Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τήρηση νόμου ή οχι τελικά?


τήρηση νόμου περί καπνίσματος  

161

  1. 1. τήρηση νόμου περί καπνίσματος

    • τήρηση νόμου περί καπνίσματος
    • ο σωστος επαγγελματίας είναι..........ποιός???


Recommended Posts

τωρα σε σχεση με τα σπιτια αν καπνιζει ενα ατομο σε 90 τετραγωνικα δεν επιρεαζετε το παιδι αν σκεφτει κανεις το τι ανασενει το παιδι του οταν ζει στην αθηνα.(για κοιταχτε τα μπαλκονια σας μαυριλα που μαζευετε, ειναι πιο ακινδυνη απο τον καπνο του τσιγαρου???)

 

Συγνώμη, αλλά αυτή τη λογική την ακούω πολύ συχνά τώρα τελευταία μετά την απαγόρευση αλλά δεν την καταλαβαίνω. Το γεγονός ότι αναπνέουν τον αέρα της Αθήνας σημαίνει ότι δεν πειράζει να αναπνέουν επιπλέον και τον καπνό έστω κι από ένα τσιγάρο? Δηλαδή επειδή δέχονται, όπως όλοι μας την ακτινοβολία των κεραιών κινητής τηλεφωνίας, θα τα αφήσουμε να κοιμούνται με τα κινητά μας κάτω από το μαξιλάρι?

Ακριβώς επειδή τα παιδιά μας ζουν σε ένα επιβαρυμένο περιβάλλον αυτός είναι ένας επιλπέον λόγος να τα προστατεύουμε περισσότερο όπου περνάει από το χέρι μας.

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][img]http://global.thebump.com/tickers/ttc0e67.aspx[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Διαφημίσεις


Πιστευω οτι ανεξαρτητα απο νομους κλπ ειναι απαραδεκτο να καπνιζουν σε χωρους κλειστους που υπαρχουν παιδια.Ακομα πιο απαραδεκτο το θεωρω απο τους γονεις.Σαφεστατα ειναι δικαιωμα του καθενος το να καπνιζει η οχι(κι εγω καπνιστρια ειμαι).Αλλα ποτε σε εσωτερικο χωρο που υπαρχουν παιδια.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

δουλευω σε παιδοτοπο και οι διοκτητες μπορει να χασανε πολυ κοσμο που θελανε να καπνιζουνε μεσα αλλα σιγα σιγα μαθευτηκε οτι απαγορευτηκε το καπνισμα και ηρθε καινουριος κοσμος που δε θελει να πηγαινει στους αλλους παιδοτοπους....οποτε νομιζω καλυτερα να κρατησεις την απαγορευση ....αυτοι δεν ειναι σωστοι ανθρωποι εσυ εισαι σωστη εππαγελματιας..... :lol:

συμφωνώ!εσύ εισαι πολύ σωστή οι άλλοι δεν είναι.το κάπνισμα σε παιδότοπο είναι ανεπίτρεπτο.και γενικά πρέπει επιτέλους να τηρηθεί αυτός ο αντικαπνιστικός νόμος παντού. όταν ήμουν έγκυος πήγα σε μία καφετέρια.απ'έξω είχε σήμα ότι απαγορεύεται το κάπνισμα και μέσα ήταν τεκές. όταν ζήτησα απο το σερβιτόρο να ανοίξω λίγο το παράθυρο δίπλα στο τραπέζι μου μου είπε όχι γιατί θα πάρει ο αέρας τις στάχτες απο τα τασάκια στο μαγαζι.σηκώθηκα επιτόπου κι έφυγα!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ!εσύ εισαι πολύ σωστή οι άλλοι δεν είναι.το κάπνισμα σε παιδότοπο είναι ανεπίτρεπτο.και γενικά πρέπει επιτέλους να τηρηθεί αυτός ο αντικαπνιστικός νόμος παντού. όταν ήμουν έγκυος πήγα σε μία καφετέρια.απ'έξω είχε σήμα ότι απαγορεύεται το κάπνισμα και μέσα ήταν τεκές. όταν ζήτησα απο το σερβιτόρο να ανοίξω λίγο το παράθυρο δίπλα στο τραπέζι μου μου είπε όχι γιατί θα πάρει ο αέρας τις στάχτες απο τα τασάκια στο μαγαζι.σηκώθηκα επιτόπου κι έφυγα!

 

κατερινα συμφωνω...πριν 2 περιπου χρονια ειχα παει στον γνωστο παιδοτοπο διπλα απο το bowling στο ηρακλειο μας ειχαν καλεσει σε παρτυ...το παρτυ γινοταν στον πανω οροφο και οπως ξερουμε φυσικα τα ντουμανια πανε παντα πανω.

Εννοειται πως δεν ειχαν καπνιστων-μη καπνιστων αφου τοτε δεν υπηρχε τετοιο θεμα και μολις εμπαινες η μποχα και η ομιχλη ηταν εμφανης.

