Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χάπι απογαλακτισμού - όλα όσα θα είναι καλό να ξέρετε.


Recommended Posts

Ναι, είσαι σε διαδικασία αποθηλασμου και σύντομα θα τελειώσει κι αυτο.

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς με το θηλαστρο.. Εννοείς να βγάζεις και να αποθηκευεις στην κατάψυξη για να έχει και μετα ή να βγάζεις για να αυξήσεις την παραγωγη σου ή κατι άλλο;

 

με το θηλαστρο βγαζω για να τρωει το βραδυ, του το δινω και βεβαια και συμπληρωμα αναλογως το ποσα ml εχω βγαλει,μετα παλι το πρωι τρωει σπο εμενα τη νυχτα ξενο μονο.εν τω μεταξει ο αποθηλασμος κραταει τοσο καιρο?ευχαριστω πολυ παντως

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 307
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο γιατρος μου ειπε να το παρω,αλλα ισως το εκανε για να μη μεινουν υπολειμματα στο στηθος,ξερω γω;Το μονοπου θυμαμαι ειναι πως μου ειπε να προσεχω γιατι υπηρχε πιθανοτητα να νιωσω ζαλαδα.Εγω δε θυμαμαι να επαθα κατι.Τωρα,αν εχει ενοχοποιηθει για αλλα πραγματα,δεν το ηξερα,για αυτο ρωτησα,αν και να ειμαι ειλικρινης,στο συγκεκριμενο γιατρο εχω εμπιστοσυνη,γιατι μου εχει αποδειξει οτι ειναι φειδωλος με τα φαρμακα,οποτε οταν σου λεει να παρεις κατι,υπαρχει λογος.
συμφωνώ, κι γω το πήρα ακριβώς για τον ίδιο λόγο, δεν είχε λόγο να μου το δώσει ο άνθρωπος αν δεν χρειαζόταν.

Επίσης ψυχολογικά δεν ήμουν σε θέση να αναλώνομαι να τσεκάρω τί μπορεί να προκαλέσει το φάρμακο, έχουν πειραματιστεί άλλοι πάνω σε αυτά, το τελευταίο που μου χρειαζόταν ήταν να ανησυχώ και για αυτό, αν κάνει δηλαδή να πάρω το χάπι.

Πάντως επειδή είχα ήδη αραιώσει πολύ τις αντλήσεις τον ρώτησα μήπως το γλιτώσουμε έτσι το χάπι, δηλαδή αραιώνοντας τις και άλλο, και είπε πως ακόμα κι αν είχα σταματήσει εγώ το γάλα μου μέρες πρίν πάλι θα μου το έδινε.

Ολα τα χάπια ευθύνονται για κάτι, όλα τα φάρμακα είναι και δηλητήρια.

Το σγκεκριμένο χάπι όμως διακοπής του γάλακτος εμένα προσωπικά δε μου προκάλεσε τίποτε, εκτός από έντονη ευφορία που επιτέλους είχα αποφασίσει τί θα κάνω.

-σημείωση Μου ήταν πολύ δύσκολο να το πάρω, όπως μου ήταν αφόρητα δύσκολη και η πρώτη φορά που έδωσα σκόνη, ήθελα πολύ να θηλάσω και δεν είμαι υπέρμαχος των χαπιών σε καμμιά περίπτωση (για όσους δε με ξέρουν αυτά)-

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

με το θηλαστρο βγαζω για να τρωει το βραδυ, του το δινω και βεβαια και συμπληρωμα αναλογως το ποσα ml εχω βγαλει,μετα παλι το πρωι τρωει σπο εμενα τη νυχτα ξενο μονο.εν τω μεταξει ο αποθηλασμος κραταει τοσο καιρο?ευχαριστω πολυ παντως

 

Αχ βοήθησέ με να καταλάβω! Θέλεις να κανεις τον αποθηλασμο πιο σύντομο αλλα χωρίς να πάρεις χάπι ή δεν έχεις πρόβλημα να συνεχίσετε έτσι κι όσο παει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρήκα και αυτό το λινκ http://en.wikipedia.org/wiki/Cabergoline όπου αναφέρονται οι παρανέργειες με ποσοστά. Δεν αναφέρει πουθενά θανάτους. Αντίθετα λέει πως

"Side effects are mostly dose dependent. Much more severe side effects are reported for treatment of Parkinson's disease and (off-label treatment) for restless leg syndrome which both typically require very high doses. The side effects are considered mild when used for treatment of hyperprolactinemia and other endocrine disorders or gynecologic indications where the typical dose is 10-100 times smaller than for Parkinson's disease"

(Προφανώς η ίδια δραστική ουσια χρησιμοποιείται και για άλλες ασθένειες οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις έχει πιο σοβαρές παρενέργειες)

 

Επίσης εκεί που λέει για τις περιπτώσεις που χορηγειται το dostinex αναφέρει:

"in some countries also:ablactation and dysfunctions associated with hyperprolactinemia...."

