Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΑΝ ΚΟΠΟΥΝ ΤΑ ΜΕΤΑΜΕΣΟΝΥΚΤΙΑ ΓΕΥΜΑΤΑ?


Recommended Posts

Γεια σας, χρονίζουμε σε 2 μέρες και ήθελα να ρωτήσω για τους βραδυνούς θηλασμούς.

Καταφέραμε τις 3 τελευταίες μέρες να κοιμάται 8 το βράδυ με 8 το πρωί, με κάποιες ψιλογκρίνιες ενδιάμεσα. Τον θηλάζω 2 φορές, μία κατά τις 12 το βράδυ και μία κατά τις 4 το ξημέρωμα. Μετά θα ξαναθηλάσει στις 8 που θα ξυπνήσει και μέχρι τις 8 που θα κοιμηθεί θηλάζει ανεμπόδιτα όσο και όποτε θέλει.

Από στέρεες βάλαμε επίσης τις 3 τελευταίες μέρες και 3ο γεύμα, αλλά γενικά δεν πολυτρώει (μην τον αδικώ κι όλας, στις καλές θα φάει και 100-150 ml κοτοπουλάκι με λαχανικά ή τα φρούτα του). Βέβαια μέχρι το έτος το γάλα είναι η βασική τροφή, ενώ όλα τα άλλα συμπληρωματικά.

Δεν ξέρω τί να κάνω αν δω ότι το μωρό κοιμάται σερί, όπως άρχισε να κάνει σιγά σιγά. Να το παίρνω κοιμισμένο και να το ταϊζω, όπως ήδη κάνω, κατά τις 12 και μετά στις 4, ή π.χ. να το ταϊζω μία φορά, στη μέση περίπου του 12ωρου ύπνου του (π.χ. στις 2 το ξημέρωμα). Ή να μην τον ταϊζω καθόλου? Μήπως τον αναστατώνω που τον ταϊζω κοιμισμένο?

Συνεχίζω να τον ταϊζω έτσι λόγω ανασφάλειας (θέλω να είμαι σίγουρη ότι είναι πάντα χορτάτο) και φυσικά για να διατηρηθεί η γαλουχία, γιατί θέλω να θηλάσουμε για πολύ ακόμη και ξέρω ότι οι νυχτερινοί θηλασμοί διατηρούν σ' ένα μεγάλο ποσοστό μία καλή παραγωγή. Επίσης δεν ξέρω αν πεινάει ή όχι, γιατί στην ουσία του "επέβαλα" αυτό το ωράριο και σιγά σιγά σταμάτησε να διαμαρτύρεται γενικώς (οι λόγοι που φτάσαμε εδώ είναι στην ενότητα του Ύπνου, είχαμε σοβαρά θέματα).

Αν τους κόψουμε τελείως θα έχω μείωση? Εσείς που θηλάζετε πέραν του χρόνου, κάνετε νυχτερινούς θηλασμους? Έχετε δει διαφορά στην παραγωγή?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μία από τα ίδια, σαν να περιγράφεις την περίπτωση μας, η μόνη διαφορά που έχουμε είναι ότι εγώ εργάζομαι (αφού χρόνισε ξεκίνησα δουλειά) και από τις 6 το πρωί μέχρι τις 2 το μεσημέρι δεν θηλάζει, αντλώ βέβαια πριν φύγω αλλά αρνείται το μπιμπερό και έτσι το πίνει η μεγάλη μου. Επειδή κι εγώ κουράστηκα να ξυπνάω νύχτες αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να κόψω τους βραδινούς θηλασμούς μιας και δεν ζητάει το μωρό αλλά εγώ λόγω της δικής μου ανασφάλειας την θηλάζω κοιμισμένη. Συνολικά θηλάζει 8 φορές μέσα στο 24ωρο τις 3 την νύχτα στις 12:00-4:00-6:00.

Link to comment
Share on other sites

Και γω έχω ανασφάλεια (και για το αν είναι πάντα χορτάτο με γαλατάκι της μαμάς και ως προς την παραγωγή μου-θέλω να την κρατήσω ως έχει, θα τρομάξω αν αντιληφθώ μείωση) και γι' αυτό συνεχίζω τους νυχτερινούς θηλασμούς, αλλά όχι όπως πριν που τον έβαζα στήθος με το παραμικρό κιχ, μπορεί δηλα΄δη και 20 φορές τη βραδυά. Πλέον (εδώ και 3 μέρες περίπου) κοιμάται σερι και τον θηλάζω στις 8 πριν κοιμηθεί, στις 12 και στις 4 και μετά στις 8 που ξυπνάει. Και την υπόλοιπη μέρα όσο θέλει,όποτε θέλει.