Εκανα παρα πολυ καιρο να πατησω παλι εκει πηγα μονο οταν εμαθα πως φτιαξανε εξω εγκατασταση αλλη για καπνιστες. Αλλα και παλι δε θα παω για αλλους λογους (πανακριβος ο καφες λες και τον πινεις στο χιλτον!!!!)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

επαναφερω το θεμα πριν λιγο καιρο κι ενω ειχε απαγορευθει παντου το καπνισμα πηγαμε σ εναν παιδιτοπο με τη μικρη κ τον αντρα μου εγω εγκυος και ενω κανονικα καπνιζω στη εγκυμοσυνη ουτε να το μυρισω, ο αντρας μου παλι δεν καπνιζει, κι εειδη καμια καφετερεια δεν εφαρμοζε το νομο αποφασισαμε να παμε στον καινουριο παιδοτοπο, να παιξει και το παιδι.λογω της ωρας ημασταν μονο εμεις κι αλλη μια οικογενεια. μετα απο λιγο ερχεται μια παρεα χωρις παιδια καθησανε μαζι με τον ιδιοκτητη και αναψανε ολοι τα τσιγαρακια τους, σε κλειστο χωρο ολις 20 τετραγωνικων χωρις να ανοιξει τον εξαερισμο κι ολος ο καπνος να πηγαινει εκει που παιζαν τα παιδια.

επισης εχω δει πολες φορες εναν ταριφα που μεταφερει μικρα παιδια απο το διπλα χωριο στο σχολειο -μολις 5 λεπτα διαδρομη- να καπνιζει με κλειστα τζαμια κ τα παιδακια μεσα! δηλαδη τι θα παθει αυτος αν μεινει 5 λεπτα χωρις τσιγαρο?

το προβλημα ειναι η ελλειψη σεβασμου και οχι η εφαρμογη των νομων. οσους νομους κι αν ανει ενα κρατοςαν δεν αρχισουμε μονοι μας να σεβομαστε τους αλλους δε γινεται τιποτα. και εκτος απ τα παιδια το τσιγαρο ενοχλει πολυ κοσμο που δεν καπνιζει, αυτοι δηλαδη δεν εχουν δικαιωμα να πιουν εναν καφε ή ενα ποτο χωρις να παθουν κριση ασθματος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

λοιπον να πω μια ιστορια ...

 

πριν κανα 2μηνο χουμε παει σε εστιατοριο μεγαλη παρεα καμια 30αρια ατομα δεν ειχαμε μαζι παιδια και ηταν μεσα ηδη κ καθοταν κ μπεκροπινε μια παρεα που καπνιζε, φιλοι του αφεντικου και αλλο ενα ζευγαρι με ενα παιδακι γυρω στα 3-4.

Μας φερνει λοιπον τασακια και μας λεει " αν παραπονεθει κανεις θα τα παρω κ δε θα καπνισετε ενταξει?" εμενα δε με ενοιαζε εβγαινα κ στο μπαλκονακι

αλλα ειπα σε ολους τους καπνιστες της παρεας κ πηγαμε κατσαμε πολυ μακρια απο το ζευγαρι με το παιδακι σχεδον στο διπλα δωματιο, να μη τους φλομωσουμε. η παρεα του αφεντικου παφα πουφα διπλα στο παιδακι... δεν ειδα ομως να παραπονεθουν οι γονεις του(οι οποιοι δε καπνιζαν)...

τωρα ποιος φταιει? ο ιδιοκτητης που δικο του ειναι στο κατω κατω οτι θελει το κανει και τρωει και προστιμο αν θελει, η ο γονιος που δε παραπονεθηκε?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ v&a.

Δεν μπορεί να κάνει ότι θέλει ο εστιάτορας.

Οτι θέλει κάνει στο σπίτι του.

Το εστιατόριο είναι δημόσιος χώρος. Και εκτός από απαιτήσεις (πλήρωσε πελάτη για να φας) έχει και υποχρεώσεις (τήρηση νόμων, καθαριότητας κλπ).

Και γιατί πρέπει εγώ, ως πελάτης, όπου κάτσω να στήνω τον καυγα για το τσιγάρο?

Σε ότι αφορά τον παιδότοπο, εκει και αν δεν διαπραγματεύομαι.

Εγώ από πρόπερσι που τέθηκε σε ισχύ νέος αυστηρος νόμος, δεν έχω πάει σε κανέναν και να είδα να επιτρέπουν το τσιγάρο μέσα. Εκεί φίλη μου είναι αυστηρα τα πράγματα και τηρείτε ο νόμος.

Εγώ σε παιδότοπο και θα μίλαγα και θα έκανα καταγγελία.

Και αυτά σας τα λέει καπνίστρια.....

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

τωρα αυτο με το εστιατοριο ειναι σχετικο. ουσιαστικα αυτος σου λεει αν δε σαρεσει πηγαινε αλλου....εσυ αποφασιζεις αν τελικα θα φας εκει η οχι...