Το νόημα είναι κάπως διαφορετικό από αυτό που λεει ο συντάκτης του άρθου http://www.perithilasmou.gr/articles...laktismos.html

ότι δηλ η Ελλάδα είναι από τις λίγες χώρες που το dostinex εχει άδεια κυκλοφοριας

Άλλωστε στο ίδιο λινκ από την wikipedia αναφέρεται και ο αριθμός της αδειας κυκλοφοριας του dostinex στις ΗΠΑ

http://www.accessdata.fda.gov/scripts/cder/drugsatfda/index.cfm?fuseaction=Search.SearchAction&SearchTerm=CABERGOLINE&SearchType=BasicSearch

Προκειται για το σαιτ του υπουργειου υγειας των ΗΠΑ, πρόκειται για μια χώρα που απ'ότι έχω δει σε αυτό το φόρουμ την έχουμε ως πρότυπο σε θέματα υγειας και την αναφέρουμε πολύ συχνα (πχ AAP)

 

Μην μπερδεύεσαι, το χάπι δεν έχει απαγορευτεί εξολοκλήρου, έχει απαγορευτεί η χρήση του όμως για την αναστολή της γαλουχίας.

 

Για του λόγου το αληθές, στη σελίδα που αναφέρεις για τις ΗΠΑ, αν διαβάσεις το πιο πρόσφατο label θα δεις ότι λέει το εξής:

 

Postpartum Lactation Inhibition or Suppression: DOSTINEX is not indicated for the inhibition or suppression of physiologic lactation. Use of bromocriptine, another dopamine agonist for this purpose, has been associated with cases of hypertension, stroke, and seizures.

 

Το να πουλάει εν γνώση της μια εταιρεία της κάποιο φάρμακο για χρήση off-label ή το να επιτρέπει τη χρήση του για ενδείξεις άλλες από αυτές που έχει έγκριση είναι σοβαρότατο παράπτωμα που επισείει τεράστια πρόστιμα (το μεγαλύτερο πρόστιμο στην ιστορία των φαρμακευτικών το έφαγε για αυτόν ακριβώς το λόγο η Pfizer). Στην Ελλάδα βέβαια μπορεί ο ΕΟΦ να επιτρέπει τη χρήση του για την καταστολή της γαλουχίας, αλλά όντως είναι μία από τις ελάχιστες χώρες που συνεχίζει να χρησιμοποιείται το χάπι αυτό με την ένδειξη του απογαλακτισμού.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Αχ βοήθησέ με να καταλάβω! Θέλεις να κανεις τον αποθηλασμο πιο σύντομο αλλα χωρίς να πάρεις χάπι ή δεν έχεις πρόβλημα να συνεχίσετε έτσι κι όσο παει;

sorry αν σε μπερδεψα,θελω να συνεχισω ετσι και οσο παει,αλλα με διαφωτισες σχετικα.και να σκεφτεις οτι στο πρωτο μηνα με τισ τοσεσ δυσκολιες ειχα σκοπο θηλασω 40 μερες,μετα 2 μηνες κλπ...ο στοχος μεγαλωσε γιατι ενα κακο κρυωμα δικο μου δε μεταδοθηκε στο μπεμπη ενεκα του θηλασμου θελω να πιστευω.μια τελευταια ερωτηση,μπορω να αυξησω τη παραγωγη?που να διαβασω?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sorry αν σε μπερδεψα,θελω να συνεχισω ετσι και οσο παει,αλλα με διαφωτισες σχετικα.και να σκεφτεις οτι στο πρωτο μηνα με τισ τοσεσ δυσκολιες ειχα σκοπο θηλασω 40 μερες,μετα 2 μηνες κλπ...ο στοχος μεγαλωσε γιατι ενα κακο κρυωμα δικο μου δε μεταδοθηκε στο μπεμπη ενεκα του θηλασμου θελω να πιστευω.μια τελευταια ερωτηση,μπορω να αυξησω τη παραγωγη?που να διαβασω?ευχαριστω

 

Μπορείς να την αυξήσεις αλλα χρειάζεται υπομονη. Μπορείς να καταφέρεις να θηλαζεις αποκλειστικα χωρίς καθόλου ξένο γάλα αν το θέλεις αλλα θα χρειαστείς επαναγαλακτισμο.

