Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλάζει όλη μέρα!


Recommended Posts

Τι να μην αποδώσω στο θηλασμο? Το οτι η μικρη όταν πονάει ηρεμεί με το θηλασμό? Κ που να το αποδώσω στο οτι ηρεμεί μετα το θηλασμό? με την ίδια την πρόταση αυτοαναιρείσαι νομιζω!

 

Έχεις δει κανένα παιδάκι να έχει μόλις φάει,να χτυπήσει άσχημα,να ουρλιάζει,το καρούμπαλο να φουσκώνει,να του δώσεις μπουκάλι κ οχι μόνο να δεχτει να φάει(το πιο πιθανό να στο εκσφενδονίσει με τον πόνο του!) αλλά να του περάσει ο πόνος κ να σου χαμογελάει με ένα τεράστιο καρούμπαλο? Δεν το νομίζω!

Με τον θηλασμό αυτό συμβαίνει,κ δεν υπερβάλλω,όσες μανούλες θηλάζουν το γνωρίζουν,κ εμένα μου φαινόταν περίεργο όταν τα άκουγα,ελεγα τι εχει,φάρμακο μέσα?αλλά να που τα έζησα..Κ έζησα παλλινδρόμηση κ στα 2 παιδιά μου,με τη διαφορά οτι το ένα δε ξέραμε πως να το ηρεμήσουμε 9 μήνες(φυσικό,φαντάσου να κάνεις εσύ εμετό όλη την ώρα κ να πονάς,ποσο μάλιστα ένα μωρό που δε καταλαβαίνει,πώς να το διαχειριστεί?) Ενώ η μικρή πονούσε κ την έβγαζε στο στήθος χωρίς κλάματα.

Ένα μωρό που πονάει τόσους μήνες,που δε κοιμάται απτον πόνο, λογικό δεν είναι να έχει μεταμορφωθεί σε ένα γκρινιάρικο κ δύσκολο μωρό? Ενώ στο άλλο που όταν πονούσε ο θηλασμός την ηρεμούσε,φαντασου όταν δεν πονούσε κ θήλαζε τι χαρά μπορεί να της προσέφερε! Που να αποδώσω λοιπόν αυτή τη χαρά?

 

Δεν αμφιβάλω ότι η μικρή σου ηρεμεί με το θηλασμό. Στο άλλο σου παιδί αναφέρθηκα που λες ότι...

"Ιδίως όταν συγκρίνω με το γιο μου που δε θήλαζε είναι η μέρα με τη νύχτα!Σε δόντια,αρρώστιες ακόμα κ στην απλή καθημερινότητα έπρεπε να κάνω τούμπες για να ηρεμώ τον γιο μου κ πάλι δε τα κατάφερνα κ ήταν μόνιμα γκρινιάρης"

 

Είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας, μην το αποδίδεις στο ότι εκείνος δεν θήλαζε. Γιατί κι εγώ έχω μωρό, που θήλασε μόνο 4 μήνες, (τωρα χρονίζει) αλλά ηρεμεί πανεύκολα με μια αγκαλιά, είναι πολύ ήρεμος και χαμογελαστός, κοιμάται μόλις τον βάλεις στο κρεβάτι του, δεν αρρωσταίνει εύκολα κι έβγαλε 8 δόντια χωρίς καν να το καταλάβουμε. Αυτό εννοούσα, είναι καθαρά θέμα παιδιού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Παιζει ρολο και η ιδιοσυγρασια του παιδιου.Εμενα ο πρωτος μου ηταν αυτο που περιγραφεις...πρεζακι με το θηλασμο...οτι και να ειχε περναγαν ολα με το θηλασμο...μεγιστη παρηγορια και εξαρτηση.Δεν υπηρξε ποτε φορα να του δωσω να θηλασει και να αρνηθει.εννοειται ειχα καταβολευτει.

Ο δευτερος ομως καμια σχεση...θηλαζει μονο οταν πειναει.Οποια αλλη στιγμη τον βαλεις να θηλασει αρνειται πεισματικα...με εχει ταλαιπωρησει αρκετα με το θηλασμο.Θελει αγκαλιτσα και βολτα...ετσι ηρεμει...αυτο του αρεσει...ετσι κοιμαται ...ετσι παρηγοριεται.

Με αυτά που γράφεις όμως δέχεσαι οτι ο θηλασμός είναι ο πιο γρήγορος κ αποτελεσματικός τρόπος να ηρεμεί ενα παιδί,εφόσον με τον πρώτο είχες καταβολευτεί.Ενώ με τον δεύτερο που έπρεπε να βρισκεις άλλους τρόπους όπως η αγκαλιά κ βόλτα,δεν είναι ούτε γρήγορος,ούτε εύκολος τρόπος.Το έζησα με το γιο μου αυτό κ είχα εξαντληθεί.

Τώρα όσο για το οτι ο δεύτερος γιος σου δεν έβρισκε παρηγοριά στο γάλα,σε κάθε κανόνα υπάρχει η εξαίρεση.Ως επι το πλείστον στα παιδάκια που θηλάζουν ο θηλασμος δεν αποτελεί μόνο τροφή αλλά παρηγοριά,φάρμακο κ άλλα.

nmZKp3.png?nmOvssxvBcEop3.png?V8tGDx3G
Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλω ότι η μικρή σου ηρεμεί με το θηλασμό. Στο άλλο σου παιδί αναφέρθηκα που λες ότι...

