κανει αυτο που θεωρει καλυτερο. Προσωπικα δεν νιωθω τυψεις που δεν αποθηλασα ουτε νιωθω κακη μαμα για το μωρο στην κοιλια μου. Επισης μιλησα με 4 διαφορετικες συμβουλους οπου ολες μου ειπαν το ιδιο οπως και ο γυναικολογος μου τοτε. Δεν ξερω τι θα σου πει η παιδιατρος. Ολοι θεωρητικα ειναι υπερ του θηλασμου αλλα ολοι λενε μετα τον χρονο δεν χρειαζεται να θηλαζεις γιατι δεν προσφερει τιποτα μπλαμπλαμπλα.

 

Καλα απο που ήρθε αυτο; Σε είπα εγω κακή μάνα; Αυτο δεν θα το σχολιάσω καν...

Η θεματοθετρια ρώτησε γνώμες και εμπειρίες και της είπα την δική μου, αν εσυ θίχτηκες δικό σου πρόβλημα. Εσυ επέλεξες να συνεχίζεις να θηλαζεις έγκυος, δεν σημαίνει οτι όλοι θα έκαναν το ίδιο και ούτε σημαίνει οτι εσυ κανείς το σωστό και οι άλλοι λάθος..

 

Lucia κοπέλα μου εσυ κανε οτι καταλαβαίνεις, εγω προσωπικά αν δεν απο θηλαζα θα προσπαθούσα να μειωνα τις φορές που θηλάζει το μπεμπακι. Και οσο για το φρέσκο γαλα πριν τον ενα χρόνο δεν χρειάζεται να με ακούσεις απλα ρίξε μια ματιά στο Ίντερνετ σε επίσημες σελίδες όπως babycenter και whatoexpect.com

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα... εχω πολυ πολυ καιρο να γραψω και να μπω στο φορουμ..μολις συνδεθηκα!!!!στο θεμα λοιπον!!!οταν ημουν εγγυος στο δευτερο μωρακι θυλαζα το πρωτο..το μωρο το πρωτο θυλαζε σε ολη την εγγυμοσυνη και οταν γεννησα θυλασα και τα δυο μαζι για περιπου εναμιση χρονο...θυλασα τρια χρονια ολα μαζι!!δεν ειχα καποιο προβλημα ομως ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος!!ειχα ρωτισει το γιατρο ηταν επιφιλακτικος αλλα μου ειπε εαν μπορω γιατι οχι!!βεβαια οταν θυλαζα και τα δυο μαζι ειχα τοσο γαλα που εμοιαζα με αγελαδα..

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ πολυ teddy-tedi για την απάντηση.

 

Λοιπόν τα νέα μου είναι οτι συνεχίζουμε τον αποκλειστικό θηλασμό. Η παιδιάτρος μού έιπε οτι αλλάζει σύσταση το γάλα, λόγω εγκυμοσύνης - συνεχίζει βέβαια να είναι το ίδιο θρεπτικό. Εξ'ου και ξίνιζε τα μούτρα του όταν τον έβαζα στο στήθος, εκλαιγε, κλπ. Στην ερώτησή μου αν μου μειώθηκε το γάλα ήταν αρνητική - μου φάνηκε πολύ παράξενο γιατί καμιά φορά που το ζουλάω για να δώ, βγάζω μόνο σταγόνες. Όταν τη ρώτησα αν πρέπει να δώσω γάλα, τουλάχιστον 1 ποτήρι πρίν τον ύπνο, μπας και κοιμηθεί κανένα 3ώρο (κι εγώ μαζί του..γιατί όπως έχω γράψει ξυπνάει κάθε μισάωρο) μου είπε ό,τι θέλω. Περισσότερο εγώ επέμεινα, θα έλεγα, παρά αυτή. Αν δώσω όμως, να είναι 2ης βρεφικής ηλικίας και όχι φρέσκο (μέχρι το χρόνο). Ακόμα δεν έδωσα και συνεχίζω τον αποκλειστικό θηλασμο. Βλέπουμε πώς θα πάει και ενεργούμε αναλόγως.

Εύχομαι καλές γιορτές σε όλες! Καλά Χριστούεγεννα!!!

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...