Διάβασε εδω: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

 

Αν θέλεις απάντησε στις ερωτήσεις που θα βρεις εδω:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

κάνοντας αντιγραφή κι επικολληση (τις ερωτήσεις μαζι με τις απαντήσεις σου) εδω: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2362973#post2362973

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεσαι, το χάπι δεν έχει απαγορευτεί εξολοκλήρου, έχει απαγορευτεί η χρήση του όμως για την αναστολή της γαλουχίας.

 

Για του λόγου το αληθές, στη σελίδα που αναφέρεις για τις ΗΠΑ, αν διαβάσεις το πιο πρόσφατο label θα δεις ότι λέει το εξής:

 

Postpartum Lactation Inhibition or Suppression: DOSTINEX is not indicated for the inhibition or suppression of physiologic lactation. Use of bromocriptine, another dopamine agonist for this purpose, has been associated with cases of hypertension, stroke, and seizures.

 

Το να πουλάει εν γνώση της μια εταιρεία της κάποιο φάρμακο για χρήση off-label ή το να επιτρέπει τη χρήση του για ενδείξεις άλλες από αυτές που έχει έγκριση είναι σοβαρότατο παράπτωμα που επισείει τεράστια πρόστιμα (το μεγαλύτερο πρόστιμο στην ιστορία των φαρμακευτικών το έφαγε για αυτόν ακριβώς το λόγο η Pfizer). Στην Ελλάδα βέβαια μπορεί ο ΕΟΦ να επιτρέπει τη χρήση του για την καταστολή της γαλουχίας, αλλά όντως είναι μία από τις ελάχιστες χώρες που συνεχίζει να χρησιμοποιείται το χάπι αυτό με την ένδειξη του απογαλακτισμού.

Δεν έχω και δεν βρισκω on line το ελληνικό φύλλο οδηγιών για να δω ακριβως την διατυπωση, οπότε επιφυλάσσομαι.

Έχεις βρει κάτι σχετικά με τις φοβερές και τρομερές παρενέργειες του χαπιου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω και δεν βρισκω on line το ελληνικό φύλλο οδηγιών για να δω ακριβως την διατυπωση, οπότε επιφυλάσσομαι.

Έχεις βρει κάτι σχετικά με τις φοβερές και τρομερές παρενέργειες του χαπιου?

 

Είναι αυτές που αναφέρονται στην παράγραφο που παρέθεσα, αυξημένα περιστατικά υπέρτασης, καρδιακών εμφραγμάτων και εγκεφαλικών. Αυτός είναι ο λόγος που ακυρώθηκε η ένδειξη για τον απογαλακτισμό. Οι γιατροί εδώ συστήνουν τον παλιομοδίτικο τρόπο να δέσεις το στήθος σφιχτά και να το αποσυμφορείς μόνο, μέχρι να σταματήσει μόνη της η γαλουχία. Πλέον δλδ επίσημα θεωρείται ότι το πιθανό όφελος του χαπιού στον απογαλακτισμό είναι μικρότερο από τους κινδύνους που παρουσιάζει για τις καταστάσεις που προανέφερα.

 

Σίγουρα είναι θεμιτό να επιλέξουν οι αρχές μιας χώρας να μην ακολουθήσουν τις υπόλοιπες, αλλά συνήθως όταν ο ΕΜΕΑ (ο πανευρωπαϊκός φορέας για τα φάρμακα) βγάζει σύσταση και λέει σταματήστε το, οι περισσότεροι το ακολουθούν.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλά έκανες χειρουργείο γιατί είχες απόστημα; Δυστυχως κι εγω παρουσίασα απόστημα όταν η μικρή μου ήταν 20 ημερών και αφού ήδη είχα αρχίσει θεραπεία για μαστίτιδα. Το κατάλαβα γιατί το στήθος μου άρχισε να βγάζει αίμα και πύον. Το καλό ήταν πως το πρόλαβα με τη βοήθεια της μαστολόγου μου η οποία ήταν και η μόνη που μου έδωσε σωστές οδηγείες. Μετά από πολύ πόνο λοιπόν, 2 παρακεντήσεις, πολύ μασάζ και πολύ ταλαιπορία, 20 μέρες αντιβίωση και άλλα πολλά, κατάφερα να μην αποθηλάσω αλλά να συνεχίσω. Αποθήλασα τελικά πριν απο 10 μέρες και η μικρή μου ειναι 14 μηνων!