Οχι δεν είναι έτσι. Δεν είναι καθόλου σχετικο. Είναι απολυτο.

Φυσικά και θα πάω αλλού.

Αλλά την καταγγελία την τρώει άνετα ακόμα και αν δεν κάτσω στο μαγαζί του.

Και η υποχρέωση απέναντι στο νόμο, είναι ίδια για όλους.

Αν ήταν ο καθένας να κάνει του κεφαλιού του και να διαλέγει τους νόμους που θα εφαρμόσει.........(οχι οτι δεν γίνετε αυτό, λέμε τώρα)

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σε ολα τα μέλη. το θέμα στην δική μου περίπτωση είναι απλό και εντελώς ξεκάθαρο.

ενώ είμαι καπνίστρια, είμαι και ιδιοκτήτρια παιδοτόπου. τηρώ αυστηρά το νόμο και δεν επιτρέπω το κάπνισμα με αποτέλεσμα να έχω προβλήματα με τους γονείς οι οποίοι καπνίζουνε καθως και με το γεγονός οτι το το 50% των πελατών μου προτίμαει να πάει σε κοντινούς αλλους παιδοτόπους οπου επιτρέπουνε το κάπνισμα, χαρακτιρίζοντας εμένα μη επαγγελματία και μάλιστα πολλες φορές μου το λένε ευθέως!!!

και εγω ρωτάω εσάς αγαπητοι γονείς: τι πρέπει να κάνω?

να γινω και εγω ενας απο τους ¨επαγγελματίες¨ ιδιοκτήτες?

τέλικα ποιος ειναι υπεύθυνος για ενα σωστο επαγγελματια και την αναγνώριση αυτου?

 

Αυτό τώρα το είδα.

Συγνώμη, θες να μου πεις ότι η πλειοψηφία των γονιών, προτιμά τους παιδότοπους-τεκέδες???:evil::evil:

Αυτό λες? Ελεος.

Και μετά περιμένουμε το κράτος να το εφαρμόσει. Οταν δεν το εφαρμόζει η ίδια η μάνα για το παιδί της......:confused:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστό των καπνιστών στην Ελλάδα είναι 20% του πληθυσμού. Απίστευτο ε? Νομίζατε φαντάζομαι ότι είναι πολύ παραπάνω. Άρα το 80% δεν καπνίζει.

Νομίζω ότι αυτο φτάνει για να σε βοηθήσω στην σκέψη σου. (Είμαι καπνίστρια άλλα όταν πάω σε παιδότοπο ψάχνω αυτόν που απαγορεύεται το καπνισμα ή έχει χώρο κλειστό για τους καπνιστές).

 

Δεν νομίζω να ειναι σωστό το ποσοστό αυτο....Καθότι κάθε καφετέρια αν ήταν έτσι θα είχε στους 100 πελάτες 20 καπνίζοντες μόνο και 80 αντικαπνιστες ...Ενω κάθε φορά παρατηρείτε το αντιθετο μην πω και το 0% των αντικαπνιστών....

 

Ψάχνωντας βρήκα αυτο

 

όπου όχι μόνο το ποσοστό των καπνιστών μας είναι 37,6% ποσοστιαία αλλά είμαστε η υψηλότερη αναλογικά χώρα απο όλη την Δητική Ευρωπη σε ποσοστό καπνιστών.

 

Η Ελλάδα έχει τον υψηλότερο αριθμό καταναλισκόμενων τσιγάρων κατʼ άτομο στη Δυτική Ευρώπη

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κανονικα σε παιδοτοπους εχει απαγορευτει το καπνισμα απο οσο θυμαμαι απο το 2008. εκτος Και αν ειναι καφετερια κυριωσ με παιδοτοπο η αδεια να χει βγει πχ για καφετερια, οπου δε τουσ ελεγξε ποτε κανεισ και εκει τους συμφερει να κανουν οτι κ στις αλλες καφετεριες δηλαδη να καπνιζουν παρα την απαγορευση.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

αν κ καπνίστρια-πρώην όμως μιας κ το έκοψα τώρα στην εγκυμοσύνη-πάντα θεωρούσα πολύ άσχημο το να καπνίζω κ να έρχεται ο καπνός μέσα στο πρόσωπο του άλλου... θεωρώ πως πρέπει να τηρήσουν τους κανόνες για τους χώρους για καπνίζοντες ή μη και επιτέλους να αρχίσουν τα μαγαζιά να χρησιμοποιούν τον εξαερισμό!!!!!

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Είμαι πρώην καπνίστρια και καταλαβαίνω όσους καπνίζουν και το σέβομαι. Και τα τασάκια του άντρα μου θα καθαρίσω και άν καλεσμένος στο σπίτι μου καπνίζει θα του δείξω πως θα καπνίσει για να μην έχουμε καπνό σπίτι κλπ.

 

Αλλά πρέπει να είσαι πολύ χοντρόπετσος ρε παιδιά για να καπνίσεις όπου υπάρχουν παιδάκια... δεν ξέρω, δεν το δέχομαι αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...