Ας μας πει λοιπόν κάποια μαμά που έχει δοκιμάσει να μειώσει τους νυχτερινούς θηλασμούς τί αποτέλεσμα είχε αυτό στην παραγωγή της.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι; Αφού υποτίθεται ότι θηλάζουμε το μωρό όσο θέλει, γιατί επιμένετε να τα θηλάζετε όταν δεν το ζητάνε; Αυτό που κάνετε δεν είναι θηλασμός "όσο θέλει" αλλά θηλασμός "θέλει δεν θέλει" ή θηλασμός "επειδή το θέλει η μαμά" η οποία έχει ανασφάλειες και άλλα ψυχολογικά που αντί να τα αντιμετωπίσει, τα μεταφέρει στη σχέση της με το παιδί μέσω του θηλασμού.

 

Ο θηλασμός κάποια στιγμή θα σταματήσει. Κάποια στιγμή ΠΡΕΠΕΙ να σταματήσει για να μην έχετε μετά παρατράγουδα. Ίσως αν το παιδί δεν ζητάει να θηλάσει είναι επειδή δεν θέλει. Το έχετε σκεφτεί ποτέ αυτό;

 

Στην τελική, τι είναι πιο σημαντικό, τα θέλω του παιδιού σας ή να διατηρήσετε την παραγωγή σας;

Link to comment
Share on other sites

Για τους βραδυνούς θηλασμούς μιλάμε πάντα, που όταν το μωρό μεγαλώσει κάπως δεν φαντάζομαι ότι θα χαλάσει τον κόσμο αν πεινάσει και δεν ταϊστεί μία συγκεκριμένη ώρα. Για παράδειγμα εμείς μπήκαμε σε πρόγραμμα και έμαθε να κοιμάται σερί 10-12 ώρες, με κάποια ενδιάμεσα δευτερόλετα κλάματος. Εκεί δεν μπορώ να ξέρω αν είναι πείνια, ή απλά γύρισε πλευρό ή απλά θέλει παρηγοριά. Γι' αυτό συνεχίζω να του προσφέρω τη νύχτα και δεν αρνείται. Άλλωστε μπορεί να διψάει. Εγώ προσφέρω και αν θέλει πίνει. Εκεί ήταν το θέμα, για το βράδυ, αν τελικά μπορούμε να κόψουμε τους θηλασμούς χωρίς το παιδί να αισθανθεί πείνα ή δίψα.

Για τη μέρα προσδιόρισα ότι πίνει όσο και όποτε θέλει. Για το βράδυ ε όχι, δεν το καταπιέζω κι όλας, απλά δε θέλω να κάνω βιαστικές κινήσεις και να του κόψω απότομα και το νυχτερινό θηλασμό.

Όσο για τη δική μου ανασφάλεια, ναι, όταν έχεις περάσει αυτά που έχω περάσει εγώ με πληγωμένη θηλή (πέρασα 4 εφιαλτικούς μήνες με γιατρούς, θεραπείες, επαναγαλακτισμό κλπ), χαίρεσαι διπλά για την κάθε σταγόνα γάλακτος που πίνει το παιδί σου..ό"πως αναφέρεται παρακάτω "Όταν πονά η θηλή της θηλάζουσας, ο θηλασμός αποκτά εντονότερη γεύση ηρωισμού! "

http://nikopediatre.blogspot.gr/2013/12/blog-post.html?spref=fb

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλημερα.ο γιος μου ειναι 2.5μηνων και πολλες φορες κοιμαται σερι απο τις 10-7,δεν τον ξυπναω για να θηλασει φυσικα ,αφου κοιμαται και συν τοις αλλοις η πεινα ειναι ενστικτο και ερχεται απο μονο του...αυτο που θελω να ρωτησω ειναι για την μειωση του γαλακτος ,ηδη νιωθω μια μειωση να 'ναι απο αυτο??

εσεις τις τροφες προτιμουσατε για να κατεβασετε γαλα??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, χρονίζουμε σε 2 μέρες και ήθελα να ρωτήσω για τους βραδυνούς θηλασμούς.

Καταφέραμε τις 3 τελευταίες μέρες να κοιμάται 8 το βράδυ με 8 το πρωί, με κάποιες ψιλογκρίνιες ενδιάμεσα. Τον θηλάζω 2 φορές, μία κατά τις 12 το βράδυ και μία κατά τις 4 το ξημέρωμα. Μετά θα ξαναθηλάσει στις 8 που θα ξυπνήσει και μέχρι τις 8 που θα κοιμηθεί θηλάζει ανεμπόδιτα όσο και όποτε θέλει.