 

Οσο για το χάπι, το πήρα στον γιο μου και τωρα στην κόρη μου ήθελα οπωσδηποτε να το αποφύγω! Νοιώθω πολύ τυχερη που τα κατάφερα. Το μυστικό νομίζω πως ειναι η πολύ σταδιακή μείωση του θηλασμού ώστε να προλαβαίνει το στήθος να προσαρμόζεται. Αυτο για κάθε γυναίκα ειναι διαφορετικό.

 

 

Πραγματικα σε θαυμαζω που τα καταφερες!!!

Ηταν αποστημα πολυ μεγαλου βαθμου..δεν εβγαζε το στηθος ουτε πυον ουτε αιμα...γι αυτο το καθυστερουσα μπας και ξκαταφερω μονη μου να το ξεπερασω..

Θα σου πω ενα πραγμα η βοηθος του γιατρου στο πρωτο χειρουργειο που εκανα χωρις αναισθησια βκηκε εξω λιποθυμη..δεν αντεξε...οταν τελειωσα μου ειπε οτι οσα χρονια ειναι στο επαγγελμα ( ηταν σχεδον 50 χρονων) δεν εχει ξαναδει τετοιο αποστημα δεν φανταζεσαι...

Αυτο που με βασανιζει ειναι οτι μου εχουν απαγορεψει τον θηλασμο σε περιπτωση δευτερης εγκυμοσυνης....και σου ξαναλεω οτι ο γιατρος ηταν μεχρι τελος υποστηρικτης του θηλασμου αλλα οτι του εκρυψα το αποστημα για 2 βδομαδες το πληρωσα ακριβα...

Πραγματικα μπραβο σου, μακαρι να ειχα μιλησει στο γιατρο μου απο νωρις!!

Είσαι όλη μου η ΖΩΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα κορίτσια

παρακαλώ πολύ θα ήθελα την βοήθεια σας!!!!!!!!!!!!!!!!!

θα είμαι σύντομη..

έχω ένα αγοράκι 5 μηνών, πέρα από τον πρώτο μήνα που τον θήλασα κανονικά, τους επόμενους 4, λόγω προβλημάτων που παρουσιάστηκαν (να μην σας κουράζω με αυτά) αναγκάστηκα να συνεχίσω τον αποκλειστικό θηλασμό με χρήση νοσοκομειακού θηλάστρου

κουράστηκα πολύ και κατάφερα να καλύπτω τις καθημερινές του ανάγκες αλλά και να καταψύξω γάλα για ένα μήνα τουλάχιστον εφόσον είχα φτάσει να αντλώ πάνω από 1300ml την ημέρα

πρέπει να προχωρήσω άμεσα σε αποθηλασμό και έχω ξεκινήσει το parlodel.

το έχει χρησιμοποιήσει κάποια κοπέλα μετά από μεγάλη παραγωγή γάλατος;

είχε κάποια παρενέργεια πέρα από την ζάλη;

σχετικά με το στήθος, υπέστη κάποια χαλάρωση ή/και δημιουργία ραγάδων;

έχει δοκιμάσει κάποια κοπέλα φυσικό αποθηλασμό μετά από τέτοια παραγωγή και πόσο καιρό της πήρε;

μετά από πόσο καιρό αδιαθέτησε; (όπως καταλαβαίνετε δεν έχω αδιαθετήσει ακόμα)

 

θα εκτιμούσα πραγματικά την άμεση ανταπόκριση στα ερωτήματα μου

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
Καλησπέρα κορίτσια

παρακαλώ πολύ θα ήθελα την βοήθεια σας!!!!!!!!!!!!!!!!!

θα είμαι σύντομη..

έχω ένα αγοράκι 5 μηνών, πέρα από τον πρώτο μήνα που τον θήλασα κανονικά, τους επόμενους 4, λόγω προβλημάτων που παρουσιάστηκαν (να μην σας κουράζω με αυτά) αναγκάστηκα να συνεχίσω τον αποκλειστικό θηλασμό με χρήση νοσοκομειακού θηλάστρου

κουράστηκα πολύ και κατάφερα να καλύπτω τις καθημερινές του ανάγκες αλλά και να καταψύξω γάλα για ένα μήνα τουλάχιστον εφόσον είχα φτάσει να αντλώ πάνω από 1300ml την ημέρα

πρέπει να προχωρήσω άμεσα σε αποθηλασμό και έχω ξεκινήσει το parlodel.