"Ιδίως όταν συγκρίνω με το γιο μου που δε θήλαζε είναι η μέρα με τη νύχτα!Σε δόντια,αρρώστιες ακόμα κ στην απλή καθημερινότητα έπρεπε να κάνω τούμπες για να ηρεμώ τον γιο μου κ πάλι δε τα κατάφερνα κ ήταν μόνιμα γκρινιάρης"

 

Είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας, μην το αποδίδεις στο ότι εκείνος δεν θήλαζε. Γιατί κι εγώ έχω μωρό, που θήλασε μόνο 4 μήνες, (τωρα χρονίζει) αλλά ηρεμεί πανεύκολα με μια αγκαλιά, είναι πολύ ήρεμος και χαμογελαστός, κοιμάται μόλις τον βάλεις στο κρεβάτι του, δεν αρρωσταίνει εύκολα κι έβγαλε 8 δόντια χωρίς καν να το καταλάβουμε. Αυτό εννοούσα, είναι καθαρά θέμα παιδιού.

Εννοείται οτι είναι και θέμα ιδιοσυγκρασίας το κατά πόσο γκρινιάρικο είναι το κάθε παιδί. Ποτέ δε θα υποστήριζα οτι τα παιδιά που θηλάζουν είναι ''καλά'' παιδιά ενώ τα υπόλοιπα είναι γκρινιάρικα κ μάλιστα οτι αυτό συμβαίνει επειδή δε θηλάζουν!(αν έτσι σου ακούστηκα!)

 

Η γκρίνια του δικού μου γιου οφειλόταν στην παλλινδρόμηση,εντελώς δικαιολογημένη γκρίνια κ το εξήγησα γιατί.Αυτό που υποστήριξα μόνο ήταν οτι έπρεπε να βρίσκω τρόπους να τον ηρεμω,κάτι που ήταν πολύ δύσκολο(λογικό αφού το παιδί πονούσε για 9 μήνες,δε μιλάμε για ενα υγιες παιδί όπως το δικό σου) και μακάρι να είχα το όπλο του θηλασμού κ σε αυτόν όπως στην κόρη μου την οποία την ηρεμούσε ''γρήγορα κ απποτελεσματικά'' εφόσον ο θηλασμός εκτός των άλλων ειναι κ ''φάρμακο'' εναντίον της παλλινδρόμησης.

nmZKp3.png?nmOvssxvBcEop3.png?V8tGDx3G
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει εσυ πρωτα απόλα να αποφασισεις τι θελεις ν κανεις και να το προσπαθησεις χωρις πισωγυρισματα και με πολυ πολυ τρυφεροτητα.ειναι αδικο για τα παιδακια να τα ταλαιπωρουμε για να αποθηλασουν...εμεις τους μαθαμε το θηλασμο...δε φταινε αυτα σε κατι.Δεδομενης της εγκυμοσυνης σου ισως θα επρεπε να περιμενεις λιγο να δεις πως θα αντιδρασει με το νε μωρακι και αναλογως να πραξεις...αν και για μενα ετσι κι αλλιως η διαρκεια πρεπει να μειωθει.Πρεπει να το βοηθησεις ομως...να εισαι σταθερη στις αποφασεις σου ...ηρεμη και γλυκεια.Και να της μιλας συνεχως...να της εξηγεις καθε φορα ξανα και ξανα με κατανοητα για εκεινη επιχειρηματα τα παντα...πιστεψε με ειναι σε μια ηλικια που καταλαβαινει τα παντα...μπορεις να συνενοηθεις ανετα.Αληθεια τις μερες που θα εισαι στο μαιευτηριο τι θα κανεις με το θηλασμο της?

 

Εχεις δίκιο στις συμβουλές που μου δίνεις κ εγω αυτό αποφάσισα.Το θεωρώ βάναυσο να της το κόψω ''μαχαιρι''-ειδικά στη συγκεκριμένη χρονική περίοδο που μου δείχνει οτι τοχει τόσο ανάγκη κ αφού θαρθει κ το μωρό κ θα το βλέπει να θηλάζει..

Βέβαια νομίζω οτι θα ταλαιπωρηθούμε όλοι πολύ αν όταν έρθει το μωρό επιμένει ακόμα η μικρή να θηλάζει με τους ίδιους ρυθμούς σαν νεογέννητο..Έχουμε 2-3 βδομάδες μέχρι τότε,μακάρι σταδιακά να υπάρξει βελτίωση,αλλιώς βλέποντας κ κάνοντας μετα κ με το μωρό!

nmZKp3.png?nmOvssxvBcEop3.png?V8tGDx3G
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να διαβάσεις το βιβλίο "adventures in tandem nursing". Θα σε βοηθήσει όποια απόφαση κι αν πάρεις. Πέρα από τα κεφάλαια που ασχολούνται με το ιατρικό κομμάτι έχει και πολλές συμβουλές για το πώς να χειριστείς θέματα της σχέσης με τα δύο παιδιά σου που θα θηλάζουν. π.χ. κόλπα για να μειώσεις όσο γίνεται ανώδυνα τον θηλασμό στο μεγάλο παιδί, πώς να αποθηλάσεις αν αυτό αποφασίσεις κ.τ.λ. Εχει πολλές ιστορίες από μαμάδες που αποφάσισαν να θηλάζουν δύο παιδιά μαζί αλλά και από μαμάδες αποφάσισαν ότι ο θηλασμός στη διάρκεια της εγκυμοσύνης ή από τη στιγμή που το μωρό γεννιέται και μετά δεν ταίριαζε στη δική τους οικογένεια.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...