Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΛΛΑ Η ΜΙΚΡΗ ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ... ΒΟΗΘΕΙΑ κα. ΑΓΛΑΙΑ.


Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα μπω κατευθειαν στο θεμα.

Εχω μια μπεμπα 8 μιση μηνων που θηλαζει απο την πρωτη μερα της γεννησης της. Δεν εχει παρει ποτε ξενο γαλα.

Γενικα δεν ειναι ενα ιδιαιτερα φαγανο παιδακι, ξεκινησαμε τις στερεες τροφες σχεδον πριν 2 μηνες και πλεον κανει 3 γευματα τη μερα (φρουτοκρεμα-μεσημεριανη κρεατοχορτοσουπα-απογευματινη μπισκοτοκρεμα) και θηλαζει πρωι και βραδυ και καμια φορα και μεσα στη νυχτα. Πριν τις στερεες θηλαζει περιπου ανα 2-3 ωρες τη μερα και το βραδυ απο λεχουδακι κοιμοταν σερι 8-10 ωρες.

 

Απο τοτε που μπηκαν οι στερεες οπως ειπα ελλατωσε κατα πολυ τους θηλασμους και θα ελεγα οτι εχασε και το ενδιαφερον της με το στηθος. Πλεον το στηθος μου δεν πρηζεται οπως πριν και το θεωρησα λογικο, οπως θεώρησα λογικο οτι το στηθος μου προσαρμοστηκε στις απαιτησεις της μικρης.

 

Εχοντας θηλασει με επιτυχια τον γιο μου 16 σχεδον μηνες και μετα απο φυσικο απογαλακτισμο που κρατησε 3 μηνες και με πολυ μεγαλη δυσκολια καταφερα να τον αποθηλασω μιας και θηλαζε πολλες φορες τη μερα παροτι ετρωγε και φαγακι, θεωρησα οτι εχω πειρα και δεν θα αντιμετωπισω κανενα προβλημα με τη μικρη....

 

Η μικρη εδω και μια εβδομαδα δεν θελει να θηλασει. Περασε μια ιωσουλα με λιγο πυρετο, εβγαλε και το πρωτο της δοντακι με πολυ πονο και ταλαιπωρια, εμενα μου ηρθε περιοδος για πρωτη φορα και γενικα το παιδι ειναι σε μια φαση μεταβασης που προσπαθει να μπουσουλησει, να σηκωθει μονη της και να κανει ολα αυτα τα μεγαλα βηματα!!!!!

 

Στο προβλημα τωρα : Η μικρη δεν καθεται στο στηθος, νευριαζει, σπρωχνει και αρνειται να πιει γαλατακι. Πινει μονο μεσα στη νυχτα που ξυπναει λογω μαλλον δοντιων, ετσι κοιμισμενη οπως ειναι ενω την υπολοιπη μερα δεν θελει. Εκανα αντληση με το μινι ελεκτρικ και δεν βγαζω πολυ γαλα, χθες εβγαλα σε 2 αντλησεις μονο 120 μλ , το οποιο της το εδωσα το βραδυ μετα το μπανιο και με δυσκολια, επισης δεν ηθελε να θηλασει. Σημερα το πρωι το ιδιο, δεν θηλαζε και της εκανα 120 μλ ξενο απο τα οποια ηπιε 80 μλ και οχι με ορεξη.

Να σας αναφερω οτι το τελευταιο διαστημα εκανα αντλησεις τη μερα και της εδινα ποτε ποτε δικο μου γαλατακι με μπιμπερο και επινε περιπου 120 μλ (τον τελευταιο μηνα αυτο εγινε περιπου 5-10 φορες).

 

Επισης η μικρη δαγκωνει και οταν καθεται να θηλασει χαζευει απο εδω και απο εκει, αν ακουει κανενα θορυβο ή αν βλεπει τον αδερφο της και μεχρι να της ξαναδωσω ενδιαφερον για να πιει γαλατακι απο εμενα κανω ωρα.

 

Τι να φταιει βρε κοριτσια? ΘΕλει να αποθηλασει? Κανει απεργια θηλασμου? Αλλαξε το γαλα μου ή μειωθηκε λογω της ελευσης της περιοδου και νευριαζει στο στηθος? Δεν εχει ορεξη γενικα να πιει γαλα λογω οδοντοφυιας ή της ιωσης που περασε? Επαθε συγχιση θηλων?

Ειμαι να σκασω..... δεν θελω ακομη να αποθηλασω, δεν ειμαι ετοιμη ψυχολογικα, το ειχα στο νου μου γυρω στο χρονο να το κανουμε αυτο.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχει μειωθεί το γάλα σου λογω το οτι είχαν μειωθει τα γεύματα στο στήθος. Σε γενικές γραμμές πριν το μωρο γίνει 1 έτους δεν περιμένουμε να ζητήσει για να θηλασει αλλα προσφέρουμε απο μόνες μας.

 

Προσπάθησε να βάζεις το μωρο να θηλαζει μισοκοιμισμενο ή αγουροξυπνημενο. Μπορείτε να κοιμάστε μαζι το βραδυ ώστε να βρίσκεις ευκαιρία να τη βάζεις στο στήθος. Αν δίνεις πιπιλα μην ξαναδωσεις.

 

Κανε αντλησεις για να δώσεις μια ώθηση στην παραγωγή σου.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

 

Κανε αντλησεις για να δώσεις μια ώθηση στην παραγωγή σου.

 

Καθε ποτε να αντλω?