το έχει χρησιμοποιήσει κάποια κοπέλα μετά από μεγάλη παραγωγή γάλατος;

είχε κάποια παρενέργεια πέρα από την ζάλη;

σχετικά με το στήθος, υπέστη κάποια χαλάρωση ή/και δημιουργία ραγάδων;

έχει δοκιμάσει κάποια κοπέλα φυσικό αποθηλασμό μετά από τέτοια παραγωγή και πόσο καιρό της πήρε;

μετά από πόσο καιρό αδιαθέτησε; (όπως καταλαβαίνετε δεν έχω αδιαθετήσει ακόμα)

 

θα εκτιμούσα πραγματικά την άμεση ανταπόκριση στα ερωτήματα μου

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

καλησπερα !!! κοιτα μια χαρα τα καταφερες μεχρι τωρα .. 5 μηνες ειναι αρκετα .. οσον αφορα τωρα το χαπι (parlodel) ειναι μια χαρα .. θα το παρεις και θα σταματησει το γαλα .. παρενεργειες .. οχι δεν εχει .. Βεβαια εγω το πηρα μονο μια φορα .. στην αρχη του θηλασμου .. για να μειωσω λιγο το γαλα .. μετα στο τελος του θηλασμου που ηταν στο τελος του 4 μηνα .. δεν πηρα τιποτα .. και ολα εγιναν απο μονα τους ..απλα εβαζα για λιγο στο σουτιεν αυτα τα ειδικα που ειναι για να μην βρεχεις το σουτιεν ... και ενα λιγο σφιχτο σουτιεν .. χωρις κανενα προβλημα .. η περιοδος μου ηρθε μετα απο κατι μερες .. τωρα οσον αφορα την χαλαρωση και τισ ραγαδες .. οχι εγω δεν εκανα .. αλλα υπαρχουν και φιλες μου που εκαναν ... ειναι καθαρα θεμα της επιδερμιδας μας .. οπως και να το κανεις μια χαρα θα ειναι .. μην αγχωνεσαι για τιποτα .. !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Ξανά γεια σας, δεν θυμάμαι αν είχα αναφέρει ότι νοσηλευομουν για μεγάλο διάστημα και λόγο φαρμάκων δεν μπορούσα να θηλάσω και μου έδωσαν 2 χάπια από το νοσοκομείο για να σταματήσει το γάλα.

 

Το θέμα μου είναι ότι έχω ένα πράσινο υγρό εδω και αρκετό κερί αφότου πήρα τα χάπια, πήγα σε γυναικολόγο και μου είπε είναι φυσιολογικό διότι πήρα αυτά τα χάπια, εγώ βλέπω ότι ακόμα το έχω και ανησυχώ.

 Είναι όντως φυσιολογικό;; 

Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποια από εσάς;;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα. Κορίτσια θέλω να αποθηλασσω. 14 μήνες ήταν υπεραρκετοι.πλεον όλο αυτό μου δημιουργεί δυσφορία. Όλη μέρα μου τραβάει τη μπλούζα. Έχει κολλήσει πιο πολύ από ποτέ εδώ κ ένα τριμηνο. Με πιάνουν κλάματα. Για να μη μιλήσω για το βράδυ. Που ξυπνάει συνέχεια. Είμαι με μόνιμα νεύρα. Δεν χαίρομαι τίποτα. Θέλω να σταματησει αυτό. Έχω αρχικά δύο ερωτήσεις. Πρώτον τι γίνεται με το χάπι κλπ κ δεύτερον, αν το γάλα κοπεί δεν θα έρχεται η μικρή; Μήπως θα συνεχίσει απλά να πιπίλαει κ δεν θα καταφέρω τπτ; Παρακαλώ εμπειρίες από μαμάδες που γνωρίζουν 

Link to comment
Share on other sites

Just now, despoina34 είπε:

Καλημέρα. Κορίτσια θέλω να αποθηλασσω. 14 μήνες ήταν υπεραρκετοι.πλεον όλο αυτό μου δημιουργεί δυσφορία. Όλη μέρα μου τραβάει τη μπλούζα. Έχει κολλήσει πιο πολύ από ποτέ εδώ κ ένα τριμηνο. Με πιάνουν κλάματα. Για να μη μιλήσω για το βράδυ. Που ξυπνάει συνέχεια. Είμαι με μόνιμα νεύρα. Δεν χαίρομαι τίποτα. Θέλω να σταματησει αυτό. Έχω αρχικά δύο ερωτήσεις. Πρώτον τι γίνεται με το χάπι κλπ κ δεύτερον, αν το γάλα κοπεί δεν θα έρχεται η μικρή; Μήπως θα συνεχίσει απλά να πιπίλαει κ δεν θα καταφέρω τπτ; Παρακαλώ εμπειρίες από μαμάδες που γνωρίζουν 

Θα συνεχισει να πιπιλαει... Δεν τα ενδιαφερει το γαλα αλλα η επαφη ειναι σαν πιπιλα. Αν θες να αποθυλασεις αμεσα δυστηχως πρεπει να ανεχτεις καποια κλαματα κ καποια ξενυχτια σε αυτη την ηλικια που δεν πολυκαταλαβαινουν .. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ninaki80 είπε:

Θα συνεχισει να πιπιλαει... Δεν τα ενδιαφερει το γαλα αλλα η επαφη ειναι σαν πιπιλα. Αν θες να αποθυλασεις αμεσα δυστηχως πρεπει να ανεχτεις καποια κλαματα κ καποια ξενυχτια σε αυτη την ηλικια που δεν πολυκαταλαβαινουν .. 

Με τη νύχτα οκ, ξυπνάει πολύ αλλά κάπως το είχα αποδεχτεί. Η μέρα τώρα ειναιΙ το θέμα. Ένα παιδί που εγώ το έβαζα στο στήθος τώρα εδώ κ μήνες δεν με αφήνει σε ησυχία. Μου τραβάει τη μπλούζα οοοολη μέρα. Πως να το σταματήσω; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, despoina34 είπε:

Με τη νύχτα οκ, ξυπνάει πολύ αλλά κάπως το είχα αποδεχτεί. Η μέρα τώρα ειναιΙ το θέμα. Ένα παιδί που εγώ το έβαζα στο στήθος τώρα εδώ κ μήνες δεν με αφήνει σε ησυχία. Μου τραβάει τη μπλούζα οοοολη μέρα. Πως να το σταματήσω; 

Σε καταλαβαινω αντιπερισπασμος δινε κατι αλλο μολις σου τραβαει την μπλουζα κ λεγε οχι. Δινε κατι να φαει κατι να πιει ενα παιχνιδι αγκαλια κ πηγαιντε καπου αλλου. Κ να λες οχι μεχρι να ξεχνιετε.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Σε καταλαβαινω αντιπερισπασμος δινε κατι αλλο μολις σου τραβαει την μπλουζα κ λεγε οχι. Δινε κατι να φαει κατι να πιει ενα παιχνιδι αγκαλια κ πηγαιντε καπου αλλου. Κ να λες οχι μεχρι να ξεχνιετε.. 

Είναι τρομερά δύσκολο όλο αυτό. Όλη μέρα μόνη κουρασμένη κ αυπνη... Έχω μετανιώσει πάρα πολύ που το τράβηξα τόσο 

Link to comment
Share on other sites

Just now, despoina34 είπε:

Είναι τρομερά δύσκολο όλο αυτό. Όλη μέρα μόνη κουρασμένη κ αυπνη... Έχω μετανιώσει πάρα πολύ που το τράβηξα τόσο 

Το ξερω σε καταλαβαινω απολυτα.. Δεν υπαρχει αλλος τροπος εκτος αν λειψεις μερικες μερες κ τραβηξει καποιος αλλος τα κλαματα κ τον πανικο μεχρι να το ξεχασει. Δυστηχως δεν γινετε αλλιως ειναι συνηθεια ο θηλασμος οπως κ η πιπιλα

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Το ξερω σε καταλαβαινω απολυτα.. Δεν υπαρχει αλλος τροπος εκτος αν λειψεις μερικες μερες κ τραβηξει καποιος αλλος τα κλαματα κ τον πανικο μεχρι να το ξεχασει. Δυστηχως δεν γινετε αλλιως ειναι συνηθεια ο θηλασμος οπως κ η πιπιλα

Ευχαριστώ πολύ μακάρι να πάνε όλα καλά 

Link to comment
Share on other sites

Just now, despoina34 είπε:

Καλημέρα. Κορίτσια θέλω να αποθηλασσω. 14 μήνες ήταν υπεραρκετοι.πλεον όλο αυτό μου δημιουργεί δυσφορία. Όλη μέρα μου τραβάει τη μπλούζα. Έχει κολλήσει πιο πολύ από ποτέ εδώ κ ένα τριμηνο. Με πιάνουν κλάματα. Για να μη μιλήσω για το βράδυ. Που ξυπνάει συνέχεια. Είμαι με μόνιμα νεύρα. Δεν χαίρομαι τίποτα. Θέλω να σταματησει αυτό. Έχω αρχικά δύο ερωτήσεις. Πρώτον τι γίνεται με το χάπι κλπ κ δεύτερον, αν το γάλα κοπεί δεν θα έρχεται η μικρή; Μήπως θα συνεχίσει απλά να πιπίλαει κ δεν θα καταφέρω τπτ; Παρακαλώ εμπειρίες από μαμάδες που γνωρίζουν 

το θεμα ειναι πολυπλοκο.οπως σου εχουν ξαναπει,το οτι θα αποθηλασεις δ σημαινει οτι δ θα ξυπναει τα βραδια.πιθανον θα εχεις αλλον τροπο να το ηρεμεις τοτε.για την μερα επισης η συμπεριφορα της ειναι αναμενομενη λογω αγχους αποχωρισμου.σε εκεινη την ηλικια τα περισσοτερα θελουν συνεχεια την μαμα κλπ

αυτο που λεω,δ το λεω σε καμια περιπτωση εννοωντας να συνεχισεις απο την στιγμη που σου προκαλει δυσφορια

απλα προσωπικα ειμαι κατα των αποτομων κινησεων,ειτε αυτο ειναι χαπι,ειτε να μεινεις χωρια με το παιδι για καποιες μερες

ειναι μικρη ακομη κ δ μπορεις να εξηγησεις,αλλα γενικα κ ο αποθηλασμος θελει τον χρονο του

κ εγω ηθελα μετα τον χρονο να αραιωνουν,αλλα δυστυχως δ ηταν ετοιμα κανενα απο τα δυο μου παιδια

γενικα θεωρω οτι αν μπορεις να το προσπαθησεις φυσικα,χωρις χαπι,ειναι καλυτερα για το στηθος,κ την ψυχολογια του παιδιου

εγω ειδα διαφορα μετα τους 18μ στην συχνοτητα

στην ηλικια αυτη δουλευει οολυ αποσπαση προσοχης.ξυπναμε το πρωι κ σηκωνομαστε να φαμε πρωινο,δ χουζουρευουμε γτ πιθανον θα ζητησει.να μην σε βλεπει να καθεσαι στην ουσια.να προτεινεις φαγητο,νερο,παιχνιδι να ξεχαστει,μια βολτα.προσπαθεις να καλυπτεις αλλιως ολες τις αναγκες που καλυπτει τωρα με τον θηλασμο

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

το θεμα ειναι πολυπλοκο.οπως σου εχουν ξαναπει,το οτι θα αποθηλασεις δ σημαινει οτι δ θα ξυπναει τα βραδια.πιθανον θα εχεις αλλον τροπο να το ηρεμεις τοτε.για την μερα επισης η συμπεριφορα της ειναι αναμενομενη λογω αγχους αποχωρισμου.σε εκεινη την ηλικια τα περισσοτερα θελουν συνεχεια την μαμα κλπ

αυτο που λεω,δ το λεω σε καμια περιπτωση εννοωντας να συνεχισεις απο την στιγμη που σου προκαλει δυσφορια

απλα προσωπικα ειμαι κατα των αποτομων κινησεων,ειτε αυτο ειναι χαπι,ειτε να μεινεις χωρια με το παιδι για καποιες μερες

ειναι μικρη ακομη κ δ μπορεις να εξηγησεις,αλλα γενικα κ ο αποθηλασμος θελει τον χρονο του

κ εγω ηθελα μετα τον χρονο να αραιωνουν,αλλα δυστυχως δ ηταν ετοιμα κανενα απο τα δυο μου παιδια

γενικα θεωρω οτι αν μπορεις να το προσπαθησεις φυσικα,χωρις χαπι,ειναι καλυτερα για το στηθος,κ την ψυχολογια του παιδιου

