Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΟ ΓΑΛΑ 3 ΜΗΝΩΝ ΣΕ ΜΩΡΟ 7 ΜΗΝΩΝ?


tsarli

Recommended Posts

Έχω γαλατάκι στην κατάψυξη από τέλη Φεβρουαρίου μέχρι και Μάϊο. Το έχω στους -20 βαθμούς σε κατάψυξη που έχει χωριστή πόρτα από το ψυγείο. Το γάλα του Φεβρουαρίου αντλήθηκε όταν το μωρό μου ήταν περίπου 2,5 μηνών, του Μαρτίου 3,5 μηνων, του Απριλίου 4,5 μηνων και του Μαϊου περίπου 5,5 μηνών. Το μωράκι σήμερα είναι 6 μηνών και 20 ημερών, κοντεύουμε δηλ. να κλείσουμε τους 7 μήνες.

Θέλω να ρωτήσω, το παλιό γαλατάκι, αν προέκυπτε κάποια ανάγκη, θα μπορούσα να το δώσω στο μωρό (μιλάω υποθετικά γιατί δεν πιστεύω να χρειαστεί να το κάνω)? Η αλήθεια είναι ότι όταν απουσιάζω, του δίνω από το κατεψυγμένο του Μαϊου, ως πιο φρέσκο. Και στην ουσία δε θα χρειαστεί να δώσω από του Φεβρουαρίου-Μαρτίου. Τελείως πληροφοριακά όμως, επειδή ξέρω ότι μετά τους 6 μήνες αλλάζει η σύσταση του γάλακτος επειδή ακριβώς αλλάζουν και οι απαιτήσεις του μωρού, μήπως σε μωράκια 6 μηνών και πάνω δεν πρέπει να δίνουμε γάλα που έχει αντληθεί πριν το μωρό γίνει 6 μηνών?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χωρίς να είμαι ειδική θα σου απαντήσω γιατί είμαι σχεδόν σε παρόμοια φάση με εσένα, με τη διαφορά όμως ότι όταν χρειάστηκε να την αφήσω στη μάνα μου , της έδωσα το πιο παλιό γάλα δηλαδή του Φεβρουαρίου. Δεν ξέρω αν έκανα καλά, πάντως το γάλα ήταν μια χαρά, εννοώ δεν είχε χαλάσει. Τώρα για τη σύσταση σίγουρα είναι διαφορετική , αλλά δε πιστεύω αυτό να πειράζει για μια φορά. Η μικρή μου το ήπιε πάντως χωρίς πρόβλημα. Κι αν υποθέσουμε ότι το παλιό γάλα (από τότε που ήταν 2 μηνών πχ)είναι κάπως πιο φτωχό σε θρεπτικά , απλώς το μωρό σου μάλλον θα χρειαστεί να πιει από αυτό περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φαντάζομαι και γω, απλά δεν πιστεύω ότι θα χρειαστεί να πιει περισσότερο από το παλιό, μακάρι δηλ. (για να τελειώνει και πιο γρήγορα, αλλά πού..).

Σκέφτομαι να χαρίσω το γαλατάκι στην τελική και να μην αγχώνομαι για το πώς να το χρησιμοποιήσω.

Κορίτσια κάποια ειδική επί του θέματος να μας διαφωτίσει???

Το βάζουμε στην άκρη (ή χαρίζουμε) το παλιό (που έχει αντληθεί πριν το μωρό γίνει 6 μηνών) ή το χρησιμοποιούμε κανονικά??

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό φαντάζομαι και γω, απλά δεν πιστεύω ότι θα χρειαστεί να πιει περισσότερο από το παλιό, μακάρι δηλ. (για να τελειώνει και πιο γρήγορα, αλλά πού..).

Σκέφτομαι να χαρίσω το γαλατάκι στην τελική και να μην αγχώνομαι για το πώς να το χρησιμοποιήσω.

Κορίτσια κάποια ειδική επί του θέματος να μας διαφωτίσει???

Το βάζουμε στην άκρη (ή χαρίζουμε) το παλιό (που έχει αντληθεί πριν το μωρό γίνει 6 μηνών) ή το χρησιμοποιούμε κανονικά??

 

Εγω ξεκιναγα δινοντας πρωτα το παλιοτερο,

Ομως αν δεν ειναι καλο για οποιο λογο για το παιδακι σου γιατι να ειναι καλο για ενα ξενο παιδακι???

Οι 3 μηνες δεν νομιζω να παιζουν σημασια ειδικα για ενα παιδακι που εχει αρχισει και τρωει και αλλα πραγματα, οι 3 μηνες στην καταψυξη ειναι αλλο θεμα,,,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είπα ότι το γάλα δεν είναι καλό λόγω του ότι διατηρείται στην κατάψυξη. Το διατηρώ στους -20 βαθμούς, σε ψυγείο με χωριστή κατάψυξη και σε μπουκαλάκια της medela και της avent.

Eγώ ρωτάω αν , επειδή αλλάζουν οι απαιτήσεις του μωρού μετά τους 6 μήνες, αν μπορεί να καλυφθεί (ποιοτικά σαν σύνθεση αν μπορεί να καλυφθεί. Εννοείται πως το μητρικό παραμένει α' ποιότητητας, δνε έχω ακούσει ποτε΄για μητρικό κατώτερης ποιότητας) με γάλα που αντιστοιχεί σε ανάγκες ενός μικρότερου μωρού.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ποιοτικα μια χαρα θα ειναι. αλλιως το tandem που κανουν πολλες μανουλες δεν θα ηταν καλο ουτε για το μωρακι ουτε για το παιδακι.

Παντως αν θεωρησουμε οτι η συσταση αλλαζει τοτε το γαλα του πρωτου εξαμηνου ειναι πιο θρεπτικο μια και το μωρο τρεφεται μονο με γαλα ενω μετα μπορει να φαει και αλλα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Η σύσταση του γάλακτος αλλάζει μετα τους 6 μηνες,το πρώτο τρίμηνο το γάλα ειναι πιο λιπαρο γιατι το μωρό τρέφεται αποκλειστικά με αυτό.αν δεν του το δίνεις σαν γεύμα γάλακτος θα μπορούσες να το βάζεις μέσα στις κρεμες που τρώει αν συμφωνεί και ο παιδιάτρος σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...