Από στέρεες βάλαμε επίσης τις 3 τελευταίες μέρες και 3ο γεύμα, αλλά γενικά δεν πολυτρώει (μην τον αδικώ κι όλας, στις καλές θα φάει και 100-150 ml κοτοπουλάκι με λαχανικά ή τα φρούτα του). Βέβαια μέχρι το έτος το γάλα είναι η βασική τροφή, ενώ όλα τα άλλα συμπληρωματικά.

Δεν ξέρω τί να κάνω αν δω ότι το μωρό κοιμάται σερί, όπως άρχισε να κάνει σιγά σιγά. Να το παίρνω κοιμισμένο και να το ταϊζω, όπως ήδη κάνω, κατά τις 12 και μετά στις 4, ή π.χ. να το ταϊζω μία φορά, στη μέση περίπου του 12ωρου ύπνου του (π.χ. στις 2 το ξημέρωμα). Ή να μην τον ταϊζω καθόλου? Μήπως τον αναστατώνω που τον ταϊζω κοιμισμένο?

Συνεχίζω να τον ταϊζω έτσι λόγω ανασφάλειας (θέλω να είμαι σίγουρη ότι είναι πάντα χορτάτο) και φυσικά για να διατηρηθεί η γαλουχία, γιατί θέλω να θηλάσουμε για πολύ ακόμη και ξέρω ότι οι νυχτερινοί θηλασμοί διατηρούν σ' ένα μεγάλο ποσοστό μία καλή παραγωγή. Επίσης δεν ξέρω αν πεινάει ή όχι, γιατί στην ουσία του "επέβαλα" αυτό το ωράριο και σιγά σιγά σταμάτησε να διαμαρτύρεται γενικώς (οι λόγοι που φτάσαμε εδώ είναι στην ενότητα του Ύπνου, είχαμε σοβαρά θέματα).

Αν τους κόψουμε τελείως θα έχω μείωση? Εσείς που θηλάζετε πέραν του χρόνου, κάνετε νυχτερινούς θηλασμους? Έχετε δει διαφορά στην παραγωγή?

 

Καλέ τι άγχος ειναι αυτο; Να το αφήσεις ήσυχο να κοιμάται! Αν πεινασει θα το καταλάβεις!!!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα.ο γιος μου ειναι 2.5μηνων και πολλες φορες κοιμαται σερι απο τις 10-7,δεν τον ξυπναω για να θηλασει φυσικα ,αφου κοιμαται και συν τοις αλλοις η πεινα ειναι ενστικτο και ερχεται απο μονο του...αυτο που θελω να ρωτησω ειναι για την μειωση του γαλακτος ,ηδη νιωθω μια μειωση να 'ναι απο αυτο??

εσεις τις τροφες προτιμουσατε για να κατεβασετε γαλα??

 

Αν το βάρος κι οι πανες ειναι οκ δεν εχεις λόγο να τον ξυπνάς.

Μειωση μπορει να παρατηρείς αν δε θηλαζεις αρκετα μεσα στην ημερα. Ποσα γεύματα κανει το μωρο;

Μπορείς να τρως οτι θέλεις, δεν εχει σημασία, η ποσότητα του γαλακτος σου εχει σχέση με το ποσο θηλαζει το μωρο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να μην τον θηλάσω και το στήθος έτρεχε πολύ γάλα, γέμισα τα πάντα. Να το αφήσω έτσι για να "προσαρμοστεί" ή να συνεχίσω να προσφέρω? Όσο για το αν θα τον καταλάβω αν πεινάσιε, δεν νομίζω. Δεν μοι κοιμάται καθόλου τη μέρα και ξερένεται το βράδυ, κανά 2 φορές ψιλοκλαίει αλλά πολύ λίγο . Δηλαδή πιστεύω ότι και να πεινάσει, δε θα χει δύναμη να κλάψει έντονα ή με κάποια διάρκεια για να το δείξει.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι; Αφού υποτίθεται ότι θηλάζουμε το μωρό όσο θέλει, γιατί επιμένετε να τα θηλάζετε όταν δεν το ζητάνε; Αυτό που κάνετε δεν είναι θηλασμός "όσο θέλει" αλλά θηλασμός "θέλει δεν θέλει" ή θηλασμός "επειδή το θέλει η μαμά" η οποία έχει ανασφάλειες και άλλα ψυχολογικά που αντί να τα αντιμετωπίσει, τα μεταφέρει στη σχέση της με το παιδί μέσω του θηλασμού.