εγω ειδα διαφορα μετα τους 18μ στην συχνοτητα

στην ηλικια αυτη δουλευει οολυ αποσπαση προσοχης.ξυπναμε το πρωι κ σηκωνομαστε να φαμε πρωινο,δ χουζουρευουμε γτ πιθανον θα ζητησει.να μην σε βλεπει να καθεσαι στην ουσια.να προτεινεις φαγητο,νερο,παιχνιδι να ξεχαστει,μια βολτα.προσπαθεις να καλυπτεις αλλιως ολες τις αναγκες που καλυπτει τωρα με τον θηλασμο

Κάνω ακριβώς αυτά που γράφεις στο τέλος. Αλλά... Ξέρεις πόσο δύσκολο είναι; Έφτασα σε σημείο να μην κάθομαι στον καναπέ γ ώρες. Είμαι όμως υπερβολικά κουρασμένη κ όλο αυτό με έχει καταβάλει πάρα πολύ. 14 μήνες δεν έχω κοιμηθεί. Εννοοεται πως όλο αυτό θα γίνει σταδιακά κ όχι μαγικά σε μια μέρα αλλα κ πάλι μου φαίνεται βουνό. Τι να πω. Ο θηλασμός είναι εξαιρετικά δύσκολος. Αν τα ήξερα όλα αυτά προσωπικά θα τον σταματούσαν πολύ νωρίτερα. Τώρα θα είχαμε από θηλάσει. Κ νομίζω θα μασταν καλα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, despoina34 είπε:

Κάνω ακριβώς αυτά που γράφεις στο τέλος. Αλλά... Ξέρεις πόσο δύσκολο είναι; Έφτασα σε σημείο να μην κάθομαι στον καναπέ γ ώρες. Είμαι όμως υπερβολικά κουρασμένη κ όλο αυτό με έχει καταβάλει πάρα πολύ. 14 μήνες δεν έχω κοιμηθεί. Εννοοεται πως όλο αυτό θα γίνει σταδιακά κ όχι μαγικά σε μια μέρα αλλα κ πάλι μου φαίνεται βουνό. Τι να πω. Ο θηλασμός είναι εξαιρετικά δύσκολος. Αν τα ήξερα όλα αυτά προσωπικά θα τον σταματούσαν πολύ νωρίτερα. Τώρα θα είχαμε από θηλάσει. Κ νομίζω θα μασταν καλα

δ θελω να μπω σε αυτην την διαδικασια,να συζηταμε σεναρια αν δ ειχες θηλασει,η ειχες αποθηλασει νωριτερα.πουε δ ξερεις

φυσικα κατανοω την κουραση σου κ.την απογνωση σου.κ λυπαμαι πολυ που εχες φτασεθ να μετανιωνεις για κτ τετοιο

εγω το μονο που εχω να σου πω ειναι απλα να σκεφτεις φυσικο αποθηλασμο,οχι με χαπι,ειναι τουλ περιττο

υπαρχουν πολλα θεματα για αποθηλασμο στο φορουμ.επισης ενας συμβουλος θηλασμου,εχει γνωσεις κ οφειλει να μας βοηθησει με συμβουλες αποθηλασμου ,αν αυτο ειναι που θελουμε

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

δ θελω να μπω σε αυτην την διαδικασια,να συζηταμε σεναρια αν δ ειχες θηλασει,η ειχες αποθηλασει νωριτερα.πουε δ ξερεις

φυσικα κατανοω την κουραση σου κ.την απογνωση σου.κ λυπαμαι πολυ που εχες φτασεθ να μετανιωνεις για κτ τετοιο

εγω το μονο που εχω να σου πω ειναι απλα να σκεφτεις φυσικο αποθηλασμο,οχι με χαπι,ειναι τουλ περιττο

υπαρχουν πολλα θεματα για αποθηλασμο στο φορουμ.επισης ενας συμβουλος θηλασμου,εχει γνωσεις κ οφειλει να μας βοηθησει με συμβουλες αποθηλασμου ,αν αυτο ειναι που θελουμε

Έχω μετανιώσει που το τράβηξα τόσο όχι που θήλασα. Μην παρερμηνευουμε τα γραφόμενα μου. Ευχαριστώ όπως κ να χει 

Link to comment
Share on other sites

Just now, despoina34 είπε:

Έχω μετανιώσει που το τράβηξα τόσο όχι που θήλασα. Μην παρερμηνευουμε τα γραφόμενα μου. Ευχαριστώ όπως κ να χει 

ναι καλα κανεις κ το διευκρινιζεις.μιλουσα γενικοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...