Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ & CO-SLEEPING


lydia31

Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 257
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Δεν ξέρω αν άνοιξα σωστά θέμα στην ενότητα "Ύπνος", αφού πρόκειται για ερώτηση σχετικά με το co sleeping. Σας κάνω μια αντιγραφή και περιμένω κάποια λύση για να συνεχίσουμε με ασφάλεια τον κοινό μας ύπνο.

 

ΥΠΝΟΣ ΜΑΖΙ-ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ? Ο μικρός μας είναι 9,5 μηνων και από την πρώτη στιγμή κοιμάται μαζί μου στην κρεβατοκάμαρα (ο σύζυγος κοιμάται στο σαλόνι-δεν αντέχει τα ξενύχτια). Θηλάζει αποκλειστικά. Έχω σκοπό να συνεχίσουμε έτσι μέχρι να νιώσει ο ίδιος έτοιμος και ανεξάρτητος. Και το απολαμβάνουμε. Το θέμα είναι ότι μεγαλώνει και θα πρέπει να "περιφράξω" το κρεβάτι, να βρω τελοσπάντων έναν τρόπο για να μη "βουτήξει" στο πάτωμα. Προς το παρόν βάζουμε μαξιλάρια από τη μεριά του και από την άλλη είμαι εγώ.

Δυνατότητα να κολήσουμε σε τοίχο το κρεβάτι δεν υπάρχει( ντουλάπα χωνευτή από τη μία, μπαλκονόπορτα από την άλλη, συρταριέρες/διαάδρομος μπροστά.

Όσες κάνετε co sleeping, τί λύση έχετε βρει?

Το κρεβάτι είναι από αυτά που σηκώνεις με μηχανισμό το στρώμα προς τα πάνω και κάτω υπάρχει αποθηκευτικός χώρος, πράγμα που σημαίνει ότι το στρώμα είναι όλο ορατό, δεν μπάινει δηλαδή σχεδόν καθ'ολου μέσα στο σκελετό του κρεβατιού, με αποτέλεσμα να είναι ψηλό και δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να προσαρμοστούν τα κάγκελα που πουλάν στο τζάμπο.

Καμιά ιδέα?

__________________

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ας διαγράψουν οι συντονιστές το θέμα αν δεν ανήκει στην ενότητα αυτή.

Απλά πρόκειται για ύπνο και co sleeping, οπότε συγχρέστε με αν μπήκα σε λάθος ενότητα.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς που είμαστε στην ηλικία σας και έχουμε το ίδιο στυλ κρεβατιού, βολευτήκαμε με το κρεβατάκι του μικρού από τη μια μερια, με το κάγκελο που είναι προς τη μεριά του κρεβατιού βγαλμένο, ωστε να μπαίνο-βγαίνει άνετα και να έχει κ περισσότερο χώρο, και ένα κάγκελο του jumbo από την άλλη. Δεν ταιριάζει κουτί αλλά κάνει μια χαρά τη δουλειά του! Έχει μάθει τα όρια του κρεβατιού πάντως κ όταν είναι ξ'υπνιος προσέχει στα πέρα -δώθε που κάνει. Το δε βράδυ ούτε λόγος για να πέσει.

Στην περίπτωσή μας ο σύζυγος ωραιότατα κοιμάται μαζί μας και η αλήθεια είναι οτι ενώ θηλάζει συχνά τη νύχτα ο μικρός, δεν ξυπνάει καθόλου.

pemOp2.pngjawJp2.png

 

1/12/2012 ... ήρθε και ο μπεμπούλης μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς που είμαστε στην ηλικία σας και έχουμε το ίδιο στυλ κρεβατιού, βολευτήκαμε με το κρεβατάκι του μικρού από τη μια μερια, με το κάγκελο που είναι προς τη μεριά του κρεβατιού βγαλμένο, ωστε να μπαίνο-βγαίνει άνετα και να έχει κ περισσότερο χώρο, και ένα κάγκελο του jumbo από την άλλη. Δεν ταιριάζει κουτί αλλά κάνει μια χαρά τη δουλειά του! Έχει μάθει τα όρια του κρεβατιού πάντως κ όταν είναι ξ'υπνιος προσέχει στα πέρα -δώθε που κάνει. Το δε βράδυ ούτε λόγος για να πέσει.

Στην περίπτωσή μας ο σύζυγος ωραιότατα κοιμάται μαζί μας και η αλήθεια είναι οτι ενώ θηλάζει συχνά τη νύχτα ο μικρός, δεν ξυπνάει καθόλου.

 

Δε χωρ'αει κρεβατάκι από καμία πλευρά, έχουμε απλά διάδρομο και από τις 2 πλευρές, αλλά όχι τόσο μεγάλο ώστε να χωράει κρεβατάκι. Οπότε πρέπει να βρω μια λύση με κάγκελα ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να δηλώσω ότι το co-sleeping μου έσωσε τον θηλασμό. Ειδικά στην αρχή με τους θηλασμούς χωρίς τέλος. Επίσης, κάπου στον 3ο μήνα αποφάσισα να τον θηλάζω κοιμισμένο στη διάρκεια της νύχτας (έβαζα ξυπνητήρι, ξυπνούσα μόνο εγώ), και είδα θεαματική αύξηση της παραγωγής. Διότι μέχρι τότε, ο μικρός έκανε ύπνους τρικούβερτους, τουλάχιστον 6ωρο, οπότε χάναμε νυχτερινούς θηλασμούς.

Εννοείται ότι τηρώ κανόνες ασφαλείας: Ο μικρός σε βαμβακερό υπνόσακο, εγώ με πιτζάμα χωρίς σκέπασμα, ο πατέρας από την άλλη μεριά. Ποτέ δεν έχω νιώσει φόβο ή ανασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμείς με το μικρό κοιμόμαστε μαζι απο όταν γεννήθηκε....μόνο τις πρώτες μέρες κοιμόταν στην καλαθουνα γιατί ηταν μικροσκοπικός! Μέχρι και τωρα που ειναι περίπου 16 μηνών κοιμόμαστε μαζι γιατί θηλάζει και εύχομαι αυτό να συνεχιστεί για πολυ ακομα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...