Αν την βαζω στο στηθος και νευριαζει τι να κανω? να της το ξαναπροσφερω ή να το αφηνω για αργοτερα?

να κοψω την απογευματινη κρεμα και απο το μεσημερι μονο να θηλαζει μεχρι το αλλο πρωι?

Link to comment
Share on other sites

Καθε ποτε να αντλω?

Αν την βαζω στο στηθος και νευριαζει τι να κανω? να της το ξαναπροσφερω ή να το αφηνω για αργοτερα?

να κοψω την απογευματινη κρεμα και απο το μεσημερι μονο να θηλαζει μεχρι το αλλο πρωι?

 

Αν δε θελει να θηλασει θα το αφήνεις για αργότερα.

 

Ναι! Αφου δε τη θελει ετσι κι αλλιώς.

 

Αντλησε νωρίς το πρωί και κάποια στιγμη κατα τη διάρκεια της ημέρας μετα απο κάποιο θηλασμο.

Να θηλαζεις το βραδυ!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω πολυ για το χρονο που μου αφιερωνεις.

 

Λοιπον...σημερα δεν θα της δωσω απογευματινη να δουμε πως θα παμε.... επισης δεν θα της δωσω και πιπιλα (οταν λες να μη δωσω εννοεις καθολου? ουτε για να κοιμηθει το βραδυ?)

 

Εγω εδω και 2 μερες εκανα 2 αντλησεις μονο τη μερα, μια γυρω στις 2 το μεσημερι και μια κατα τις 6 το απογευμα χωρις να εχει προηγουμενως θηλασει.

 

Τωρα εννοεις να αντλω το πρωι πριν τη θηλασω (ξυπναει κατα τις 8 το πρωι) ή αφου πιει το γαλα της απο εμενα, αν πιει?

μεσα στη μερα να αντλησω μονο αν θηλασει πρωτα ή καποια στιγμη κατα το μεσημερακι?

το βραδυ εννοεις να θηλαζω κατα τη διαρκεια του υπνου της, δηλαδη κοιμισμενη?

 

Συγνωμη αν σε κουραζω.....:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' ευχαριστω πολυ για το χρονο που μου αφιερωνεις.

 

Λοιπον...σημερα δεν θα της δωσω απογευματινη να δουμε πως θα παμε.... επισης δεν θα της δωσω και πιπιλα (οταν λες να μη δωσω εννοεις καθολου? ουτε για να κοιμηθει το βραδυ?)

 

Εγω εδω και 2 μερες εκανα 2 αντλησεις μονο τη μερα, μια γυρω στις 2 το μεσημερι και μια κατα τις 6 το απογευμα χωρις να εχει προηγουμενως θηλασει.

 

Τωρα εννοεις να αντλω το πρωι πριν τη θηλασω (ξυπναει κατα τις 8 το πρωι) ή αφου πιει το γαλα της απο εμενα, αν πιει?

μεσα στη μερα να αντλησω μονο αν θηλασει πρωτα ή καποια στιγμη κατα το μεσημερακι?

το βραδυ εννοεις να θηλαζω κατα τη διαρκεια του υπνου της, δηλαδη κοιμισμενη?

 

Συγνωμη αν σε κουραζω.....:-(

 

Όταν τίθεται ζήτημα αποθηλασμου απο την μεριά του παιδιου λογω μείωσης παραγωγής της μαμάς συμβαίνει το εξής: κάποια παιδια όταν μειώνεται η παραγωγη χάνουν το ενδιαφέρον τους για το στήθος επειδη δεν έχουν δεθεί με αυτο συναισθηματικά. Το βλέπουν μόνο ως τροφη επειδη καλύπτουν τη φυσική ανάγκη για πιπιλισμα με την πιπιλα! Αν η πιπιλα λείπει τοτε επιζητούν το στήθος. Προσπάθησε να καλύπτεις εσυ την ανάγκη για πιπιλισμα ώστε να μην αποθηλασει το παιδι.

 

Κάθε αλλαγη που κανεις θελει χρόνο!

 

Καλύτερα να αντλεις μετα απο το θηλασμο ή λίγο μετα ώστε αν θηλασει το παιδι να μη βρει μειωμένη ροη. Οτι ωρα σε βολεύει να ειναι η άντληση, δεν έχει σημασία, απλα να μη βάζεις το μωρο να θηλαζει μετα απο άντληση γιατι δε θα έχει υπομονή να θηλασει με τόσο μειωμένη ροη.

 

Να θηλαζεις όταν ειναι κοιμισμενη για να δεχτει το στήθος πιο ήρεμη.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω πολυ για ολα. Θα τα εφαρμοσω απο σημερα κιολας!

 

Τελευταια ερωτηση.... εχουμε κοψει την αποστειρωση. το θηλαστρο το αποστειρωνω καθε φορα που το χρησιμοποιω? η απλα θα το ξεπλενω? ρωταω γιατι αν θα κραταω το γαλα στην καταψυξη, πρεπει να το εχω αποστειρωμενο για τυχον μικροβια.....

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω πολυ για ολα. Θα τα εφαρμοσω απο σημερα κιολας!

 

Τελευταια ερωτηση.... εχουμε κοψει την αποστειρωση. το θηλαστρο το αποστειρωνω καθε φορα που το χρησιμοποιω? η απλα θα το ξεπλενω? ρωταω γιατι αν θα κραταω το γαλα στην καταψυξη, πρεπει να το εχω αποστειρωμενο για τυχον μικροβια.....

 

Επειδή πρόκειται για αποθήκευση γάλακτος να το αποστειρωνεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...