Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μήπως δεν τρώει αρκετά;


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους! :) είναι η πρώτη φορά που γράφω, αν και έχω ξεκοκκαλίσει το φόρουμ από την αρχή της εγκυμοσύνης μου! Το αγοράκι μου είναι τώρα 5 μηνών και θα ήθελα τη συμβουλή σας για το εξής θέμα:

 

Ο μικρός από όταν γεννήθηκε είχε πολύ καλές συνήθειες ύπνου. Σε ηλικία λιγότερο από δύο μηνών, άρχισε να κοιμάται σερί όλη τη νύχτα, ενώ σύντομα "έφτιαξε" και το ημερήσιο πρόγραμμά του με θηλασμούς ανά 3-4 ώρες και ύπνο σε συγκεκριμένες ώρες κατά τη διάρκεια της ημέρας.

 

Και εδώ μάλλον ταιριάζει αυτό που λένε... "too good to be true"! περίπου στους 4 μήνες άρχισε ξαφνικά να ξυπνάει μέσα στη νύχτα και μάλιστα όχι μία, αλλά 2-3 φορές. Και δεν είναι οτι απλά θέλει ένα χάδι ή αγκαλιά, είναι οτι θέλει κάθε φορά να θηλάζει και μάλιστα μετά μανίας. Το ίδιο συμβαίνει πλέον και την ημέρα, ακανόνιστοι θηλασμοί, συχνά σε πολύ κοντινά μεταξύ τους διαστήματα, ακανόνιστος ύπνος και γκρίνια.

 

Έχοντας διαβάσει τα διάφορα θέματα του φόρουμ σκέφτηκα αρχικά οτι μπορεί όλα αυτά να συμβαίνουν λόγω δοντιών (έχει ξεκινήσει η διαδικασία οδοντοφυίας, δε δείχνει όμως να πονάει προς το παρόν), λόγω ζέστης, λόγω άλματος ανάπτυξης... αλλά το "πρόβλημα" συνεχίζεται και έχει περάσει τουλάχιστον ενάμισης μήνας.

 

Οπότε τώρα μου μπήκε ξαφνικά η ιδέα... μήπως δεν τρώει αρκετά; :?

ξέχασα να αναφέρω οτι τον θηλάζω αποκλειστικά χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής, ενώ εδώ και μερικές μέρες έχουμε ξεκινήσει και τις φρουτόκρεμες (γι' αυτό και γράφω στη συγκεκριμένη ενότητα!). Υπάρχει περίπτωση να μην του φτάνει πλέον το γάλα μου; από τη στιγμή που για αρκετό καιρό δεν ξυπνούσε καθόλου τη νύχτα και τη μέρα έτρωγε κάθε 3-4 ώρες, μήπως έχει ρυθμιστεί έτσι η παραγωγή μου και τώρα που θέλει να τρώει πιο συχνά δεν του φτάνει; ή είναι απλά κι αυτό μια φάση που θα περάσει;

 

Οποιαδήποτε ιδέα από τις πιο έμπειρες ευπρόσδεκτη ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διψάει το μπεμπέ σου. Και εμείς καλοκαίρι είχαμε πολύ συχνούς θηλασμούς.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

 

Διψάει το μπεμπέ σου. Και εμείς καλοκαίρι είχαμε πολύ συχνούς θηλασμούς.
Το είχα σκεφτεί κι αυτό αλλά δύο παιδίατροι που ρώτησα μου είπαν οτι δεν ισχύει: η ποσότητα υγρών λέει που προσλαμβάνει το μωρό με το θηλασμό είναι κατά πολύ μεγαλύτερη απ' αυτή που χρειάζεται ο οργανισμός του (οπότε δεν του δημιουργείται το αίσθημα της δίψας).

 

Δοντια ειναι, μετα τον 4ο μηνα συνηθως χαλαει ο υπνος, θα ξαναφτιαξει σε κανα εξαμηνο...:-(

Εξάμηνο ε; :shock: υπομονή λοιπόν! Οπότε συνεχίζω κανονικά να τον θηλάζω όποτε το ζητάει, έτσι; γιατί ο παιδίατρος είναι της άποψης οτι πρέπει να σταματήσω να τον θηλάζω κατά τη διάρκεια της νύχτας, για να μην του γίνει συνήθεια :?
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

 

Το είχα σκεφτεί κι αυτό αλλά δύο παιδίατροι που ρώτησα μου είπαν οτι δεν ισχύει: η ποσότητα υγρών λέει που προσλαμβάνει το μωρό με το θηλασμό είναι κατά πολύ μεγαλύτερη απ' αυτή που χρειάζεται ο οργανισμός του (οπότε δεν του δημιουργείται το αίσθημα της δίψας).

Για αυτο το λογο δεν χρειαζονται να πινουν νερο ή αλλα υγρα, στο στηθος ομως ειναι απαιραιτητο να μπαινουν συχνα για να μη διψουν.

Εξάμηνο ε; :shock: υπομονή λοιπόν! Οπότε συνεχίζω κανονικά να τον θηλάζω όποτε το ζητάει, έτσι; γιατί ο παιδίατρος είναι της άποψης οτι πρέπει να σταματήσω να τον θηλάζω κατά τη διάρκεια της νύχτας, για να μην του γίνει συνήθεια :?

Ειναι πολυ μικρο ακομα για να μην το θηλαζεις τη νυχτα.

......

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τους νυχτερινούς θηλασμούς τους είχε σταματήσει από μόνος του και τώρα μόνος του τους ξανάρχισε... γι' αυτό και αναρωτήθηκα μήπως πλέον δεν του φτάνει το γάλα. Όπως και να 'χει, θα συνεχίσω να του δίνω όσο ζητάει ;)

Link to comment
Share on other sites

Τους νυχτερινούς θηλασμούς τους είχε σταματήσει από μόνος του και τώρα μόνος του τους ξανάρχισε... γι' αυτό και αναρωτήθηκα μήπως πλέον δεν του φτάνει το γάλα. Όπως και να 'χει, θα συνεχίσω να του δίνω όσο ζητάει ;)

 

Οι συνήθειες θα αλλάζουν συνέχεια καθώς μεγαλώνει.

Πιθανόν δόντια αλλα οπως και να έχει αφου ξυπνάει ειναι μικρο για να μην δίνεις στήθος.

Καλη συνέχεια!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

 

Το είχα σκεφτεί κι αυτό αλλά δύο παιδίατροι που ρώτησα μου είπαν οτι δεν ισχύει: η ποσότητα υγρών λέει που προσλαμβάνει το μωρό με το θηλασμό είναι κατά πολύ μεγαλύτερη απ' αυτή που χρειάζεται ο οργανισμός του (οπότε δεν του δημιουργείται το αίσθημα της δίψας).

 

ΔΙΨΆΕΙ ΓΙΑ ΓΑΛΑΤΆΚΙ,

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...