 

Ο θηλασμός κάποια στιγμή θα σταματήσει. Κάποια στιγμή ΠΡΕΠΕΙ να σταματήσει για να μην έχετε μετά παρατράγουδα. Ίσως αν το παιδί δεν ζητάει να θηλάσει είναι επειδή δεν θέλει. Το έχετε σκεφτεί ποτέ αυτό;

 

Στην τελική, τι είναι πιο σημαντικό, τα θέλω του παιδιού σας ή να διατηρήσετε την παραγωγή σας;

 

Ο θηλασμός δεν είναι κάτι που Πρέπει να σταματάει από μία ηλικία και μετά (αναφέρομαι σε νήπια). Τα μωράκια μας είναι ενούς και απ' ότι καταλαβαίνεις απολαμβάνουμε τις στιγμές του θηλασμού με τα αγγελούδια μας. Το ότι προσφέρουμε στήθος και όταν το παιδί δεν ζητάει κάποιες φορές μέσα στην ημέρα (γιατί συνήθως ζητάνε) του δείχνουμε ότι "εγώ είμαι εδώ για σένα διαθέσιμη για αγκαλιά, χαδάκια και φαγητό-γαλατάκι" (βασικές ανάγκες). Θέλω να θηλάσω όσο πάει γιατί με γεμίζει δεν μπορώ να δω κάπου παρατράγουδα. Όσο για τη νύχτα επειδή οι ορμόνες ευνοούν τη παραγωγή και δεδομένου ότι οι ημερήσιοι θηλασμοί έχουν μειωθεί λόγω στερεών αναρωτιόμαστε εάν είναι απαραίτητοι ώστε να μην δυσαρεστήσουμε τα μωράκια μας με άδειο στήθος. Ε δεν τους κάνουμε και κανένα κακό, εξάλλου εμείς ξυπνάμε, αυτά μια χαρά την βρίσκουν, γεμίζουν την κοιλίτσα χωρίς να κουνήσουν το μικρό τους δαχτυλάκι. Όσο για τα ψυχολογικά που αναφέρεσαι πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή πιστεύω ότι και να πεινάσει, δε θα χει δύναμη να κλάψει έντονα ή με κάποια διάρκεια για να το δείξει.

Τι πειράζει αν πεινάσει κατά τη διάρκεια της νύχτας; Δεν είναι νεογέννητο! Θα ξυπνήσει το πρωί και θα φάει με όρεξη. Κι εμείς πεινάμε πολλές φορές τη νύχτα, δεν ξυπνάμε για να φάμε όμως. Η νύχτα είναι για ξεκούραση και ύπνο.

 

Ούτε είναι καλό να μαθαίνουμε στα παιδιά μας ότι για να είσαι καλά, πρέπει να έχεις γεμάτο στομάχι. Είναι μεγάλη μάστιγα η παχυσαρκία, ας μην κατευθύνουμε τα παιδιά μας προς τα εκεί.

 

Τα παιδιά έχουν ανάγκη τον ποιοτικό ύπνο. Στην ηλικία αυτή τον έχουν ανάγκη περισσότερο από το γάλα της μαμάς. Αυτό που πρέπει να κάνεις Τσάρλι είναι να περιορίσεις το δικό σου δέσιμο με τον θηλασμό, ώστε να επιτρέψεις και στο παιδί να ανεξαρτητοποιηθεί σιγά-σιγά από εσένα. Είναι και αγόρι, οπότε είναι διπλά σημαντικό.

 

Έχεις υποχρέωση να φέρεσαι στο παιδί σου ανάλογα με την ηλικία του. Αν έχεις ανασφάλειες (για το θηλασμό ή για ο,τιδήποτε άλλο), καλό είναι να τις λύσεις με άλλο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να μην τον θηλάσω και το στήθος έτρεχε πολύ γάλα, γέμισα τα πάντα. Να το αφήσω έτσι για να "προσαρμοστεί" ή να συνεχίσω να προσφέρω? Όσο για το αν θα τον καταλάβω αν πεινάσιε, δεν νομίζω. Δεν μοι κοιμάται καθόλου τη μέρα και ξερένεται το βράδυ, κανά 2 φορές ψιλοκλαίει αλλά πολύ λίγο . Δηλαδή πιστεύω ότι και να πεινάσει, δε θα χει δύναμη να κλάψει έντονα ή με κάποια διάρκεια για να το δείξει.

 

Βγάλε λιγο με το χερι σου αν σε ενοχλεί. Σύντομα θα προσαρμοστεί το στηθος.

Μια χαρα θα το δείξει αν πεινασει!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...